Reklama

Peeling kwasowy jest jedną z metod złuszczania naskórka, która odpowiednio wykonana, może poradzić sobie m.in. z problemami, z jakimi na co dzień boryka się cera trądzikowa. Eksfoliacja z użyciem kwasów zaliczana jest do peelingów chemicznych. Jest również jedną z najbardziej inwazyjnych metod, jakie możemy przeprowadzić w domu. Z produktami złuszczającymi warto więc uważać, bo można zrobić sobie krzywdę.

Reklama

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy - które są najlepsze i jak je stosować?

Spis treści:

  1. Co daje peeling kwasowy?
  2. Czy peeling kwasowy można wykonać w domu?
  3. Jak stosować peeling kwasowy?
  4. Jaki kwas do jakiej cery?
  5. Kiedy widoczne są efekty po stosowaniu peelingu z kwasami?
  6. Przeciwwskazania do stosowania peelingu kwasowego
  7. The Ordinary peeling AHA 30% BHA 2% peeling solution
  8. Peeling kwasowy Bandi Anti Acne
  9. Całoroczny Peeling Kwasowy SkinTra Destructor

Co daje peeling kwasowy?

Po peeling kwasowy nie musi sięgać każdy. To rozwiązanie głównie dla cer z problemami, jak trądzikowej, tłustej, ale też z widocznymi na niej przebarwieniami, czy bliznami. Produkty tego typu mają za zadanie przede wszystkim złuszczyć martwy naskórek i oczyścić cerę, odblokowując również pory. Dzięki niemu możemy ograniczyć zmiany skórne, jak wypryski, czy zaskórniki, ściągnąć pory, wygładzając cerę, ale też nawilżyć skórę i zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się cery. Peeling z kwasami odpowiada też za rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, jak i redukcję widoczności zmarszczek i linii na twarzy. Przyczynia się do wzmocnienia procesów regeneracji skóry.

Jego głębokie działanie na skórze sprawia również, że peeling spłyca blizny potrądzikowe. Dzięki temu daje efekt odmłodzonej, świeżo wyglądającej cery. Po jego zastosowaniu, skóra zwiększa również swoje zdolności do absorbowania składników z kosmetyków do pielęgnacji.

iStock

Czy peeling kwasowy można wykonać w domu?

Peeling kwasowy może być wykonywany samodzielnie w domu ze względu na niższe stężenie kwasów w produktach drogeryjnych, czy domowego użytku. Najczęściej wykorzystują one kwasy AHA i BHA.

Produkty o wyższych stężeniach, jak te z kwasem TCA, powinny być natomiast wykonywane wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Tego typu kuracje przynoszą bardziej widoczne efekty, a my znajdujemy się pod okiem specjalistów, którzy nie poparzą nam skóry i nie przyczynią się do pogorszenia jej stanu. Dobiorą również odpowiednie preparaty do wrażliwości i potrzeb naszej cery.

Jak stosować peeling kwasowy?

Decydując się na zastosowanie peelingu kwasowego, należy zapoznać się z zaleceniami producenta produktu, który wybrałyśmy i dokładnie ich przestrzegać. W zależności od stężenia i rodzaju produktu, może to oznaczać dwa sposoby użycia. Niektóre z nich możemy nakładać na twarz co kilka dni w postaci kilku kropli i trzymać na skórze na całą noc (jak w przypadku peelingu kwasowego Bandi), inne nakłada się na wacik, przemywając skórę, a po kilku minutach zmywamy z twarzy.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu tego typu, każdorazowo wykonajmy jednak test na skórze (najlepiej w okolicach żuchwy), żeby zapobiec podrażnieniom i wystąpieniu reakcji alergicznych.

Warto pamiętać, że skóra po zastosowaniu peelingu kwasowego może być podrażniona. Nie należy więc stosować na nią produktów silnie drażniących lub oczyszczających. Musimy pamiętać natomiast, żeby chronić skórę przed słońcem i stosować filtry. SPF50 jest tu niemal obowiązkowy. Bez tego na skórze mogą pojawić się zmiany pigmentacyjne, które później trudno będzie nam usunąć. Kolejnym punktem jest odpowiednia pielęgnacja oparta na nawilżeniu.

Jaki kwas do jakiej cery?

To jak peeling kwasowy zadziała na naszej skórze zależy od rodzaju dobranego kwasu. W zależności od jego pH i stężenia, będzie mniej lub bardziej inwazyjny. Zwykle polecany jest do cery przetłuszczającej się, trądzikowej, ale też z przebarwieniami. W niektórych przypadkach również do dojrzałej, zanieczyszczonej i zniszczonej.

W produktach do domowego złuszczania twarzy znajdziemy kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy, do których zaliczają się m.in.:

  • kwas migdałowy - rozjaśniający przebarwienia, redukujący trądzik i działający antybakteryjnie,
  • kwas mlekowy - lekko złuszcza skórę, o właściwościach nawilżających, wygładzający skórę i redukujący płytkie zmarszczki.
  • kwas glikolowy - silnie złuszczający skórę, regulujący pracę gruczołów łojowych, ściągający pory i nawilżający, ograniczający występowanie trądziku i przebarwień, choć w mniejszym stopniu niż migdałowy, zwiększa produkcję kolagenu,
  • kwas winowy - złuszczający i rozjaśniający, ale też wygładzający i wyrównujący koloryt skóry,
  • kwas pirogronowy - rozświetlający, rozjaśniający, ale też zapobiegający powstawaniu zaskórników.

Wśród kwasów BHA występujących w peelingach kwasowych znajduje się natomiast kwas salicylowy. W przeciwieństwie do kwasów AHA nie powoduje nadwrażliwości skóry na słońce, działa redukująco na trądzik i ma właściwości przeciwzapalne. Rozjaśnia zmiany pigmentacyjne na skórze i rozpuszcza zalegające na niej zanieczyszczenia.

Dodatkowo produkty do domowego użytku wykorzystują również kwasy PHA, ale i składniki wspomagające, jak i kojące skórę, jak mocznik, aloes, czy kwas hialuronowy.

Kiedy widoczne są efekty po stosowaniu peelingu z kwasami?

Przy stosowaniu peelingu kwasowego efekty pojawiaj się stopniowo już po pierwszym użyciu. Prawdą jednak jest, że w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia, widoczne zmiany pojawią się od około miesiąca, do nawet kilku miesięcy stosowania. Warto pamiętać jednak, że efekty są długotrwałe.

Przeciwwskazania do stosowania peelingu kwasowego

Zabieg na twarz z użyciem peelingu kwasowego nie może być przeprowadzany u wszystkich. Nie powinno wykonywać się go u osób ciężarnych, czy karmiących piersią, ale też u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Wyklucza się nakładanie kwasów również u osób z aktywną opryszczką, ale też wszelkimi alergiami skórnymi, czy ranami na skórze. Nie powinno się stosować ich również przez pół roku od odstawienia retinoidów.

The Ordinary peeling AHA 30% BHA 2% peeling solution

The Ordinary peeling AHA 30% BHA 2% jest jednym z najbardziej rozpoznawanych na rynku. Krwawy peeling ma intensywne czerwone zabarwienie i jest połączeniem kwasu glikolowego, mlekowego, winowego, czy cytrynowego oraz kwasu salicylowego. Oprócz nich zawiera kwas hialuronowy, odpowiedzialny za nawilżenie naskórka oraz sok z liści aloesu, ekstrakt z liści pieprzu tasmańskiego, czy wyciąg z korzeni marchwi. Mają one za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień, ale tez ukoić skórę i wspomóc jej regenerację po intensywnym złuszczaniu naskórka.

Peeling kwasowy The Ordinary wpływa na zmniejszenie niedoskonałości na twarzy - wyprysków, czy zaskórników. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Oczyszcza pory, tym samym wygładzając cerę na jej powierzchni i zapobiegając pojawianiu się wągrów w przyszłości. Niweluje blizny potrądzikowe, rozjaśnia przebarwienia o różnym podłożu, wyrównując koloryt cery i odświeżając go. Hamuje nadprodukcję sebum i wzmacnia barierę lipidową naskórka. Produkt działa również ujędrniająco na skórę, stymuluje produkcję kolagenu i działa antyoksydacyjnie. Spłyca tym samym drobne zmarszczki i poprawia strukturę skóry.

mat. prasowe

Peeling kwasowy Bandi Anti Acne

Bandi Anti Acne jest peelingiem kwasowym opartym na działaniu 10 % kwasu pirogronowego, salicylowego i migdałowego. Ma intensywne działanie złuszczające, ale też działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wpływa na poprawienie stanu skóry - w tym redukcję zaskórników, ale też zmian trądzikowych, zapobieganie nadmiernemu przetłuszczaniu się cery i wyrównanie jej kolorytu przez zmniejszenie widoczności przebarwień. Po zastosowaniu Bandi Anti Acne cera jest wygładzona, dobrze oczyszczona, a blizny potrądzikowe mniej widoczne.

mat. prasowe

Całoroczny Peeling Kwasowy SkinTra Destructor

Całoroczny peeling kwasowy SkinTra to połączenie kwasów o stężeniu 24 %. W jego skład wchodzi kwas migdałowy (20%), kwas kojowy (1%), kwas traneksamowy (2%), azeloglicyna (2%) i witamina C (2%). Działa silnie złuszczająco, rozjaśniając istniejące przebarwienia na twarzy (zarówno trądzikowe, jak i słoneczne), wyrównując i poprawiając koloryt ziemistej, matowej, ale i zaczerwienionej skórze. Działając przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspomaga redukcję trądziku i hamuje powstawanie zaskórników. Wygładza cerę, reguluje wydzielanie sebum przez skórę, ograniczając jej przetłuszczanie, jak i zwalcza działanie wolnych rodników. Peeling kwasowy dodatkowo rewitalizuje skórę.

Reklama

mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane