Wejdź
pękające naczynka na nogach
Pielęgnacja

Pękające naczynka na nogach – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Pękające naczynka na nogach to rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą powstawać na skutek uwarunkowań genetycznych, stylu życia lub chorób. Możemy zapobiec ich powstawaniu, dzięki zdrowej diecie, aktywności fizycznej oraz unikaniu czynników powodujących naczynka.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 31, 2020

Niestety nie istnieją skuteczne domowe sposoby na usunięcie pękających naczynek na nogach. Aby się ich pozbyć, musimy skorzystać za zabiegów w gabinetach estetycznych lub u lekarza. Istnieje kilka zabiegów, które w szybki sposób pozbędą się popękanych naczynek, są to: skleroterapia, laser oraz elektroagulacja. Należy pamiętać, że jeśli po zabiegach nie zadbamy o nasze żyły, problem będzie nawracał.

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Pękające naczynka na nogach - przyczyny

Pękające naczynka to rozszerzone naczynia włosowate, które są widoczne przez skórę. Na skórze powstają wtedy pajączki czerwonych nitek, mocno prześwitujące szczególnie przy jasnej karnacji.

Najczęstsze przyczyny pękających naczynek:

 • uwarunkowania genetyczne - płytko unaczyniona skórę,
 • warunki atmosferyczne - bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury,
 • choroby - nadciśnienie, cukrzyca, problemy hormonalne,
 • ciąża,
 • nadwaga i otyłość,
 • ekspozycja na mocne słońce,
 • brak ruchu i aktywności fizycznej,
 • osłabienie żył ze względu na ich choroby lub podeszły wiek,
 • praca fizyczna, stanie wiele godzin na nogach.

Sposoby na pękające naczynka na nogach

Popękane naczynka rzadko samoistnie wracają do poprzedniego stanu. Warto wprowadzić odpowiednie leczenie i pielęgnację, gdyż mogą one z czasem przerodzić się w żylaki.

Zamykanie pękających naczynek - skleroterapia

Podczas zabiegu skleroterapii do skóry wstrzykiwane są preparaty powodujące zarastanie naczynek. Preparat wywołuje w obrębie naczynka proces zapalny, który prowadzi do obkurczenia i zrośnięcia się naczynka. Przy większych naczynkach zabieg należy powtarzać kilkukrotnie.

Laserowe zamykanie naczynek

Laser pulsujący wpływa na czerwony barwnik we krwi. Ściany naczynka są niszczone i wchłaniane przez sąsiadujące tkanki. W przypadku tej metody nie należy opalać skóry, dlatego zabieg najlepiej przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym.

Elektroagulacja - zamykanie naczynek prądem

Podczas zabiegu prąd ścina białko w ścianach naczyń krwionośnych, które następnie jest wchłonięte i wydalone. Wykorzystuje się tutaj prądu zmiennego o zwiększonej częstotliwości.

Domowe sposoby na pękające naczynka 

Domowe sposoby na pękające naczynka działają przede wszystkim profilaktycznie i zapobiegawczo. Nie usuną one już popękanych naczynek, ewentualnie trochę je zminimalizują.

Dieta jest bardzo ważnym aspektem, który wpływa na odporność i elastyczność naszych żył. W efekcie zapobiega pękaniu naczynek i żylakom. Warto postawić na zdrową, urozmaiconą dietę, bogatą w takie składniki odżywcze, jak:

 • witamina C i K oraz rutyna,
 • kwasy omega 3,
 • flawonoidy,
 • cynk,
 • żelazo.

Bardzo ważna jest również regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinniśmy wykonywać minimum 3 razy w tygodniu, szczególnie w przypadku siedzącego trybu życia. Warto postawić zarówno na treningi kardio, jak i ćwiczenia siłowe.

Bardzo skuteczne mogą być również pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Powinniśmy jednak stosować je po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dobierze nam on odpowiedni stopień ucisku do naszych naczynek. To rozwiązanie stosuje się przede wszystkim już na popękane naczynka, aby zapobiec rozwojowi żylaków. Tego typu produkty wspierają prawidłowe opróżnianie naczyń.

 

Komentarze
pajączki na nogach przyczyny zapobieganie leczenie zabiegi
Pielęgnacja Pajączki na nogach - skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak je usunąć
Pajączki na nogach, czyli sieć poszerzonych naczyń krwionośnych, pojawiają się jako skutek wrodzonych skłonności, gwałtownych zmian hormonalnych, wieku lub nieodpowiedniego stylu życia. Zapobieganie im czy ich leczenie nie jest łatwe, ale ignorowanie pajączków może mieć przykre konsekwencje...
Matylda Nowak
marzec 02, 2020

Pajączkami nazywamy niebieskie lub brunatnoczerwone żyłki, których siatka pojawia się zwykle na udach, podudziach, łydkach i w okolicach kostek. Są to poszerzone do średnicy około milimetra naczynka włosowate, zlokalizowane tuż pod skórą. Choć kojarzymy je raczej z podeszłym wiekiem, nabawić ich mogą się także młode osoby . Wystarczy, że będą do tego miały wrodzoną skłonność lub sobie na to "zapracują". Fot.: iStock Pajączki na nogach - dlaczego się pojawiają i jak im zapobiegać Na powstawanie pajączków na nogach bardziej narażone są osoby, w których rodzinach występowały choroby żył. Do osłabienia żyły i naczyń włosowatych mogą jednak przyczynić się także gwałtowne zmiany hormonalne , dlatego właśnie na powstawanie pajączków na nogach szczególnie narażone są kobiety w ciąży i po menopauzie. Ściany naczyń włosowatych stają się także słabsze z wiekiem, co oznacza, że pajączki na nogach to dolegliwość dotycząca większości osób w podeszłym wieku. Ale pajączki na nogach można mieć - w pewnym sensie - na własne życzenie. Wystarczy unikać ruchu i spędzać całe dni na siedząco. Pojawienia się pajączków na nogach mogą także spodziewać się osoby otyłe. Zarówno siedzący tryb życia, jak i zwykle towarzysząca mu nadwaga powodują nadmierne obciążenie żył w kończynach dolnych. Pajączki na nogach pojawiają się także u osób chorych na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze . Chcąc zapobiec powstawaniu pajączków na nogach  (zwłaszcza jeżeli mamy do nich skłonność) powinniśmy: jak najwięcej się ruszać, a przynajmniej nie unikać chodzenia, nie mieć nadwagi, zrezygnować z kładzenia nogi na nogę podczas siedzenia, po całym dniu, zwłaszcza jeżeli odczuwamy "ciężkość" nóg, poleżeć z nimi uniesionymi do góry i opartymi o ścianę, myć się chłodniejszą wodą, a zwłaszcza polewać nią miejsca najbardziej narażone na...

Przeczytaj

Nasze akcje