Peptydy kolagenowe - jak działają na skórę i czy warto je stosować?
Peptydy kolagenowe pozytywnie wpływają na zdrowie naszej skóry i spowalniają procesy starzenia. Jeśli macie wiotką, pozbawioną sprężystości skórę, koniecznie zapoznajcie się z tym bogatym składnikiem, który może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie!
Peptydy kolagenowe to rozłożone białka kolagenu, które są łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Peptydy w pielęgnacji skóry mają bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej, pozbawionej jędrności, z pierwszymi oznakami starzenia.
Spis treści:
- Czym jest kolagen i jak go uzupełniać w skórze?
- Peptydy kolagenowe - co to jest?
- Jakie właściwości mają peptydy kolagenowe?
- Czy peptydy kolagenowe są zdrowe?
- Czy peptydów kolagenowych nie powinno się łączyć z innymi składnikami?
- Czy peptydy wysuszają skórę?
- Czy peptydy kolagenowe do twarzy można stosować codziennie?
- Peptydy kolagenowe do picia
- Badania dotyczące peptydów kolagenowych
- Czy istnieją peptydy kolagenowe dla wegan?
- Czym są hydrolizowane peptydy kolagenowe?
Czym jest kolagen i jak go uzupełniać w skórze?
Zanim przejdziemy do omawiania peptydów kolagenowych, warto poznać definicję i działanie kolagenu. Jest on białkiem, które naturalnie występuje w organizmie. Kiedy jesteśmy młode, nasza skóra może zawierać go aż 80%! Jednak wraz z wiekiem jego ilość spada (o około 1%-2% na rok), a proces jego ubytku rozpoczyna się w wieku 25 lat. Wówczas powiązania włókien kolagenowych stają się słabsze, zaczynają się rozpadać, co objawia się utratą jędrności skóry i... powstawaniem zmarszczek. Poziom kolagenu staje się coraz niższy, a także proces jego wytwarzania spowalnia. Kolagen nie znajduje się tylko w skórze: znajdziemy go także w komórkach kości czy chrząstek, jest bardzo ważnym budulcem.
Kolagen co prawda może być dostarczany wraz z pożywieniem, ale w takiej formie nie ma on wpływu na naszą cerę. Aby mógł zadziałać, musi zostać rozbity na peptydy. Te z kolei są jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków. I to właśnie w formie produktów do twarzy oraz ciała z peptydami kolagenowymi stanowi skuteczny składnik odmładzający, regenerujący i nawilżający. Peptydy kolagenowe otrzymywane są poprzez enzymatyczną hydrolizę kolagenu.
Zobacz także: Kolagen do twarzy – jak działa i jak go stosować?
Zobacz także
Peptydy kolagenowe - co to jest?
Bioaktywne peptydy kolagenowe są elementem budulcowym. Stanowią część tkanki łącznej, włosów czy paznokci i znajdują się w ich komórkach. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne na stałe znalazły swoje miejsce w branży kosmetycznej, a twórcy produktów chętnie po nie sięgają. Są składnikiem głównie w kosmetykach o właściwościach regenerujących, gdyż pomagają odnowić naskórek i naprawić jego uszkodzenia. Z wiekiem w komórkach znajduje się coraz mniej peptydów kolagenowych, a uzupełnianie ich pozwala zachować na dłużej młodzieńczy wygląd cery i zahamować procesy starzenia skóry.
Jakie właściwości mają peptydy kolagenowe?
Regularne stosowanie peptydów kolagenowych przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Przede wszystkim pozwalają one uzyskać młodzieńczy wygląd skóry, ale również sprawiają, że cera jest dobrze nawilżona i odżywiona. Sieć powiązań włókien kolagenowych z wiekiem staje się słabsza i zanika, czego wynikiem jest wiotkość skóry i powstawanie zmarszczek. Stosowanie peptydów stymuluje odnowę tych powiązań, co pozytywnie wpływa na jej wygląd. Peptydy są bardzo dobrze tolerowane, co sprawia, że są odpowiednie także dla wrażliwej skóry.
Działanie peptydów kolagenowych na skórę:
- wykazują właściwości kojące,
- poprawiają elastyczność skóry,
- zwiększają sprężystość skóry,
- stymulują produkcję kolagenu,
- minimalizują zmarszczki,
- zwiększają nawilżenie skóry,
- wzmacniają barierę skórną.
Zobacz także: Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
Czy peptydy kolagenowe są zdrowe?
Aktywne peptydy kolagenowe uważane są za bezpieczny dla skóry składnik, który nie daje żadnych skutków ubocznych. Co więcej, kolagen powoduje zwiększenie produkcję kwasu hialuronowego i elastyny w skórze. Sprawia to, że skóra regeneruje się i "zdrowieje", zwiększając swoją gęstość i grubość. Z wiekiem ilość peptydów w organizmie maleje, więc stosowanie kosmetyków z tym składnikiem aktywnym polecane jest do cery dojrzałej. Sieć powiązań włókien kolagenowych staje się wtedy słabsza i rzadsza, czego wynikiem jest wiotkość skóry i powstawanie zmarszczek.
Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku suplementowania peptydów kolagenowych doustnie - o ile u osób zdrowych nie powinny wywołać efektów ubocznych, to w przypadku osób w ciąży, karmiących piersią, przyjmujących leki lub mających schorzenia lepiej skonsultować się z lekarzem.
Czy peptydów kolagenowych nie powinno się łączyć z innymi składnikami?
W kosmetykach bioaktywne peptydy kolagenowe zastępują kolagen, keratynę i elastynę, dlatego mogą być stosowane ze składnikami, które wzmacniają ich działanie. Dobrym połączeniem będzie kwas hialuronowy, retinol i ceramidy. Natomiast nie powinno się ich zestawiać z kwasami złuszczającymi oraz różnymi formami witaminy C. Jeśli chcesz włączyć do pielęgnacji kwasy AHA lub witaminę C, możesz je stosować zamiennie, w różne dni tygodnia.
Czy peptydy kolagenowe wysuszają skórę?
Peptydy kolagenowe cechuje działanie nawilżające i nie wysuszają skóry. Dzięki przywróceniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, poprawiają owal twarzy i skutecznie przywracają jędrność wiotkiej skórze i działają na komórki skóry właściwej. Kosmetyk, który zawiera kolagen, ma dobroczynny wpływ na cerę i nie szkodzi jej.
Czy peptydy kolagenowe do twarzy można stosować codziennie?
Aktywne peptydy kolagenu, jako łagodny składnik pielęgnacyjny, który nawilża, koi i ujędrnia skórę, mogą być stosowane codziennie. Kosmetyki z dodatkiem peptydów kolagenowych należy stosować na oczyszczoną i osuszoną skórę, po zastosowaniu toniku, np. w formie serum z peptydami. Peptydy są składnikiem wielu kosmetyków, zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i makijażu. Znajdziesz je w:
- kremie,
- serum,
- ampułkach,
- podkładach,
- a nawet tuszach do rzęs i wielu innych produktach.
Stosowanie peptydów kolagenu ma pozytywne efekty i znajdują się one w wielu produktach codziennego zastosowania. W przeciwieństwie do niektórych aktywnych składników, ten ma wyłącznie działanie regenerujące i odbudowujące. Peptydom w składach kosmetyków często towarzyszą składniki nawilżające, jak kwas hialuronowy, które dodatkowo potęgują regenerujące właściwości kosmetyków.
Peptydy kolagenowe do picia
Peptydy kolagenowe to nie tylko składnik kosmetyków, ale również suplementów. Peptydy kolagenowe do picia także mogą mieć wpływ na skórę i mają zastosowanie przeciwstarzeniowe. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne, wzmacniają odporność i mają funkcję antyoksydacyjną. Kolagen jako suplement diety również wpływa pozytywnie na cały organizm, np. na stawy i układ kostny. Badania dotyczące suplementowania peptydów kolagenowych stosowanych wykazały, że spożywanie peptydów pomaga również w zmniejszeniu widoczności cellulitu.
Badania dotyczące peptydów kolagenowych
Istnieje wiele badań, również tworzonych przez konkretne marki, które potwierdzają właściwości przyjmowania peptydów kolagenowych. U części badanych efekty stosowania kosmetyków czy przyjmowania suplementów pojawiały się szybciej, u innych wolniej, a różnica wynikała ze stanu wyjściowego skóry. U osób starszych proces odmładzania i regeneracji naskórka był dłuższy niż w przypadku osób młodszych, ale korzystanie z peptydów kolagenowych było skuteczne u obu grup wiekowych. Badania niektórych marek wykazały, że na efekty można czekać od tygodnia aż do ośmiu tygodni! Inne badania, opublikowane w portalu "Chemia i biznes", pokazały, że u osób starszych kuracja peptydami kolagenowymi jest skuteczniejsza i po ośmiu tygodniach elastyczność skóry wzrosła o 30%!
Czy istnieją peptydy kolagenowe dla wegan?
Ze względu na rosnące zainteresowanie roślinnymi zamiennikami odzwierzęcych produktów, również peptydy kolagenowe doczekały się swoich wegańskich zamienników. Jednakże w przypadku roślinnych białek kolagenowych nie możemy mówić o takiej samej skuteczności. A to dlatego, że nasz organizm nie odczytuje ich jako naturalnie wytworzonych białek, a co za tym idzie - nie może ich przyswoić. Mowa tutaj zwłaszcza o peptydach kolagenowych przyjmowanych doustnie, np. w formie pitnej.
Czym są hydrolizowane peptydy kolagenowe?
Zhydrolizowane peptydy kolagenowe to takie peptydy, które są rozbite są przez wodę. Ten proces ma na celu rozbicie na mniejsze cząsteczki, które zwiększą wchłanianie peptydów kolagenowych. W ten sposób jeszcze bardziej przypominają białko, które występuje w ludzkim ciele. Może przenikać w głąb tkanek i wiązać się z nimi. Hydrolizowany kolagen jest zatem o wiele łatwiej przyswajalny niż ten zwykły.