Peptydy zamiast botoksu? Sprawdź, dlaczego warto szukać tego składnika w kosmetykach
Peptydy wygładzają skórę, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i przebarwień oraz wypadaniu włosów. To prawdziwi urodowi superbohaterowie, którzy naśladują działanie substancji naturalnie występujących w naszej skórze. I są w tym skuteczni!

- Sylwia Przygoda
Peptydy w ostatnim czasie stają się coraz popularniejszym trendem w kosmetyce. Nowości kosmetyczne bardzo często są wzbogacane właśnie o ten składnik, zwłaszcza te przeznaczone do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ale także np. do włosów. Sprawdź, kto powinien używać peptydów i jakie dokładnie jest ich działanie!
Spis treści:
- Co to jest peptyd?
- Jak działają peptydy w kosmetykach?
- Peptydy w kosmetyce i ich rodzaje
- Czym są peptydy biomimetyczne?
- Peptydy kolagenowe w walce ze starzeniem się skóry
- Peptydy miedziowe to jeden z pielęgnacyjnych hitów
- Peptydy w kosmetykach na twarz
- Peptydy w kosmetykach pod oczy
- Serum z peptydami
- Krem z peptydami
- Krem z peptydami i ceramidami
Co to jest peptyd?
Peptydy są bioaktywnymi białkami o krótkich łańcuchach i występują naturalnie w żywych organizmach. Odpowiadają za sterowanie procesami fizjologicznymi zachodzącymi w komórkach. W głównej mierze są to procesy naprawcze i metaboliczne. Natomiast skupiając się tylko na skórze, peptydy:
- odpowiadają za tworzenie płaszcza hydrolipidowego,
- stymulują produkcję kolagenu i elastyny,
- przenoszą składniki aktywne do głębszych warstw skóry.
Wraz z wiekiem ich działanie słabnie, co daje się zauważyć po zmianach w naszej twarzy: staje się ona zwiotczała, traci swoją elastyczność i napięcie.
Jak działają peptydy w kosmetykach?
Syntetyczne peptydy, które tworzone są na potrzeby kosmetyków, działają dokładnie tak samo, jak naturalne. W produktach bardzo często pełnią rolę odbudowującą, a także przenośników. Wspomagają działanie innych składników aktywnych, pomagając im przedostać się do głębszych warstw skóry. Syntetyczne peptydy mogą:
- hamować powstawanie przebarwień,
- hamować wypadanie włosów,
- hamować procesy starzenia,
- zapobiegać cellulitowi.
Peptydy w kosmetyce i ich rodzaje
Syntetyczne peptydy, które stosuje się w kosmetykach, mają mniejsze rozmiary niż te występujące naturalnie. Sprawia to, że mają jeszcze większą skuteczność i mogą szybciej przenikać do głębszych warstw skóry. Wyróżniamy trzy rodzaje peptydów, a podziału dokonujemy ze względu na ich działanie na skórę.
- Peptydy nośnikowe transportują składniki aktywne w głąb skóry.
- Peptydy sygnałowe pomagają w zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny a co za tym idzie pomagają w hamowaniu procesów starzenia.
- Peptydy neuroprzekaźnikowe przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, gdyż stymulują kurczenie i rozkurczanie mięśni. To właśnie je nazywa się „nieinwazyjnym botoksem”.
Czym są peptydy biomimetyczne?
Peptydy biomimetyczne nazywane są aktywatorem młodości. To inaczej syntetyczne peptydy, o których wspominałyśmy wyżej. Wienie naśladują naturalnie występujące w organizmach substancje sterujące procesami metabolicznymi. Obecnie w medycynie estetycznej stosuje się ponad 300 różnych peptydów biomimetycznych! A zostało stworzone ich jeszcze więcej.
Peptydy kolagenowe w walce ze starzeniem się skóry
Peptydy kolagenu otrzymywane są w efekcie przeprowadzenia kontrolowanej, enzymatycznej hydrolizy kolagenu. Zazwyczaj występują w formie iniekcji, suplementów, a także mogą być składnikami kremów, żeli oraz masek. Ich zadaniem jest:
- poprawienie tekstury skóry, ujędrnienie jej,
- zmniejszenie widoczności zmarszczek,
- redukcja cellulitu.
Peptydy miedziowe to jeden z pielęgnacyjnych hitów
Głównym zadaniem peptydów miedziowych jest zwiększenie produkcji kolagenu. Mówi się, że mogą być w tym skuteczniejsze nawet od samego retinolu czy witaminy C. Przy okazji nie podrażniają cery, więc są bezpieczne dla skóry wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień. Peptydy miedziowe:
- zagęszczają skórę,
- poprawiają jej elastyczność,
- ujednolicają koloryt,
- przyspieszają odnowę naskórka,
- mają działanie przeciwzapalne.
Właśnie dlatego peptydy miedziowe mogą być odpowiednie w pielęgnacji cery ze skłonnością do trądziku. Kosmetyk z ich zawartością będzie działał wyciszająco na stany zapalne i przyspieszy ich gojenie. Jeśli chcesz wypróbować peptydy miedziowe w swojej pielęgnacji, w INCI szukaj Copper tripeptide-1.
Peptydy w kosmetykach na twarz
Peptydy najczęściej stosowane są w produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Mogą występować w nich w przeróżnej roli: albo pomagają transportować inne składniki aktywne w głąb skóry, co zwielokrotnia i przyspiesza ich działanie, albo same wykazują się swoim odżywczym, wygładzającym działaniem. Bez względu na to, jakie pełnią zadanie, kosmetyki z peptydami są jednym z odkryć, po które sięgamy coraz chętniej. Peptydy znajdziemy zarówno w serum, jak i kremie lub żelu.
Peptydy w kosmetykach pod oczy
Bardzo fajnym wykorzystaniem peptydów w kosmetyce jest zastosowanie ich w składach produktów do pielęgnacji cienkiej skóry pod oczami. Ich działanie nie wiąże się z podrażnieniami, dzięki czemu są bezpieczne do stosowania w tak wrażliwym miejscu. Zastosowane w tej okolicy pomogą zwalczyć cienie pod oczami, a także nawilżą i zmniejszą widoczność zmarszczek mimicznych.
Serum z peptydami
Serum z peptydami to skoncentrowany kosmetyk, który pomoże wygładzić skórę i poprawić owal twarzy. W serum można zastosować bardzo wysokie stężenie peptydów. Może ono sięgać aż 45%! Dodatkowo serum bardzo szybko się wchłania w skórę, co sprawia, że swoje działanie rozpoczyna niemalże natychmiast. Przykładem serum z peptydami jest produkt marki Nacomi, Next Lvl, Liftingujące serum z peptydami Lift it up Peptides 10% Serum, które w KWC ma ocenę 4,3 na 5 gwiazdek!

Zdecydowanie warty uwagi, ale jednak trzeba dać mu czas by się rozkręcił. Teraz nakładam 2 opakowanie cały czas na noc pod krem i jest faktycznie skóra bardziej napięta, wygląda na ujędrnioną i wygląda ona na młodszą :D Na pewno widze to po podstawie zmarszczek mimicznych przy np. ustach i nosie
- olszae
Serum Nacomi zawiera aż 10% stężenie peptydów. Serum ma zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych, zredukować kurze łapki oraz zmarszczki wokół oczu, a także wymodelować kontur twarzy.
Krem z peptydami
Regularnie stosowany krem z peptydami może dać efekty podobne do zastosowania botoksu. To świetny produkt do zamknięcia pielęgnacji. Ułatwi wniknięcie w głąb skóry innym składnikom aktywnym, a przy okazji sam wykaże się swoimi odmładzającymi właściwościami. Przykładem takiego kremu jest SNP, Prep, Peptaronic Cream, czyli ultranawilżający krem z kwasem hialuronowym i peptydami. Posiada aż sześć peptydów i pięć form kwasu hialuronowego.

Jestem zwolenniczka pielęgnacji wzbogaconej o peptydy; w moim wypadku sprawdzają się rewelacyjnie (…). Konsystencja jest aksamitna i natychmiastowo się wchłania pozostawiając przyjemny filtr. Skóra jest przyjemnie nawilżona i odczuwalnie miękka
Ten krem dostępny jest w drogeriach. Jest idealny do przesuszonej, zmęczonej cery, która potrzebuje natychmiastowego nawilżenia i ukojenia.
Krem z peptydami i ceramidami
Świetnym combo poza połączeniem peptydów i kwasu hialuronowego jest duet peptydy i ceramidy. Przeciwzmarszczkowe peptydy idealnie uzupełniają się z mocno odbudowującymi ceramidami. Takie połączenie znajdziemy chociażby w kremie Ole Henriksen, Strength, Strength Trainer Peptide Boost Moisturizer. To jedna z nowości, które dostępne są w Sephorze. W KWC na razie doczekała się jednej opinii.

W środku znajduje się gęsty, zbity krem, który idealnie rozprowadza się na skórze. Stanowi bardzo dobrą bazę pod makijaż, nic się nie roluje. Krem wizualnie wygładza skórę, czuć że jest miękka i odżywiona
Ten krem przywraca skórze elastyczność, wygładza drobne linie i zmarszczki, a także pomaga w odbudowaniu bariery hydrolipidowej.
Wykorzystaj do Moodo kod rabatowy i spraw, że każdego dnia będziesz wyglądac i czuć się wspaniale!