klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
piaskowanie zębów
iStock
Pielęgnacja

Piaskowanie zębów - co to jest? Opis zabiegu, wskazania, cena

Piaskowanie zębów to podstawa w higienie jamy ustnej. Powinno się je wykonywać dwa razy w roku. Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 06, 2019

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów w profilaktyce i higienie jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie nie wystarczy, aby dokładnie oczyścić zęby. Resztki jedzenia tworzą osady i przebarwienia, które następnie prowadzą do próchnicy i innych chorób zębów oraz dziąseł. Sprawdź, kiedy należy wykonywać piaskowanie, jak wygląda zabieg oraz jaki jest jego koszt.

piaskowanie zębów
Białe zęby w 20 minut? Ten domowy sposób naprawdę działa!

Paskowanie zębów - co to jest?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem oczyszczającym, który ma za zadanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i przestrzeni. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie pozbyć się osadu i nieestetycznych przebarwień z zębów. Jest to zabieg profilaktyczny, wykonuje się go tylko w momencie, gdy na zębach widoczny jest osad. Zaleca się by wykonywać go dwa razy w roku. Piaskowanie często wykonywane jest jako zabieg uzupełniający do skalingu lub przygotowanie zębów do wybielania, np. paskami wybielającymi. Po wykonaniu skalingu i piaskowania zalecane jest przeprowadzenie fluoryzacji zębów, która zabezpiecza szkliwo przed próchnicą.

W resztkach pokarmu, które powodują zabarwienie zębów i osad, zawarte są również bakterie wywołujące próchnicę, zapalenie dziąseł oraz paradontozę. Ponieważ szczoteczką nie jesteśmy w stanie oczyścić zębów z wszystkich osadów, aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej i zdrowe uzębienie należy regularnie piaskować zęby. Trzeba jednak pamiętać, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień, takich jak przebarwienia po antybiotykach czy plamy próchnicowe.

Przeczytaj także: Paski wybielające - czy mogą niszczyć szkliwo?

Piaskowanie zębów - dla kogo?

Piaskowanie zębów to zabieg, który powinien być regularnie wykonywany przez każdą osobę, która chce zadbać o higienę jamy ustnej. Szczególnie zalecany jest osobom, które palą papierosy, piją dużo kawy, herbaty czy wina. Drugą grupą docelową są osoby, które noszą aparaty ortodontyczne lub posiadają wady zgryzu. Wynika to z faktu, iż trudniej jest im dokładnie oczyścić zęby z osadów i resztek pokarmu.

Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania:

  • alergia na sodę 
  • stan zapalny dziąseł lub jamy ustnej
  • owrzodzenie narządów układu pokarmowego 
  • astma
  • rany lub obrzęk błon śluzowych jamy ustnej

Piaskowanie zębów - jak wygląda zabieg?

Opis zabiegu

Piaskowanie zębów to zabieg całkowicie bezbolesny, ale niektórzy pacjenci po zabiegu odczuwają lekki dyskomfort i podrażnienie dziąseł. Trwa on około pół godziny. Jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia stomatologicznego o nazwie piaskarka. Urządzenie to wypuszcza pod wysokim ciśnieniem aerozol wodny, który zawiera piasek dentystyczny. Wysokie ciśnienie sprawia, że preparat dociera do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych, usuwając osad i przebarwienia.

Następnie używany jest ssak, który usuwa resztki piasku z jamy ustnej. Po piaskowaniu zęby są polerowane za pomocą specjalnej pasty lub gumki. Ostatnim etapem jest nałożenie preparatu z fluorem, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu piaskowania pacjent nie powinien przez minimum 3 godziny palić papierosów oraz spożywać pokarmów i napojów barwiących zęby, takich jak wino, kawa czy czarna herbata. Przez jakiś czas zalecane jest również unikanie cytrusów oraz bardzo gorących i zimnych potraw ze względu na możliwość wystąpienia czasowej nadwrażliwości. Efekty zabiegu warto podtrzymać za pomocą past wybielających.

piaskowanie zębów - efekty

Piaskowanie zębów - cena

Piaskowanie zębów można wykonać w każdym gabinecie stomatologicznym. Jego cena zwykle waha się w przedziale od 60 do 100 zł. Dużo bardziej opłacalne jest wykupienie pakietu na trzy zabiegi: skaling, piaskowanie i fluoryzację. Zazwyczaj ich ceny rozpoczynają się od 100 zł wzwyż.

Komentarze
nitkowanie zębów
123rf
Pielęgnacja Nitka, płyn czy irygator - co i jak najlepiej stosować?
Zadbaj kompleksowo o higienę jamy ustnej - samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Sprawdź, którą z metod najlepiej zastosować – nitkę dentystyczną, płyn do płukania zębów czy irygator!
Magdalena Borucińska
maj 07, 2014

Powierzchnia zębów ma 5 płaszczyzn, a szczoteczki czyszczą tylko 3 z nich. Czyszczenie przestrzeni między zębami jest absolutnie niezbędne, ponieważ zapobiega rozwijaniu się tam bakterii, które są główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. - Oprócz starannego szczotkowania zębów należy na co dzień używać nici dentystycznej oraz płukać jamę ustną. To zupełnie inne elementy higieny jamy ustnej, choć w wyjątkowych sytuacjach musimy zrezygnować z nici na rzecz płynu do płukania. Nić może także zastąpić irygator – dr Iwona Gnach-Olejniczak. Nić dentystyczna Służy do usuwania resztek pokarmów oraz płytki nazębnej przede wszystkim z przestrzeni międzyzębowych, ale także powyżej linii dziąseł, o czym często zapominamy. Ważne, żeby nitkować zęby delikatnie, tak by nie poranić dziąseł. Jaką nić wybrać? odporną na strzępienie woskowaną jeśli masz delikatne dziąsła z bakteriobójczą chloroheksydyną przy stanach zapalnych dziąseł przy szerokich przestrzeniach między zębowych oraz aparacie ortodontycznym nitka nie zda egzaminu – wybierz specjalne szczoteczki interdentalne   Nici do zębów: płaska nić do zębów z dodatkiem fluoruEasy Slide Fresh Jordan, 11,99zł; nić dentystyczna Med Prokudent, 5,99zł,  Końcówki czyścików do przestrzeni międzyzębowych Prokudent, 11,60zł; nić Clinic Line Oral-B Pro-Expert, 14zł;  nić do zębów miętowa Elmex, 12zł Jak używać nici dentystycznej? Nić długości około 50 cm zawijamy wokół palców środkowych obu dłoni, napinamy i z pomocą kciuka oraz palców wskazujących, wsuwamy delikatnie nić w przestrzenie międzyzębowe zębów przednich. Za pomocą palców wskazujących wprowadzamy nić między powierzchnie styczne zębów dolnych. Nić chwytamy zawsze tak, aby między palcami mieć około 2,5-3 cm nici. Ruchem zygzakowatym delikatnie wsuwamy nić w przestrzenie międzyzębowe...

Przeczytaj
kamień na zębach przyczyny skutki usuwanie pradontoza
Pielęgnacja Kamień na zębach – objawy, skutki, usuwanie
Kamień nazębny jest skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej. To przede wszystkim problem estetyczny, ale nieusunięty kamień na zębach może przyczynić się też do ich utraty.
Matylda Nowak
marzec 31, 2020

Codziennie na naszych zębach gromadzi się osad z resztek jedzenia, złuszczającego się naskórka i bakterii. Jeśli go nie usuniemy, stwardnieje, tworząc na zębach nieestetyczną skorupkę – najpierw białą, żółtą, a z czasem brązowawą. Ale kamień na zębach nie tylko brzydko wygląda, ale jest też odpowiedzialny za brzydki zapach z ust oraz choroby zębów i dziąseł . Fot.: iStock Kamień na zębach – powstawanie, objawy, skutki Niedługo po umyciu zębów zaczyna powstawać na nich błonka z białka, na której następnie zatrzymują się resztki jedzenia, złuszczony naskórek i bakterie . Gdy jesteśmy w stanie wyczuć ten osad językiem, oznacza to, że rozpoczął się pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego.  Kolejnym etapem powstawania kamienia na zębach jest twardnienie tego osadu – zaczyna się on mineralizować (wapnieje przez zawarte w ślinie fosforany wapnia). Kamień nazębny powstaje przy granicy dziąseł i pod dziąsłami (niebezpieczny kamień poddziąsłowy). Nie tylko szpeci on nasz uśmiech, ale też jest prawdziwą wylęgarnią bakterii, które bytują na nim, żywiąc się zawartymi w nim resztkami jedzenia.  Znajdujące się na kamieniu nazębnym bakterie wydzielają substancje uszkadzające szkliwo, co skutkuje zwiększeniem ryzyka rozwinięcia się próchnicy . Kamień na zębach powoduje także: nieprzyjemny zapach oddechu , odsłonięcie szyjek zębów i ich uwrażliwienie na wysokie i niskie temperatury oraz słone i słodkie potrawy, stany zapalne dziąseł , w tym wyjątkowo niebezpieczną paradontozę, która skutkuje wypadaniem zębów. Kamień nazębny – zapobieganie i usuwanie Unikniemy kamienia na zębach często je myjąc. Absolutnym minimum jest dokładne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jednak idealnym rozwiązaniem jest mycie zębów po każdym posiłku . Chcąc zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego nie wolno też...

Przeczytaj
skaling - efekty
iStock
Pielęgnacja Skaling – na czym polega i jakie daje efekty?
Skaling to skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego. Na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 02, 2019

Skaling to zabieg stosowany w profilaktyce próchnicy i paradontozy. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, zbierającego się w szyjkach zębowych. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa, możemy liczyć nie tylko na zdrowy, ale także bielszy uśmiech. Jak wygląda zabieg skalingu i jak często trzeba go wykonywać? Poznaj najpopularniejsze metody i efekty usunięcia kamienia nazębnego . Jak powstaje kamień nazębny? Po jedzeniu na zębach zawsze pozostają resztki miękkiego osadu, nawet po dokładnym szczotkowaniu i płukaniu jamy ustnej . Złogi, które nie zostaną usunięte, mineralizują się i twardnieją. Płytka nazębna, która ulega mineralizacji, wraz z białkiem, bakteriami próchnicy i resztkami pokarmu nazywana jest kamieniem nazębnym.  Kamień nazębny powinien być usuwany regularnie. Pominięcie tego zabiegu może prowadzić do powstawania ubytków oraz groźnych chorób zębów i dziąseł, np. paradontozy. Jeżeli na powierzchni naszego zęba zauważymy biały lub żółty nalot, którego nie jesteśmy w stanie usunąć, z pewnością jest to kamień nazębny. Zobacz również:   Dlaczego należy myć zęby codziennie? Skaling - na czym polega zabieg? Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego . Obecnie używa się kilku metod skalingu: metoda tradycyjna, która opiera się na manualnym oczyszczeniu zęba przy użyciu skalera oraz dłutka, sierpy i motyczki, metoda chemiczna, w przypadku której nakładany jest roztwór perhydrolu, który rozpuszcza kamień nazębny, metoda mechaniczna przy użyciu frezarki, która odłupuje cząstki zaległego osadu, metoda dźwiękowa, w której kamień usuwany jest za pomocą fal dźwiękowych, metoda ultradźwiękowa, która jest obecnie niezwykle popularna, metoda...

Przeczytaj
materiały PR
Pielęgnacja Ziaja Mintperfekt Sensitiv - sposób na nadwrażliwe zęby
Skuteczny sposób na zmniejszenie nadwrażliwości zębów? Produkty z serii Ziaja Mintperfekt Sensitiv!
Materiał partnera
wrzesień 19, 2017

Pasta stomatologiczna zmniejszająca nadwrażliwość  dla dorosłych z wrażliwymi zębami i odsłoniętą zębiną Pasta do zębów do codziennego stosowania z naturalną betainą, azotanem potasu, aminofluorkiem i fluorkiem sodu – wyselekcjonowanych substancji o aktywności redukującej nadwrażliwość. Wzmacnia szkliwo, chroni dziąsła i odsłonięte szyjki zębowe oraz zapobiega odkładaniu bakteryjnej płytki nazębnej. Wzmacnia i chroni zęby oraz dziąsła przed działaniem kwasów. Produkt stosowany w higienie jamy ustnej i zębów, zawiera 0,12%jonów fluoru F. Aktywność pasty w trakcie stosowania Naturalna betaina, fluor i azotan potasu zapewniają ochronę przed nadwrażliwością. Osłaniają szkliwo i dziąsła przed bakteriami i zimnymi oraz kwaśnymi pokarmami. Krzemionka skutecznie redukuje płytkę nazębną i przywraca naturalną biel. Delikatny, miętowy aromat zapewnia łagodne, przyjemne orzeźwienie. Systematyczna higiena zębów i jamy ustnej to sposób na zdrowe zęby Nadwrażliwość zębów jest skutkiem odsłoniętej zębiny na powierzchni szyjek zębów. Profilaktyka nadwrażliwości polega na prawidłowym wykonywaniu zabiegów higienicznych i stosowaniu odpowiednich preparatów łagodzących objawy nadwrażliwości. Płyn stomatologiczny zmniejszający nadwrażliwość d la dorosłych z wrażliwymi zębami i odsłoniętą zębiną Płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu, z naturalną betainą, azotanem potasu, aminofluorkiem i fluorkiem sodu – system wyselekcjonowanych substancji o aktywności redukującej nadwrażliwość. Wzmacnia szkliwo, chroni dziąsła i odsłonięte szyjki zębowe oraz zapobiega odkładaniu bakteryjnej płytki nazębnej. Produkt stosowany w higienie jamy ustnej i zębów, zawiera 0,025% jonów fluoru F. Aktywność płynu do płukania jamy ustnej Naturalna betaina, fluor i azotan potasu zapewniają ochronę przed nadwrażliwością....

Przeczytaj