klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Pielęgnacja

Picie zimnego napoju to dla ciebie udręka? Sprawdź, jak walczyć z nadwrażliwością zębów

Kiedy mamy wrażliwe zęby, niektóre czynności, takie jak ich mycie, jedzenie i picie, mogą powodować ostry, przejściowy ból. Wrażliwe zęby są zwykle wynikiem zużycia szkliwa lub odsłoniętych korzeni. Jak sobie pomóc?
Materiał partnera
lipiec 13, 2020

Nadwrażliwość zębów daje się we znaki szczególnie latem, gdy częściej sięgamy po zimne napoje czy lody. Jednak nieprzyjemny ból może występować przez cały rok. Oczywiście unikanie pewnych produktów spożywczych jest rozwiązaniem, jednak warto pochylić się nad tym problemem. Z nadwrażliwością zębów można skutecznie walczyć, nie rezygnując z ulubionych smakołyków i napojów. Kluczowy będzie wybór odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej.

Ratunku! Dlaczego tak boli?

Może to być problem tymczasowy lub przewlekły i może dotyczyć jednego zęba, kilku lub wszystkich. Niektórzy mają naturalnie bardziej wrażliwe zęby niż inni ze względu na cieńsze szkliwo. Szkliwo to zewnętrzna warstwa zęba, która go chroni. W zdrowych zębach zabezpiecza leżącą poniżej warstwę zębiny, która jest bardziej miękka niż szkliwo. Korzenie zębów są chronione przez dziąsła. Ale jeśli szkliwo zostanie zużyte lub linia dziąseł cofnie się, zębina zostanie odsłonięta.

W wielu przypadkach szkliwo można zetrzeć poprzez zbyt intensywne szorowanie, używanie twardej szczoteczki, zgrzytanie zębami czy regularne spożywanie lub picie kwaśnych produktów. Niestety nadwrażliwość może być też spowodowana przez refluks lub częste wymioty – oba czynniki niszczą szkliwo.

Jak myć nadwrażliwe zęby?

Jeśli do tej pory sięgałaś po pierwszą lepszą pastę do zębów, czas zmienić swoje nawyki. Nadwrażliwe zęby potrzebują specjalistycznego produktu: Elgydium Sensitive, pasta do zębów w postaci żelu, zawiera Fluorinol, o niskiej ścieralności, pomaga zmniejszyć nadwrażliwość zębów po 2 tygodniach* i chronić wrażliwe zęby przed czynnikami zewnętrznymi (takimi jak ciepło, zimno itp.). Jej istotnym składnikiem jest aminofluorek, który szybko wiąże się ze szkliwem. Dzięki temu zmniejsza nadwrażliwość zębów i zwiększa odporność na działanie kwasów znajdujących się w pokarmach.

Oprócz tego, myj zęby dwa razy dziennie miękką lub o średniej twardości szczoteczką, taką jak Elgydium Pocket. Jej włosie zostało zaprojektowane tak, by dokładnie czyścić zęby i docierać do każdej szczeliny. Dodatkową zaletą szczoteczki jest to, że można ją złożyć. Zmieści się nawet w najmniejszej damskiej torebce, dzięki czemu niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, możesz umyć zęby. Zawsze wykonuj delikatne ruchy zamiast energicznego i mocnego szorowania. Uwierz – siła nacisku nie odzwierciedla tego, jak czyste są zęby. Myj je wolno i dokładnie. Jeśli chodzi o płukanie jamy ustnej, wybierz bezalkoholowe produkty, ponieważ są mniej drażniące dla wrażliwych zębów.

Nadwrażliwe zęby – dodatkowe wskazówki

Nadwrażliwe zęby – dodatkowe wskazówki

Możesz również rozważyć zachowanie ostrożności przy jedzeniu lub piciu kwaśnych potraw i napojów, takich jak napoje gazowane, owoce cytrusowe i wino, z których wszystkie mogą z czasem usunąć niewielkie ilości szkliwa. Kiedy pijesz kwaśne płyny, użyj słomki (najlepiej papierowej lub wielokrotnego użytku!), aby ograniczyć kontakt z zębami. Po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnej substancji wypij wodę, aby zrównoważyć poziom kwasu w ustach.

Jeżeli działania profilaktycznie nie pomagają, warto wybrać się do stomatologa. Może się bowiem okazać, że ból jest spowodowany innymi czynnikami, takimi jak ubytek, pęknięty lub ukruszony ząb, zużyte wypełnienie lub choroba dziąseł. Jeśli ktoś kiedyś powiedział ci, że w czasie snu zgrzytasz zębami, powiedz o tym lekarzowi. Zgrzytanie sprzyja ścieraniu się szkliwa i powoduje nadwrażliwość.

 *Sprzyja zmniejszeniu nadwrażliwość zębów o 24,5% po dwóch tygodniach stosowania (o 67,9% po miesiącu).Badanie kliniczne przeprowadzone na 54 uczestnikach (mycie zębów trzy razy dziennie przez 28 dni). Wrażliwość zębów oceniona według skali wrażliwości Schiffa na zimne powietrze.

Więcej informacji:

Facebook.com/naserioousmiechu

Instagram.com/naserioousmiechu

Materiał powstał z udziałem marki Elgydium

PFM/75/2020

Dystrybutor: Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o.,
ul. Belwederska 20/22, 00-762 Warszawa

zdjęcia: mat. prasowe, iStock

materiały PR
Pielęgnacja Sprawdzone sposoby na biały uśmiech
Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeżeli za szary lub żółty odcień szkliwa odpowiadają przebarwienia zewnętrzne, to nie zawsze trzeba uciekać się do profesjonalnych zabiegów wybielania w gabinecie dentystycznym. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uzyskasz równie zadowalające efekty.
Materiał partnera
listopad 10, 2017

Okazuje się, że wystarczy już niewielka zmiana nawyków żywieniowych i prawidłowa higiena jamy ustnej, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień na powierzchni zębów. Zastosuj białą dietę Przebarwienia na zębach często mają przyczyny zewnętrzne. Ich powstawaniu sprzyja palenie papierosów oraz picie kawy, herbaty czy czerwonego wina. Jeżeli nie chcesz, aby twoje zęby nabrały niepożądanych odcieni szarości i żółci, zrezygnuj z używek i wyeliminuj z diety produkty żywnościowe o intensywnym zabarwieniu. Warto także pamiętać o tym, że kwaśne napoje i niektóre artykuły spożywcze pozostawiają trwały ślad nawet wówczas, gdy nie zawierają barwników. Bądź systematyczna Wyeliminowanie z diety wszystkich produktów żywnościowych, które mają niekorzystny wpływ na kolor zębów bywa bardzo trudne. Najprostszy i najbardziej skuteczny sposób zapobiegania powstawaniu przebarwień to szczotkowanie lub płukanie zębów wodą zaraz po posiłku. Nie zapominaj również o nitkowaniu – czyść zęby nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie.   Zacznij od podstaw Regularne mycie i nitkowanie nie gwarantuje uśmiechu w stylu Hollywood, jeżeli nie masz odpowiedniej szczoteczki do zębów. Jak zauważają stomatolodzy, szczoteczka manualna nie jest wystarczająco efektywna w usuwaniu przebarwień. Co innego szczoteczka z technologią soniczną , którą to technologię zastosowano w szczoteczce Philips Sonicare DiamondClean Smart . Dzięki wykorzystaniu skuteczności technologii sonicznej Phlips Sonicare, szczoteczka DiamondClean Smart dostarcza użytkownikom informacji na temat ich techniki szczotkowania, a także wskazówek pomagających lepiej zadbać o ogólny stan zdrowia jamy ustnej . Dołączone do urządzenia cztery wymienne główki szczotkujące dostosowują się do kształtu zębów i dziąseł, co pozwala na zdecydowanie bardziej dokładne czyszczenie...

Przeczytaj
materiały PR
Pielęgnacja Śnieżnobiały uśmiech na karnawał? To proste!
W przypadku zewnętrznych przebarwień na zębach, nie zawsze trzeba decydować się na profesjonalny zabieg wybielania. Poznaj szybki i skuteczny sposób, dzięki któremu podczas zimowych balów zachwycisz wszystkich białym i zdrowym uśmiechem!
Materiał partnera
luty 02, 2017

Przebarwienia na powierzchni zębów często mają przyczyny zewnętrzne. Żółknięciu zębów sprzyja między innymi palenie papierosów, picie kawy, herbaty (zwłaszcza czarnej) i czerwonego wina, a także spożywanie produktów, które mają właściwości barwiące, jak borówki, jeżyny czy żurawina. Podobnie jest z „kolorowymi” sosami (np. pomidorowym, chili) oraz niektórymi, barwionymi słodyczami. Wszystko to przez zawarte w produktach taniny, które przyspieszają zdolność chromogenów do osadzania się na zębach. Co ciekawe, kwaśne napoje i niektóre artykuły żywnościowe przyspieszają proces żółknięcia zębów nawet wówczas, gdy nie zawierają barwników. W tym wypadku przyczyną jest powierzchowne rozpuszczanie szkliwa. - Powierzchowna erozja powoduje zwiększenie porowatości, a to ułatwia odkładanie barwników. Dlatego nawet białe wino, które ma kwaśne pH może sprzyjać przebarwieniom, podobnie jak wszelkiego rodzaju napoje gazowane – tłumaczy stomatolog, dr Michał Ganowicz. dr Michał Ganowicz Zapobieganie działaniu produktów powodujących przebarwienia na powierzchni zębów bywa trudne, gdyż produktów tych jest sporo i ciężko je wszystkie wyeliminować z diety. - Najprostszy sposób zapobiegania to wypłukanie zębów wodą zaraz po jedzeniu – wymienia dr Michał Ganowicz, po czym dodaje: -  Ta metoda jest szczególnie polecana po spożyciu produktów o niskim pH, które powodują „zmiękczenie” szkliwa. Warto również pamiętać, by po zadziałaniu kwasów na zęby nie myć ich przez co najmniej 30 minut. szczoteczka soniczna Philips Sonicare  Coraz więcej osób zastanawia się nad wybielaniem zębów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli za ciemniejszy odcień szkliwa odpowiadają przebarwienia zewnętrzne, to nie zawsze trzeba uciekać się do profesjonalnych zabiegów wybielania. Pomóc może także szczoteczka do zębów z...

Przeczytaj
wybielanie zębów domowymi sposobami
Fotolia
Pielęgnacja Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne?
Internet zalewają superskuteczne metody na szybkie i bardzo tanie wybielenie zębów. Soda oczyszczona, aktywny węgiel, banan i cytryna to najbardziej znane domowe sposoby wybielania zębów, ale czy bezpieczne? Sprawdzamy!
Magdalena Borucińska
wrzesień 24, 2015

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub solą Soda oczyszczona to chyba najbardziej popularna metoda domowego wybielania zębów . Wystarczy zanurzyć wilgotną szczoteczkę w sodzie i dokładnie wyszczotkować zęby. Niestety, to bardzo niebezpieczny sposób! Ściera przebarwienia, a wraz z nimi szkliwo! Tak naprawdę nie ma właściwości wybielających, a jedynie ścierne. Soda działa na zasadzie abrazji, to znaczy że osady z powierzchni zębów są usuwane za pomocą tarcia. Szczotkując zęby sodą ryzykujemy poważne uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa Sól także uszkadza szkliwo zębów, poza tym ma silne działanie zakwaszające środowisko jamy ustnej - kwaśne pH to idealne warunki do rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Wybielanie zębów aktywnym węglem To podobna metoda do wybielania zębów sodą oczyszczoną. Wystarczy wymieszać 2 kapsułki lub tabletki aktywnego węgla z wodą i tak powstałą mieszanką umyć zęby. Niestety, ta metoda działa analogicznie do sody oczyszczonej – czyszczenie zębów węglem jest jak tarcie szkliwa papierem ściernym! Wybielanie zębów cytryną Długotrwały kontakt zębów z cytryną może doprowadzić do osłabienia szkliwa, zęby staną się wtedy podatne na próchnicę potwierdza stomatolog Zaleca nawet picie soków cytrusowych przez słomkę, płukanie jamy ustnej wodą po kwaśnym, owocowym posiłku i unikanie mycia zębów przez ok. 0,5 godziny po takim daniu. Wszystko dla ochrony przed erozją szkliwa. Pamiętaj, że pocieranie zębów cytryną podrażnia także dziąsła. Wybielanie zębów bananem To najbezpieczniejsza domowa metoda wybielania zębów. Wystarczy obrać dojrzałego banana i białą częścią skórki pocierać zęby. Czynność należy powtarzać 2 razy dziennie przez 2 minuty. Za właściwości wybielające odpowiada witamina D, potas oraz wapń. Jest to metoda...

Przeczytaj
jak myć zęby
Pielęgnacja Jak myć zęby?
Mycia zębów uczymy się od najmłodszych lat, jednak nie wszyscy wiemy jak należy to robić prawidłowo. Sprawdź jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów oraz jak odpowiednio szczotkować i nitkować zęby.
Magdalena Borucińska
styczeń 27, 2013

Jak wybrać szczoteczkę do zębów? Zwróć uwagę na włosie szczoteczki do zębów: zbyt twarde kaleczy dziąsła, dlatego bezpieczniej jest wybierać te oznaczone jako „medium” lub najdelikatniejsze - „soft”, zwłaszcza gdy przy szczotkowaniu pojawia się krwawienie. Giętka główka ułatwia dotarcie do trudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące – podczas wymiany zwróć uwagę na stan włosia - nie powinien odstawać ANI JEDEN włosek. Jeśli jest inaczej, to znaczy że myjesz zęby nieprawidłowo i zbyt agresywnie. Poproś dentystę lub higienistkę w gabinecie stomatologicznym o pokazanie prawidłowej techniki mycia zębów. Jak wybrać pastę do zębów? Najprościej jest kupić pastę uniwersalną , która o jamę ustną dba kompleksowo. Gdy chcesz usunąć osad i płytkę nazębną, sięgaj po pasty wybielające , najlepiej takie, które mają niski współczynnik ścieralności (RDA). Podobnie działające środki są polecane dla palaczy - dodatkowo zwalczają nieprzyjemny zapach wydychanego tytoniu. Preparaty o właściwościach kojących złagodzą dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów lub chorobami dziąseł. Jak prawidłowo myć zęby? Co może być trudnego w myciu zębów? Okazuje się, że tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z własnych błędów w tej dziedzinie. - Wielu pacjentów pozostaje przy znanej z dzieciństwa technice okrężnej - mówi dr Gnach-Olejniczak. - Rzeczywiście dość często uczy się jej dzieci, bo jest łatwiejsza do opanowania, ale to nie znaczy, że najskuteczniejsza. Dla prawidłowej pielęgnacji polecamy przede wszystkim technikę wymiatającą . Jak myć? Chwyć szczoteczkę i ustaw jej główkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony „wymiataj” wszelkie zanieczyszczenia. Czynność tę powtarzaj na każdym zębie, zarówno od strony...

Przeczytaj