klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
materiały PR
Pielęgnacja

Piękna skóra wokół oczu. Koniec z opadającą powieką czy żółtymi plamkami

Problemy skóry wokół oczu, takie jak plamki żółte czy opadające powieki, pojawiają się często po 40-stce. Na ogół związane są ze starzeniem się skóry, ale mogą je powodować również różnego rodzaju schorzenia lub wrodzone skłonności. Bliskość oka sprawia, że tego typu defekty najlepiej usunąć w klinice okulistycznej.
Materiał partnera
listopad 29, 2017

Opadające powieki

To problem, z którym boryka się wiele osób, a pomóc im może specjalista okuloplastyk, czyli lekarz, który ma wiedzę z zakresu okulistyki, jak i chirurgii plastycznej. „Opadająca powieka powoduje dyskomfort u pacjentów” – mówi dr Igras z kliniki okulistycznej Optegra. „Cała twarz wygląda na zmęczoną, znużoną, dużo starszą. Opadające powieki nie są wyłącznie defektem estetycznym, często mogą również stanowić zagrożenie przy wykonywaniu różnych codziennych czynności, np. przy prowadzeniu samochodu, częściowo zasłaniając pole widzenia.”
Przyczyny opadania powiek mogą być dziedziczne, lecz zwykle jest to kwestia wieku – z upływem lat, najczęściej po 40-tce, skóra wiotczeje, traci elastyczność, także na powiekach, i zaczyna coraz niżej opadać. 

Z kolei opadanie powiek dolnych może prowadzić do ich niedomykalności, a co za tym idzie - do wysuszenia gałki ocznej oraz, w konsekwencji, do zespołu suchego oka. Jest to schorzenie przewlekłe, które znacznie obniża komfort życia. „Dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie około menopauzalnym, choć nie tylko zmiany hormonalne mogą być powodem zespołu suchego oka” – podkreśla dr Igras. „Zaburzenia metaboliczne, np. związane z poziomem cukru w organizmie lub inne schorzenia endokrynologiczne również mogą wpływać na wystąpienie zespołu suchego oka.”
Opadające powieki, zarówno górną, jak i dolną, można zoperować po dokładnych badaniach anatomicznych i funkcjonalnych powiek. Zabieg blefaroplastyki powiek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1 godzinę. Daje natychmiastowy efekt, a rekonwalescencja nie trwa długo. Zwykle po tygodniu pacjent może wrócić do codziennych zajęć.

Dowiedz się więcej >>

Skąd te żółte plamki?

Dobry krem pomoże na wszystko – orzekła przyjaciółka, gdy poskarżyłaś się jej na żółte plamki na górnych powiekach. Jednak po kilku tygodniach stosowania kremu z wyższej półki nic się nie zmieniło i plamki jak były, tak są. Zastanawiasz się, co zrobić z tym zdrowotnym kłopotem? 

Kępki żółte, nazywane także żółtakami, to łagodne zmiany skórne, które najczęściej występują na górnych powiekach, ale również mogą się pojawiać na dolnych. W większości przypadków zmiany umiejscowione są blisko wewnętrznych kącików oczu. Z reguły są to zmiany płaskie i miękkie, niewielkich rozmiarów, choć mają tendencję do rozrastania i mogą się ze sobą zlewać.

Schorzenie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Pierwsze zmiany mogą się ujawnić się już w okresie dojrzewania, jak i w późniejszych latach życia – najwięcej pań cierpi z ich powodu między 40 a 50 rokiem życia. 

Przyczyną ich powstawania bywa zwiększony poziom lipidów we krwi czy przewaga tzw. złego cholesterolu nad tym dobrym. Ale takie przypadki stanowią mniej niż połowę – u większości osób borykających się z tą dolegliwością nie stwierdzono zaburzeń w lipidogramie. To znaczy, że tak naprawdę nie wiadomo, co przyczynia się do ich powstawania. Nie wyklucza się, że mogą to być obciążenia dziedziczne. 

Jak się ich pozbyć?

Nie wygląda to dobrze. Zastanawiasz się, czy plamki mogą być groźne, nie świadczą o chorobie oczu albo innego narządu wewnętrznego. Powieki możesz bez przeszkód zamykać i otwierać, więc niby nie jest źle. Ale te nieestetyczne zmiany odbierają ci humor i pewność siebie, gdy patrzysz w lustro. Trudno je zakryć makijażem, bo wypukłości i tak się odznaczają – musiałabyś nakładać tony cieni do powiek i to w jak najciemniejszych kolorach. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza okuloplastyka, który będzie wiedział, jak rozwiązać twój problem. W przypadku żółtaków najczęściej jest to krótki i mało inwazyjny zabieg. Zostaje po nim bardzo niewielka blizna, która na przykład na górnych powiekach jest praktycznie niewidoczna.

Okulista i chirurg w jednym

„W Polsce to jeszcze mało popularna specjalizacja, za granicą ma licznych reprezentantów” – mówi dr Estera Igras z kliniki okulistycznej Optegra w Szczecinie. „Zmiany skórne w obrębie powiek to powszechne zjawisko. Czasami zmiany powiek  są niezauważalne, inne zaś stanowią duży defekt kosmetyczny. Jednak najważniejsze jest ich prawidłowe zdiagnozowanie oraz zaproponowanie najbardziej odpowiedniego dla pacjenta leczenia zachowawczego czy tez chirurgicznego.”

Lekarz okuloplastyk to specjalista zarówno w dziedzinie okulistyki, jak i chirurgii plastycznej. Specjalizuje się w chirurgii powiek, dróg łzowych, oczodołu oraz diagnozuje i leczy chirurgicznie wszelkie zmiany nowo­tworowe, powypadkowe oraz wiele innych zaburzeń w obrębie powiek.

To lekarz okuloplastyk jest w stanie poprawnie zdiagnozować zmiany znajdujące się na powiekach, takie jak np. kępki żółte czy opadające powieki, oraz stwierdzić, czy w przyszłości mogą one negatywnie wpłynąć na sam narząd wzroku. Zaproponuje odpowiednią, dalszą diagnostykę oraz właściwe leczenie. Większość podobnych defektów można usunąć dzięki mało inwazyjnym. zabiegom chirurgicznym. 

Więcej informacji o zabiegach okuloplastyki: https://optegra.com.pl/Okuloplastyka

materiał sponsorowany

Pielęgnacja Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych
Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie? Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne. Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko? Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków. Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków? Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery. Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych? Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek Do...

Przeczytaj
kobieta przed zabiegiem korekty powiek
Pielęgnacja Ta dziewczyna cierpiała przez... wrastające rzęsy! Operacja odmieniła jej życie
Zabiegi chirurgi plastycznej to nie tylko powiększanie biustu i odmładzanie twarzy. Ta dziewczyna zdecydowała się na... skrócenie powiek.
Agata Kufel
kwiecień 25, 2017

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o nietypowym zabiegu pomniejszania ust . Rozgorzała dyskusja na temat mało znanych operacji plastycznych , a w mediach społecznościowych do głosu doszły osoby, które korzystały z chirurgii plastycznej niekoniecznie w celu powiększenia biustu . Jedna z użytkowniczek portalu Reddit przyznała się do zabiegu skrócenia dolnych powiek , który - jak sama przyznaje - zmienił jej życie. Jak i dlaczego? Iris231 od dziecka zmagała się z wrodzonym mankamentem w postaci nieprawidłowego załamania dolnej powieki (epiblepharon). To schorzenie charakterystyczne dla Azjatów, które przejawia się wykształceniem dodatkowego fałdu przy powiece , który sprawia, że dolne rzęsy są skierowane w kierunku oka . W przypadku Iris231 wada dodatkowo była niesymetryczna - wyraźnie większe załamanie na prawej powiece sprawiało, że jej oczy wyglądały w odmienny sposób. W wieku 20 lat dziewczyna zdecydowała się na operacyjną korekcję powiek i była to jedna z lepszych decyzji, jakie podjęła w swoim życiu. Zabieg polegał na usunięciu "nadprogramowej" skóry i mięśni z dolnej powieki oraz zszycie jej tak, by dolne rzęsy były ułożone w prawidłowy sposób. Według relacji dziewczyny, sama procedura była krótka i bezbolesna , dzięki odpowiedniemu znieczuleniu. Rozpuszczalne szwy zniknęły po ok. półtora tygodnia, a po dwóch jedynym śladem po ingerencji chirurga było lekkie zaczerwienienie . Użytkowniczka Reddit zamieściła zdjęcia przed i po zabiegu - różnica rzeczywiście jest uderzająca : Źródło zdjęcia: Reddit.com/AsianBeauty Po 8 miesiącach od zabiegu dziewczyna jest zachwycona efektem - blizny są praktycznie niewidoczne, a oczy nie są już podrażniane przez rzęsy (wcześniej musiała je miejscami... wyrywać!). Jedyne czego żałuje to fakt, że na operację zdecydowała się tak późno......

Przeczytaj
opuchnięte oczy
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: opuchnięte powieki
Opuchnięte powieki zwane potocznie "workami" to problem, z którym boryka się wiele osób. Najbardziej widoczne są rano, niestety nawet porządny sen często nie potrafi sobie z nimi poradzić.
Magdalena Borucińska
marzec 26, 2013

Najczęstszą przyczyną opuchnięcia powiek są zastoje limfatyczne oraz odkładanie się tkanki tłuszczowej pod oczami. W porównaniu z krwią limfa płynie powoli przede wszystkim za sprawą skurczów mięśni. Cyrkulacja limfy zostaje zaburzona głównie przez złą dietę, siedzący tryb życia czy nadmierny stres. Pod oczami może się odkładać tkanka tłuszczowa, co wygląda jak opuchnięcie powiek. Czasami opuchnięcia mogą być objawem choroby, dlatego jeśli wystąpiły nagle i utrzymują się przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć np. problemy z układem krążenia czy nerkami. Przyczyny obrzęku powiek przemęczenie i stany wyczerpania nerwowego zastoje limfatyczne niewłaściwe odżywianie, a zwłaszcza zbyt duża ilość soli w diecie dziedziczna skłonność do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej choroby np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby nerek, serca, wątroby, alergie) źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji oczu Wybierając kosmetyk do pielęgnacji okolic oczu, zwróć uwagę, czy zawiera któryś z niżej wymienionych składników : kofeina szałwia rumianek świetlik herbata Domowe sposoby na opuchnięte powieki masaż – drenaż limfatyczny – palcem wskazującym uciskaj punkt po punkcie skórę pod oczami – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. napary z czarnej herbaty, rumianku, lipy czy bławatka do przemywania oczu. Mają one właściwości kojące i łagodzące, idealnie sprawdzą się również przy podrażnieniach. Zaparz zioła we wrzątku, a następnie przykryj. Po wystudzeniu zamocz bawełniane waciki w naparze, połóż się wygodnie i się zrelaksuj z kompresem na oczach. Uzdrawiająca moc zimna: kosmetyki, których używasz pod oczy trzymaj w lodówce – dzięki temu będą delikatnie chłodziły okolicę oczu i zmniejszały opuchliznę okulary żelowe włóż do zamrażarki lub...

Przeczytaj
Trądzik różowaty
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: trądzik różowaty
Trądzik różowaty, zwany również rosacea, najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 30-40 lat. Jest to przewlekłe schorzenie, które obejmuje głównie okolice nosa i policzków i oprócz rumienia charakteryzuje się obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych. Sprawdź co nasila objawy trądziku i jak pielęgnować ten typ skóry.
Magdalena Borucińska
luty 25, 2013

Trądzik różowaty - objawy Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych . Patogeneza schorzenia jest niejasna, bierze się pod uwagę współistnienie różnych czynników. Występuje u ok. 10% populacji, a u ponad 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień, teleangiektazje). Pojawia się częściej u pacjentów z I, II fototypem skóry, niebieskimi oczami i jasnymi włosami. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wielu autorów uważa, że podłoże zmian stanowią zaburzenia łojotokowe współistniejące ze zmianami naczyniowymi. Zmiany chorobowe lokalizują się w strefach łojotokowych skóry, występują rzadziej u osób z nadmierną czynnością gruczołów łojowych (postać przerosła i piorunująca TR). Wiadomo także, że TR jest chorobą zapalną, a odczyn zapalny odgrywa podstawową rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Wczesny okres TR zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry i na wiele lat może wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian w przebiegu choroby. Pierwsze objawy obserwujemy u kobiet około 20 roku życia, szczególnie jeśli dochodziło do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Pacjentki często skarżą się początkowo na nietolerancję kosmetyków. Dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, ale okresowo może wystąpić dyskretny rumień i pojedyncze teleangiektazje. Dominującym objawem w tym okresie jest napadowe czerwienienie twarzy (flushing) pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych. Początkowo objawy typu „flushing są przemijające, ale następnie wraz z uszkodzeniem naczyń dochodzi do powstania utrwalonych zmian rumieniowych. Zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie naczyń...

Przeczytaj