Dopasowana, kompleksowa pielęgnacja anti-ageing może skutecznie spowolnić powstawanie zmian związanych z procesem starzenia się skóry i zredukować te już istniejące. Kiedy więc warto ją rozpocząć? Na jakie składniki w kosmetykach należy zwrócić uwagę? I przede wszystkich – jak nauczyć się rozpoznawać potrzeby skóry na różnych etapach życia? 1209 użytkowniczek Wizaz.pl wzięło udział w organizowanym przez nas wspólnie z marką Biotherm badaniu, które pomogło nam w stworzeniu kompendium wiedzy na temat pielęgnacji anti-ageing. Zanim jednak przejdziemy do wniosków i porad, poznajmy ich odpowiedzi!

Reklama

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

AdobeStock

Pierwsze pytanie, które zadaliśmy uczestniczkom badania dotyczyło tego, kiedy zauważyły na swojej skórze pierwsze oznaki starzenia. I tak, spośród 1209-osobowej grupy Wizażanek najwięcej kobiet (60%) pierwsze objawy tego procesu zauważyło po 30. roku życia. W przypadku mniej niż połowy badanych (34%) miało to miejsce między 25. a 30. rokiem życia. 4% użytkowniczek Wizaz.pl pierwsze zmiany zauważyło między 20. a 25. rokiem życia, a 2% jak dotąd nie zauważyło ich wcale.

Z jakimi objawami starzenia uczestniczki badania zmagają się w największym stopniu? Najbardziej liczna grupa i jednocześnie ponad połowa badanych (57%) wymieniła zmarszczki mimiczne wokół oczu i ust.

Pozostałymi oznakami starzenia się skóry, które zauważyły u siebie Wizażanki, są:

  • utrata jędrności (47%),
  • utrata blasku i poszarzała cera (42%),
  • przebarwienia i plamy pigmentacyjne (39%),
  • suchość skóry (38%),
  • zmiana owalu twarzy (32%),
  • bruzdy nosowo-wargowe (28%).

Pod wpływem jakich czynników następuje znaczne przyspieszenie procesu starzenia? Najwięcej użytkowniczek Wizaz.pl (75%) za główną przyczynę uznało braku ochrony przed promieniowaniem UV i stres.

Oprócz tego, ponad połowa uczestniczek badania wymieniła takie czynniki, jak:

  • niepicie odpowiedniej ilości wody (74%),
  • brak snu (66%),
  • używki (60%),
  • braku pielęgnacji anti-ageing lub niedopasowaniu jej do rodzaju cery i jej potrzeb (57%),
  • złą dietę (63%),
  • choroby i zaburzenia hormonalne (55%).

Pielęgnacja anti-ageing

AdobeStock

Jak Wizażanki definiują pielęgnację anti-ageing? Większość badanych (77%) uważa, że to kompleksowe działanie obejmujące zarówno używanie kosmetyków ze składnikami zapobiegającymi utracie elastyczności, jak i odpowiednią dietę oraz aktywny tryb życia.

Najwięcej użytkowniczek Wizaz.pl (43%) twierdzi, że najlepszy moment na wprowadzenie do pielęgnacji kosmetyków anti-ageing to okres między 25. a 30. rokiem życia. Kolejno, 25% uczestniczek badania jest zdania, że należy to zrobić wtedy, kiedy pojawią się pierwsze objawy starzenia, według 18% – po 30. roku życia, a zdaniem 13% – między 20. a 25. rokiem życia.

Czy jakieś odpowiedzi nas zaniepokoiły? Owszem. Okazuje się bowiem, że większość Wizażanek (88%) wiedzę na temat pielęgnacji anti-ageing czerpie z internetu i mediów społecznościowych, a 24% w pielęgnacji skóry kieruje się intuicją.

Internet i media społecznościowe to miejsca, w których z jednej strony swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z nami wielu wykształconych kosmetologów i lekarzy, z drugiej jednak – każdy może być ekspertem od wszystkiego. Dlatego też, gdy potrzebujemy konsultacji lekarskiej, porady powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł. Tymczasem tylko mniej niż połowa badanych (29%) zadeklarowała, że wiedzę na temat pielęgnacji anti-ageing czerpie od dermatologów i/lub lekarzy medycyny estetycznej.

Wiemy już, z jakimi oznakami starzenia zmagają się Wizażanki, jak przeciwdziałają temu procesowi i kiedy należy według nich rozpocząć pielęgnację anti-ageing. A jak być powinno? Jakich składników w kosmetykach warto szukać? Wejdź na stronę badania Wizaz.pl x Biotherm:

Wyniki zostały przygotowane na podstawie badania przeprowadzonego w serwisie wizaz.pl na grupie 1209 kobiet w maju 2022 r.

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Biotherm

Reklama
Reklama
Reklama