Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Chcę testować
Orientana hello daktyl
Chcę testować
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Eucerin_Dermopure
Laureaci
L'Oreal Paris Revitalift Filler
Laureaci
Eucerin Hyaluron Filler
Laureaci
materiały PR
Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry - obalamy mity

Kreatywność nie zna granic. Robienie peelingu twarzy szczoteczką elektryczną do zębów, spanie w pozycji nietoperza, czyli z głową w dół, czy maseczka z aspiryny, to tylko niektóre z cudownych pomysłów jak dbać o siebie. W książce „Skin Doctor Biblia zdrowej cery” doktor Izabeli Lenartowicz znajdziesz największe pielęgnacyjne mity, a także poznasz fakty, jak właściwie pielęgnować skórę.

Poznaj najpopularniejsze błędy dotyczące pielęgnacji skóry i sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z nich.

1.Woda nawilża skórę

Wbrew pozorom jest wręcz przeciwnie. Woda, z którą twoja skóra styka się na zewnątrz, w rzeczywistości ją wysusza. Kiedy zanurzasz się w morzu, basenie czy w wannie, woda bardzo szybko odparowuje z powierzchni ciała, pociągając za sobą także wodę z głębszych warstw skóry, co prowadzi do jej wysuszenia. Możesz to zresztą łatwo zaobserwować – zobacz, jak wyglądają twoje dłonie po długim przebywaniu w wodzie.           

2. Kremy z fitoestrogenami to hormonalna terapia zastępcza dla skóry

Fitohormony, czyli tak zwane hormony roślinne, są występującymi w roślinach substancjami, które przypominają ludzkie estrogeny. Badania wykazały, że w naszym organizmie pełnią one tylko funkcję nawilżającą i ochronną. Ich działanie pod żadnym względem nie przypomina jednak hormonalnej terapii zastępczej.

3. Zastrzyki z toksyny botulinowej likwidują zmarszczki na zawsze

Botoks działa tylko około sześciu miesięcy i dokładnie na tak długo możemy dzięki niemu pozbyć się zmarszczek. Podanie tej substancji likwiduje napięcie mięśni odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a w rezultacie skóra rozluźnia się i wygładza.

4. Na przebarwienia najlepsze są domowe sposoby

Zalecane przez niektóre portale czy blogi naturalne środki, takie jak sok z cytryny, selera czy pietruszki, raczej ci nie zaszkodzą, ich skuteczność jest jednak dość ograniczona. Nie polecamy samodzielnego stosowania dostępnych na rynku środków wybielających. Lepiej skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Eksperymentując z własną skórą, ryzykujesz jej podrażnienie.

5. Przebarwienia same znikną

Niestety, to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Zmiany pigmentacyjne bardzo lubią twoją skórę i same z siebie nigdy jej nie opuszczą. Jeśli chcesz się ich pozbyć, nie obejdzie się więc bez dobrego specjalisty. Określi on, jak głębokie jest umiejscowienie przebarwień. Dobór terapii zależy bowiem od tego, czy znajdują się one w naskórku, czy w skórze właściwej, a także od przyczyn tych zmian (czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne). Lekarz postawi diagnozę i w zależności od niej zaproponuje najskuteczniejszą terapię.

6Wyciskanie „pryszczy” wyleczy chorobę

Wyciskanie krost nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób usuwamy tylko ich część, która znajduje się w naskórku, a zazwyczaj tkwią one w głębszych warstwach skóry. Wyciskanie wywołuje również stany zapalne i prowadzi do mikroubytków w skórze, powodując tworzenie się małych blizn. Trudno też o zachowanie właściwej higieny podczas tego „zabiegu”, stąd często pojawiają się różne zakażenia.

7. Słońce leczy zmiany

Pozytywne oddziaływanie promieni ultrafioletowych można dostrzec u około 60% osób cierpiących na trądzik. Słońce łagodzi stan zapalny i sprawia, że przebarwienia i nierówności skóry stają się mniej widoczne. Być może sama jednak zauważyłaś, że poprawa kondycji twojej skóry osiągnięta dzięki opalaniu nie trwa długo. Objawy szybko wracają, zazwyczaj ze zdwojoną siłą.

8. Trądzik różowaty jest zaraźliwy

Trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nim zarazić przez dotyk, ponieważ wiąże się on z pracą gruczołów łojowych i zmianami naczynioruchowymi. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nie używać tych samych ręczników czy innych przedmiotów i kosmetyków, które mają styczność ze zmienionymi chorobowo miejscami, gdyż mogą się w nich rozwijać różne bakterie.

9. Miód pomaga złagodzić świąd i nawilżyć skórę

Nie. Chorzy na AZS powinni unikać miodu w każdej postaci, ponieważ jest bardzo silnym alergenem i podrażnia skórę.

10. Pasta do zębów leczy wypryski

Ten mit pochodzi z okresu, kiedy pasta zawierała cynk, składnik rekomendowany w procesie leczenia trądziku. Z upływem lat cynk został zastąpiony fluorem, który przyczynia się do powstawania wyprysków. Więc to rozwiązanie nie jest najlepsze dla twojej skóry.

W książce Skin Doctor znajdziesz sprawdzone rady na temat leczenia i pielęgnacji cery, kosmetyków i zabiegów medycznych. Ktoś kiedyś powiedział, że skóra to ubranie na całe życie. Jeśli jest zdrowa, doskonale na nas leży, bo została skrojona na naszą miarę. Traktujmy ją zatem dobrze i utrzymujmy w jak najlepszej kondycji, a będziemy w niej zawsze pięknie wyglądać i dobrze się czuć. To obowiązkowa pozycja, dzięki której zyskasz nie tylko zdrową skórę, ale także pewność siebie i większe poczucie własnej wartości.

materiał powstał z udziałem wydawnictwa Znak

zdjęcie główne: iStock

krem z kolagenem
Pielęgnacja
Krem z kolagenem – czy naprawdę wygładza zmarszczki?
Krem z kolagenem reklamowany jest jako magiczny eliksir młodości, który zniweluje zmarszczki i wygładzi skórę. Okazuje się jednak, że nie jest on tak skuteczny, jak obiecują producenci kosmetyków. Sprawdźcie, czym jest kolagen, jak działa na skórę i czy warto stosować kremy z kolagenem.

W kosmetykach znajdziemy różne rodzaje kolagenu: kolagen zwierzęcy, peptydy kolagenowe oraz kolagen natywny. Jednakże składniki te nie są w stanie uzupełnić naszego naturalnego kolagenu z kilku przyczyn. Przede wszystkim ich cząsteczki są zbyt duże i nie wnikają do skóry właściwej. Mimo to, kremy z kolagenem mają pielęgnujące właściwości, które poprawią stan naszej cery. Czym jest i jak działa kolagen? Kolagen to białko, które składa się z aminokwasów i wytwarzane jest przez fibroblasty. Włókna kolagenowe łączą się ze sobą i splatają, tworząc cienkie sznureczki, a następnie gęstą siateczkę. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej. Wypełnia powierzchnię między narządami i jest jednym z najważniejszych składników skóry. Znajduje się przede wszystkim w skórze właściwej i odpowiada za jej elastyczność, odporność, jędrność i wytrzymałość .  W naszej skórze występują dwa typy kolagenu: typ I, który stanowi ponad 80% ogólnej ilości kolagenu w skórze, typ III, który stanowi około 15%.  Do 25. roku życia ubywa tyle samo kolagenu, ile się wytwarza. Z wiekiem ilość wytwarzanego kolagenu jest coraz mniejsza oraz jest on gorszej jakości . W skórze jest zdecydowanie więcej kolagenu typu I, który jest mniej elastyczny i sztywniejszy.  Utrata kolagenu prowadzi do zmniejszenia się elastyczności skóry oraz jej jędrności. Jest to bezpośrednim powodem pojawienia się zmarszczek , bruzd, a także zmiany w owalu twarzy. Przeczytaj również: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen? Czy kremy z kolagenem działają? Niestety, kremy z kolagenem nie uzupełnią braków tego składnika w skórze. Nie wpłyną więc na jej jędrność gęstość i zniwelowanie zmarszczek. Mogę mieć jednak działanie nawilżające i ochronne. Kolagen zwierzęcy Wszystkie kremy z kolagenem będą oczywiście wpływać na kondycję naszej...

urodowe nawyki 2016
Imax
Pielęgnacja
5 urodowych postanowień, które uda ci się zrealizować
Wraz z Nowym Rokiem wyznaczamy sobie ambitne cele. Jak w nich wytrwać? Tajemnica sukcesu tkwi w prostocie! Poznaj pięć niewymagających czynności, dzięki którym twoja skóra odzyska piękno i zdrowie w 2016 roku.

Używaj kremów z filtrem UV Podstawową profilaktyką fotostarzenia skóry jest całoroczne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych . To ważne, ponieważ promieniowanie UV powoduje niewidoczne dla oka uszkodzenia. Nadmierna ekspozycja na słońce, nawet zimą, wywołuje zmiany wewnątrz komórek skóry i uszkadza ich DNA. - Badania naukowe udowodniły, że stosowanie preparatów z filtrem zapobiega procesom fotostarzenia i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów. Idealny preparat oznaczony jest symbolem SPF 50+. Należy go stosować przez cały rok – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, dermatolog w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu. Zmień dietę na dobrą dla Twojej skóry O skórę można zadbać za pomocą tak prostej czynności jak właściwie zbilansowane odżywianie. Przez cały rok warto stosować dietę śródziemnomorską , która obfituje w warzywa, ryby i owoce morza, a zawiera mało czerwonego mięsa. Ważnymi elementami są oliwa z oliwek, ziarna zbóż, orzechy. Cenne są również owoce, które są naturalnym  źródłem antyutleniaczy: morele (witamina A), owoce cytrusowe (witamina C), mango (karotenoidy), melon (likopeny). To pozwoli zmniejszyć stres oksydacyjny skóry (pojawia się pod wpływem działania wolnych rodników), zatem opóźni fotostarzenie. Wykonuj codzienny automasaż Codzienny, pięciominutowy automasaż twarzy podczas nakładania kremu czy serum, to prawdziwy „must have”. Usprawnia krążenie oraz drenaż limfatyczny - dzięki temu skóra jest lepiej odżywiona, bardziej elastyczna, a układ limfatyczny sprawnie odprowadza toksyny z organizmu. - Kosmetyk najlepiej nakładać wykonując delikatne ruchy okrężne – z dołu na górę, od zewnątrz do wewnątrz. Okolice oczu oklepujemy i masujemy, ale  pamiętajmy, by ich nie rozciągać – to może pogłębić zmarszczki – mówi...

Trądzik różowaty - objawy
Yuliya Shauerman/iStock
Pielęgnacja
Trądzik różowaty - objawy, które świadczą o chorobie
Trądzik różowaty - objawy, które daje, nie należą do najprzyjemniejszych. Pierwsze oznaki trądziku różowatego nie są jednoznaczne. Pojawia się czasowe zaczerwienienie skóry, które dodatkowo może wiązać się z uczuciem swędzenia. Z czasem taki rumień utrwala się i występują kolejne objawy. Zobacz, jakie!

Trądzik różowaty i objawy pojawiają się w wyniku zarażenia nużeńcem, nadmiernego, przedłużającego się stresu i nieodpowiedniej pielęgnacji. Pierwsze oznaki powstawania trądziku różowatego nie budzą w nas niepokoju. Pojawiający się rumień jest chwilowy i ustępuje, jednak z czasem utrwala się, a na skórze pojawiają się obrzęk, grudki oraz krosty. Spis treści: Pierwsze objawy trądziku różowatego Trądzik różowaty - objawy   Trądzik różowaty oczny Objawy trądziku różowatego na zdjęciach. Jak wygląda trądzik? Czym się różni toczeń do trądziku różowatego? Przyczyny powstawania trądziku różowatego Jakie czynniki zaostrzają objawy trądziku różowatego? Pierwsze objawy trądziku różowatego Na samym początku na naszej twarzy, w jej centralnej części (czyli na czole, nosie, policzkach i brodzie) pojawia się zaczerwienienie, któremu towarzyszy napięcie skóry, lekki świąd, szczypanie, pieczenie, a także lekkie podwyższenie temperatury w miejscach występowania zaczerwienienia. Początkowo objawy pojawiają się na chwilę, utrzymują się przez kilkanaście minut i są wywołane przez konkretną przyczynę, która nasila trądzik różowaty. Są to czynniki takie jak: promienie słoneczne,  wysoka temperatura,  woda z chlorem,  tłuste, ciężkostrawne lub pikantne posiłki.  Z czasem jednak rumień utrwala się i coraz trudniej się go pozbyć.  Zobacz także:  Dieta przy trądziku różowatym Trądzik różowaty - objawy Wraz z utrwalaniem się rumienia, na skórze widoczne są również tak zwane teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne. W kolejnej fazie pojawiają się: obrzęk,  grudki ,  krosty. Obszar ich występowania obejmuje miejsca, w których występuje rumień. Cera staje się...

retinoidy na skórę
iStock
Pielęgnacja
Retinoidy – jak działają i jak ich używać?
Retinoidy są niezwykle skuteczne w leczeniu trądziku i usuwania oznak starzenia się skóry. Jednak ich nakładanie może być niebezpieczne. Jak działają i w jaki sposób stosować retinoidy?

Retinoidy to pochodne witaminy A, które posiadają właściwości regeneracyjne, odżywcze i ujędrniające. Kosmetyki z retinoidami polecane są przede wszystkim do cery tłustej, trądzikowej i dojrzałej. Sprawdzają się zarówno w leczeniu trądziku i zmian skórnych, jak i w niwelowaniu oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i przebarwienia. Niezwykle łatwo podrażnić nimi skórę, dlatego warto trzymać się kilku ważnych zasad podczas stosowania retinoidów. Retinoidy - jak działają? Retinoidy to grupa związków chemicznych, będących pochodną witaminy A. Odgrywają one istotne funkcje w organizmie człowieka, biorą udział na przykład w procesie widzenia czy rozwoju komórek. Retinoidy niezwykle korzystnie wpływają na stan i kondycję skóry. Retinoidy na zmarszczki i trądzik Są wykorzystywane między innymi w zwalczaniu łuszczycy oraz trądziku, lecz nie tylko. Świetnie sprawdzają się w przypadku problemów skórnych, gdyż działają regenerująco na skórę, dogłębnie ją nawilżają oraz łagodzą stany zapalne. Dodatkowo przyspieszają odnawianie się warstw naskórka i wpływają na złuszczanie się jego martwych komórek. Ponadto regularne stosowanie produktów z retinoidami reguluje produkcję sebum. Retinoidy równie często dodawane są do kosmetyków do cery dojrzałej. Wpływają one na spowolnienie starzenia się skóry i usuwają jej pierwsze oznaki, takie jak: zmarszczki, brak elastyczności skóry, przebarwienia,  szara, zmęczona skóra , suchość skóry. Zobacz także: Czy warto stosować retinol? Jak używać retinoidów? Samodzielne stosowanie retinoidów nie jest prostą sprawą. Nieprawidłowe ich wykorzystanie może przynieść negatywne skutki, zamiast pięknej, wygładzonej cery bez trądziku. Przed stosowaniem retinoidów na skórę warto zasięgnąć opinii dermatologa lub kosmetologa. W domu polecane jest używanie bardzo małych stężeń...

Nasze akcje
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
L`Oreal Paris, Glycolic Bright
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły serię Glycolic Bright od L’Oréal Paris
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost