klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pielęgnacja tatuażu
Pielęgnacja

Pielęgnacja tatuażu - jak dbać o tatuaż krok po kroku 

Odpowiednia pielęgnacja tatuażu tuż po jego zrobieniu to klucz do cieszenia się przez długi czas jego pięknym wyglądem. Równie ważne jest także dbanie o zagojony tatuaż - nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna to podstawa.
Laura Osakowicz
marzec 23, 2021

Pielęgnacja tatuażu nie jest trudna, ale trzeba przestrzegać kilku zasad, aby świeżo zrobiona ozdoba odpowiednio się zagoiła i wyglądała doskonale przez najbliższe lata. Aktualnie mamy wiele ułatwień w tym zakresie - w odpowiedniej pielęgnacji pomagają folie nakładane przez tatuatora, a w każdej drogerii znajdziemy krem do tatuażu, który pomoże bez kłopotu przejść etap złuszczania skóry.

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Pielęgnacja tatuażu w pierwszych dniach

Wiele studiów tatuażu decyduje się na naklejenie po zabiegu specjalnej folii, która pozwala oddychać skórze i oddawać osocze, a jednocześnie chroni naruszoną podczas nakłuwania skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Przylepną folię stosuje się głównie przy małych i średnich powierzchniowo tatuażach. W przypadku dużych tatuaży nadal tatuażyści decydują się na klasyczne owijanie tatuażu zwykłą folią spożywczą. Gdybyśmy tego nie robili, płyny mogłyby przykleić się do ubrania lub bawełnianego opatrunku, co następnie byłoby trudne do usunięcia i mogłoby naruszyć świeży tatuaż. 

W przypadku foli samoprzylepnej przez pierwsze 3-4 dni w zasadzie nie musimy się martwić o nic poza tym, aby foliowy opatrunek się nie odkleił. Warto w tym czasie unikać długich kąpieli, a także gorących pryszniców. 

W przypadku klasycznego owijania folią opatrunek musimy zmienić już po około 2-3 godzinach od zrobienia tatuażu. 

Pielęgnacja tatuażu po zdjęciu foli:

  1. Zanim przystąpimy do zdjęcia opatrunku dokładnie myjemy dłonie.
  2. Delikatnie odklejamy lub rozwijamy folię. Ta samoprzylepna może potrzebować namoczenia przez kilka minut w wodzie. 
  3. Następnie delikatnie myjemy tatuaż - możemy w tym celu użyć płynu do higieny intymnej lub łagodnego mydła. 
  4. Osuszamy tatuaż ręcznikiem papierowym (nie pocieramy i nie używamy zwykłego ręcznika).
  5. Jeśli od zrobienia tatuażu nie minęły przynajmniej 3 doby, ponownie nakładamy folię.
  6. Jeśli nasz tatuaż ma więcej niż 3 dni, zaczynamy aplikowanie maści lub kremu na tatuaż. Stosujemy bardzo cienką warstwę, a nakładanie powtarzamy przynajmniej trzy razy dziennie. Tę czynność powtarzamy każdego dnia przed okres 4 tygodni.

pielęgnacja tatuażu

Kremy do tatuażu

Tatuażysta, który wykona tatuaż z pewnością poleci nam swój ulubiony krem do tatuażu, którym powinniśmy sumienne pielęgnować tatuaż. Nie musimy jednak koniecznie zaopatrywać się w niego w studiu tatuażu. Bez problemu niezbędny kosmetyk do nawilżania nowej ozdoby na skórze kupimy w drogerii i w aptece. Polecane kremy do tatuażu to:

Nie zaleca się do pielęgnacji tatuażu zwykłych balsamów nawilżających lub wazeliny. Krem na tatuaż ma ukoić, nawilżyć i natłuścić skórę, ale nie może jej zapchać. 

Zobacz także: Wysuszająca szminka i wiatr zniszczyły moje usta. Pomógł dopiero... kosmetyk dla niemowląt

Ile goi się tatuaż?

Zwykle całkowite wygojenie tatuażu zajmuje od 4 do 6 tygodni. Po tym czasie skóra w miejscu tatuowania powinna być całkowicie gładka. W międzyczasie tatuaż, szczególnie ten o sporych rozmiarach, może się delikatnie wyłuszczać. Suchej skóry i ewentualnych strupków nie należy zdrapywać, a regularnie pielęgnować tatuaż delikatnym mydłem i stosować polecane maści.

Jak dbać o zagojony tatuaż?

Po okresie gojenia wcale nie powinniśmy całkowicie zapominać o pielęgnacji tatuażu. Jeśli chcemy, aby ten długo nie blakł, musimy za każdym razem podczas wystawiania go na słońce stosować krem z wysokim SPF, przynajmniej o faktorze 30. Warto wiedzieć, że skóra w miejscu tatuażu jest delikatniejsza, a czarny tusz dodatkowo przyciąga promienie słoneczne. Dlatego to takie ważne, aby w pielęgnacji tatuażu zwracać uwagę na ochronę przed słońcem.

Jeśli po kilku miesiącach od zrobienia tatuażu zauważymy, że kolory stały się mniej intensywne, możemy wykonać delikatny peeling, który złuszczy martwy naskórek, a ozdoba znów będzie wyglądała jak nowa. Na co dzień warto pamiętać o nawilżaniu -  po wygojeniu tatuażu spokojnie możemy stosować ulubiony balsam, mleczko do ciała lub olejek

Komentarze
Fotolia
Newsy Jak pielęgnować świeży tatuaż?
Zrobienie tatuażu w dobrym studiu to dopiero początek drogi do jego odpowiedniego wyglądu. Potem czeka na nas jego odpowiednia pielęgnacja.
Agnieszka Pulikowska
sierpień 10, 2016

Decyzja o zrobieniu trwałej ozdoby na ciele , jaką jest tatuaż powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego studia. Nie można się sugerować jedynie ceną. Oprócz  talentu tatuażyst y warto zwrócić uwagę na warunki sanitarne panujące w studiu. Wychodzicie z oklejonym tatuażem i co dalej? Aby na pewno cieszył Wasz wzrok nienagannym wyglądem, należy jeszcze o niego odpowiednio zadbać.  Pielęgnacja tatuażu po zabiegu Najważniejsze jest zachowanie higieny. W celu ochrony go przed bakteriami, należy bezpośrednio po wykonaniu, tatuaż zakryć gazą albo folią, aby zminimalizować możliwość przedostania się do niego bakterii . Nie można go narażać na kontakt z wodą, a tym bardziej eksponować na słońcu. To w końcu swego rodzaju rana otwarta .  Czym pielęgnować tatuaż?  Kiedy zdejmujemy pierwszy opatrunek , jak również później, tatuaż przemywamy letnią wodą z dodatkiem np. szarego mydła, czy żelu do higieny intymnej . Absolutnie nie używamy do tego gąbek, czy myjek. Osuszamy go także delikatnie oklepując np. ręcznikiem kuchennym , a nie pocierając, ponieważ możemy go rozmazać! Poleca się również smarowanie tatuażu maścią z witaminą A oraz maściami przeciwbakteryjnymi. Na ranę nie wolno stosować wazeliny, jak również balsamów do ciała.  Pielęgnacja tatuażu folią Zastanawiacie się dlaczego bezpośrednio po wyjściu od tatuażysty Wasz tatuaż jest pokryty folią? Jej zadaniem jest ochrona przed przedostaniem się bakterii. Jeżeli przy zmianie opatrunku zbyt mocno przywarła do rany, należy ją delikatnie zwilżyć.  Pielęgnacja tatuażu w nocy Niektórzy tatuażyści polecają, aby spać z przyklejoną folią, która będzie chroniła przed podrażnieniami i bakteriami.  Zobaczcie także:   Tatuaże w formie szkiców- nowy trend

Przeczytaj
jak dbać o tatuaż
Newsy Jak dbać o tatuaż?
Jak dbać o tatuaż, aby nie stracił koloru? Mycie tatuażu, kremy przyspieszające gojenie i unikanie solarium to tylko niektóre zasady pielęgnacji. Jak dbać o tatuaż w pierwszych tygodniach i po zagojeniu?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 10, 2020

Przez pierwsze tygodnie musimy szczególnie dbać o świeży tatuaż, aby prawidłowo się zagoił. Odpowiednia pielęgnacja ma duże znaczenie w procesie gojenie się tatuażu, co znacznie wpływa na jego późniejszy wygląd i trwałość. Jednak po zagojeniu praca się nie kończy! Warto odpowiednio dbać o tatuaż, szczególnie latem, tak aby jak najdłużej zachował świeżość i intensywny kolor. Jak dbać o świeży tatuaż? Tuż po zrobieniu tatuażu tatuator powinien zabezpieczyć podrażnioną skórę folią, by ochronić ją przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi. Po upływie kilku godzin folię można delikatnie zdjąć i przemyć skórę chłodną wodą oraz preparatem do oczyszczania tatuażu. Korzystamy ze specjalnych kosmetyków do tatuaży:  mydła, żelu lub szamponu oczyszczająceg o. Po umyciu skóry bardzo delikatnie ją oczyszczamy, pod żadnym pozorem nie powinno się jej trzeć. Po umyciu skóry nie nakładamy już folii, chyba że jest ryzyko, iż skóra będzie się ocierać o ubranie. Najlepiej jednaj jak najczęściej dać skórze oddychać, to przyspieszy gojenie. Przez pierwsze kilka dni powinniśmy myć tatuaż około 2-3 razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, aby przez okres 2-3 tygodni nie moczyć rany zbyt długo. Zupełnie odpadają wizyty na basenie i długie kąpiele . Najlepszym wyborem będzie krótki prysznic w letniej wodzie . Powinniśmy również używać kremów do tatuaży i specjalnych balsamów, które przyspieszają gojenie . Kosmetyk nakładamy od 2 do 4 razy na dobę. Przez 3-4 tygodnie od zrobienia tatuażu powinniśmy unikać: basenu, sauny, solarium, intensywnego wysiłku fizycznego, opalania, alkoholu (przez minimum 7 dni). Zobacz także: Jak zrobić tatuaż w domu? Jak dbać o tatuaż po zagojeniu? Na tatuażu nie ma już żadnych strupków, zaczerwienień czy podrażnień? Oznacza to, że zakończył się proces gojenia. Zwykle trwa on od 2 do 3...

Przeczytaj
świeży tatuaż - gojenie tatuażu
Styl życia Gojenie tatuażu - ile to trwa, etapy, pielęgnacja
Gojenie tatuażu to bardzo ważny proces, który wpływa na jego dalszy wygląd. Składa się z kilku etapów i trwa zazwyczaj do 2 do 6 tygodni. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy etapy gojenia tatuażu i jak należy go pielęgnować.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 22, 2020

Gojenie tatuażu składa się z 3 etapów: świeża rana, rozpoczęcie regeneracji naskórka oraz intensywna regeneracja. W czasie różnych etapów możemy zaobserwować sączenie się rany, wypływanie tuszu, mocny świąd oraz łuszczenie się skóry. Są to naturalne objawy odbudowy skóry, jednak występujące w niektórych etapach gojenia mogą być powodem do niepokoju. Ile goi się tatuaż? Długość procesu gojenia się tatuażu zależna jest od wielkości wzoru. Małe tatuaże goją się mniej więcej 2-3 tygodnie, większe nieco dłużej - może być to okres od 4 do 6 tygodni . Aby proces gojenie przebiegał prawidłowo, należy się trzymać kilku ważnych zasad i odpowiednio pielęgnować skórę. Etapy gojenia tatuażu Początkowy etap gojenie obejmuje pierwsze 4-5 dni po zrobieniu tatuażu. Przez ten czas jest to świeża rana, którą trzeba chronić przed zakażeniem . W tym etapie ze skóry mogą nam się sączyć osocze, krew oraz cząstki tuszu, które zostają wypychane przez organizm. Przez pierwsze kilka godzin tatuaż zabezpieczony jest przez folię. Ściągamy j ą po przyjściu do domu i zaczynamy odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim musimy mocną uwagę zwrócić na higienę, aby nie wdało się zakażenie. Myjemy skórę co kilka godzin za pomocą ciepłej wody i delikatnego mydła. Równie ważne jest natłuszczenie skóry, w tym celu używamy specjalnych kremów do tatuażu. Jeśli na tatuażu pojawią się strupki, pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać! Drugi etap gojenie zaczyna się pod koniec pierwszego tygodnia i trwa przez minimum tydzień. W tym okresie skóra zaczyna się regenerować i goić . Nowy naskórek powoli pojawia się na tatuażu, przez co może się wydawać, że wzór nieco zbledł. Możemy też czuć dokuczliwy...

Przeczytaj
tatuaż na nadgarstku
Pinterest@cat.subdiy.com
Pielęgnacja Tatuaż na nadgarstku - wzory, ból, pielęgnacja, cena
Tatuaż na nadgarstku to jeden z najpopularniejszych rodzajów tatuażu na instagramie. Jest niezwykle kobiecy, delikatny i zmysłowy. Najczęściej wybierane motywy to napisy, znak nieskończoności, róża czy serce.
Aneta Zygmuntowicz
październik 03, 2020

Tatuaż na nadgarstku nie powinien być wykonywany bezpośrednio na załamaniu skóry przy stawie, gdyż może się szybko ścierać i rozlać. Jego wykonanie może być bolesne, choć wszystko zależy od indywidualnego progu bólu. Aby jak najdłużej cieszyć się wybranym wzorem, pamiętajcie o odpowiedniej pielęgnacji. To jedna z ciekawszych trwałych ozdób na ciele! Czy tatuaż na nadgarstku boli? Tatuaż na nadgarstku może być bolesny , lecz wszystko zależy od indywidualnego odczuwania bólu. Dla niektórych może to być lekki dyskomfort, inni skarżą się na silny ból. W okolicy nadgarstka mamy dość dużo tkanki, dlatego tatuaż będzie mniej bolesny, niż w miejscu, gdzie kość jest blisko skóry. U niektórych tatuażystów można wykonać znieczulenie przed zabiegiem, dzięki czemu dyskomfort będzie mnie odczuwalny. Zobacz także: Jak dbać o tatuaż? Pielęgnacja tatuażu na nadgarstku Bezpośrednio po zabiegu tatuażysta zakłada na nadgarstek folię ochronną. Zazwyczaj zależy ją zdjąć po około 24 godzinach po zabiegu. Od tego czasu skóra powinna mieć ciągły dostęp do świeżego powietrza, aby ranki jak najszybciej się zagoiły. Skórę należy przemywać dwa razy dziennie ciepłą wodą z delikatnym środkiem myjącym. Bardzo ważne jest to, by była ona cały czas nawilżona , dlatego pamiętajcie, aby co kilka godzin nakładać na nią maść natłuszczającą. Proces gojenia trwa od 3 do 4 tygodni. Po tym czasie warto stosować specjalne maści, które zapobiegają blaknięciu tatuażu oraz używać kremów z filtrem SPF. Tatuaż na nadgarstku - cena Ceny tatuażu na nadgarstku mogą być różne. Wszystko zależy od rozmiaru tatuażu oraz wyboru salonu. Każdy tatuażysta określa minimalną cenę za tatuaż. Zazwyczaj cena ta obejmuje wzór wielkości do...

Przeczytaj