klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Pielęgnacja

Pij wodę, będziesz wielka! Skutki odwodnienia organizmu

Pierwsze upały już za nami, czas więc przypomnieć, że o ile mleko niespecjalnie jest już nam potrzebne, o tyle woda – owszem. Bilans wodny organizmu, a konkretniej zaburzenia w gospodarce wodnej, to nie tylko kiepskie samopoczucie, ale i szereg niepożądanych skutków ubocznych.
Monika Orzechowska
maj 30, 2016

Woda stanowi blisko 70 proc. masy naszego ciała. Reguluje temperaturę ciała, chroni nasze stawy i narządy wewnętrzne, wspomaga transportowanie tlenu do komórek. Tym bardziej musimy więc dbać o to, aby jej poziom były uzupełniany.

Nawet niewielkie odchylenie od normy może bowiem prowadzić do odwodnienia. Jeśli taki stan będzie się przedłużał, możemy liczyć się z brzemiennym w skutkach odwodnieniem chronicznym. Wniosek? Reagujmy już na pierwsze sygnały.

Czytaj też:  Wiesz jak prawidłowo nakładać filtry? Typowe błędy w ochronie przeciwsłonecznej

Uczucie pragnienia, ciemniejsza barwa moczu i zaparcia to ostrzeżenia, których nie wolno lekceważyć. Przeczytajcie, co może się stać, jeśli nie będziemy słuchać swojego organizmu.

Skąd Dagmara z „Królowych życia” ma tyle pieniędzy? Tych rzeczy nie dowiecie się z programu!

Pragnienie

To jedna z naszych podstawowych potrzeb, dlatego jeśli mamy spierzchnięte wargi czy lekko spuchnięty język, traktujemy je jako pierwsze oznaki odwodnienia, których nie należy ignorować. Jeśli jesteśmy spragnieni, czym prędzej sięgnijmy po wodę, a unikniemy mniej przyjemnych skutków ubocznych odwodnienia.

Czytaj też:  Nowości zapachowe na wiosnę i lato dla niej i dla niego

Przegrzanie organizmu

Woda odgrywa kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała. Kiedy organizm zaczyna się przegrzewać, pocimy się. Pot składa się głównie z wody, dlatego kiedy jesteśmy odwodnieni, przestajemy się pocić i oddawać ciepło do otoczenia. To może mieć niestety katastrofalne skutki, ponieważ grozi nam wówczas udar cieplny.

Niedobór łez

Jeśli płaczemy, a łzy nie chcą płynąć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy odwodnieni. W końcu wszystkie łzy zawierają wodę. Przypomnijmy, że brak łez może być groźny. Wszak nie od dziś wiadomo, że ich rolą jest m.in. nawilżanie i oczyszczanie oczu.

Zmęczenie

Woda w naszym organizmie uczestniczy w krwiobiegu i reguluje ciśnienie krwi. Przewlekłe odwodnienie może spowodować spadek ciśnienia oraz zawartość tlenu we krwi, co prowadzi do szybkiego przemęczania się. Spadek objętości i ciśnienia krwi wiąże się także z możliwością zawrotów głowy i omdleń. Co więcej, woda odpowiada m.in. za dostarczanie tlenu do poszczególnych komórek, w tym komórek mózgu. Odwodnienie może objawiać się więc nawet kłopotami z koncentracją.

Czytaj też:  Jak rozpoznać podróbkę kosmetyku?

Skurcze mięśni

Odwodnienie wiąże się też często z niedoborem elektrolitów (w tym potasu), który może doprowadzić do nieprzyjemnych skurczy mięśni. Jako że serce to mięsień jak każdy inny (no prawie, ponieważ trudno zrównywać go np. z mięśniami nóg), niepożądanym skutkiem odwodnienia organizmu bywają również palpitacje serca.

Wysuszona skóra

Wyznacznikiem wielu niedoborów jest kondycja skóry. Tak jest i w tym przypadku. Odwodnienie niestety obniża elastyczność skóry. Jeśli ściśniemy skórę na grzbiecie dłoni i odciągniemy ją w górę, a ona szybko wróci do stanu wyjściowego, raczej nie mamy powodu do obaw. W przeciwnym wypadku, tj. kiedy opada zbyt wolno i widać na niej odkształcenia, mamy problem ze sprężystością skóry.

Komentarze
materiały PR
Pielęgnacja Repaskin – naprawa fotouszkodzeń na poziomie DNA!
Czy skórę uszkodzoną przez promienie UV można naprawić? Filtr chroni ją, ale nie radzi sobie z zaburzoną już strukturą komórek. Wiedząc, jak szkodliwa jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, Sesderma wprowadziła na rynek produkt, jakiego jeszcze nie było – Repaskin, który chroni skórę i naprawia jej uszkodzenia, nawet w samej strukturze DNA.
Materiał partnera
wrzesień 09, 2016

Dlaczego Repaskin jest wyjątkowy? O szkodliwym działaniu promieni UV mówiło się już wiele. Jesteśmy nauczeni używać kremów z filtrem przez cały rok. Wiemy, że jeśli promienie UV dotrą do naszej skóry, wpłyną na nią negatywnie. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że są one w stanie uszkodzić komórki i zmodyfikować strukturę DNA. Fotouszkodzenia to przede wszystkim utrata jędrności, suchość skóry, przebarwienia, miejscowe rogowacenie i liczne uszkodzenia niewidoczne gołym okiem – wyjaśnia Anna Antosik, kierownik działu medycznego marki Sesderma. Bariera ochronna skóry nie zawsze daje sobie radę z tak głębokim problemem. Dlatego Sesderma wprowadziła na rynek Repaskin z technologią SHIELD-SYSTEM , zawierający enzymy naprawiające DNA i skutecznie neutralizujące fotouszkodzenia . Produkt ten wykorzystuje najnowsze zdobycze nanotechnologii i genokosmetyki. Pozwala na połączenie w jednym kosmetyku dwóch funkcji – skóra jest chroniona a zniszczone komórki odbudowywane. Skuteczność i efekty tych produktów zostały potwierdzone badaniami*. Repaskin Mender Serum liposomoweprzeznaczone do pielęgnacji po nadmiernej ekspozycji na słońce. Zawiera enzymy naprawiające uszkodzenia komórkowe, spowodowane promieniowaniem UV. Zaleca się je stosować przez ok. 2-3 miesiące po zakończeniu opalania. Serum, dzięki zastosowaniu nanotechnologii, działa na poziomie DNA skóry, przez co pozwala odtworzyć naturalną zdolność do naprawy DNA w naszych komórkach. Zawarte w produkcie enzymy aktywowane są przez widzialne światło słoneczne. Teprenon działa w głębokich warstwach skóry, zapobiega jej degradacji, wzmacnia witalność oraz zapewnia długowieczność komórek. Serum zapobiega też skutkom starzenia funkcjonalnego, jak odwodnienie czy plamy starcze. Reguluje metabolizm komórek, znacznie poprawiając jakość tkanek. Wskazania: ekspozycja na słońce uszkodzenia...

Przeczytaj
woda dla niemowląt
Styl życia Woda dla niemowląt - dlaczego jest ważna?
Woda odgrywa ważną rolę w codziennej diecie każdego człowieka – a zwłaszcza dziecka, które dopiero wyrabia sobie nawyki żywieniowe. Niestety często zapominamy o znaczeniu wody w żywieniu niemowląt, chociaż to właśnie woda jest najlepszym pierwszym napojem.
Katarzyna Brasiak
sierpień 14, 2012

Noworodkowi  mleko matki  zapewnia zdrowemu dziecku wystarczającą ilość płynów. Około 6. miesiąca życia dietę niemowlęcia rozszerzamy zarówno o nowe pokarmy, jak i o nowe napoje. Wtedy mamy najczęściej sięgają po różnego rodzaju słodkie soczki, herbatki, kompoty, które nie są przeznaczone niemowląt i małych dzieci. Tymczasem  w pierwszej kolejności należy podać dziecku wodę  - dobrej jakości, niskozmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową. Dlaczego woda dla niemowlaka? Podając dziecku słodkie napoje zamiast wody sprawiamy, że maluch wyrabia sobie przyzwyczajenie i preferencję słodkiego smaku. To powoduje, że znacznie mniej chętnie będzie np. zjadał warzywa a dużo chętniej – owoce i inne słodkie dania. Stąd już tylko krok  do problemów z próchnicą, nadwagą, a nawet otyłością . Lepiej od razu  przyzwyczajać dziecko do smaku czystej wody , kształtując w nim odpowiednie upodobania smakowe.  Soki czy herbatki przeznaczone dla dzieci powinny być podawane z umiarem  – przypomina Agnieszka Dolna, ekspert ds. żywienia Fundacji NUTRICIA. P rzykładowo, niemowlę może pić soki tylko w dzień, w ilości nie większej niż 150 ml na dobę, możemy też podawać je w formie rozcieńczonej wodą. W pierwszej kolejności podawajmy jednak niemowlęciu  wodę pitną odpowiednio dobraną do jego potrzeb . Jaka woda dla niemowląt? Najlepsza dla niemowląt jest  naturalna woda mineralna lub źródlana . Ale uwaga, nie każda woda butelkowana nadaje się dla tak małych dzieci. Wybierajmy zatem wodę: niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych poniżej 500 mg/litr) niskosodową (poniżej 20 mg/litr) niskosiarczanową(poniżej 20 mg/litr) Wszystkie te informacje znajdziemy na etykiecie butelki. W razie wątpliwości kieruj się pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. Wodę źródlaną można...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?
Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.
Łucja Zbieniewska
luty 11, 2011

Znieczulenie miejscowe przy porodzie Na czym polega : jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz. Kiedy się stosuje : podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo) Przeciwwskazania:  nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku. Plusy:  działa ogólnie przeciwbólowo Minusy:  często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne. Akupunktura - znieczulenie przy porodzie Na czym polega:  to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu. Kiedy się stosuje : metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia Przeciwwskazania:  choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe. Plusy:  metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Co jeść, żeby spalić tłuszcz z brzucha?
W oczekiwaniu na rychłe nadejście lata uzupełniacie garderobę o strój kąpielowy i krótkie topy, ale boicie się, że i tak nie będziecie miały odwagi ich założyć? Oponka na brzuchu może skutecznie zniechęcić do zrzucania ubrań, ale bez względu na trwającą porę roku nie warto się poddawać.

Nadmiar tłuszczu w obszarze brzucha to niestety nie tylko problem estetyczny, ale też sygnał, że naprawdę należy o siebie zadbać. Otyłość wiąże się bowiem z większym ryzykiem chorób serca i cukrzycy typu 2 . To zdecydowanie dobry powód, by o rozmiar talii dbać przez cały rok! Trudno jednak pozbyć się oponki, jeśli ograniczymy się do treningów na siłowni , a zamiast zróżnicowanego jadłospisu wybierzemy modną monodietę. Oto cztery wskazówki dietetyczne dla chcących pozbyć się oponki na brzuchu. Zdrowe tłuszcze Pracując nad sylwetką często błędnie wychodzimy z założenia, że wszystkie tłuszcze są złe. Owszem, wszystkie są kaloryczne, dlatego nie wolno z nimi przesadzać, jednak pozbawiając organizm tłuszczu sprawimy, że nie będzie on prawidłowo działać. W diecie, zwłaszcza jeśli próbuje się schudnąć w okolicach brzucha, niezbędne są tzw. zdrowe tłuszcze, które obniżają poziom złego cholesterolu we krw i. Wskazane są m.in. tłuste ryby , rośliny strączkowe, słodkie ziemniak i, awokado i orzechy, które podkręcają metabolizm. Pamiętajcie, że tłuszcze to też zapasy energii – kiedy ich brakuje, organizm poszukuje ich m.in. w mięśniach. Kapusta kiszona Nie zachęcamy was do jadania ciężkostrawnego bigosu, ale łyżka surowej kapusty kiszonej raczej wam nie zaszkodzi. Otóż, jest ona naturalnym probiotykiem, który reguluje florę bakteryjną w jelitach , przyspieszając tym samym na przemianę materii i trawienie. Nie da się nie wspomnieć także o dobroczynnym działaniu błonnika , którego dostarcza nam właśnie kapusta kiszona. Błonnik wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i usprawnia pracę jelit, a jak już wspomniałyśmy odpowiednia flora bakteryjna jelit wpływa na metabolizm. Produkty pełnoziarniste Jeśli nadal preferujecie pieczywo pszenne, a pracujecie nad zgubieniem oponki, czas przerzucić się na produkty pełnoziarniste,...

Przeczytaj