
Odwodnienie organizmu to poważny stan, kiedy dochodzi do znacznej utraty wody. Stanowi ona ok. 70% masy naszego ciała, dlatego jej długotrwały deficyt może poważnie wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale też na nasz wygląd.
Pierwszymi sygnałami, że brakuje nam wody są m.in. problemy z koncentracją, rzadkie oddawanie moczu, senność, brak apetytu i sucha skóra. Gdy zauważymy u siebie te symptomy to znak, że trzeba zareagować i jak najszybciej zacząć uzupełniać płyny. Dzienne zapotrzebowanie to ok. 2-2,5 litra.
Spis treści:
- Jak sprawdzić, czy jesteśmy odwodnieni?
- Jaki wpływ na cerę ma odwodnienie organizmu?
- Jaki wpływ na ciało ma odwodnienie organizmu?
- Jaki wpływ na paznokcie ma odwodnienie organizmu?
- Jaki wpływ na włosy ma odwodnienie organizmu?
Jak sprawdzić, czy jesteśmy odwodnieni?
Aby sprawdzić, czy nie grozi nam odwodnienie organizmu, wystarczy zrobić mały test - uszczypnąć się delikatnie w miejscu, gdzie skóra jest cienka i delikatna (np. na dłoniach lub w okolicach oczu), przytrzymać kilka sekund i zobaczyć, co się stanie. Jeśli skóra szybko wróci do swojego pierwotnego kształtu - poziom nawodnienia jest odpowiedni, natomiast, gdy trwa to trochę dłużej to znaczy, że organizm może być odwodniony.
Jaki wpływ na cerę ma odwodnienie organizmu?
Odwodnienie organizmu nie pozostaje obojętne na wygląd naszej skóry. Nawodniona jest sprężysta, zadbana, o zdrowym kolorycie, natomiast gdy wypijamy niewystarczającą ilość wody staje się ona sucha, matowa, pozbawiona blasku, szybciej pojawiają się zmarszczki, a te, które już mamy stają się bardziej widoczne. Szczególnie wyraźnie widać to w okolicach oczu, gdzie jest ona bardzo delikatna. Dlaczego tak się dzieje? Woda wypłukuje toksyny z organizmu i wpływa na krwioobieg, a to przekłada się na elastyczność skóry i jej ukrwienie. Gdy mamy deficyt wody, jest również podatna na uszkodzenia i podrażnienia, a rany znacznie wolniej się goją.
Jaki wpływ na ciało ma odwodnienie organizmu?
Odwodnienie organizmu ma również duży wpływ na nasze ciało. Skóra staje się mniej sprężysta i jędrna. Nieprawidłowe nawodnienie może być też przyczyną pojawienia się cellulitu. Woda ma działanie uelastyczniające i ujędrniające, dlatego, gdy mamy jej za mało, pomarańczowa skórka bardzo szybko nam o sobie przypomni.
Jaki wpływ na paznokcie ma odwodnienie organizmu?
Odwodnienie organizmu niekorzystnie działa także na stan naszych paznokci. Gdy mamy niedobory wody stają się one kruche, rozwarstwiają się i pojawiają się wokół nieestetyczne suche skórki. Sygnałem o odwodnieniu organizmu mogą być również pionowe bruzdy na płytce. Kiedy je zobaczymy, warto przyjrzeć się swojej diecie oraz nawodnieniu, ponieważ ten sygnał może być również objawem niedoboru niektórych składników odżywczych m.in. magnezu i wapna.
Jaki wpływ na włosy ma odwodnienie organizmu?
Odwodnienie organizmu nie pozostaje obojętne też na wygląd naszych włosów. Gdy pijemy za mało wody stają się one matowe, suche, łamliwe, wypadają i wolniej rosną. Nie pomogą żadne suplementy, nawilżające maski i inne rytuały pielęgnacyjne, gdy nie zadbamy o odpowiednią dawkę nawilżenia od wewnątrz. Jeżeli odwodnienie organizmu utrzymywało się dłuższy czas, przywrócenie włosów do normalnego stanu może niestety zająć nam trochę czasu.