
Pij wodę, będziesz wielka! Skutki odwodnienia organizmu
Woda stanowi blisko 70 proc. masy naszego ciała. Reguluje temperaturę ciała, chroni nasze stawy i narządy wewnętrzne, wspomaga transportowanie tlenu do komórek. Tym bardziej musimy więc dbać o to, aby jej poziom były uzupełniany.
Nawet niewielkie odchylenie od normy może bowiem prowadzić do odwodnienia. Jeśli taki stan będzie się przedłużał, możemy liczyć się z brzemiennym w skutkach odwodnieniem chronicznym. Wniosek? Reagujmy już na pierwsze sygnały.
Czytaj też: Wiesz jak prawidłowo nakładać filtry? Typowe błędy w ochronie przeciwsłonecznej
Uczucie pragnienia, ciemniejsza barwa moczu i zaparcia to ostrzeżenia, których nie wolno lekceważyć. Przeczytajcie, co może się stać, jeśli nie będziemy słuchać swojego organizmu.
Pragnienie
To jedna z naszych podstawowych potrzeb, dlatego jeśli mamy spierzchnięte wargi czy lekko spuchnięty język, traktujemy je jako pierwsze oznaki odwodnienia, których nie należy ignorować. Jeśli jesteśmy spragnieni, czym prędzej sięgnijmy po wodę, a unikniemy mniej przyjemnych skutków ubocznych odwodnienia.
Czytaj też: Nowości zapachowe na wiosnę i lato dla niej i dla niego
Przegrzanie organizmu
Woda odgrywa kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała. Kiedy organizm zaczyna się przegrzewać, pocimy się. Pot składa się głównie z wody, dlatego kiedy jesteśmy odwodnieni, przestajemy się pocić i oddawać ciepło do otoczenia. To może mieć niestety katastrofalne skutki, ponieważ grozi nam wówczas udar cieplny.
Niedobór łez
Jeśli płaczemy, a łzy nie chcą płynąć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy odwodnieni. W końcu wszystkie łzy zawierają wodę. Przypomnijmy, że brak łez może być groźny. Wszak nie od dziś wiadomo, że ich rolą jest m.in. nawilżanie i oczyszczanie oczu.
Zmęczenie
Woda w naszym organizmie uczestniczy w krwiobiegu i reguluje ciśnienie krwi. Przewlekłe odwodnienie może spowodować spadek ciśnienia oraz zawartość tlenu we krwi, co prowadzi do szybkiego przemęczania się. Spadek objętości i ciśnienia krwi wiąże się także z możliwością zawrotów głowy i omdleń. Co więcej, woda odpowiada m.in. za dostarczanie tlenu do poszczególnych komórek, w tym komórek mózgu. Odwodnienie może objawiać się więc nawet kłopotami z koncentracją.
Czytaj też: Jak rozpoznać podróbkę kosmetyku?
Skurcze mięśni
Odwodnienie wiąże się też często z niedoborem elektrolitów (w tym potasu), który może doprowadzić do nieprzyjemnych skurczy mięśni. Jako że serce to mięsień jak każdy inny (no prawie, ponieważ trudno zrównywać go np. z mięśniami nóg), niepożądanym skutkiem odwodnienia organizmu bywają również palpitacje serca.
Wysuszona skóra
Wyznacznikiem wielu niedoborów jest kondycja skóry. Tak jest i w tym przypadku. Odwodnienie niestety obniża elastyczność skóry. Jeśli ściśniemy skórę na grzbiecie dłoni i odciągniemy ją w górę, a ona szybko wróci do stanu wyjściowego, raczej nie mamy powodu do obaw. W przeciwnym wypadku, tj. kiedy opada zbyt wolno i widać na niej odkształcenia, mamy problem ze sprężystością skóry.