Suche usta – przyczyny, pielęgnacja i domowe sposoby
Suche usta to wyjątkowo nieprzyjemny i często nawracający problem. Poznaj przyczyny ich powstawania, najlepsze metody pielęgnacji i domowe sposoby na nawilżenie i odżywienie ust.
Suche usta, spierzchnięte i popękane pojawiają się często, gdy na oknem panuje mróz i zimny wiatr. Są jednak także inny powody, które powodują nadmierne pękanie skóry na ustach. Jak je leczyć i jak zapobiegać suchości skóry warg? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Suche i popękane usta - przyczyny
- Suche usta – choroby, jakie mogą je powodować
- Co na suche usta, czym je smarować?
- Maść na suche usta z apteki
- Pomadka na suche usta
- Domowe sposoby na suche usta
- Bardzo suche i pękające usta mimo nawilżania
- Sucha skóra wokół ust
- Suche kąciki ust
- Suche usta po powiększaniu
Suche i popękane usta - przyczyny
Ujemna temperatura niewątpliwie sprzyja nadmiernemu wysuszeniu warg. Mimo to nie wszyscy podczas mrozu borykają się z tym problemem. To dlatego, że usta wysuszają się, a w efekcie boleśnie pękają jeszcze z kilku innych powodów. Pierwszym, na który warto zwrócić uwagę to niedobór witamin, zwłaszcza z grupy B. Warto ją dodatkowo suplementować lub zwrócić uwagę na naszą dietę. Niedobory takich składników jak żelazo i cynk również mogą skończyć się suchością warg, dlatego każdego dnia należy spożywać odpowiednią ilość warzyw, owoców i orzechów, które są ich dobrym źródłem. Są to między innymi pomidory, ziemniaki, fasola, jabłka, nasiona słonecznika, sezam.
Destrukcyjne dla skóry na ustach może być także ich nadmierne oblizywanie, szczególnie na dworze. Ślina zmywa warstwę ochroną skóry warg, które w efekcie są bardziej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Zdarza się, że kosmetyki, których przeznaczeniem jest nawilżanie ust, tylko bardziej je wysuszają. Dzieje się tak w przypadku mocno perfumowanych balsamów do ust lub tych, które mają w składzie zbyt dużo gliceryny. Warto więc postawić na naturalne kosmetyki o prostym składzie.
Jeśli twoja skóra nie tylko na ustach wysusza się i pęka, może to oznaczać, że twoje ciało jest odwodnione. Przyjrzyj się więc ilości wypijanej wody w ciągu dnia i staraj się pić nie mniej niż 2 litry wody dziennie.
Gdy masz obniżoną odporność wirusy lub bakterię mogą zainfekować nie tylko górne drogi oddechowe, ale także skórę warg. Jeśli pękanie rozpoczęło się od kącików ust, a następnie przeniosło się na całą powierzchnię oraz dodatkowo doskwiera ci pieczenie, to skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Zobacz także: Masz suche, spękane usta? Nie ma lepszego ratunku niż ten hit za 8 zł!
Suche usta – choroby, jakie mogą je powodować
Suche usta zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, bywają jednak jedną z oznak choroby lub stanu, który będzie wymagał ingerencji lekarza. Do sytuacji takich mogą należeć:
- zakażenie herpeswirusem,
- reakcja alergiczna na stosowane produkty stomatologiczne (pastę, płyn do płukania, etc.),
- alergia pokarmowa,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne.
Jeśli więc oprócz suchości ust, zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.
Co na suche usta - czym je smarować?
Oprócz picia wystarczającej ilości wody i diety bogatej w witaminy oraz minerały niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Na szczęście do wyboru w aptekach i drogeriach mamy mnóstwo dobrych pomadek, maści, peelingów i masek, które pomogą przywrócić ustom miękkość i gładkość. Wybieraj dla bezpieczeństwa produkty z prostym składem i szukaj w nich:
- olei zimnotłoczonych,
- masła shea,
- masła kakaowego,
- filtrów UVA i UVB,
- wosków naturalnych,
- parafiny,
- lanoliny lub wazeliny.
Zobacz także: Najlepsze balsamy do ust [PRZEGLĄD]
Maść na suche usta z apteki
Zaczynamy od klasyki gatunku, czyli maści z witaminą A. Za kilka złotych z apteki dostajemy preparat, który natłuszcza, zmiękcza i regeneruje suchą skórę ust. Pomaga szybko usuwać suche skórki i przyspiesza leczenie pęknięć i stanów zapalnych. Można tez oczywiście stosować ją na dłonie, stopy, łokcie, a nawet pod oczami.
mówi o niej: Maść jest po prostu genialna, używam jej miejscowo, kiedy mierzę się z przesuszonymi skórkami wokół paznokci, suchymi i popękanymi ustami i w wielu, wielu innych sytuacjach. Jest to maść, którą każdy powinien mieć w swojej jesienno-zimowej apteczce/kosmetyczce, chociaż ja używam jej zamiast standardowej pomadki ochronnej przez cały rok.
Pomadka na suche usta
Dobra pomadka ochronna to sposób, by chronić usta w każdym momencie dnia, a jeśli masz problem z suchością lub pękaniem, będziesz go potrzebować. Najlepiej mieć przy sobie ulubioną pomadkę w każdej torebce i kieszeni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jesteś przygotowana zawsze i wszędzie na każdą pogodę. Polecamy ochronną pomadkę brzozową Sylveco, ma świetny skład, jest lekka, ale skuteczna, a zawarta w niej betulina koi i regeneruje zniszczone usta.
Domowe sposoby na suche usta
Także w domu możesz skutecznie zadbać o nawilżenie i regenerację wysuszonych ust. Założymy się, że przynajmniej kilka z podanych składników masz już w lodówce lub szafce kuchennej, a to oznacza, że możesz zrobić własny rytuał pielęgnacyjny do ust w domu. Polecamy szczególnie:
- miód – okład z miodu działa regenerująco i odżywczo, delikatnie też rozpuszcza martwy naskórek. Jeśli dodasz do łyżeczki miodu pół łyżeczki drobnego cukru, uzyskasz fantastyczny domowy peeling do ust,
- aloes – żel aloesowy zadziała kojąco i regenerująco na skórę ust, pomoże ją nawilżyć i przywrócić jędrność,
- śmietana lub tłusty twaróg – także produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu pomogą nawilżyć i zmiękczyć suche usta. Jeśli chcesz, możesz twaróg wymieszać z miodem dla podwójnego efektu,
- zielona herbata – jeśli twoje usta są zaczerwienione i podrażnione, przemywaj je silnym naparem z zielonej herbaty. Pamiętaj tylko, by nawilżać usta po wyschnięciu herbaty,
- ogórek – okłady z ogórka znamy w pielęgnacji skóry wokół oczu, ale równie dobrze sprawdzają się do nawilżania spierzchniętych ust.
Bardzo suche i pękające usta mimo nawilżania
Jeśli pomimo stosowania się do wszystkich zasad pielęgnacyjnych, twoje usta nadal są suche, są jeszcze dwie dodatkowe rzeczy, których możesz spróbować:
- peeling do ust: regularne stosowanie peelingu, domowego lub drogeryjnego, pomoże usunąć suche skórki i pozwoli głębiej wniknąć składnikom odżywczym zastosowanym później,
- okład z wazeliny: grubsza warstwa wazeliny, nałożona najlepiej na twoją normalną pomadkę pielęgnacyjną, „zamknie” odżywcze składki w środku i spotęguje ich działanie. Taki slugging najlepiej zrobić na noc.
Zobacz także: Hit za 2 złote zmieniający suchą skórę dłoni w jedwabistą. Zrobisz nim slugging
Sucha skóra wokół ust
Jeśli sucha skóra pojawia się także na całej okolicy wokół ust, musisz zwrócić uwagę na pielęgnację. Uważaj na silnie pieniące się i pachnące kosmetyki, nie myj twarzy też zbyt gorącą wodą. Unikaj produktów z alkoholem w składzie, nie stosuj zbyt często maseczek z glinką. Zadbaj o regularne złuszczanie skóry, około raz w tygodniu i dodaj do pielęgnacji produkty z ceramidami, kwasem hialuronowym lub naturalnymi masłami odżywczymi.
Suche kąciki ust
Pękające, łuszczące się i suche kąciki ust to tzw. zajady. Spowodowane są dokładnie tymi samymi czynnikami, co suche usta, oprócz tego także np. grzybicą lub cukrzycą. Aby je wyleczyć, polecamy przede wszystkim uzupełnienie diety o witaminy z grupy B oraz natłuszczanie zmienionych chorobowo okolic produktami z panthenolem, alantoiną i witaminą A.
Suche usta po powiększaniu
Usta po zabiegu powiększania są przez pewien czas podrażnione, wrażliwe i przesuszone. Dla szybszego powrotu do normalności i utrzymania najlepszego możliwego efektu zabiegu konieczna jest pielęgnacja produktami regenerującymi, odżywczymi i łagodzącymi. W składach szukamy przede wszystkim filtrów UVA i UVB, maseł i olejów naturalnych oraz panthenolu w większym stężeniu. Szczególnie polecamy do pielęgnacji ust po powiększaniu balsam Cicaplast Baume B5 SPF50 La Roche-Posay, który na twarzy jest dość ciężki, ale do regeneracji i ochrony ust sprawdza się genialnie.