Powiedz NIE trądzikowi i niedoskonałościom – sprawdź, jak im zapobiegać
Aby najlepiej przeciwdziałać powstawaniu trądziku i niedoskonałości, należy najpierw poznać jego przyczyny. Sprawdźcie, co powoduje nieprzyjemne niespodzianki na twarzy oraz co robić, aby się nie pojawiały.

Lepiej przeciwdziałać zmianom trądzikowym, niż je potem leczyć. Pryszcze i niedoskonałości mogą się pojawiać na twarzach osób w różnym wieku. Przyjęło się, że najczęściej z tym problemem borykają się nastolatkowie, lecz dotyka on coraz więcej dorosłych. Dlaczego?
Hormony a trądzik
U nastolatków najczęściej trądzik wynika ze zmian hormonalnych, które w tym okresie zachodzą w ich organizmie. Mogą być efektem działania androgenów, które wpływają na pracę gruczołów łojowych, czy progesteronu i estrogenu, których spadek obserwuje się przed miesiączką.
Jednak hormony mogą być też przyczyną zmian trądzikowych w dorosłym wieku.
Jeśli zmiany na skórze są efektem ich wahań, warto udać się do dermatologa lub endokrynologa, który udzieli odpowiednich wskazówek lub przepisze leki.
Mimo to, jest wiele innych przyczyn trądziku, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami.
Wpływ stresu na trądzik
Kiedy się stresujemy, w naszym organizmie zachodzi przerost poziomu kortyzolu, który aktywizuje gruczoły łojowe. Nadprodukcja sebum z kolei skutkuje występowaniem zaskórników i pryszczy. Poza tym, w sytuacjach stresowych często niekontrolowanie dotykamy naszej twarzy, przez co przenosimy na nią bakterie. Niektórzy również pod wpływem stresu zaczynają np. rozdrapywać zaskórniki czy już powstałe wypryski.
Czy możemy temu zaradzić? Najłatwiej by było powiedzieć, że należy unikać sytuacji stresowych, ale czasem to naprawdę trudne. Warto zatem wprowadzić techniki relaksacyjne, które skutecznie nas wyciszą. W przypadku zmian na szyi czy na plecach, pomocne okażą się (szczególnie jesienią i zimą) ubrania, które będą zakrywały te części ciała, a przynajmniej utrudniały do nich dostęp - wówczas drapanie nie będzie tak proste.
Oczyszczanie twarzy
Zdarza się, że trądzik jest konsekwencją nieodpowiedniego usuwania zanieczyszczeń i resztek makijażu z twarzy. Największym błędem jest zapominanie o tym kroku - zarówno rano, jak i wieczorem. Prowadzi to do powstawania zaskórników i namnażania bakterii, a to gotowy przepis na niedoskonałości.
Jak skutecznie oczyścić twarz? Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje nasza skóra, a potem odpowiednio dobrać kosmetyki do jej oczyszczania, kierując się m.in. ich składem.
Warto zwrócić uwagę na produkty z niacynamidem, kwasem salicylowym czy kwasem glikolowym, które pomagają w dogłębnym oczyszczeniu skóry z martwych komórek naskórka, dbają o nawilżenie skóry, a także o jednolity koloryt cery. Te wszystkie składniki znajdują się w linii NIVEA Derma Skin Clear, która jest delikatna dla skóry, a przy tym niezwykle skuteczna. Pozwolą nam one na skuteczne oczyszczenie twarzy w 4 krokach. Dzięki temu też skóra będzie lepiej wchłaniała kolejne kosmetyki, które aplikujemy na twarz.

- Nivea, Derma Skin Clear, Wash Gel (Żel oczyszczający)
- Nivea, Derma Skin Clear, Toner (Normalizujący tonik do twarzy)
- Nivea, Derma Skin Clear, Night Exfoliator (Peeling złuszczający na noc)
- Nivea, Derma Skin Clear, Anti-Blemish Scrub (Peeling przeciw niedoskonałościom)
Co więcej, te kosmetyki do oczyszczania skóry będą pomocne także w oczyszczaniu skóry trądzikowej na plecach. Żel do ciała możecie zastąpić żelem do mycia twarzy. Warto też zastosować np. peeling scrub, czy tonik normalizujący.
Dieta a trądzik
Zmiany skórne mogą się pojawiać u osób, w których diecie znajduje się jedzenie wysoko przetworzone oraz z wysokim indeksem glikemicznym. To co jemy mocno wpływa na hormony, ale nie tylko. Jeśli nasza dieta jest uboga (np. brakuje w niej potrzebnych minerałów i witamin czy błonnika, który wpływa na oczyszczanie organizmu) odzwierciedleniem naszego wnętrza staje się skóra.
Aby zmniejszyć ryzyko występowania niedoskonałości i trądziku, warto sięgać po owoce, warzywa, produkty bogate w błonnik, ryby, orzechy, oleje. Najlepiej wyeliminować z diety fast foody, alkohol, cukier, czekoladę, słodkie napoje.
Aktywność fizyczna w makijażu
Kiedy trenujemy, ciało się rozgrzewa, a pot miesza się z kosmetykami użytymi do makijażu. Skutkuje to zatkaniem porów i namnażaniem baterii. To najlepsza droga do pojawienia się wyprysków na twarzy.
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu robienie dokładnego demakijażu i oczyszczania twarzy przed rozpoczęciem treningu. Jeśli jednak nie możecie z niego zrezygnować, wybierajcie choćby lżejsze formuły kosmetyków, po które sięgacie podczas makijażu.
Zmiana pościeli
To kluczowe w zachowaniu pięknej cery, ponieważ to właśnie tam gnieżdżą się bakterie, roztocza, znajduje się kurz oraz pozostałości po kosmetykach, które stosujemy na wieczór. Na pościeli jest również nasz pot czy martwe komórki. Śpiąc, wszystko to trafia na naszą twarz, co może pogarszać stan już istniejących wyprysków, jak i prowadzić do powstawania nowych.
Co najpierw zmienicie w swojej codzienności, aby zapobiec pojawianiu się niedoskonałości i trądziku?

Materiał powstał z udziałem marki NIVEA.