klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
prążki na paznokciach
iStock
Pielęgnacja

Prążki na paznokciach - co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Prążki na paznokciach mogą być objawem chorób, niedoborów, a także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Wyróżniamy poprzeczne prążki na paznokciach i pionowe prążki na paznokciach, które mogą mieć zupełnie odmienne znaczenie.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 04, 2020

Usunięcie prążków na paznokciach nie jest łatwe. Musimy tutaj zadziałać na przyczynę problemu, a nie sam objaw. Warto trzymać się kilka zasad, które zabezpieczą naszą płytkę przed zniszczeniem, a także stosować naturalne oleje i odżywki do paznokci.

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Pionowe prążki na paznokciach

Pionowe prążki na paznokciach to problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Nie chodzi tutaj jedynie  o aspekt estetyczny, może to być bowiem oznaka chorób lub niedoborów w naszym organizmie. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, więc bruzdy czy prążki na paznokciach są oznaką jakiejś nieprawidłowości.

Pionowe prążki często pojawiają się u osób starszych, u których występuje zaburzenie rogowacenia płytki, lecz nie tylko. Mogą być one objawem chorób, które dotykają zarówno osoby młodsze, jak i starsze, takich jak:

 • choroby układu pokarmowego, 
 • niedoczynność tarczycy,
 • odwodnieniem organizmu,
 • zaburzenia hormonalne, 
 • choroby związane z metabolizmem,
 • łuszczyca,
 • łysienie plackowate.

Innym częstym powodem występowania tego typu zmian na paznokciach są niedobory w organizmie. W tym przypadku może to być za niski poziom cynku, magnezu i wapnia.

Poprzeczne prążki na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach również mogą być objawem chorób i niedoborów, ale także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę.

Częste moczenie dłoni podczas mycia naczyń i sprzątanie chemicznymi detergentami bez rękawiczek naraża nasze paznokcie na uszkodzenia i znaczne osłabienie płytki. Może być to także następstwo bardzo częstego malowania paznokci i używania zmywaczy, szczególnie tych na bazie acetonu.

Poprzeczne prążki mogą być objawem tych samych chorób, co w przypadku pionowych prążków na paznokciach. Do tego dochodzą nieprawidłowości w rozwoju korzenia oraz macierzy paznokci. Duży wpływ na taki stan paznokcia ma również przewlekły i silny stres.

Jak pozbyć się prążków na paznokciach?

Leczenie prążków na paznokciach musi być dopasowane do przyczyn ich występowania. Jeśli spowodowane są one chorobami, musimy zadziałać na przyczynę, a nie sam objaw. Warto więc tego typu zmiany skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

Warto również trzymać się kilku zasad, które zapobiegną powstawaniu zmian na paznokciach:

 1. Zmywanie i porządki z użyciem detergentów zawsze wykonujemy w rękawiczkach.
 2. Stosujemy urozmaiconą, zdrową dietę. Możemy również uzupełnić ją suplementami diety z cynkiem, magnezem i wapniem.
 3. Wykonujemy podstawowe badania minimum raz do roku.
 4. Unikamy stosowania zmywacz na bazie acetonu. Warto również ograniczyć albo całkowicie zrezygnować z malowania paznokci, szczególnie dopóki zmiany na paznokciach nie znikną.

Warto również wprowadzić odpowiednią pielęgnację paznokci. Świetnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju naturalne oleje, które wcieramy w płytkę paznokcia. Dzięki temu staje się on zdecydowanie mocniejszy, a także nawilżony i odżywiony. Świetnie sprawdzą się tutaj także odżywki do paznokci na bazie witamin i mikroelementów. 

Odbierz kod rabatowy SuperPharm i kupuj tylko sprawdzone produkty do pielęgnacji paznokci.

 

Komentarze
naturalne paznokcie
iStock
Pielęgnacja Witaminy na paznokcie – jakie wybrać i jak działają?
Witaminy na paznokcie – jakie wybrać i jak działają?
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 03, 2020

Witaminy na paznokcie są równie ważne, jak odpowiednia pielęgnacja. Duży wpływ na kondycję paznokcia będzie to miało u osób, które nie odżywiają się zdrowo lub stosują używki - kawę, alkohol, papierosy. Najważniejsze witaminy dla naszych paznokci to witamina A, witaminy z grupy B i biotyna, choć warto również zapobiegać niedoborom witaminy C i E. Witaminy na paznokcie - dlaczego warto je brać? Niedobory witamin znacząco wpływają na kondycję płytki paznokcia. Jest to bardzo częsta  przyczyna różnorodnych problemów z paznokciami . Jeśli macie problem z rozdwajaniem się, łamliwością płytki, a także z miękkimi i  pękającymi paznokciami , przyczyną może być właśnie niedobór witamin. Suplementacja witaminami i składnikami odżywczymi znacznie wpłynie na wygląd naszych paznokci. Będą one zdecydowanie mocniejsze, odporne na uszkodzenia, błyszczące i gładkie. Jakie witaminy na paznokcie? Aby paznokcie były zdrowe i mocne, należy działać na nie kompleksowo. Każda z witamin na paznokcie ma inne działanie, a ich niedobór jest przyczyną pojawiania się popularnych problemów - łamliwość i rozdwajanie się paznokci,  białe plamki  czy twarde skórki, zniekształcenia płytki. Biotyna na łamliwe paznokcie Biotyna, dokładnie witamina B7 , która często jest nazywana również witaminą H, ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Niedobory tej witaminy wpływają na kruchość płytki, rozdwajanie się i pękanie. Najlepiej przyjmować witaminę w naturalnych produktach. Niestety ma ona tendencje do wypłukiwania się i problemów z syntezowaniem w niektórych przypadkach. Największe problemy z biotyną mają osoby, które piją dużo kawy lub alkoholu, palą papierosy oraz stosują długą antybiotykoterapię. W...

Przeczytaj
sine paznokcie
iStock
Pielęgnacja Sine paznokcie - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Sine paznokci mogą być wynikiem chorób, uszkodzeń mechanicznych lub nieodpowiednio wykonywanego manicure. Sprawdźcie, jakie mogą być dokładne przyczyny fioletowego odcienia paznokci i jak je zwalczać.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 19, 2020

Sine paznokcie to bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Może to być bowiem oznaka sinicy, na której powstawanie wpływa wiele poważnych chorób. Przy tym problemie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania i wprowadzi odpowiednie leczenie. Sine paznokcie u rąk Sine paznokcie najczęściej są objawem choroby sinicy . Jest to fioletowe zabarwienie, które najczęściej pojawia się właśnie na paznokciach, a niekiedy również na ustach oraz na twarzy. Pojawia się ona najczęściej w wyniku zbyt małej ilości tlenu w krwi lub narządach lub przy spowolnieniu przepływu krwi. Przyczyny sinicy są bezpośrednio związane z poważnymi chorobami , takimi jak: choroby i niewydolność serca, problemy z układem oddechowym, zaburzenia układu krążeniowego, choroby naczyń krwionośnych, przekrwienie, zakrzepy, wysokie ciśnienie. Czasami delikatny fioletowy odcień może się pojawić na skutek stosowania ciemnych lakierów bez wcześniejszego użycia bazy . Barwniki zawarte w lakierze wnikają z płytkę paznokcia i zmieniają jej kolor.  Sine paznokcie u nóg Sine paznokcie mogą być również spowodowane urazami mechanicznymi . Taki kolor zabarwienia to krwiak, który pojawia się pod paznokciem. Najczęściej jest to wynik mocnego uderzenia lub noszenia niewygodnych, zbyt małych butów . Zsinieniu paznokci w tym przypadku towarzyszy często ból. Po jakimś czasie paznokieć może zejść, a powstanie nowego potrwa nawet kilka tygodni lub miesięcy. Leczenie i pielęgnacja sinych paznokci Pojawienie się sinych paznokci u rąk lub u nóg należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem . Może się bowiem okazać, że przyczyną jest tutaj poważna choroba! Lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie, które...

Przeczytaj
Manicure Co oznaczają białe plamki na paznokciach i jak się ich pozbyć?
To, jak wyglądają twoje paznokcie, może dużo powiedzieć o aktualnym stanie zdrowia organizmu. Niedobory witamin i minerałów, alergie na substancje zawarte w produktach, a nawet poważniejsze schodzenia mogą uwidaczniać się na przykład poprzez jasne odbarwienia na płytce. Dowiedz się, co oznaczają białe plamki na paznokciach i jak uniknąć ich pojawiania się.
Materiał partnera
lipiec 24, 2019

Białe plamki na paznokciach – co to takiego? Jeśli od czasu do czasu zauważasz, że na twoich paznokciach u stóp i dłoni pojawiają się mniej lub bardziej regularne białe plamki – nie bagatelizuj ich. Mogą występować z błahych powodów, ale zdarza się też, że bywają symptomem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Przede wszystkim przyjrzyj się dyskoloracjom. Czy występują tylko na jednym palcu, czy na wszystkich? Są pojedyncze i poprzeczne, czy może pojawiają się w skupiskach? Czy płytka paznokcia w tym miejscu wydaje się lekko zgrubiała, czy jest nadal gładka? Wąskie białe rysy na paznokciu Takie zmiany to najprawdopodobniej mikropęknięcia płytki powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych .Świadczą o kruchości paznokcia i braku prawidłowego odżywienia , często towarzyszą rozdwajaniu się płytki. Pojawiają się również, gdy paznokieć zaczepi się o coś lub wygnie, ale się nie złamie. W miejscu, gdzie uwidacznia się „rysa”, płytka jest bardzo delikatna i nawet najmniejsza siła może doprowadzić do jej pęknięcia. Taka kruchość i niska wytrzymałość paznokci może być wywołana także: brakiem odpowiedniej ochrony przed silnymi detergentami przy sprzątaniu , nieprawidłowym piłowaniem , np. korzystaniem z metalowych pilników, piłowaniem w wielu kierunkach zamiast w jednym, złymi nawykami , np. zdrapywaniem lakieru z paznokci lub ich obgryzaniem, częstym robieniem manicure hybrygowego . By pozbyć się białych rys na paznokciach, warto zadbać o poprawne odżywienie ich płytki. Pomocne w tym będą suplementy i odżywki zawierające biotynę (witaminę B7) oraz olejki dodające płytce elastyczności, dzięki czemu będzie mniej krucha i odporniejsza na pęknięcia (nawet jeśli zahaczymy o coś paznokciem i lekko się wygnie, będzie na tyle giętki, że nie złamie). Należy też odpowiednio chronić dłonie przed środkami...

Przeczytaj
choroba paznokci
iStock
Pielęgnacja Choroby paznokci - jak je rozpoznać i leczyć?
Choroby paznokci to bardzo częsty problem, gdyż do zakażeń czy uszkodzeń może dojść na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze choroby paznokci to grzybica, drożdżyca, onychylioza, zanokcica oraz uszkodzenie macierzy. Sprawdźcie, jak je rozpoznać i leczyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 04, 2021

Choroby paznokci mają różne objawy, które zazwyczaj są bardzo charakterystyczne dla danej choroby. Są to między innymi przebarwienia, deformacje, ból, opuchlizna, a niekiedy także wysięk ropny. Ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jak wygląda zdrowy paznokieć? Zdrowy paznokieć bez zmian chorobowych jest gładki i ma naturalną barwę. Nie znajdziemy na nim zmian charakterystycznych dla chorób paznokci , takich jak: bruzdy, przebarwienia, wgłębienia, nierówności płytki, tkliwość i bolesność, sączenie się płynów, krwiaki pod paznokciem, kruchość. Tak naprawdę każda niepojąca zmiana w obrębie płytki paznokcia i innych części paznokcia, może być objawem popularnych schorzeń. Jeśli wygląd naszego paznokcia się zmienia, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętajcie, o tym, że szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż nieleczone choroby paznokci mogą doprowadzić nawet do odejścia płytki i bolesnej rekonwalescencji. Choroby paznokci u rąk i nóg Wszelkie zmiany chorobowe są niemal od razu widoczne na paznokciach. Pojawiają się na nich przebarwienia, bruzdy. Często dochodzi także do zniekształcenia płytki paznokcia, łamania się kruchości, a niekiedy paznokieć nawet zaczyna odchodzić! Grzybica paznokci  Grzybica może się pojawić zarówno u rąk, jak i nóg, jednak u nóg pojawia się zdecydowanie częściej. Pierwszym objawem są żółte lub ciemne przebarwienia , które najczęściej pojawiają się najpierw na wolnym brzegu paznokcia. Długo nieleczona grzybica może zakazić łożysko, co objawia się kruszeniem płytki,...

Przeczytaj