klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
prosaki
iStock
Pielęgnacja

Prosaki – czym są i jak je usunąć?

Prosaki to uciążliwy i nawracający problem. Jak pozbyć się prosaków raz na zawsze? Pomogą domowe sposoby i wizyta u kosmetyczki.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 17, 2019

Prosaki nie są groźne, lecz większość osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. To małe, jasne kropki na twarzy, które przypominają krostki i utrzymują się na skórze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Sprawdź, w jaki sposób można pozbyć się prosaków domowymi sposobami oraz u kosmetyczki, a także jak zapobiegać ich powstawaniu.

Co Ida Nowakowska zrobiła, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży? Jej reakcja mówi wszystko!

Prosaki - czym są?

Prosaki to małe, podskórne kuleczki o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Z wyglądu przypominają krostki, jednak są bardzo twarde i nie da się ich wycisnąć. Występują najczęściej w okolicach oczu, na czole i nosie. Nie są niebezpieczne, lecz wyglądają nieestetycznie, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie.

prosaki

Prosaki a kaszaki - różnice

Te dwa rodzaje zmian skórnych są bardzo podobne i często mylone ze sobą. Kaszaki są większe, ich struktura nie jest jednolita i podobne są do ropnych krost. Prosaki z kolei są zdecydowanie drobniejsze i często występują w grupach. 

Prosaki - dlaczego powstają?

Prosaki to małe cysty, które powstają w wyniku zapchania porów przez nadmiar sebum i zanieczyszczeń.

Prosaki dzielimy na trzy rodzaje:

  • pierwotne - cysty, które są czerwone i bolesne, znikają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach,
  • wtórne - powstają w miejscu powierzchownego uszkodzenia skóry,
  • wysiewowe - pojawiają się samoistnie i nagle, ich występowanie często jest powiązane z zaburzeniami genetycznymi lub autoimmunologicznymi skóry.

Jak zapobiec powstawaniu prosaków?

Przy skłonności do powstawania prosaków bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Nawet jeśli usuniemy prosaki u kosmetyczki, przy braku profilaktyki z pewnością będę powracać. Po pierwsze należy skupić się na oczyszczaniu skóry i zawsze robić demakijaż przed pójściem spać. Warto również codziennie wieczorem i rano myć twarz żelem, olejki mogą być zbyt obciążające. Nie należy wybierać bardzo tłustych, ciężkich kremów ani mocno kryjących podkładów. Warto regularnie stosować peelingi enzymatyczne bądź chemiczne oraz produkty na bazie kwasów złuszczających.

Jak się pozbyć prosaków?

Domowe sposoby na prosaki

Aby pozbyć się prosaków w domu, warto wprowadzić kurację produktami na bazie kwasów, takich jak: kwas glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, BHA. Mają one działanie złuszczające i działają na głębokie warstwy skóry. Pamiętaj jednak, że kwasów nie powinno się używać latem i zimą, gdyż skóra jest wtedy mocno narażona na warunki atmosferyczne. Tego typu rozwiązanie nie działa od razu, a na efekty trzeba poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Niezwykle skuteczny jest olejek herbaciany, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza procesy regeneracji skóry. Przez 2-3 tygodnie codziennie przykładamy olejek do miejsca zmian skórnych i trzymamy go przez co najmniej godzinę. Po kilku dniach nasza skóra powinna się zacząć złuszczać, jednocześnie usuwając prosaki.

Przeczytaj również: Olejek herbaciany - zastosowanie.

Usunięcie prosaków u kosmetyczki

Jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się prosaków w kilka chwil, możemy skorzystać z pomocy kosmetyczki. Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest nakłucie prosaka igłą pod odpowiednim kątem, dzięki czemu odblokowane zostanie ujście dla łoju. Istnieją również takie metody jak: elektrokoagulacja, czyli stosowanie prądu o wysokiej częstotliwości oraz wymrażanie. Najdroższym rozwiązaniem jest usunięcie prosaków za pomocą lasera. Ta metoda jest skuteczna, lecz mało popularna ze względu na cenę.

Peeling chemiczny, mikrodermabrazja i inne zabiegi oczyszczające u kosmetyczki można wykorzystać jako metodę zarówno na usunięcie, jak i zapobieganie powstawaniu prosaków.

Komentarze
Usuwanie prosaków
Pielęgnacja Twoją cerę szpecą małe, białe torbiele? To prosaki! Wiemy, jak je usuwać
Choć wyglądem przypominają trądzik, ze zwykłymi pryszczami mają niewiele wspólnego. Ich usunięcie wymaga pewnej ręki i ostrego narzędzia. Z prosakami nie ma żartów!
Matylda Nowak
maj 17, 2018

Są zwykle bardzo małe, białe lub żółte i wyjątkowo oporne na metody stosowane zwykle w walce z trądzikiem. Pojawiają się zwykle w grupie, najczęściej gęsto pokrywając skórę twarzy w okolicach powiek górnych i dolnych oraz na policzkach. Są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji, zmian hormonalnych lub genetycznych predyspozycji.  Zobacz także: Twoje ramiona i uda szpecą czerwone krostki? Rozwiązanie problemu znajdziesz w kuchni Jak powstają prosaki? Prosaki to tak zwane zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry . Powstają, gdy w zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa . Choć często są efektem zmian hormonalnych w organizmie lub genetycznej skłonności, można je sobie "wyhodować" po prostu nie dbając o higienę. By zapobiegać ich powstawaniu trzeba dokładnie, ale delikatnie oczyszczać oraz złuszczać cerę . Usuwanie prosaków w domu Podobieństwo prosaka do pryszcza powoduje, że niejeden poczuje silną pokusę, żeby po prostu go wycisnąć. Tego robić nie wolno! Masa rogowo-łojowa tworząca prosaka jest zwarta i twarda. Próbując ją wycisnąć (zwłaszcza z wyjątkowo delikatnej skóry w okolicach oczu) ryzykujemy popękanymi naczynkami krwionośnymi i stanem zapalnym. Do usuwania prosaków potrzebna jest chirurgiczna precyzja, niemała odwaga i ostra igła. Skórę z prosakiem i igłę dokładnie dezynfekujemy. Następnie ostrożnie rozcinamy skórę na prosaku igłą i wyłuskujemy jego zawartość . Na koniec powstałą rankę dezynfekujemy wodą utlenioną. Usuwanie prosaków u kosmetyczki Samodzielne usuwanie prosaków jest obarczone pewnym ryzykiem i przestaje mieć sens, gdy mamy ich na twarzy naprawdę dużo. W takiej sytuacji lepiej jest wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Profesjonalne zabiegi stosowane w walce z prosakami to peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, elektrokoagulacja i laseroterapia. Niestety, zabiegi te są dość...

Przeczytaj
manualne oczyszczanie twarzy
iStock
Pielęgnacja Oczyszczanie manualne twarzy – jakie daje efekty?
Manualne oczyszczanie twarzy sprawi, że nasza skóra będzie odświeżona, rozświetlona, a zaskórniki i zmiany skórne zniwelowane. Na czym polega i jak wygląda zabieg oraz kiedy nie można go wykonywać?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 13, 2020

Manualne oczyszczanie twarzy wykonywane jest przez kosmetyczkę lub kosmetologa. Ten zabieg polecany jest szczególnie dla osób z cerą trądzikową lub tłustą, lecz można go przeprowadzać u niemal każdego. Istnieje jedynie kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia oczyszczania. Jest to świetny sposób na usunięcie zaskórników, zwężenie porów i wyregulowanie produkcji sebum. Aby jak najdłużej utrzymać efekt oczyszczania, należy dbać o codzienną pielęgnację skóry. Na czym polega manualne oczyszczanie twarzy? Manualne oczyszczanie twarzy to ręczne usuwanie zaskórników, zatkanych porów i nadmiaru sebum. Zabieg przeprowadza się najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie, ale również na ramionach i plecach. Wykonywany jest on przez kosmetyczkę lub kosmetologa. Oczyszczanie twarzy polecane jest przede wszystkim posiadaczkom cery  trądzikowej lub tłustej. Można go wykonywać w każdym wieku. Przeciwwskazania do manualnego oczyszczania twarzy: stany zapalne skóry, opryszczka, rozszerzone i mało elastyczne naczynka, skłonność do powstawania blizn i bruzd, trądzik różowaty . Jak wygląda manualne oczyszczanie twarzy? Całe oczyszczanie twarzy trwa około 2 godzin i nie jest bolesne, lecz czasami mało komfortowe. Przed zabiegiem wykonuje się demakijaż i mycie twarzy. Następnie skóra jest tonizowana. Aby dogłębniej oczyścić skórę, stosuje się peeling dopasowany do rodzaju naszej skóry i jej potrzeb. Można korzystać z różnego rodzaju peelingów: enzymatycznego, drobnoziarnistego, gruboziarnistego lub gommage . Następnie kosmetyczka lub kosmetolog nakłada preparat rozpulchniający skórę. Kolejny etap to użycie wapozonu, który rozgrzeje skórę parą. Właściwym zabiegiem jest usunięcie ręcznie zaskórników i zmian skórnych. Polega to na wykonywaniu ucisków skóry w miejscach, gdzie występują zaskórniki otwarte, zamknięte, prosaki.  Po oczyszczaniu...

Przeczytaj
kaszaki pod oczami na powiekach u dzieci przyczyny leczenie
Pielęgnacja Kaszaki – przyczyny i leczenie
Kaszaki to niegroźne zmiany skórne powstałe wskutek nagromadzenia łoju. Zwykle są małe i stanowią co najwyżej problem estetyczny. Bywa jednak, że osiągają większe rozmiary i dochodzi w nich do zakażenia. A wtedy konieczna jest interwencja lekarza.
Matylda Nowak
kwiecień 21, 2020

Kaszaki to torbiele (cysty), które powstają w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych , gdy dojdzie do zaczopowania ich ujść. We wnętrzu takiej cysty gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych.  Powierzchowne torbiele naskórkowe (nazywane także prosakami) mają postać kremowej lub żółtej cysty, która jest miękka lub twarda. Wyglądem przypomina ona trochę pryszcza. W żadnym wypadku jednak nie można jej wyciskać, gdyż grozi to powstaniem stanu zapalnego i blizny . Fot.: iStock W jakich miejscach na ciele mogą powstać kaszaki? Kaszaki powstają w miejscach, gdzie jest duża ilość gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najczęściej występują one na twarzy, szyi, głowie (owłosiona skóra głowy) i w okolicach narządów płciowych . Na twarzy kaszaki pojawiają się zwykle na policzkach, pod oczami oraz na powiekach.  Kaszaki u dzieci Kaszaki najczęściej powstają w okresie dojrzewania w związku z zaburzoną pracą gruczołów łojowych oraz między 30. a 40. rokiem życia. Kaszaki u dzieci to rzadkość , jeśli jednak się u nich pojawiają, to zwykle są umiejscowione w okolicach oczu.  Dlaczego robią się kaszaki? Do formowania się kaszaków można mieć genetycznie uwarunkowaną skłonność (np. częściej powstają one u osób z ciemną karnacją skóry). Ale pojawiają się one również w efekcie  mechanicznych uszkodzeń mieszków włosowych, nadmiernego opalania się, zaniedbywania higieny czy zakażenia wirusem HPV.  Kaszaki – leczenie i zapobieganie  Prawdopodobieństwo powstania kaszaków zmniejsza regularne złuszczanie naskórka. Jeśli jednak kaszak już się pojawi, można go samodzielnie usunąć . Po nacięciu jego powierzchni zdezynfekowaną igłą, należy delikatnie "wyłuskać" go ze skóry. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby podczas takiego zabiegu się nie skaleczyć, ani nie doprowadzić...

Przeczytaj
usta
iStock
Pielęgnacja Prosaki na ustach – jak je usunąć?
Prosaki na ustach to białe kropki, które pojawiają się w okolicach warg. Są bardzo trudne do usunięcia i często utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Na ich powstawanie ma wpływ przede wszystkim rodzaj cery, genetyka, ale również pielęgnacja.
Aneta Zygmuntowicz
wrzesień 16, 2020

Prosaki na ustach to zatkane gruczoły łojowe, w których zgromadził się nadmiar sebum. Tak naprawdę jedyną odpowiedzią na ten problem jest odpowiednia pielęgnacja. Choć istnieje wiele metod usuwania prosaków , to tutaj jest to utrudnione ze względu na umiejscowienie zmian skórnych. Dogłębne i delikatne oczyszczanie skóry nie tylko usunie białe kropki, ale także zapobiegnie ich powracaniu. Prosaki na ustach - dlaczego powstają? Prosaki na ustach powstają na skutek nadmiernego gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych i zapychania ich . Na powstawanie białych krostek mają wpływ różne czynniki. Ten problem najczęściej występuje przy cerze tłustej i mieszanej, która produkuje zbyt dużą ilość sebum. Często jest to również spowodowane czynnikami genetycznymi. Warto jednak wiedzieć, że równie duży wpływ na pojawianie się tego problemu ma nieprawidłowa pielęgnacja. Stosowanie ciężkich, komedogennych i tłustych kremów czy nieodpowiednie oczyszczanie skóry prowadzą nie tylko do powstawania prosaków, ale także zaskórników i innych zmian skórnych. Na powstawanie tego typu zmian skórnych mogą mieć wpływ również zmiany hormonalne czy nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jak usunąć prosaki na ustach? Prosaki w okolicy ust to problem przede wszystkim estetyczny. Mimo iż duży wpływ na ich powstawanie ma genetyka i rodzaj naszej skóry, jest kilka skutecznych sposobów, aby się ich pozbyć. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia i sumienna pielęgnacja, gdyż prosaki lubią powracać. Pozbycie się prosaków może być utrudnione ze względu na miejsce ich występowania. Na prosaki na twarzy świetnie działają na przykład kosmetyki z kwasami , których nie powinniśmy jednak stosować na...

Przeczytaj