klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Krosty pod pachami
iStock
Pielęgnacja

Pryszcze i krosty pod pachami – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Pryszcze i krostki pod pachami to najczęściej potówki lub skutek nieprawidłowego golenia, pielęgnacji. Mogą się pojawiać również przy trądziku torbielowatym lub innych chorobach.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 06, 2020

Pryszcze i krosty pod pachami to bardzo częsty problem szczególnie latem. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy odpowiednio zadbać o skórę. Szczególnie ważne jest prawidłowe golenie - używanie czystej i ostrej maszynki, i unikanie golenia na sucho. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa.

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Skąd się biorą pryszcze i krostki pod pachami?

Czerwone krostki pod pachami najczęściej są wynikiem nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego golenia pach. W pierwszym przypadku krostki pod pachą to potówki. Wywołują one również świąd. Jeśli chodzi o nieprawidłowe golenie, krosty pod pachami mogą się pojawić w przypadku:

  • golenia skóry na sucho,
  • wrastania włosków,
  • golenie się brudną, zardzewiałą lub tępą maszynką.

Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że jest to objaw reakcji alergicznej na któryś ze składników w dezodorancie lub antyperspirancie. 

Jeśli pod pachami pojawiają się nam krosty wypełnione ropą, może być to objaw trądziku torbielowego. Pojawia się on najczęściej przy nadmiernej potliwości lub związany jest z problemami hormonalnymi. Inną przyczyną bywa zapalenie mieszków włosowych.

Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - jak temu zaradzić?

Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy i krost pod pachami?

Aby zapobiec powstawianiu pryszczy i krost pod pachami, należy odpowiednio zadbać o skórę w tej okolicy. Szczególnie latem warto zadbać o przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. W przypadku nadmiernego pocenia się należy zacząć używać blokerów potu lub skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie. 

Bardzo ważne jest również prawidłowe golenie pach, aby nie spowodować stanu zapalnego. Zawsze golimy się czystą ostrą maszynką. Powinniśmy również stosować pianki lub żele do golenia, gdyż golenie na sucho może bardzo podrażnić skórę.

Być może do podrażnienia dochodzi ze względu na kosmetyki, których używamy. W tym przypadku lepiej zamienić zwykłe dezodoranty na apteczne lub bardziej naturalne rozwiązania jak na przykład ałun.

Pryszcze i krosty pod pachami - leczenie

Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji stan skóry pod pachami się nie poprawia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa

W przypadku krostek od nadmiernej potliwości, czyli potówek, lekarz zaproponuje leczenie, które zmniejszy ilość wydzielanego potu. Wprowadzi również odpowiednią terapię zapalenia mieszków włosowych lub trądziku torbielowatego.

Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że pryszcze pod pachami to jeden z symptomów chorób ogólnych organizmu, jak cukrzyca czy problemy z wątrobą. Jeśli więc stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skorzystać z konsultacji u specjalisty, który postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Komentarze
krosty na udach
iStock
Pielęgnacja Krosty na udach – skąd się biorą i jak je usunąć?
Krosty na udach najczęściej pojawiają się przy wrażliwej skórze lub nieprawidłowej pielęgnacji. Są objawem reakcji alergicznej lub zapalenia mieszków włosowych. Mogą być również objawem poważnych chorób.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 12, 2020

Krosty na nogach nie powinny się pojawiać, jeśli odpowiednio zadbamy o skórę. Przede wszystkim należy stosować delikatne kosmetyki nawilżające, prawidłowo golić nogi i unikać bardzo obcisłych ubrań. W przypadku nagłych i rozległych zmian na udach, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyny powstawania krost na udach Krosty na udach mogą się pojawiać z wielu powodów. Na szczęście zazwyczaj w tym miejscu nie pojawia się trądzik. Najczęstsze przyczyny pojawienia się krost na udach to: zapalenie mieszków włosowych , reakcja alergiczna, ospa. Krosty na udach to częsty symptom  zapalenia mieszków włosowych.  W tym przypadku całe okolice ud mogą być zaczerwienione i podrażnione, a zmiany skórne mogą zachodzić ropą. Skórze na nogach nie sprzyja również noszenie spodni ze sztucznych materiałów, szczególnie latem. Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg. Małe, czerwone krostki na udach mogą być reakcją alergiczną skóry na substancję drażniącą. Szczególnie często się to zdarza w przypadku skóry suchej i wrażliwej. Zazwyczaj skóra zostaje podrażniona przez źle dobraną pielęgnacją lub substancje chemiczne, na przykład proszek do prania. Jeśli zmiany mają większy rozmiar, mogą być objawem ospy wietrznej. W przypadku pojawienia się krost na udach oraz innych objawów, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mogą być one bowiem również symptomem chorób skóry , między innymi: świerzbu, grzybicy, łuszczycy , półpaśca. Może się również okazać, choć niezwykle rzadko się to zdarza, że krosty na udach to trądzik odwrócony . Łatwo go rozpoznać, gdyż pojawia...

Przeczytaj
krosty na udach
iStock
Pielęgnacja Krostki na nogach - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Krostki na nogach najczęściej pojawiają się w wyniku chorób skóry lub alergii kontaktowej. Bardzo często przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz szkodliwe substancje w środkach czystości czy kosmetykach. Sprawdźcie, jak leczyć krostki na nogach i jaką pielęgnację stosować.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 12, 2020

Krostki na nogach pojawiają się z wielu przyczyn. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg, używanie delikatnych kosmetyków i unikanie bezpośredniego kontaktu skóry ze środkami chemicznymi. W przypadku pojawienia się krostek warto skonsultować zmiany z dermatologiem lub alergologiem. Krostki na nogach - przyczyny Krostki na nogach mogą mieć różne przyczyny. Ich pojawienie się może być spowodowane chorobą, alergią, ale również nieodpowiednią pielęgnacją.  Bardzo częstym powodem pojawienia się krostek na nogach jest zapalenie mieszków włosowych . W tym przypadku wokół włosków na nogach pojawiają się zaczerwienienia, gdyż tworzy się w nich stan zapalny. Zapalenie mieszków najczęściej jest wynikiem uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Może zostać ona uszkodzona przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub nieprawidłowe golenie. Mogą to być również objawy innych chorób , takich jak: łuszczyca , świerzb,  grzybica, półpasiec. Równie częstą przyczyną krostek na nogach są alergie kontaktowe . Najczęściej alergia pojawia się w wyniku zetknięcia ze skóry proszków do prania, środków czystości, kosmetyków ze sztucznymi zapachami czy barwnikami lub innymi szkodliwymi składnikami. Leczenie krostek na nogach  Leczenie krostek na nogach zależne jest od przyczyn, z jakich one występują. Najlepiej zgłosić się do dermatologa lub alergologa , którzy określą przyczynę problemy i wprowadzą odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest choroba skóry, dermatolog wprowadza odpowiednie leczenie, zwykle oparta na maściach stosowanych miejscowo i odpowiednich kosmetykach. Przy alergii kontaktowej najskuteczniejsze będą leki antyhistaminowe . Z kolei w...

Przeczytaj
zapalenie mieszków włosowych
iStock
Pielęgnacja Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja
Zapalenie mieszków włosowych to najczęściej wynik nieodpowiedniej pielęgnacji skóry! Może być wiele przyczyn zakażenie, lecz najczęściej powodem jest uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry. Sprawdźcie, jak objawia się zapalenie mieszków włosowych, jak je leczyć i jak prawidłowo pielęgnować skórę.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 04, 2020

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zmianami skórnymi w postaci krostek, grudek lub czerwonych plamek na skórze. Pojawiają się one często po nieprawidłowym goleniu lub złym doborze kosmetyków. Leczenie zazwyczaj oparte jest o antybiotykoterapię i miejscowe maści skórne, lecz tak naprawdę najważniejsza jest odpowiednia dbałość o skórę! Przyczyny zapalenia mieszków włosowych Proces choroby zazwyczaj przebiega w określony sposób. Zaczyna się od uszkodzenia ujścia mieszka, które jest wynikiem uszkodzenia hydrolipidowej warstwy skóry . Dochodzi do tego najczęściej podczas nieprawidłowego golenia lub w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Drobnoustroje, w tym najczęściej bakterie przenikają do mieszków włosowych . W tym momencie zaczynają się namnażać, a organizm zaczyna się przed nimi bronić. Cały ten proces prowadzi do stanu zapalnego mieszków włosowych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją także inne przyczyny choroby. Zapalenie mieszków włosowych może mieć postać nieinfekcyjną i infekcyjną. Postać nieinfekcyjna jest zmianą o podłożu trądzikowym, najczęściej spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, a dokładniej stosowaniem maści zawierających kortykosteroidy i kortykotropinę. Do tego rodzaju zapalenia może również przyczynić się zbyt długa ekspozycja na słońce. Wtedy mówimy o popromiennym zapaleniu mieszków włosowych. Nieinfekcyjna odmiana jest zdecydowanie rzadsza niż infekcyjne zapalenie. Zapalenie infekcyjne z kolei najczęściej spowodowane jest bakteriami, lecz nie tylko. Bakterie te to paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty, które występują na skórze i wnikają do mieszków w momencie uszkodzenia skóry. Może być to także pałeczka ropy...

Przeczytaj
krosty na plecach
iStock
Pielęgnacja Krosty na plecach, dekolcie i ramionach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Odkryte plecy czy dekolt mogą być problematyczne, jeśli znajdują się na nich nieestetyczne wypryski. Sprawdź, jak pozbyć się krost na plecach, ramiona i dekolcie oraz skąd się one właściwie biorą.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 02, 2020

Krostki, które pojawiają się na plecach, ramionach i dekolcie mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji oraz higieny, a także skłonności do trądzik u. Aby pozbyć się tego dokuczliwego problemu, można wprowadzić leczenie dermatologiczne lub zastosować domowe sposoby. Jak pozbyć się krost na plecach, ramionach i dekolcie? Krosty na plecach, ramionach i dekolcie - przyczyny Krostki na plecach, ramionach i dekolcie najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pracy naszej skóry, a dokładniej nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Gdy zbyt duża ilość sebum zatyka gruczoły, pojawia się stan zapalny w postaci krost. Przyczyną mogą być również:  niewłaściwa higiena, zbyt rzadkie pranie ubrań lub noszenia obcisłej odzieży . W przypadku słabej higieny pot miesza się z sebum i również zatyka pory na skórze . Tego typu zmiany skórne mogą być również objawem trądziku. Wyglądem przypominają wtedy charakterystyczne wypryski w obrębie twarzy, pojawiające się w przypadku zmian trądzikowych. Najczęściej pojawiają się wówczas na ramionach, a niekiedy również na plecach. Krosty na plecach czy dekolcie mogą się pojawiać również w przypadku złego stanu zdrowia, na przykład przy nieprawidłowej pracy układu hormonalnego lub pokarmowego. Inne przyczyny krost na plecach, ramionach i dekolcie : uczulenie lub podrażnienie od szamponu lub odżywki do włosów, mycie ciała gąbką, rogowacenie mieszkowe, niedobór witaminy A, otarcia od ubrań, nieprawidłowa pielęgnacja. Krosty na plecach, ramionach i dekolcie - leczenie Pierwszym krokiem leczenia krostek na ciele jest konsultacja u dermatologa, który zdiagnozuje przyczynę zmian skórnych i zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej zalecane są preparaty dermatologiczne przeznaczone do stosowania zewnętrznego, np. maści czy żele z  retinoidami , nadtlenkiem benzoilu...

Przeczytaj