
Pryszcze na brodzie – czemu się pojawiają i jak się ich pozbyć?
Zwykle przyczyną pojawiania się pryszczy na brodzie są zmiany hormonalne. Za to grudki i zaskórniki w tym miejscu to na ogół skutek nieodpowiedniego oczyszczania i nieregularnego złuszczania skóry. Często jednak krostki na brodzie, żuchwie i szyi pojawiają się z zaskakująco banalnych powodów. I wystarczy odrobina uwagi i samodyscypliny, żeby ograniczyć ich obecność do minimum.

Fot.: iStock
Pryszcze na brodzie – dlaczego się pojawiają
Pryszcze powstają na skutek zaburzonego złuszczania skóry i nadmiernego wydzielania łoju. Sebum wydzielane jest przez gruczoły łojowe, których najwięcej jest na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Przy czym na twarzy gruczoły łojowe najgęściej rozmieszczone są w tak zwanej strefie T obejmującej czoło, noc i właśnie brodę.
Pryszcze na brodzie – hormony
Wzmożone wydzielanie sebum, które jest głównym powodem powstawania krostek, najczęściej zawdzięczamy zmianom hormonalnym, a zwłaszcza większej ilości hormonów męskich (głównie testosteronu).
Dlatego właśnie pryszcze na brodzie najczęściej pojawiają się kobietom niedługo przed okresem. Krostki w tym miejscu to także efekt uboczny zaburzeń hormonalnych (a konkretnie zbyt dużej ilości androgenów) występujących na przykład przy zespole policystycznych jajników.
Pryszcze na brodzie – nieprawidłowe oczyszczanie cery
W związku z tym, że w strefie T wydzielanie sebum zawsze jest intensywniejsze, należy tym rejonom twarzy poświęcić więcej uwagi przy oczyszczaniu i złuszczaniu cery. Jeżeli skóra na brodzie wyjątkowo mocno ci się zanieczyszcza, traktuj ją specjalnie.
- Częściej złuszczaj brodę. Jeżeli na ogół peeling całej twarzy robisz raz w tygodniu, skórę na brodzie złuszczaj osobno dwa razy częściej.
- Stosuj multi-masking. Na policzki nakładaj maskę z różowej lub białej glinki, za to na brodę silniejszą zieloną glinkę.
- Nawilżaj wybiórczo. Smarując twarz kremem nawilżającym, omijaj brodę.
Pryszcze na brodzie – dieta
Do pojawiania się krostek w tym konkretnym miejscu na twarzy przyczynia się także nieodpowiednia dieta. Zrezygnuj z wysoko przetworzonego jedzenia, ostrych i słodkich przekąsek. Zadbaj za to, żeby twoje codzienne posiłki były bogate w witaminy (zwłaszcza A, C i PP) oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Wprowadź do diety:
- ryby morskie,
- orzechy włoskie,
- oliwę z oliwek i olej rzepakowy,
- nasiona lnu,
- natkę pietruszki, paprykę, marchewkę i szpinak.
Pryszcze na brodzie – własna ręka lub ubranie
Pryszcze na brodzie to często efekt nieświadomych nawyków. Zastanów się, czy nie zdarza ci się często opierać głowy (a konkretnie brody) na dłoni. A może, zapatrzona w monitor komputera lub ekran telewizora niechcący skubiesz skórę właśnie w tym miejscu na twarzy? Jeśli tak, to przestań! Pocierając skórę w tym miejscu zwykle niezbyt czystszymi rękami przyczyniasz się do zatykania jej porów i roznoszenia bakterii.
Podobnie działać na twoją skórę w tym miejscu na twarzy może sweter z golfem lub szalik. Pryszcze na brodzie staną się mniej uciążliwym problemem, jeżeli z tego pierwszego zrezygnujesz, a ten drugi będziesz częściej prała. ;-)
Zobacz preparaty na pryszcze!
Zdjęcie główne: iStock