klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pryszcze wokół ust
iStock
Pielęgnacja

Pryszcze pod nosem i wokół ust – przyczyny i jak się ich pozbyć?

Pryszcze wokół ust i pod nosem powstają najczęściej na skutek nieodpowiedniej dieta lub pielęgnacja oraz alergia. Sprawdźcie, jak pozbyć się krostek pod nosem i wokół ust za pomocą diety i pielęgnacji. Niekiedy to nie wystarczy i niezbędna będzie wizyta u dermatologa!
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 12, 2021

Pryszcze wokół ust i pod nosem niekiedy wynikają z nieodpowiedniej diety lub pielęgnacji, a czasami są oznaką poważnych problemów. Początkowo warto spróbować pozbyć się ich za pomocą domowych sposób, takich jak między innymi: suplementacja witamin z grupy B, dogłębne oczyszczanie skóry czy zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli jednak stan naszej skóry nie poprawia się przez dłuższy czas, niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Rafał Kopacz z ''W11'' porzucił aktorską karierę i od dawna nie pracuje w policji. Będziecie zaskoczeni, czym się zajmuje

Skąd się biorą pryszcze pod nosem i wokół ust?

Przyczyny powstawania pryszczy mogą być różne. Niekiedy przyczyną są uwarunkowania genetyczne lub choroby, ale my również często mamy duży wpływa na pojawienie się problemów skórnych. Pryszcze pod nosem i wokół ust mogą pojawiać się w przypadku:

Zobacz także: Jak pozbyć się pryszczy na brodzie?

Jak pozbyć się krostek pod nosem i wokół ust?

Sposobów na pozbycie się krostek pod nosem i krostek wokół ust jest kilka. Duże wpływ na stan naszej cery ma dieta i styl życia. Złe odżywianie oraz nieodpowiednia pielęgnacja to najczęstsze przyczyny pojawiania się krostek. Jeśli zdrowa dieta oraz oczyszczanie twarzy w domu nie jest wystarczające, koniecznie zgłoście się do dermatologa lub skorzystajcie z zabiegów u kosmetologa.

Dieta a krostki pod nosem i wokół ust

Duży wpływ na pryszcze w tej okolicy ma nasza dieta i styl życia. Często mogą się one pojawiać, jeśli jemu dużo ostrych i tłustych potraw, a także słodyczy. Na zły stan naszej skóry wpływają również używki, warto więc ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Z drugiej strony bardzo ważne jest to, aby pić duże ilości wody. Pomoże nam to w pozbycie się toksyn z naszego organizmu i ogólnej poprawy kondycji skóry. Warto również regularnie suplementować witaminy z grupy B, gdyż ich niedobór często odpowiada za pojawienie się zmian skórnych w tej okolicy.

Oczyszczanie skóry

Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Codzienne dokładne oczyszczanie skóry twarzy, regularne peelingi lub stosowanie innych kosmetyków o działaniu złuszczającym. Warto stosować kosmetyki, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Szczególnie skuteczne są różne zabiegi oczyszczające w gabinetach kosmetycznych. Mają one zdecydowanie mocniejsze działanie niż domowe zabiegi. Warto jednak najpierw odbyć konsultację z dermatologiem lub kosmetologiem.

Wizyta u dermatologa

Jeśli krostki nie znikną po 2-3 tygodniach, powinniśmy się zgłosić do dermatologa. Ich pojawienie się może bowiem oznaczać choroby skóry, które wymagają leczenia mocniejszymi preparatami. Niekiedy niezbędne mogą być antybiotyki, sterydy lub inne środki na receptę. Przykładem takiej choroby jest okołoustne zapalenie skóry, które najczęściej spowodowane jest wystąpieniem alergii i wymaga kilkumiesięcznego leczenia.

Komentarze
krosty na plecach
iStock
Pielęgnacja Krosty na plecach, dekolcie i ramionach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Odkryte plecy czy dekolt mogą być problematyczne, jeśli znajdują się na nich nieestetyczne wypryski. Sprawdź, jak pozbyć się krost na plecach, ramiona i dekolcie oraz skąd się one właściwie biorą.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 02, 2020

Krostki, które pojawiają się na plecach, ramionach i dekolcie mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji oraz higieny, a także skłonności do trądzik u. Aby pozbyć się tego dokuczliwego problemu, można wprowadzić leczenie dermatologiczne lub zastosować domowe sposoby. Jak pozbyć się krost na plecach, ramionach i dekolcie? Krosty na plecach, ramionach i dekolcie - przyczyny Krostki na plecach, ramionach i dekolcie najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pracy naszej skóry, a dokładniej nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Gdy zbyt duża ilość sebum zatyka gruczoły, pojawia się stan zapalny w postaci krost. Przyczyną mogą być również:  niewłaściwa higiena, zbyt rzadkie pranie ubrań lub noszenia obcisłej odzieży . W przypadku słabej higieny pot miesza się z sebum i również zatyka pory na skórze . Tego typu zmiany skórne mogą być również objawem trądziku. Wyglądem przypominają wtedy charakterystyczne wypryski w obrębie twarzy, pojawiające się w przypadku zmian trądzikowych. Najczęściej pojawiają się wówczas na ramionach, a niekiedy również na plecach. Krosty na plecach czy dekolcie mogą się pojawiać również w przypadku złego stanu zdrowia, na przykład przy nieprawidłowej pracy układu hormonalnego lub pokarmowego. Inne przyczyny krost na plecach, ramionach i dekolcie : uczulenie lub podrażnienie od szamponu lub odżywki do włosów, mycie ciała gąbką, rogowacenie mieszkowe, niedobór witaminy A, otarcia od ubrań, nieprawidłowa pielęgnacja. Krosty na plecach, ramionach i dekolcie - leczenie Pierwszym krokiem leczenia krostek na ciele jest konsultacja u dermatologa, który zdiagnozuje przyczynę zmian skórnych i zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej zalecane są preparaty dermatologiczne przeznaczone do stosowania zewnętrznego, np. maści czy żele z  retinoidami , nadtlenkiem benzoilu...

Przeczytaj
cienie pod oczami przyczyny choroby dieta krem zabiegi
Pielęgnacja Cienie pod oczami – przyczyny, kremy, zabiegi
Cienie pod oczami zwykle są skutkiem nieprawidłowej diety i niezdrowego stylu życia. Mogą jednak także być objawem poważnej choroby. Dlatego próby ich maskowania czy usuwania najlepiej poprzedzić wizytą u lekarza.
Matylda Nowak
luty 20, 2020

Od dziecka mam podkrążone oczy – taka jest moja "uroda". Sine cienie pod oczami to u mnie skutek wyjątkowo cienkiej skóry i płytko położonych naczyń krwionośnych w tym miejscu. Jednak ich widoczność jest zmienna – zawsze są widoczne, ale bywają też wyjątkowo ciemne. Zwykle mocniej podkrążone oczy to u mnie efekt niewyspania lub zbyt swobodnego podejścia do diety. I tak jest u większości ludzi! Cienie pod oczami zależą od naszych naturalnych, genetycznie uwarunkowanych, skłonności i trybu życia. Bywa jednak, że zmieniony kolor skóry pod oczami to jeden objawów alergii, anemii, cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych .  Fot.: iStock Cienie pod oczami – przyczyny Kolor skóry pod oczami często różni się od tego w pozostałych miejscach na twarzy – bywa ciemniejszy, fioletowo-niebieski lub brązowawy. Zwykle cienie pod oczami są problemem estetycznym i dowodem na nasz niekoniecznie najzdrowszy tryb życia . Ich widoczność zwiększa się na skutek niewyspania, przemęczenia, odwodnienia organizmu, które może być efektem nadużywania alkoholu i kawy. Z czasem skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, a znajdujące się w tym miejscu naczynia krwionośne bardziej widoczne. Dlatego właśnie, zasinienia pod oczami stają z wiekiem coraz bardziej widoczne .  Ale zmieniony kolor skóry pod oczami bywa także jednym z objawów choroby . Cienie pod oczami występują przy: alergii wziewnej, alergii pokarmowej, anemii, zaburzeniach pracy tarczycy, cukrzycy, zaburzeniach pracy nerek, chorobach wątroby, zakażeniu posożytniczym. Jak się ich pozbyć cieni pod oczami? Z cieniami pod oczami, które nie są sutkami ubocznymi choroby, można poradzić sobie zmieniając styl życia i stosując odpowiednią pielęgnację. Nie znikną one zupełnie, ale staną się mniej widoczne, jeżeli zmniejszymy ilość spożywanego alkoholu i kawy . Cienie pod oczami staną się także jaśniejsze...

Przeczytaj
krosty na szyi
iStock
Pielęgnacja Krosty na szyi – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Krosty na szyi najczęściej są objawem trądziku, jednak może być to również alergia lub symptom chorób wewnętrznych. Pozbycie się takich zmian może być bardzo trudne, a w przypadku trądziku musimy wprowadzić odpowiednie leczenie dermatologiczne i kosmetyki na kwasów lub maści na trądzik. Sprawdźcie, co oznaczają pryszcze na szyi i jak się ich pozbyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 20, 2021

Krosty na szyi bądź pryszcze na szyi możemy usunąć na kilka różnych sposobów. W przypadku alergii lub chorób wewnętrznych jedynym rozwiązaniem jest usunięcie czynników powodujących zmiany skórne. W przypadku trądziku świetnie sprawdzą się kosmetyki na trądzik, na przykład kwas azelainowy czy retinoidy, zabiegi u kosmetyczki, takie jak mikrodermabrazja oraz leczenie dermatologiczne. Krosty i pryszcze na szyi - przyczyny Pryszcze na szyi pojawiają się z różnych przyczyn. Często jest to objaw trądziku, który najczęściej pojawia się po 25 roku życia, zwanego trądzikiem późnym . Krostki pojawiają się wtedy na szyi, linii żuchwy, czasami na dekolcie. Są to zazwyczaj małe grudki wypełnione ropą lub twarde, zbite gule podskórne. Jeśli trądzik pojawi się na szyi we wcześniejszym wieku, może być to również odmiana trądziku pospolitego . Przyczyną trądziku późnego mogą być zmiany hormonalne, takie jak odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, zajście w ciążę czy rozpoczęcie menopauzy. Z tego względu najczęściej pojawia się on u kobiet. Inne rodzaje trądziku najczęściej pojawią się w przypadku nadprodukcji sebum, nieodpowiedniej pielęgnacji oraz również zmian hormonalnych, na przykład podczas okresu dojrzewania. Niestety, pojawienie się krost na szyi może być również oznaką chorób ogólnych . W ten sposób mogą się objawiać: cukrzycy typu 2, schorzenia wątroby, zaburzenia pracy tarczycy. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu chorobom towarzyszą również innego typu symptomy. Krostki na szyi mogą się także pojawić w przypadku alergii kontaktowej lub pokrzywki . Zazwyczaj wyglądają zupełnie inaczej niż przy trądziku. Są to malutkie, czerwone krostki, gęsto rozsiane po skórze. Dodatkowo skóra na szyi może...

Przeczytaj
leczenie trądziku krem na trądzik maść na trądzik tabletki na trądzik leki na trądzik antybiotyki na trądzik izotek
Pielęgnacja Leczenie trądziku – najpopularniejsze metody
Leczenie trądziku, żeby było skutecznie, musi być dobrane do jego rodzaju. Najbardziej skuteczne i popularne metody leczenia tej dolegliwości to stosowane zewnętrznie maści z substancjami złuszczającymi i antybakteryjnymi oraz przyjmowane doustnie antybiotyki lub izotretinoina.
Matylda Nowak
lipiec 22, 2020

Metod leczenia trądziku jest wiele, ale wybór tej właściwiej powinien być poprzedzony zidentyfikowaniem rodzaju trądziku , z jakim mamy do czynienia. Inaczej będziemy bowiem walczyć z trądzikiem pospolitym , innego podejścia wymaga trądzik różowaty i w inny sposób leczy się trądzik grzybiczy . Dlatego wybór metody leczenia trądziku, zwłaszcza gdy jest on przewlekły, radzimy poprzedzić wizytą u dermatologa.  Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia trądziku Dostępne w drogeriach kosmetyki na trądzik pomogą nam zapanować nad trądzikiem pospolitym (zwłaszcza trądzikiem młodzieńczym ) o łagodnym lub średnio nasilonym przebiegu   oraz złagodzić objawy innych rodzajów tej dolegliwości. Jednak trądzik przewlekły, nasilony, występujący u osób dorosłych lub grożący powstaniem trwałych blizn wymaga interwencji lekarza i dobrania przez niego odpowiedniej kuracji. Dobrze też, żeby leczeniu trądziku pod opieką dermatologa towarzyszyły zabiegi u kosmetyczki. Regularne wykonywane oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny czy peelingi kwasowe (np. zabiegi z użyciem kwasu salicylowego i azelainowego ) Fot.: iStock Leczenie trądziku – leki miejscowe W leczeniu trądziku o średnim nasileniu stosuje się maści, kremy i żele dostępne bez recepty oraz takie przepisywane przez lekarza . W ich składzie znajdziemy zazwyczaj: nadtlenek benzoilu , który działa złuszczająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku młodzieńczego (np. Benzacne), kwas azelainowy , który stosuje się przy trądziku grudkowo-krostkowym, także u osób dorosłych (np. Skinoren), retinoidy , które regulują złuszczanie naskórka i wydzielanie sebum (np. Acnefan) i które stosuje się w leczeniu trądziku zaskórnikowego, ropowiczego i grudkowo-krostkowego, antybiotyki  (głównie erytromycynę lub klindamycynę), które działają...

Przeczytaj