klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pryszcz podskórny na twarzy
iStock
Pielęgnacja

Pryszcze podskórne - skąd się biorą i jak je usunąć?

Pryszcze podskórne są bardzo trudne do usunięcia i często utrzymują się przez wiele tygodni. Dodatkowo bywają tkliwe i bolesne. Sprawdźcie, skąd się biorą podskórne pryszcze i jak szybko się ich pozbyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 29, 2021

Pryszcze podskórne to najczęściej objaw trądziku grudkowego, ale niekiedy pojawiają się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Najłatwiej usunąć je za pomocą maści ichtiolowej, która szybko wyciągnie ropę na wierzch lub używając punktowych żeli antybakteryjnych.

Natalia Kukulska skończyła 45 lat, jej syn też zajmuje się muzyką! Jak dziś wygląda?

Czym są pryszcze podskórne?

Pryszcze podskórne to zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry. Ich ujście jest zasłonięte przez skórę, dlatego nie ma możliwości, żeby je wycisnąć. Bardzo często są bolesne i zaczerwieniona i szczególnie tkliwe przy dotyku. Niekiedy są one dość miękkie, a w ich wnętrzu znajduje się ropa. Mogą mieć również charakter twardych podskórnych gulek. Tego typu zmiany często zostają pod skórą kilka dni, a nawet kilka tygodniu, przez co nie da się ich usunąć.

Tego rodzaju pryszcze pojawiają się najczęściej w strefie T, a szczególnie na brodzie, choć nie tylko. Podskórne gule mogą się pojawić również na innych częściach twarzy, na szyi, na plecach.

Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Pryszcze podskórne to najczęściej objaw trądziku grudkowego. Ma on podłoże hormonalne i najczęściej pojawia się przy okresie dojrzewania lub w wyniku silnych zmian hormonalnych. W tym przypadku gule najczęściej pojawiają się w strefie T, choć nie tylko. Takie zmiany mogą być również objawem tymczasowych nieprawidłowości hormonalnych i pojawiać się pojedynczo.

Takie zmiany mogą się pojawiać również w przypadku, kiedy nie dbamy odpowiednie o pielęgnację lub higienę. W momencie, kiedy nasza skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum, a dodatkowo łączy się ono z bakteriami zanieczyszczeniami i martwym naskórkiem, pryszcze podskórne pojawiają się bardzo szybko. Wszystko to zbiera się pod powierzchnię skóry i doprowadza do otorbienia się gruczołów łojowych lub zmagazynowania płynów pod skórą.

Jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego?

Istnieją skuteczne sposoby na szybkie pozbycie się podskórnego pryszcza, który sprawią, że nie będzie on tkwił pod naszą skórą przez kilka tygodni. Pamiętajcie jednak, że równie ważna jest codzienna pielęgnacja i dokładne oczyszczanie skóry, dzięki czemu niedoskonałości nie będą powracać!

Maść ichtiolowa na pryszcze podskórne

Maść ichtiolowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się pryszczy podskórnych. To bardzo tania maść z apteki, która wyciąga ropę z podskórnego pryszcza na zewnątrz. Potem możemy już go usunąć w tradycyjny sposób. Efekt stosowania maści ichtiolowej zazwyczaj można zauważyć już po 1-2 dni. Wyprysk zaczyna być mniej bolesny, a na jego końcu pojawia się mała kropeczka z ropą. Pamiętajcie, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy zbyt wcześnie, gdyż może się to skończyć przebarwieniami i bliznami. Lepiej poczekać, aż większość ropy wyjdzie spod skóry.

Żele punktowe na pryszcze podskórne

Świetnym sposobem na pryszcze podskórne jest użycie specjalnych antybakteryjnych żeli punktowych. Taki żel zawiera w sobie mieszankę składników o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, które łagodzą stan zapalny, dzięki czemu pryszcz wchłania się i szybciej znika. W składzie takie żelu najczęściej znajdziemy wysokie stężenie substancji aktywnych, takich jak kwas salicylowy, cynk.

 

Komentarze
pryszcze
iStock
Pielęgnacja Pryszcze na czole - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na czole mogą być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, diety, ale również chorób i nieprawidłowości w organizmie. Sprawdźcie, jak pozbyć się pryszczy na czole z pomocą domowej pielęgnacji.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 09, 2020

Nadmierne wydzielanie się sebum w strefie T oraz niedokładny demakijaż to częste przyczyny pryszczy na czole. Aby szybko się ich pozbyć, wykonujcie dwuetapowe oczyszczanie twarzy, a także stosujcie delikatne peelingi i kosmetyki punktowe o działaniu antybakteryjnym. Pryszcze na czole - przyczyny Pryszcze na czole mogą pojawiać się z naprawdę wielu przyczyn. Przykładem może być tutaj nieodpowiednia pielęgnacja . Dlaczego w tym przypadku pojawiają się tylko na czole? Odpowiedzią może być tutaj nieodpowiednia dbałość o dość problematyczną strefę T, szczególnie w przypadku cery mieszanej. U dużej ilości osób strefa T, czyli nos, broda, czoło  wydzielają nadmierną ilość sebum, co powoduje zatkanie porów skóry i powstawanie pryszczy. To jednak nie jest jedyna kwestia, która prowadzi do pojawienia się pryszczy na czole. Pryszcze na czole mogą się pojawiać również w przypadku: problemów hormonalnych, wtedy pojawiają się w postaci małych krostek, alergii, która może powodować pojawienie się kaszki, potówek, czyli podskórnych pryszczy, które pojawiają się od potu, nieodpowiedniej diety, stresu, odwodnienia, niedokładnego demakijażu twarzy przy linii włosów, problemów z układem pokarmowym. Krostki na czole są częstym objawem trądziku. W zależności od ich wyglądy może być to trądzik pospolity, zaskórnikowy, krostkowy, grudkowo, ropowiczy oraz inne rodzaje trądziku. Bardzo często występuje one w obrębie twarzy czy samego czoła. Jak pozbyć się pryszczy na czole? Podstawą powinna być tutaj odpowiednia pielęgnacja, a szczególnie oczyszczanie twarzy. Przede wszystkim trzeba wykonywać dokładny demakijaż oraz umyć twarz za pomocą żelu lub pianki. Zdecydowanie powinniśmy unikać olejków, które...

Przeczytaj
trądzik na plecach
Pielęgnacja Pryszcze na plecach - przyczyny i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na plecach to bardzo częsta przypadłość, szczególnie u osób, które zmagają się z trądzikiem na twarzy czy innych częściach ciała. Przyczyną pojawiania się pryszczy na plecach mogą być problemy hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja i higiena czy uwarunkowania genetyczne.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 09, 2020

Pozbycie się pryszczy na plecach może być niezwykle trudne. W przypadku trądziku z pewnością niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, a nawet wprowadzenie leczenia dermatologicznego. Na co dzień powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie oczyszczanie naszej skóry, aby złagodzić stan zapalny i odetkać pory. Pryszcze na plecach - przyczyny Pryszcze na plecach to przypadłość, która ma podobne przyczyny jak trądzik na innych częściach ciała. Najczęściej jest to trądzik pospolity wynikający z nadmiernej pracy gruczołów łojowych . W momencie. kiedy skóra wydziela zbyt dużą ilość sebum, pory zostają zatkane, a na naszej skórze pojawiają się pryszcze. Dodatkowo mogą tam się pojawić bakterie, co jeszcze bardziej pogarsza stan zapalny. Tego rodzaju trądzik bardzo często pojawia się na twarzy, ale również właśnie na plecach. Trzeba pamiętać, że na pojawienie się pryszczy na plecach wpływ może mieć wiele czynników : nieprawidłowa pielęgnacja,  uwarunkowania genetyczne, problemy hormonalne, nietolerancje pokarmowe i niezdrowa dieta, nadmierna potliwość . Jak pozbyć się pryszczy na plecach? Pozbycie się pryszczy na plecach nie jest łatwe. Jeśli mamy do czynienia trądzikiem pospolitym lub innym rodzajem trądziku najprawdopodobniej konieczne będzie wprowadzenie leczenia dermatologicznego. Lekarz przepisze odpowiednie kosmetyki oraz maści lecznicze, które złagodzą stan zapalny. W przypadku bardzo silnego trądziku niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych, takich jak   tetracyklina, doksycyklina lub erytromycyna . Niekiedy konieczne jest wprowadzenie retinoidów lub sterydów. Świetnie sprawdzi się także wsparcie witaminowe, na ograniczenie łojotoku najczęściej poleca się stosowanie witaminy C i witaminy B2....

Przeczytaj
trądzik różowaty
iStock
Pielęgnacja Trądzik ropowiczy – przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik ropowiczy to uciążliwa odmiana trądziku, w której głównym objawem są rozległe zmiany ropne. Pojawia się zazwyczaj u osób w wieku dojrzewania lub przy nieodpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 13, 2020

Trądzik ropowiczy jest bardzo trudny do wyleczenia i bolesny. Zazwyczaj niezbędne jest wprowadzenie doustnego i zewnętrznego leczenia dermatologicznego. Leczenie warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją - peelingami enzymatycznymi, unikaniem kosmetyków komedogennych i naturalnymi maściami przeciwzapalnymi. Trądzik ropowiczy - przyczyny Trądzik ropowiczy to jeden z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych rodzajów trądziku . Ten rodzaj trądziku pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie każda osoba z trądzikiem ma krosty ropne, których usunięcie jest bardzo uciążliwe. Takie zmiany skórne są charakterystyczne dla okresu dojrzewania , gdyż są odpowiedzią na zmiany hormonalne w organizmie. Bezpośrednią przyczyną trądziku ropowiczego jest zaburzenie w produkowaniu androgenów i testosteronu. Dochodzi wtedy do zablokowania gruczołów łojowych, gdzie gromadzą się sebum i bakterie. Prowadzi to do powstania krost ropnych. Innym przypadkiem jest sytuacja, w której pospolity trądzik zmienia się krosty ropne . Na powstanie trądziku ropowiczego w ten sposób wpływ mają: nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej, brak lub nieprawidłowy demakijaż, zła dieta, używki, nadprodukcja sebum. Objawy trądziku ropnego Trądzik ropowiczy objawia się powstawaniem  torbielowatych zmian ropnych . Są one bardzo rozległe i bardzo długo utrzymują się na skórze. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale również na dekolcie czy plecach. Jest to bardzo silny stan zapalny, który może być bolesny i zaczerwieniony. Wokół trądziku ropowiczego pojawiają się często również inne zmiany skórne , takie jak krostki, pryszcze i zaskórniki. Niestety niekiedy po trądziku ropnym na skórze pozostają...

Przeczytaj
pryszcz w uchu
iStock
Pielęgnacja Pryszcz w uchu – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Pryszcz w uchu najczęściej pojawia się na skutek nieprawidłowej higieny lub jej braku. Sprawdźcie, jak zapobiegać jego powstaniu i jak usunąć pryszcze w uchu.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 03, 2020

Pryszcz w uchu to często pojawiający się problem. Małżowina uszna jest tak skonstruowana, że zbiera zanieczyszczenia, woskowinę i tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii. Najskuteczniejsze domowe sposoby na pozbycie się pryszcza z ucha to woda utleniona, maść ichtiolowa oraz olejek z drzewa herbacianego. Pryszcz w uchu - przyczyny Pryszcze w uchu najczęściej  powstają na skutek nieprawidłowej higieny . Ucho ma budową sprzyjająco rozwojowi bakterii. Zbiera się w nich nie tylko woskowina, ale także zanieczyszczenia i kurz. Aby zapobiec rozwojowi bakterii i powstawaniu krost w uchu, należy codziennie dokładnie  myć uszy wodą z mydłem . Pamiętajmy również o tym, by wysuszyć małżowinę uszną, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Nigdy nie używajcie patyczków higienicznych do wewnętrznej części ucha. Profilaktycznie, raz w tygodniu, można przetrzeć małżowinę wodą utlenioną. Krosty w uchu najczęściej mają postać gulki z ropą. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być również bolesne, swędzące i ograniczać słuch. Zobacz także: Jak szybko pozbyć się pryszcza? Jak pozbyć się pryszcza w uchu? Pryszcza w uchu nie powinno się wyciskać. Może to bowiem doprowadzić do dostania się ropy do kanalika słuchowego oraz powiększenia się stanu zapalnego. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którymi krostka szybciej zniknie. Woda utleniona  To jeden z najłatwiejszych sposób na pozbycie się pryszcza z ucha. Wystarczy kilka razy dziennie przecierać małżowinę uszną wodą utlenioną . Płatek kosmetyczny lub patyczek higieniczny zwilżamy roztworem i przecieramy miejsce ze stanem zapalnym. Czynność powtarzamy, aż do momentu zniknięcia krostki. Maść ichtiolowa Świetnie się sprawdzi również maść ichtiolowa , która ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dodatkowo również przyspiesza ona odchodzenia ropy i ma właściwości...

Przeczytaj