
Przebarwienia na twarzy to dla wielu z nas duży problem, który odbiera pewność siebie i który nie zawsze można zatuszować makijażem. Zmiany hormonalne, ekspozycja na słońce, trądzik - to trzy główne przyczyny powstawania plam na twarzy. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze może wpływać na ich pojawianie się oraz co możesz zrobić, by temu zapobiec, odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.
Spis treści:
- Przebarwienia na twarzy - przyczyny
- Czerwone przebarwienia na twarzy
- Brązowe przebarwienia na twarzy
- Przebarwienia na twarzy w ciąży
- Przebarwienia na twarzy po trądziku
- Przebarwienia na twarzy od słońca
- Co na przebarwienia na twarzy?
- Zabiegi na przebarwienia na twarzy
- Krem na przebarwienia na twarzy
- Maść na przebarwienia na twarzy
- Przebarwienia na twarzy - domowe sposoby
Przebarwienia na twarzy - przyczyny
Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się u kobiet, głównie u tych, które zmagają się z trądzikiem, mają cerę wrażliwą lub naczynkową. Zmiany mogą wystąpić się u osób w każdym wieku: zarówno u młodzieży, jak i u osób z dojrzałą cerą. Mogą mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn są:
- zaburzenie poziomu melaniny - to ciemny barwnik skóry, którego nierównomierne rozmieszczenie powoduje, że na skórze pojawiają się ciemniejsze plamy. Często jest to powiązane z długą ekspozycją na światło słoneczne. Emitowane promienie pobudzają komórki barwnikowe do produkcji melaniny. Podobnie jak naturalne słońce, działa też opalanie w solarium,
- zmiany skórne - trądzik lub inne choroby dermatologiczne to również jedne z najpopularniejszych przyczyn powstawania przebarwień. Ciemniejsze plamy powstają w miejscach, w których wcześniej znajdowały się pryszcze,
- przebieg niektórych chorób - np. nadczynność nadnerczy lub schorzenia wątroby,
- predyspozycje genetyczne,
- zmiany hormonalne,
- starzenie się skóry - wówczas tworzą tzw. plamy starcze,
- przyjmowanie niektórych leków,
- stosowanie produktów fotouczulających bez odpowiedniej ochrony SPF.
Zobacz także: Niebezpieczny trend z TikToka: Ten sposób nakładania SPF może skończyć się poparzeniami i przebarwieniami
Czerwone przebarwienia na twarzy
Czerwone przebarwienia najczęściej powstają jako konsekwencja nieprawidłowego leczenia trądziku lub u osób, które zaniechały stosowania kuracji. Mogą pojawić się także w wyniku błędów pielęgnacyjnych, przez które powstały trwałe uszkodzenia skóry. Najczęściej popełnianym błędem jest mechaniczne usuwanie wyprysków. To właśnie przez nie powstają rany, które później zmieniają się w czerwone przebarwienia potrądzikowe. Może to być także zaburzony proces produkcji melaniny - nadmiar barwnika zbiera się w miejscu pryszczy i pokazuje się w postaci czerwonych lub brunatnych plam.
Brązowe przebarwienia na twarzy
Brązowe przebarwienia mogą powstawać w wyniku zmian hormonalnych oraz w procesie fotostarzenia. Nie są duże, ale występują w grupach, przez co są o wiele bardziej widoczne. W głównej mierze powstają przez nadmierną ekspozycję na słońce, na skórze, która nie jest chroniona wysokim SPF. Często pojawiają się także przy kuracji hormonalnej lub w trakcie ciąży.
Przebarwienia na twarzy w ciąży
Pojawiające się w ciąży przebarwienia mają najczęściej postać brązowych lub szarych plam o różnej wielkości i kształcie. Pojawiają się na czole, policzkach, podbródku lub nad górną wargą i są skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele po zapłodnieniu. W tym okresie wystarczy niewielka ilość słońca, aby na twarzy pojawiły się nieestetyczne plamy.
Przebarwienia na twarzy po trądziku
Jak już wcześniej było wspomniane, w wyniku źle leczonego trądziku lub nie leczonego w ogóle, bardzo łatwo o nabawienie się przebarwień. Zwłaszcza w przypadku mechanicznego usuwania wyprysków - wyciskania ich lub nakłuwania - gdy uszkodzony zostaje naskórek. Przebarwienia po trądziku widoczne są jedynie w miejscach, które zostały zaatakowane chorobą.
Przebarwienia na twarzy od słońca
Słońce emituje promienie, które oddziałują na naszą skórę, pobudzając ją do wytwarzania barwnika. Nieodpowiednio chroniona przed promieniowaniem UV skóra jest bardzo podatna na pojawianie się przebarwień. Dlatego tak ważne jest stosowanie SPF przez cały rok - również zimą. Nieodpowiednia pielęgnacja i stosowanie fotouczulających kosmetyków, bez późniejszej ochrony kremów z filtrem także znacznie pogarsza stan naszej cery i sprawia, że pojawiają się na niej ciemne, nieestetyczne przebarwienia skórne.
Zobacz także: Niebieski krem to hit na podrażnienia i zaczerwienienia na twarzy – koi skórę i sprawi, że przestaniesz używać podkładu
Co na przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia na twarzy można usunąć na kilka sposobów. Jeśli nie znasz przyczyny powstawania przebarwień, warto zacząć od wybrania się do poradni dermatologicznej. Wówczas lekarz oceni plamy i stan skóry i dobierze profesjonalną metodę rozjaśnienia przebarwień. Zabiegi można wykonywać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.
Zabiegi na przebarwienia na twarzy
Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który pozwala pozbyć się przebarwień jest laser. Pod wpływem promieniowania i temperatury melanina jest rozbijana, przez co znika pigment.
Do chemicznego peelingu potrzebne są silne środki złuszczające i wybielające, przez co nie jest to metoda odpowiednia dla każdego typu cery.
Kolejna metoda to krioterapia, czyli wystawianie komórek barwnikowych na bardzo niską temperaturę. Usuwanie przebarwień na twarzy to dłuższy proces, ale pierwsze efekty będą widoczne bardzo szybko.
Krem na przebarwienia na twarzy
Poza profesjonalnym leczeniem i zabiegami, możemy także wspierać kurację, stosując kosmetyki, które pomogą nam pozbyć się przebarwień. Czego powinnaś szukać w składzie dobrego kremu na przebarwienia?
- Witaminy C - złuszcza skórę i chroni ją przed promieniowaniem UV,
- arbutyny - hamuje aktywność enzymu przyczyniającego się do powstawania melaniny,
- niacynamidu - hamuje powstawanie melaniny,
- retinolu - przyczynia się do równomiernego rozłożenia zgromadzonej w nich melaniny.
Zamiast kremu, możesz także zacząć stosować serum na przebarwienia. Będzie ono równie skuteczne, co krem, dzięki czemu łatwo dopasujesz pielęgnację do swoich preferencji i przyzwyczajeń.
Maść na przebarwienia na twarzy
W maści na przebarwienia jednym z najskuteczniejszych składników jest kwas azelainowy. W maściach aptecznych występuje w wysokich, bo aż 20% stężeniach. Ich stosowanie warto skonsultować z dermatologiem. Najważniejszą zasadą jest to, aby podczas stosowania tego typu produktów zawsze dbać o codzienne stosowanie SPF50. Maść tego typu powinna być stosowana punktowo. Kwasy na przebarwienia to jedna z najskuteczniejszych domowych metod walki z nimi.
Przebarwienia na twarzy - domowe sposoby
Istnieje sporo domowych sposobów, które mogą pomóc pozbyć się przebarwień. Najprostszym z nich jest przygotowanie toniku na bazie wody i soku z cytryny, którym będziesz przemywać twarz codziennie. Skuteczna jest także punktowa maseczka z sody - wymieszaj łyżkę proszku z odrobiną wody, aby uzyskać gęstą papkę. Taką mieszankę nałóż punktowo na zmienione miejsca na skórze, odczekaj kilka minut i bardzo dokładnie oczyść powierzchnię skóry. Pomocny okaże się także kultowy aloes, który ma właściwości nawilżające i rozjaśniające.