Reklama

Przebarwienia po opalaniu mogą mieć postać niewielkich plamek o wymiarach kilku milimetrów, ale mogą też pokrywać większe partie. Przykładem jest melasma, która pokrywa nieraz większość twarzy, symetrycznie lokując się po obu jej stronach. Świeże plamy pomogą rozjaśnić kremy i maści na przebarwienia. Te już utrwalone i ciemniejsze wymagają najczęściej serii zabiegów, np. z kwasami.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny powstawania przebarwień po opalaniu
  2. Rodzaje przebarwień posłonecznych
  3. Białe plamy po opalaniu
  4. Kosmetyki na przebarwienia po opalaniu
  5. Domowe sposoby na przebarwienia posłoneczne
  6. Jak usunąć przebarwienia skóry po opalaniu? Zabiegi
  7. Jak zapobiegać plamom po opalaniu?

Przyczyny powstawania przebarwień po opalaniu

Przebarwienia po opalaniu są skutkiem zaburzeń w pracy melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik skóry – melaninę. Za zaburzenia te odpowiedzialne są promienie UV, które docierają do głębszych warstw naskórka podczas ekspozycji na słońce. Melanina produkowana jest wówczas w zbyt dużej ilości, dochodzi do jej nadmiernego nagromadzenia i nierównomiernego rozmieszczenia. W rezultacie widoczne stają się brązowe plamy o jaśniejszym bądź ciemniejszym zabarwieniu nazywane hiperpigmentacjami skóry.

Zmiany pigmentacyjne mogą powstawać wyłącznie na skutek samej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jednak zazwyczaj występują dodatkowe czynniki zwiększające prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Są to:

  • zaburzenia hormonalne, dlatego przebarwienia często uwidaczniają się na skórze w czasie ciąży bądź podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych;
  • stosowanie określonych leków (np. środki przeciwgrzybicze, leki moczopędne, antybiotyki, beta-blokery, sulfonamidy, suplementy z dziurawcem, leki na cukrzycę);
  • stosowanie kosmetyków, które zawierają składniki fotouczulające (np. retinol, kwasy, olejek bergamotowy, ekstrakty z dziurawca i arcydzięgla).
Brown pigment spots on a skin of a middle age woman. Pigmentation disorder.
Getty Images@vidka

Zobacz także: Przebarwienia pozapalne – dlaczego powstają i jak je usunąć? Kosmetyki, domowe sposoby, zabiegi

Rodzaje przebarwień posłonecznych

Biorąc pod uwagę mechanizm powstawania przebarwień skórnych posłonecznych, lokalizują się w one w miejscach bezpośrednio wystawianych na działanie słońca, a więc na twarzy, dekolcie, dłoniach i rękach. Oczywiście mogą też pokrywać każdą inną partię ciała, która była opalana, dlatego tego typu hiperpigmentacje często są niechcianą pamiątką po wakacjach. Mogą różnić się rozmiarami i kształtem: czasem są to niewielkie plamki, a czasem przebarwienia o większej średnicy.

Do przebarwień, które powstają lub nasilają się pod wpływem słońca, zalicza się:

  • piegi – ich występowanie najczęściej jest warunkowane czynnikami genetycznymi, jednak to właśnie latem ulegają znacznemu przyciemnieniu i o wiele bardziej rzucają się w oczy, możecie mieć do czynienia również z tzw. piegami po słońcu, które stają się widoczne dopiero w wyniku kontaktu skóry z promieniami;
  • melasma (ostuda) – plamy na skórze o charakterystycznym kształcie i lokalizacji, występuje głównie na twarzy, przede wszystkim na policzkach, czole, brodzie i nad górną wargą, są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry, zmiany często mają symetryczne ułożenie, do powstania takich brązowych plam na twarzy w ogromnym stopniu przyczyniają się hormony, dlatego melasma uwidacznia się np. w czasie ciąży;
  • plamy soczewicowate – mogą występować pojedynczo bądź w większych skupiskach, zwykle o rozmiarze nie większym niż 1 cm, najczęściej przyjmują postać plam soczewicowatych starczych (plam wątrobowych), które występują głównie u osób starszych, są skutkiem wieloletniej ekspozycji na promienie słoneczne i pokrywają przede wszystkim dłonie, ręce i twarz.

Zobacz także: Plamy na twarzy: suche, czerwone, brązowe, w ciąży i po alkoholu. Skąd się biorą i jak je usunąć?

Białe plamy po opalaniu

Przebarwienia po opalaniu kojarzą się głównie z plamami o brązowym zabarwieniu, jednak jako skutek działania promieni słonecznych mogą wystąpić też białe plamy na skórze. W przeciwieństwie do hiperpigmentacji ma wówczas miejsce niewystarczająca produkcja melaniny i zmiany te nazywane są hipopigmentacjami. Związane są przede wszystkim z oparzeniami słonecznymi, po których dochodzi do schodzenia poparzonych warstw naskórka i odsłonięcia jasnych miejsc. Na szczęście zwykle naskórek szybko się regeneruje i białe ślady po opalaniu znikają samoistnie po kilku tygodniach.

Warto mieć na uwadze, że w wyniku ekspozycji na słońce dochodzi do nasilenia się jasnych zmian o podłożu chorobowym. Przykładem jest tzw. łupież pstry, czyli choroba dermatologiczna wywoływana przez drożdżaki. Opalanie prowadzi do mocniejszego odbarwienia występujących przy nim plam.

Kosmetyki na przebarwienia po opalaniu

Jeśli na skórze zauważycie przebarwienia posłoneczne, zacznijcie działać jak najszybciej. Wtedy szanse na ich rozjaśnienie będą największe. Wybierzcie dobry krem na przebarwienia i/lub bardziej skoncentrowane serum na przebarwienia. Pamiętajcie, że kluczowa jest systematyczność. Jeśli będziecie nakładać kosmetyk nieregularnie, efekty nie będą zadowalające. Zwracajcie uwagę na skład i szukajcie w nim sprawdzonych substancji znanych z właściwości złuszczających, wybielających i wyrównujących koloryt skóry. Są to m.in.:

Warte uwagi są również maści na przebarwienia, które kupicie w aptece bez recepty. Bazują one głównie na kwasie azelainowym w wysokim stężeniu (20 proc.). Wspomagająco podczas takiej kuracji zadziałają silnie regenerujące maści z witaminą A.

Unrecognizable female suffering from hyperpigmentation (melasma) is about to use face serum for skin brightening. She has dark spots on her face and her eyes are closed.
Getty Images@simarik

Zobacz także: Kremy na przebarwienia na twarzy. TOP 5 hitów z KWC, które rozjaśniają cerę!

Domowe sposoby na przebarwienia posłoneczne

Widoczność przebarwień słonecznych pomogą zmniejszyć także domowe sposoby. Jednak podobnie jak w przypadku kremów: muszą być stosowane regularnie, żeby zauważyć rezultaty. Do usuwania przebarwień na twarzy (ale też innych partii ciała) polecane są:

  • maseczka z zielonego ogórka i jabłka – zielony ogórek zawiera witaminy (m.in. A i C), jabłko z kolei zawiera złuszczający i rozjaśniający kwas jabłkowy, wystarczy zetrzeć je na drobnej tarce i taką papkę nałożyć na skórę;
  • sok z cytryny – to najłatwiejsza metoda, a przy tym skuteczna, potrzebujecie jedynie cytryny, z której wyciśniecie sok, a nim przecierajcie skórę, jeśli odczuwacie pieczenie, możecie go rozcieńczyć z wodą;
  • maseczka z kurkumy – działa rozjaśniająco i lekko złuszczająco, zmieszajcie łyżeczkę kurkumy z łyżką jogurtu naturalnego i łyżeczką soku z cytryny, rozprowadźcie na skórze i zmyjcie po ok. 10 minutach, jeśli chcecie nałożyć ją na większą partię skóry, zwiększcie porcje składników, zachowując odpowiednie proporcje.

Jak usunąć przebarwienia skóry po opalaniu? Zabiegi

Przebarwienia różnią się między sobą nie tylko kształtem, intensywnością zabarwienia skóry i rozmiarami, ale też głębokością, czyli tym, jakie jej warstwy obejmują. Im płytsze, tym łatwiej pozbyć się ich za pomocą kremów wybielających. Przy głębszych i ciemniejszych plamach na ciele czasem jedynym skutecznym sposobem na rozjaśnienie są profesjonalne zabiegi, takie jak:

  • mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie wierzchnich warstw naskórka za pomocą strumienia kryształków diamentu lub korundu;
  • zabiegi laserowe, podczas których światło lasera rozbija nagromadzoną melaninę i równocześnie pobudza procesy regeneracyjne skóry;
  • peelingi chemiczne, w których złuszczanie następuje w wyniku kontaktu skóry z kwasem, np. glikolowym;
  • mezoterapia igłowa, podczas której w skórę wstrzykiwany jest preparat z substancjami rozjaśniającymi przebarwienia.

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy – które są najlepsze i jak je stosować?

Jak zapobiegać plamom po opalaniu?

W przypadku ciemnych plam i przebarwień po opalaniu szczególnego znaczenia nabiera profilaktyka. O wiele łatwiej jest zapobiegać ich powstawaniu, niż później je usunąć. Najważniejsze jest stosowanie kremu z filtrem SPF i to nie tylko latem, ale o każdej porze roku, również zimą. Po kosmetyk z wysokim filtrem sięgajcie nawet podczas dni „pod chmurką”: do skóry wtedy też dociera promieniowanie UV w formie rozproszonego światła. Dobry kosmetyk ochronny jest niezbędny, zwłaszcza jeśli stosujecie preparaty z kwasami czy retinolem.

Kremy i balsamy z filtrem nakładajcie co najmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce, a podczas opalania powtarzajcie aplikację co ok. 2 godziny, nawet jeśli stosujecie kosmetyki wodoodporne.

Reklama

Zwracajcie uwagę na skład innych używanych preparatów i w okresie wakacyjnym, kiedy planujecie uzyskać złocistą opaleniznę, zrezygnujcie z tych, które zawierają wspomniane wyżej składniki fotouczulające. Jeśli natomiast musicie przyjmować leki zwiększające wrażliwość skóry na słońce, najbardziej wskazane będzie zaniechanie dłuższego przebywania na słońcu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane