Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Chcę testować
Orientana hello daktyl
Chcę testować
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Eucerin_Dermopure
Laureaci
L'Oreal Paris Revitalift Filler
Laureaci
Eucerin Hyaluron Filler
Laureaci
PantherMedia
Pielęgnacja

Recepta na młody wygląd skóry

Skóra - jeden z największych organów człowieka. Jej powierzchnia to ok. 1,7 m2, grubość 0,5-5 mm, a budowa obejmuje trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Naskórek to warstwa zewnętrzna, która regularnie się odnawia, a jego czas regeneracji wynosi ok. 28 dni. Skóra właściwa składa się z dwóch warstw: brodawkowatej, zlokalizowanej bezpośrednio pod naskórkiem, składającej się z przeplatających się w nieuporządkowany sposób włókien kolagenowych oraz siateczkowatej, zbudowanej z grubych włókien kolagenowych ułożonych równolegle do powierzchni skóry. Ostatnią warstwę stanowi tkanka podskórna, czyli tkanka tłuszczowa o funkcji ochronnej i będącej źródłem energii.

Rola skóry jest ogromna, szczelnie chroni narządy wewnętrzne i całe nasze ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. UV, zimno, woda) oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi (np. bakterie, wirusy, grzyby). Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o jej zdrowie, aby pozostała w dobrej kondycji przez całe nasze życie.

Oprócz funkcji ochronnej skóra umożliwia również regulację ciepła, odgrywa ważną rolę w układzie immunologicznym oraz gospodarce wodno-elektrolitowej, tłuszczowej i witaminowej. Jest też narządem zmysłów, gdyż dzięki licznym zakończeniom nerwowym pozwala odczuwać dotyk, ból i temperaturę.

Poza wszystkimi wymienionymi aspektami istnieje jeszcze jeden, równie istotny, czyli to, że przez otoczenie zewnętrzne jesteśmy odbierani przez pryzmat wyglądu naszej skóry. Im bardziej zadbana, gładka i zdrowa, tym sami lepiej się w niej czujemy i lepiej jesteśmy postrzegani przez innych.

Na wygląd skóry wpływa wiele czynników: geny, hormony, środowisko zewnętrzne (stres, papierosy, słońce, zła dieta). Chcąc prawidłowo o nią dbać, musimy to wszystko uwzględnić.

Za prawidłową jędrność i wytrzymałość skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe i elastynowe. Aż 80% tkanki łącznej naszej skóry to kolagen (niezwykle istotnej białko dla jej struktury i wyglądu). Niestety już od 25 r.ż. produkcja kolagenu spada, w każdej kolejnej dekadzie życia o ok. 10%, a u kobiet po menopauzie aż o 30%. Przez to skóra traci wilgoć, jest bardziej sucha, cieńsza, mniej elastyczna i jędrna, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Aby długo cieszyć się ładnym wyglądem naszej skóry, musimy troszczyć się o nią kompleksowo. Prawidłowa pielęgnacja przeciwstarzeniowa powinna obejmować zarówno pielęgnację zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Pielęgnacja zewnętrzna powinna być oparta na: ochronie przed UV, pielęgnacji antyoksydacyjnej, poprawie funkcjonalności płaszcza hydrolipidowego, uzupełnianiu niedoboru kwasu hialuronowego, pobudzaniu procesów odnowy naskórka oraz działaniu przeciwstarzeniowym.

Pielęgnacja wewnętrzna powinna być oparta na: uzupełnianiu niedoborów kolagenu, zawierającego aktywne kompleksy peptydowe w odpowiednim stężeniu, suplementacji nienasyconych kwasów tłuszczowych, koenzymu Q10, wit. D3 oraz pierwiastków śladowych (cynk, selen).

Na szczególną uwagę zasługuje kolagen, główny składnik tkanki łącznej, odpowiedzialny za elastyczność skóry. Stosowanie kolagenu od zewnątrz nie przyniesie oczekiwanego efektu, ze względu na fakt, że jego cząsteczki są zbyt duże, aby były w stanie przeniknąć przez naskórek głębiej w strukturę skóry. Zauważalny efekt przyniesie doustne przyjmowanie kolagenu o odpowiedniej budowie łańcuchów peptydowych, zapewniając jego dotarcie do głębszych warstw skóry, poprawiając jej elastyczność i gęstość. W celu uzyskania długotrwałych efektów, takich jak wygładzenie zmarszczek, redukcja bruzd, poprawa gęstości i jędrności skóry, a także utrzymanie młodego wyglądu skóry na dłużej, warto sięgnąć po kolagen w formie doustnej, czyli do picia.

Materiał powstał z udziałem marki Doppelherz.

Depilacja woskiem bez tajemnic: pielęgnacja skóry po depilacji

materiały PR
Pielęgnacja
Kolagen kolagenowi nierówny
O kolagenie sporo słyszymy. Jest to jeden z tych składników, które powodują, że kosmetyki stają się bardziej pożądane. Bo która z nas nie chciałaby zapobiec zmarszczkom czy cieszyć się pięknymi włosami. Tym właśnie kuszą nas kosmetyki z kolagenem. Jednakże kolagen wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce, to także składnik leków oraz suplementów wspomagających odbudowę chrząstki stawowej i wspierających organizm w walce z problemami z układem ruchu. Co wiemy o tym „cudownym” składniku i czy kolagen kolagenowi równy?

Kilka słów o kolagenie Kolagen, nazywany białkiem młodości, to naturalna substancja występująca w organizmie człowieka. Jest to białko, które jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, stanowi około 30 procent wszystkich białek ludzkich. Głównym zadaniem kolagenu jest łączenie ze sobą komórek, jest on więc budulcem dla większości narządów: skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych itp. Zaletą tego białka jest jego elastyczność i wytrzymałość. Pełni ono bardzo ważne role w organizmie - tworzy bowiem warstwę ochronną dla narządów wewnętrznych: nerek, żołądka, wątroby oraz zapobiega ingerencji drobnoustrojów i toksyn, wspierając układ immunologiczny. Zapewnia też skórze ciągłość procesów odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia, dzięki czemu jest ona sprężysta i miękka. Kolagen stanowi ponad 60% wszystkich białek skóry i ma przez to ogromny wpływ na jej wygląd. „Białko młodości” jest także budulcem włosów, dzięki niemu są one grube, sprężyste i mocne. Kolagen jest także głównym składnikiem chrząstki stawowej. Tworzy on sieć długich łańcuchów, które w górnej warstwie chrząstki ułożone są równolegle do powierzchni. Taka struktura sprawia, że kolagen jest bardzo odporny na rozciąganie. To dlatego podczas ruchów stawu chrząstka może przekazywać obciążenie z jednej kości na drugą. Młody organizm samodzielnie wytwarza kolagen, uzupełniając wszelkie braki tego białka. Jednak po 25 roku życia, w skutek starzenia się organizmu słabnie zdolność do jego wytwarzania. Niebagatelny wpływ na to mają również choroby autoimmunologiczne bądź zbyt duże obciążenie organizmu np. podczas uprawiania sportu wyczynowego. Niedobór kolagenu spotęgowany stresem, warunkami atmosferycznymi, wpływem wolnych rodników, promieniowania słonecznego oraz toksyn sprawia, że skóra zaczyna się...

krem z kolagenem
Pielęgnacja
Krem z kolagenem – czy naprawdę wygładza zmarszczki?
Krem z kolagenem reklamowany jest jako magiczny eliksir młodości, który zniweluje zmarszczki i wygładzi skórę. Okazuje się jednak, że nie jest on tak skuteczny, jak obiecują producenci kosmetyków. Sprawdźcie, czym jest kolagen, jak działa na skórę i czy warto stosować kremy z kolagenem.

W kosmetykach znajdziemy różne rodzaje kolagenu: kolagen zwierzęcy, peptydy kolagenowe oraz kolagen natywny. Jednakże składniki te nie są w stanie uzupełnić naszego naturalnego kolagenu z kilku przyczyn. Przede wszystkim ich cząsteczki są zbyt duże i nie wnikają do skóry właściwej. Mimo to, kremy z kolagenem mają pielęgnujące właściwości, które poprawią stan naszej cery. Czym jest i jak działa kolagen? Kolagen to białko, które składa się z aminokwasów i wytwarzane jest przez fibroblasty. Włókna kolagenowe łączą się ze sobą i splatają, tworząc cienkie sznureczki, a następnie gęstą siateczkę. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej. Wypełnia powierzchnię między narządami i jest jednym z najważniejszych składników skóry. Znajduje się przede wszystkim w skórze właściwej i odpowiada za jej elastyczność, odporność, jędrność i wytrzymałość .  W naszej skórze występują dwa typy kolagenu: typ I, który stanowi ponad 80% ogólnej ilości kolagenu w skórze, typ III, który stanowi około 15%.  Do 25. roku życia ubywa tyle samo kolagenu, ile się wytwarza. Z wiekiem ilość wytwarzanego kolagenu jest coraz mniejsza oraz jest on gorszej jakości . W skórze jest zdecydowanie więcej kolagenu typu I, który jest mniej elastyczny i sztywniejszy.  Utrata kolagenu prowadzi do zmniejszenia się elastyczności skóry oraz jej jędrności. Jest to bezpośrednim powodem pojawienia się zmarszczek , bruzd, a także zmiany w owalu twarzy. Przeczytaj również: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen? Czy kremy z kolagenem działają? Niestety, kremy z kolagenem nie uzupełnią braków tego składnika w skórze. Nie wpłyną więc na jej jędrność gęstość i zniwelowanie zmarszczek. Mogę mieć jednak działanie nawilżające i ochronne. Kolagen zwierzęcy Wszystkie kremy z kolagenem będą oczywiście wpływać na kondycję naszej...

kolagen w proszku, tabletkach, płynie
iStock
Pielęgnacja
Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie – jak uzupełnić kolagen?
Kolagen w płynie, w tabletkach lub w proszku ujędrni skórę, pomoże pozbyć się cellulitu i zmarszczek. W jakiej formie warto przyjmować kolagen, aby był najbardziej skuteczny?

Kolagen w proszku, w tabletkach lub w płynie świetnie się sprawdzi u osób, które chcą ujędrnić skórę i zniwelować zmarszczki. Z wiekiem ilość naturalnego kolagenu spada, a skóra staje się wiotka. Wtedy warto postawić na odpowiednią suplementację, która przyniesie widoczne efekty. Istnieje kilka sposobów na uzupełnienie kolagenu w organizmie, jednak nie każdy z nich jest tak samo skuteczny. Co to jest kolagen? Kolagen to białko budujące tkankę łączną. Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, ale również jej odpowiednie nawilżenie i regenerację. Dodatkowo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów i chrząstek, a także wzmacnia odporność. Nasz organizm sam produkuje kolagen i buduje włókna kolagenowe. Włókna te podlegają nieustannej wymianie - bez końca ulegają zerwaniu, a na ich miejscu powstają nowe. Jednak proces ich regeneracji jest coraz mniej skuteczny wraz z upływającym wiekiem. Już od 25 roku życia proces produkcji włókien kolagenowych ulega zaburzeniom i zwolnieniu.  Jak niedobór kolagenu wpływa na skórę, włosy i paznokcie? Niedobór kolagenu bardzo negatywnie wpływa na naszą skórę. Skutki tej sytuacji najbardziej widoczne są w jej strukturze. Przy zbyt małej ilości włókien kolagenowych zanikają gruczoły potowe i łojowe. Skutkuje to tym, że skóra staje się sucha, wiotka, pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, a nawet cellulit.  Zbyt mała ilość kolagenu wpływa również negatywnie na wygląd włosów i paznokci. Włosy sprawiają wrażenie zdecydowanie bardziej matowych, są mniej sprężyste i elastyczne oraz brakuje im blasku. Paznokcie z kolei są zdecydowanie bardziej kruche i łamliwe , a także bez przerwy się rozdwajają. Zobacz także: Kolagen - wyjątkowe białko młodości. Co może zrobić dla Ciebie i dla Twojej skóry? Kolagen w płynie, w proszku i w tabletkach - który wybrać? Kolagen w płynie Kolagen w...

materiały PR
Newsy
Myślisz o zabiegu na ciało? Poznaj ofertę Kliniki Ambroziak!
Każda z nas marzy o idealnej sylwetce - nowoczesna dermatologia estetyczna, kosmetologia i chirurgia plastyczna mogą przybliżyć nas do realizacji tego pragnienia. Klinika Ambroziak oferuje bezpieczne i skuteczne zabiegi, które wymodelują nasze ciało w wymarzony sposób.

Laser Pixel   ⁃ doskonale ujędrnia, poprawia gęstość i sprężystość skóry ⁃ błyskawicznie i nieinwazyjnie poprawia jej kondycję ⁃ złuszcza naskórek, wpływa na zdrowy wygląd skóry i doskonale poprawia jej kondycję ⁃ redukuje przebarwienia ⁃ bezkonkurencyjnie zmniejsza rozszerzone pory ⁃ niweluje blizny, zmarszczki i rozstępy VENUS LEGACY Pomoże nam w walce z upartym tłuszczykiem i cellulitem , a dokładniej: ⁃ nieinwazyjnie konturuje ciało ⁃ redukuje cellulit ⁃ wygładza zmarszczki ⁃ zmniejsza obwód ⁃ wygładza oraz zwiększa napięcie skóry twarzy, szyi i ciała ⁃ poprawia krążenie ⁃ stymuluje drenaż limfatyczny Lipomassage™ Opatentowana technika wyszczuplająca, wznawiająca proces uwalniania tłuszczu (lipolizy), eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości. Reaktywuje uwalnianie tłuszczu oraz wznawia produkcję kolagenu i elastyny, dając widoczne, trwałe rezultaty. Wyszczupla, redukuje głębokie złogi tłuszczu („boczków”, ud), rzeźbi sylwetkę,  drenuje i wygładza cellulit, zagęszcza i ujędrnia skórę, poprawia krążenie. Zabieg może być stosowany na całe ciało, jest w 100% naturalny, przyjemny i skuteczny. NICI PDO – stabilna i bezpieczna konstrukcja! Zabieg ten polega na wszczepianiu pod skórę rozpuszczalnych nici, które stopniowo rozpuszczając się stymulują syntezę kolagenu, fibroblastów, angiogenezę.  Po wykonaniu zabiegu skóra staje się gładsza, bardziej świetlista, zmarszczki znikają, owal twarzy się podnosi, „pory” ulegają zwężeniu, wzmocnieniu ulegają obwisłe tkanki - następuje lifting skóry. Koncentrujemy się nie tylko na twarzy, oto obszary najczęściej poddawane zabiegom: Twarz ⁃ poziome i pionowe zmarszczki czoła ⁃ lifting czoła  ⁃ obniżone zewnętrzne krawędzie brwi ⁃ wiotka tkanka, opadające brwi ⁃ dolna powieka – worki pod oczami ⁃...

Nasze akcje
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
L`Oreal Paris, Glycolic Bright
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły serię Glycolic Bright od L’Oréal Paris
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost