klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
sauna
iStock
Pielęgnacja

Rodzaje sauny: infrared, fińska, parowa – którą wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje sauny i ich właściwości. Która sauna będzie najlepsza dla Ciebie?
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 18, 2019

Każdy rodzaj sauny różni się warunkami panującymi wewnątrz, a dokładnie temperaturą i poziomem wilgotności. Dzięki temu wpływają na różne choroby i nieprawidłowości w organizmie człowieka. Nie mają jedynie właściwości relaksacyjnych, ale również lecznicze. Poznaj najpopularniejsze rodzaje saun i ich niezwykłe działanie.

Ten masaż odmładza!

Sauna infrared

Sauna infrared to rodzaj sauny, w którym źródłem ciepła są promienniki podczerwone. Temperatura wewnątrz wynosi od 50 do 60 stopni Celsjusza. Z kolei wilgotność powietrza nie przekracza 25%. Dzięki temu można korzystać z niej przez 20-30 minut każdego dnia.

Działanie sauny infrared przynosi wiele korzyści, m.in:

 • reguluje ciśnienie krwi oraz pracę serca,
 • przyspiesza przemianę materii,
 • uspokaja i relaksuje organizm,
 • wzmacnia efekt ćwiczeń,
 • przyspiesza regeneracje organizmu.

Zobacz także: Domowe SPA krok po kroku

Sauna fińska (sucha)

Sauna fińska charakteryzuje się najwyższą temperaturą od 80 do 120 stopni oraz bardzo niską wilgotnością powietrza - około 10%. Najczęściej zbudowana jest z drewna, a źródłem ciepła są suche kamienie, niepodlewane wodą. W tego typu saunie nie powinno się przebywać dłużej niż 10 minut i można z niej korzystać tylko raz w tygodniu.

Sauna fińska pomaga przy:

Sauna parowa / łaźnia rzymska

Choć ciepłota w saunie parowej wynosi od 45 do 55 stopni Celsjusza, to temperatura odczuwalna wydaje się dużo wyższa. Wynika to z faktu, iż panuje tam bardzo wysoka wilgotność - od 40 do 100%. W łaźni rzymskiej można przebywać maksymalnie 15 minut.

Korzystanie z sauny parowej bardzo pozytywnie wpływa na organizm, między innymi:

 • hartuje organizm,
 • oczyszcza ciało z toksyn,
 • zwalcza problemy z zatokami i całym układem oddechowym,
 • relaksuje i łagodzi napięcie,
 • rozszerza naczynia krwionośne.
sauna

Sauna solna

W saunie solnej znajdują się bryły solne, halit i solanki morskie. Panuje tam wysoka temperatura od 60 do 100 stopni Celsjusza oraz niska wilgotność, na poziomie 10-15%. Podobnie jak w łaźni parowej, można w niej przebywać maksymalnie 15 minut.

Sauna solna łagodzi objawy chorób dróg oddechowych, takich jak:

 • zapalenie płuc,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie gardła,
 • zapalenie krtani,
 • zapalenie tchawicy.

Przeczytaj również: Działanie sauny kosmetycznej.

Biosauna

Biosauna to odmiana sauny suchej, która często wykorzystywana jest do aromaterapii. Temperatura wynosi 40-60 °C, a wilgotność powietrza sięga około 40%. Ze względu na dość niską temperaturę, można korzystać z niej codziennie. W biosaunie wbudowane są lampy z relaksującym światłem. Można w niej przebywać maksymalnie 30 minut.

Pobyt w biosaunie pomaga na:

 • astmę,
 • reumatyzm,
 • zapalenie oskrzeli.
Komentarze
sauna do twarzy
iStock
Pielęgnacja Jak działa sauna do twarzy i czym wzbogacać parę wodną?
Sauna do twarzy to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dzięki otwieraniu porów potrafi wzbogacić pielęgnację twarzy, wzmocnić działanie kosmetyków i wzmocnić oczyszczanie.
Marta Średnicka
październik 23, 2020

Sauna do twarzy nie jest niczym nowym. W najprostszej formie stosowały ją nasze babcie. Dziś sprawa jest nieco ułatwiona, dzięki specjalnym urządzeniom agd, dostosowanym do potrzeb naszej cery. Nie poparzą one skóry, są łagodniejsze, ale też silniej nawilżają i w mniejszym stopniu przyczyniają się do jej podrażnień. Jak działa sauna do twarzy? Sauna do twarzy to nic innego, jak tzw. parówka, którą wykonywałyśmy dotąd, żeby otworzyć pory , oczyścić je dokładnie z zalegającego w nich łoju, zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków. Jej działanie polega na emisji pary wodnej, która dzięki temperaturze oddziałuje na skórę, lekko ją nawilżając. Sauna do twarzy poprawia również mikrokrążenie, co sprawia, że cera nabiera koloru. Skóra staje się miękka i wygładzona. Dzięki niej łatwiej absorbuje składniki znajdujące się w kosmetykach. Sauny do twarzy często używa się również do inhalacji lub leczeniu zatok. W zależności od wybranego modelu, sauna do twarzy wyposażona jest w specjalną nasadkę na nos, zbiornik na olejki eteryczne lub zioła, ale też sól fizjologiczną. Sauna przeznaczona jest głównie dla osób posiadających cerę trądzikową, tłustą lub mieszaną. Może nie sprawdzić się przy cerze nadwrażliwej, naczynkowej lub suchej. Czym różni się jonowa i parowa sauna do twarzy? Jonowa sauna do twarzy nieco różni się od klasycznej. Akcesorium do pielęgnacji skóry nie posiada nakładki, która kieruje parę bezpośrednio na cerę, a dyszę, która emituje powietrze otulające twarz. Dzięki saunie, tworzona jest swojego rodzaju mgiełka, która jest ujemnie naładowana. Zjonizowane cząsteczki pary są drobniejsze. Według naukowców, neutralizują dodatnie cząstki, działając odżywczo na twarz....

Przeczytaj
hammam w domu
iStock
Pielęgnacja Co to jest hammam i jak wykonać go w domu?
Hammam to orientalny zabieg odżywczo-relaksacyjny, który sprawi, że skóra będzie dogłębnie oczyszczona, nawilżona i napięta. Jak wykonać hammam w domu?
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 28, 2020

Hammam to tradycyjny zabieg z Bliskiego Wschodu, który ma działać zarówno na ciało, jak i umysł. Ma właściwości pielęgnacyjne i odżywcze - oczyszcza, nawilża i odżywia skórę. Jednak jeszcze bardziej ceniony jest za działanie relaksacyjne i odprężające. Aby wykonać prawdziwy zabieg hammam, należy wykorzystać tradycyjne kosmetyki tego regionu: czarne mydło, rękawicę kessa oraz czerwoną glinkę Ghassoul. Co to jest hammam? Niegdyś hammam to bogato zdobiony budynek, składający się z kilku sal, w którym odbywał się zabieg pielęgnacji ciała i duszy. W pierwszym pomieszczeniu znajdował się basen, w którym można było wymoczyć ciało. Kolejne sale to miejsce wypoczynku, relaksu, w którym kobiety przygotowywały się do głównej części zabiegu. Najważniejszym etapem był pobyt w łaźni, gdzie panowała temperatura 40-50 stopni C. Wykonywane były tam również masaże i smarowanie ciała olejkami pielęgnacyjnymi. Po zabiegu można było wejść do ostatniej sali, gdzie był czas na wysuszenie ciała po zabiegu.  Dzisiaj hammam to orientalny zabieg SPA wykonywany w salonach kosmetycznych. Opiera się on na czterech etapach, które kolejno po sobie następują: nawilżanie, oczyszczanie czarnym mydłem, oczyszczanie gliną czerwoną Ghassoul i odżywianie. Tego typu zabieg można w zmodyfikowanej wersji wykonać również w domu.  Zobacz także: Domowe SPA krok po kroku Hammam - jak wykonać go w domu? Rytuał hammam nieco się różni od tego wykonywanego w salonie kosmetycznym, jednak zachowane są tutaj cztery główne etapy. Ważne jest, aby do pielęgnacji wybrać dobrej jakości kosmetyki, oparte o naturalne składniki.  Krok pierwszy: nawilżanie Pierwszy etap pielęgnacji w salonie odbywa się w saunie parowej. Ponieważ najczęściej nie mamy dostępu do sauny w...

Przeczytaj
Joanna Moro
Styl życia Joanna Moro morsuje w 9. miesiącu ciąży – fani przerażeni
Joanna Moro morsuje od dawna. Na Instagramie zamieściła wideo, na którym wchodzi do lodowatej wody w 9. miesiącu ciąży z odsłoniętym brzuchem.
Marta Średnicka
styczeń 03, 2020

Joanna Moro , którą znamy m.in. z roli w produkcji „Anna German” jest zapaloną miłośniczką morsowania. W ostatnim czasie wzięła udział w mistrzostwach Polski, zdobywając złoty medal i pomimo ciąży nie zwalnia tempa. Aktorka wraz z rozpoczęciem roku wybrała się nad podwarszawską rzekę, gdzie zażyła lodowatej kąpieli. Wideo z morsowania zamieściła na swoim profilu na Instagramie . Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Moro jest obecnie w 9. miesiącu ciąży i lada moment spodziewa się przyjścia na świat swojej pierwszej córeczki. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez JOANNA MORO (@joannamoro.official) Sty 2, 2020 o 2:43 PST Pod wideo pojawiło się wiele komentarzy dopingujących mamę w realizowaniu swojej pasji. Niemniej jednak, część komentujących sceptycznie, a nawet  negatywnie podeszła do morsowania w ciąży. Ktoś zwrócił również uwagę na to, że woda nie należy do najczystszych. Zwykle nie piszę komentarzy niemiłych, ale na litość boską, czy Pani jest mądra? Omg, w ciąży i do tak zimnej wody?! Jejku, co to dziecko czuło biedne. Zero odpowiedzialności. No ale czego się nie robi, by Pudelek miał o czym pisać. Joanna Moro odpowiada zaniepokojonym fanom Joanna Moro postanowiła odpowiedzieć zmartwionym i po części zdegustowanym jej zachowaniem fanom. Na Instagramie zamieściła obszerne wyjaśnienie.  Otóż pragnę wszystkich uspokoić i ja i Maluszek w brzuszku czujemy się dobrze . Jestem pod stałą opieką lekarzy i ciąża rozwija się jak najbardziej prawidłowo. Jedynym realnym zagrożeniem dla dziecka podczas zimnej kąpieli jest wychłodzenie organizmu matki. Dziecko chronią wody płodowe. Mors, przebywając kilka minut w wodzie, wychładza jedynie skórę i pobudza układ krążenia do lepszego działania, przyspiesza...

Przeczytaj
Styl życia Uwaga: Sterylizator UV i sterylizator kulkowy – czy są skuteczne?
Ostatnio wzrasta popularność urządzeń, które nazywa się sterylizatorami – chodzi tu zarówno o UV, jak i tzw. sterylizatory kulkowe. Czym jednak są one naprawdę, jak działają i czy możemy mieć pewność, że są skuteczne, a ich efektem są sterylne narzędzia?
Materiał partnera
lipiec 17, 2020

Sterylizator UV – co to? Sterylizator UV to urządzenie, które wykorzystuje działanie promieniowania UV. Jest to tak naprawdę dezynfekcja, a nie sterylizacja. Długość wykorzystywanych w tym procesie fal UV wynosi od 210 do 328 nm, przy czym najbardziej efektywne są te o długości 254 nm. Do tego procesu wykorzystuje się lampy rtęciowe. Dochodzi do utworzenia dimerów tyminy, a w konsekwencji do uszkodzenia DNA bakterii i wirusów. Promieniowanie UV eliminuje drobnoustroje, między innymi bakterie i grzyby, jednak nie jest to proces w pełni skuteczny. „Sterylizacja” UV nie jest skuteczna wobec form przetrwalnikowych. To odróżnia ją od sterylizacji w autoklawie, w wyniku której dochodzi do zniszczenia wszystkich postaci bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Promieniowanie UV, zmieniając strukturę kwasów nukleinowych, działa głównie na formy wegetatywne oraz już nieaktywne drobnoustroje. Takie urządzenie nie zapewnia więc pełnego bezpieczeństwa. Nie jest to  sterylizacja klasy B , tylko niższej S lub N, w zależności od zastosowanego źródła promieniowania. Jest to jedynie tania alternatywa, która może spowodować więcej szkody niż pożytku. Działanie tego urządzenia nie jest również w pełni dokładne. Promienie UV padają na powierzchnię liniowo, a więc ich działanie jest ograniczone jedynie do odsłoniętych, niezacienionych miejsc. Promieniowanie UV ma głównie swoje zastosowanie jako uzupełnienie dezynfekcji i sterylizacji, działa przede wszystkim na powietrze. Ogranicza ryzyko zakażeń drogą kropelkową, nie przenika w głąb ciał stałych i płynów. Sterylizator UV nie został również uznany przez stacje sanitarno-epidemiologiczne za urządzenie do skutecznej sterylizacji. Promieniowanie UV – czy to jest bezpieczne? Producenci często stosują technologie, które mają przeciwdziałać szkodliwemu promieniowaniu, ale ceny takich urządzeń są relatywnie...

Przeczytaj