
Rozstępy spędzają ci sen z powiek? Zdradzamy, jak się ich pozbyć!
Rozstępy to pęknięcia nadmiernie obciążonej skóry. Są równie powszechne jak cellulit i można spokojnie założyć, że ma je większość kobiet i bardzo wielu mężczyzn. Pierwsze rozstępy pojawiają się na naszych ciałach zwykle w okresie dojrzewania - w związku z gwałtownym wzrostem i zmieniającą się sylwetką.
Ale te charakterystyczne, białe pręgi to także efekt nagłej zmiany masy ciała, ciąży, zaburzeń hormonalnych lub nasilonego stresu. Walka z nimi jest trudna, bywa bolesna i kosztowna, i w zasadzie nigdy nie kończy się pełnym zwycięstwem. Warto jednak próbować.

Fot.: iStock
Rozstępy - jak powstają i jak im zapobiegać
Rozstępy pojawiają się na piersiach, brzuchu, pośladkach, udach i ramionach. Są skutkiem nadmiernego naciągania skóry oraz zaburzonej produkcji włókien kolagenowych. Włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność i strukturę skóry, są wytwarzane przez komórki skóry właściwej - fibroblasty. Ale synteza kolagenu może zostać zakłócona przez hormony, a jeden z nich - kortyzol - przyczynia się wręcz do jego rozpadu.
Rozstępom łatwiej jest zapobiegać niż zmniejszać ich widoczność (ich całkowite usunięcie jest w zasadzie niemożliwe). Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć rozstępów unikaj stresu, pilnuj diety i dbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. A jeśli zaś poczujesz, że na ciele zaczynają ci się robić rozstępy, zintensyfikuj zabiegi pielęgnacyjne (odżywiona, miękka skóra lepiej znosi rozciąganie).
Oznaką powstawania rozstępów jest lekkie swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, w których włókna kolagenowe są przeciążone. Jeśli czujesz coś takiego, sięgnij po kosmetyki przeciw rozstępom lub zacznij wmasowywać w narażone na ich powstanie miejsce oleje, które są bogate w witaminę E, stymulują regenerację skóry oraz poprawiają jej elastyczność:
- olej kokosowy,
- olej arganowy,
- olej z zarodków pszenicy lub
- olej konopny.
Rozstępy - profesjonalne zabiegi
Rozstępy możesz wygładzić i rozjaśnić. W klinikach medycyny estetycznej i salonach kosmetycznych w walce z nimi stosowane są:
- dermabrazja (zabieg w trakcie którego ścierany jest martwy naskórek),
- mezoterapia (ostrzykiwanie skóry specjalnymi substancjami mającymi pobudzić jej odnowę),
- laseroterapia (wykonywanie w skórze mikroskopijnych dziurek, które, gojąc się, pokrywają się nowym naskórkiem, zmniejszając widoczność rozstępów),
- peelingi chemiczne z kwasem TCA lub kwasem glikolowym (złuszczające martwy naskórek i stymulujące produkcję elastyny i kolagenu).
Rozstępy - domowe sposoby na ich usuwanie
Chcąc zmniejszyć widoczność rozstępów w domu, wykonuj proste zabiegi pielęgnacyjne i używaj odpowiednich kosmetyków. Stosuj peelingi złuszczające martwy naskórek i rozjaśniające skórę. Smaruj ją także kosmetykami stymulującymi jej regenerację.
Samodzielnie przygotujesz sobie rozjaśniający peeling na rozstępy, mieszając dwie łyżki oliwy z oliwek lub czubatą łyżkę olejku kokosowego z łyżką cukru lub kawowych fusów. Dodaj do tej mieszanki sok wyciśnięty z połówki cytryny i zacznij okrężnymi ruchami wmasowywać ją w miejsca pokryte rozstępami. Taki peeling wykonuj dwa razy w tygodniu.
Codziennie smaruj skórę pokrytą rozstępami kosmetykami, w których składzie znajdziesz:
- witaminę E, która odżywia, regeneruje, nawilża i natłuszcza skórę,
- witaminę A, która stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając elastyczność skóry,
- rozjaśniającą witaminę C,
- peptydy.
Kilka razy w tygodniu sięgnij też po dermaroller. Z pomocą tego naszpikowanego drobnymi igiełkami wałeczka uszkodzisz skórę w miejscach z rozstępami i w ten sposób zmusisz ją do intensywnej regeneracji.
Zobacz także: Masz cellulit? Sprawdź, jak skutecznie walczyć z nim w domu!
Zdjęcie główne: iStock