
Skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, dlatego drobne naczynka krwionośne z łatwością przez nią prześwitują. Niemal pozbawiona jest też gruczołów łojowych, co sprawia, że brakuje jej ochronnej warstewki lipidowej. Skutek jest taki, że wystarczy zarwana noc, więcej czasu spędzonego przed komputerem czy ekspozycja na promieniowanie UV, żeby sińce pod oczami stały się bardziej widoczne. Z pomocą przychodzą kremy, maskujące korektory oraz profesjonalne zabiegi, które zmniejszają widoczność zasinień.
Spis treści:
- Co oznaczają fioletowe sińce pod oczami?
- Sińce pod oczami a choroby
- Żółte sińce pod oczami
- Czerwone sińce pod oczami
- Sińce pod oczami u dziecka
- Sińce pod oczami w ciąży
- Kremy na sińce pod oczami
- Płatki na sińce pod oczami
- Domowe sposoby na sińce pod oczami
- Jak pozbyć się sińców pod oczami: polecane zabiegi
- Jak zakryć sińce pod oczami: korektory na cienie i sińce
Co oznaczają fioletowe sińce pod oczami – czy to objaw choroby?
Za fioletowe zabarwienie sińców pod oczami odpowiada prześwitująca przez skórę siateczka naczyń. Bywa, że podkówki pod oczami to „taka uroda”, a więc uwarunkowane są genetycznie i nie da się na nie zbyt wiele poradzić. Również w przypadku głęboko osadzonych oczu sińce są mocniej widoczne – wynika to z samego faktu ułożenia gałek ocznych w czaszce. Najczęściej jednak sińce są skutkiem niewłaściwego trybu życia i problem przybiera na sile w wyniku:
- zarywanych nocy,
- spędzania wielu godzin przed komputerem czy przy telefonie,
- palenia papierosów,
- picia alkoholu i dużej ilości kawy,
- stresu,
- małej aktywności fizycznej.
Cienie pod oczami stają się również bardziej widoczne wraz z wiekiem. Już po 25. roku życia zmniejsza się produkcja naturalnego kwasu hialuronowego i włókien kolagenowo-elastynowych. Zmniejsza się również grubość podskórnej tkanki tłuszczowej, pogarsza się owal twarzy. Efekt jest taki, że naczynka „przebijają się” przez skórę jeszcze mocniej i sińce stają się wyraźniejsze.
Sińce pod oczami a choroby
Jeśli cienie znikają po wprowadzeniu zmian w codziennej pielęgnacji i w stylu życia, nie ma powodów do obaw. Jednak w przypadku, gdy sińce są widoczne pod oczami cały czas i towarzyszą im inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Sińce pod oczami mogą być symptomem takich chorób jak:
- anemia,
- zaburzenia pracy tarczycy,
- choroby wątroby,
- choroby nerek,
- cukrzyca,
- infekcje pasożytnicze,
- alergie.
Żółte sińce pod oczami
Najwięcej kobiet zmaga się z fioletowymi sińcami, które są cieniami typu naczyniowego. Może się jednak zdarzyć, że cienie przybierają barwę żółtą czy brązową. W takim przypadku zazwyczaj problem nie tkwi w naczyniach krwionośnych, lecz w przebarwieniach. Cienie barwnikowe pojawiają się np. w wyniku działania promieniowania UV bądź występowania zaburzeń hormonalnych.
Innego działania będą wymagać cienie naczyniowe, a innego – barwnikowe (w tym przypadku potrzebne będą kosmetyki i zabiegi).
Czerwone sińce pod oczami
Zaczerwienione, podkrążone oczy to zwykle skutek podrażnienia skóry ich okolic. Do podrażnienia może dojść na skutek oddziaływania mrozu czy silnego wiatru. Często zaczerwienienie pojawia się w wyniku kontaktu z kosmetykiem zawierającym substancje drażniące czy uczulające. Pierwszym krokiem powinno więc być przyjrzenie się stosowanym kremom, płynom do demakijażu i innym preparatom do pielęgnacji twarzy.
Zobacz także: Jakie są przyczyny worków pod oczami?
Sińce pod oczami u dziecka
Podkrążone oczy u dziecka mogą być po prostu rezultatem niewyspania i zmęczenia. Jeśli jednak problem pojawił się nagle i towarzyszą mu inne objawy, takie jak brak apetytu, osłabienie czy bóle brzucha, niezbędna jest wizyta u lekarza. Sińce pod oczami u dzieci często związane są z infekcją pasożytniczą bądź anemią z niedoboru żelaza.
Sińce pod oczami w ciąży
Ciąża to czas, kiedy w organizmie dosłownie szaleją hormony. Jest to powód, dla którego właśnie w czasie ciąży nasila się wiele problemów dermatologicznych. Hormony wpływają na kondycję skóry, na przepływ krwi i limfy, zwiększają też podatność na przebarwienia. Zwykle problem bardziej widocznych zasinień pod oczami ustępuje po porodzie. Jednak gdyby się utrzymywał, należy sprawdzić, czy po ciąży nie pojawiła się anemia.
Kremy na sińce pod oczami
Podstawą w walce z sińcami i workami są kremy na cienie pod oczami. W ich składzie powinny się znaleźć substancje o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, rozświetlającym i pobudzającym mikrokrążenie. Systematyczne stosowanie takiego kosmetyku sprawi, że skóra będzie bardziej napięta, elastyczna, odporna na działanie czynników zewnętrznych, a cienie pod oczami i zasinienia staną się mniej widoczne. W kremach na sińce pod oczami szukajcie takich składników jak:
- kofeina;
- witaminy C i E;
- kwas hialuronowy;
- olejki i masła roślinne;
- zielona herbata;
- gliceryna;
- pantenol;
- koenzym Q10;
- wyciągi roślinne np. z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, wąkrotki azjatyckiej;
- aloes.
Krem pod oczy na cienie warto przed nałożeniem schłodzić w lodówce. Chłód dodatkowo obkurczy naczynka krwionośne. Ciekawym pomysłem są kremy pod oczy zamknięte w tubce z masażerem, dzięki któremu podczas aplikacji kosmetyku równocześnie wykonacie delikatny masaż. Może to być np. intensywne serum pod oczy Bioliq. Szukając sposobu na sińce, warto skierować się do apteki.
Płatki na sińce pod oczami
Specjalnie do pielęgnacji okolic oczu przeznaczone są wyprofilowane płatki. Stosujcie takie, które dodatkowo nasączone są substancjami nawilżającymi, regenerującymi, liftingującymi. Dzięki kształtowi płatki pod oczy dopasowują się do zagłębień i nierówności, a zawarte w nich składniki z łatwością wnikają w głąb skóry.
Zobacz także: Najlepsze kremy na worki pod oczami [Ranking]
Domowe sposoby na sińce pod oczami
Najłatwiejszym, ale i bardzo skutecznym domowym sposobem na sińce i worki pod oczami jest regularny masaż. Fantastycznie pobudza krążenie krwi i limfy, likwidując obrzęki, opuchliznę i sińce. W tej roli doskonale sprawdzą się wałeczki do masażu twarzy, np. dwustronny wałek jadeitowy. Po okolicach oczu należy prowadzić rolkę o mniejszej średnicy. Masaż możecie wykonywać na sucho lub – to lepsza wersja – po rozprowadzeniu kremu czy serum.
Inne skuteczne sposoby na zasinienia pod oczami to:
- okłady z ogórka – schłodzony ogórek po prostu pokrójcie na plasterki i dwa z nich przyłóżcie do powiek; pozostawcie na kilkanaście minut.
- okłady z czarnej herbaty lub rumianku – zróbcie napar herbaciany lub ziołowy, ostudźcie, zamoczcie w nim wacik kosmetyczny i przyłóżcie na powieki; napar lub już nasączony wacik możecie schłodzić w lodówce.
- masaż kostką lodu – kostkę lodu zawińcie w szmatkę lub gazik i przykładajcie ją do skóry wokół oczu; pamiętajcie, żeby nie przykładać lodu bez żadnej osłonki bezpośrednio do skóry.
Do okładów na oczy możecie też wykorzystać gotowe żelowe maski przypominające wyglądem okulary. Wystarczy je schłodzić i nałożyć na twarz.
Zobacz także: Ten hit z Tik Toka sprawi, że pozbędziesz się cieni i sinców pod oczami
Jak zakryć sińce pod oczami: korektory na cienie i sińce
Może się zdarzyć, że mimo wkładanych wysiłków w pielęgnację okolic oczu cienie i worki uparcie nie chcą zniknąć, zwłaszcza jeśli są one uwarunkowane genetycznie bądź wynikają z głębokiego osadzenia oczu. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie ich zamaskowanie za pomocą korektora pod oczy.
Zobacz także: Jak zatuszować cienie pod oczami - Kim Kardashian ma na to niezawodny sposób
Korektor pod oczy nie powinien być zbyt gęsty, żeby nie gromadzić się w załamaniach skóry, co mogłoby podkreślać drobne zmarszczki. Dobrze, jeśli zawiera dodatkowo substancje pielęgnujące. Po nałożeniu korektora do twarzy nie zapomnijcie go przypudrować. Zwiększycie w ten sposób trwałość makijażu.