klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
sine paznokcie
iStock
Pielęgnacja

Sine paznokcie - przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Sine paznokci mogą być wynikiem chorób, uszkodzeń mechanicznych lub nieodpowiednio wykonywanego manicure. Sprawdźcie, jakie mogą być dokładne przyczyny fioletowego odcienia paznokci i jak je zwalczać.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 19, 2020

Sine paznokcie to bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Może to być bowiem oznaka sinicy, na której powstawanie wpływa wiele poważnych chorób. Przy tym problemie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Ivan z „Hotelu Paradise” szczerze opowiedział o związku z Anią i zdradził jej największą wadę

Sine paznokcie u rąk

Sine paznokcie najczęściej są objawem choroby sinicy. Jest to fioletowe zabarwienie, które najczęściej pojawia się właśnie na paznokciach, a niekiedy również na ustach oraz na twarzy. Pojawia się ona najczęściej w wyniku zbyt małej ilości tlenu w krwi lub narządach lub przy spowolnieniu przepływu krwi.

Przyczyny sinicy są bezpośrednio związane z poważnymi chorobami, takimi jak:

  • choroby i niewydolność serca,
  • problemy z układem oddechowym,
  • zaburzenia układu krążeniowego,
  • choroby naczyń krwionośnych,
  • przekrwienie,
  • zakrzepy,
  • wysokie ciśnienie.

Czasami delikatny fioletowy odcień może się pojawić na skutek stosowania ciemnych lakierów bez wcześniejszego użycia bazy. Barwniki zawarte w lakierze wnikają z płytkę paznokcia i zmieniają jej kolor. 

Sine paznokcie u nóg

Sine paznokcie mogą być również spowodowane urazami mechanicznymi. Taki kolor zabarwienia to krwiak, który pojawia się pod paznokciem. Najczęściej jest to wynik mocnego uderzenia lub noszenia niewygodnych, zbyt małych butów. Zsinieniu paznokci w tym przypadku towarzyszy często ból. Po jakimś czasie paznokieć może zejść, a powstanie nowego potrwa nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Leczenie i pielęgnacja sinych paznokci

Pojawienie się sinych paznokci u rąk lub u nóg należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że przyczyną jest tutaj poważna choroba! Lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie, które zniweluje nieprzyjemny objaw.

Niestety, w przypadku uszkodzeń mechanicznych może dojść do utraty paznokcia i nie ma sposobu, by temu zapobiec. Niezwykle istotne jest tutaj noszenie wygodnego obuwia w prawidłowym rozmiarze. Unikajmy przede wszystkim butów z czubkami, szczególnie tych na obcasie.

W przypadku odbarwień od lakieru łatwo możemy je usunąć domowymi sposobami. Świetnie sprawdzi się tutaj nacieranie paznokci sokiem z cytryny, który świetnie zmywa wszelkiego rodzaju przebarwienia. Podobne działanie ma również soda oczyszczona.

Komentarze
prążki na paznokciach
iStock
Pielęgnacja Prążki na paznokciach - co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Prążki na paznokciach mogą być objawem chorób, niedoborów, a także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Wyróżniamy poprzeczne prążki na paznokciach i pionowe prążki na paznokciach, które mogą mieć zupełnie odmienne znaczenie.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 04, 2020

Usunięcie prążków na paznokciach nie jest łatwe. Musimy tutaj zadziałać na przyczynę problemu, a nie sam objaw. Warto trzymać się kilka zasad, które zabezpieczą naszą płytkę przed zniszczeniem, a także stosować naturalne oleje i odżywki do paznokci. Pionowe prążki na paznokciach Pionowe prążki na paznokciach to problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Nie chodzi tutaj jedynie  o aspekt estetyczny, może to być bowiem oznaka chorób lub niedoborów w naszym organizmie. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, więc bruzdy czy prążki na paznokciach są oznaką jakiejś nieprawidłowości. Pionowe prążki często pojawiają się u osób starszych, u których występuje zaburzenie rogowacenia płytki, lecz nie tylko. Mogą być one objawem chorób, które dotykają zarówno osoby młodsze, jak i starsze, takich jak: choroby układu pokarmowego,  niedoczynność tarczycy, odwodnieniem organizmu, zaburzenia hormonalne,  choroby związane z metabolizmem, łuszczyca , łysienie plackowate. Innym częstym powodem występowania tego typu zmian na paznokciach są niedobory w organizmie. W tym przypadku może to być za niski poziom cynku, magnezu i wapnia. Poprzeczne prążki na paznokciach Poprzeczne bruzdy na paznokciach również mogą być objawem chorób i niedoborów, ale także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Częste moczenie dłoni podczas mycia naczyń i sprzątanie chemicznymi detergentami bez rękawiczek naraża nasze paznokcie na uszkodzenia i znaczne osłabienie płytki. Może być to także następstwo bardzo częstego malowania paznokci i używania zmywaczy , szczególnie tych na bazie acetonu. Poprzeczne prążki mogą być objawem tych samych chorób, co w przypadku...

Przeczytaj
Białe plamki na paznokciach
Manicure Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak sie ich pozbyć?
Białe plamki na paznokciach mogą być oznaką chorób i niedoborów w organizmie. W ten sposób twoje ciało może dawać ci sygnał, że brakuje mu np. cynku lub żelaza. Leukonychii, bo tak nazywa się medycznie przebarwienia na paznokciach, nie warto ignorować.
Marta Średnicka
grudzień 05, 2019

Białe plamki na paznokciach przybierają różną formę. Mogą pokrywać całą płytkę, pojawiać się miejscowo w postaci kropek lub wyglądem przypominać pasek przechodzący wzdłuż lub poprzek naszego paznokcia . Nie muszą również pojawiać się na każdym z nich. W niektórych przypadkach białe plamki dotyczą tylko kilku paznokci. Białe plamki na paznokciach - o czym świadczą? Białe plamki na paznokciach są nieestetyczne, jednak nie tym powinny przejmować się ich posiadaczki. Tego typu przebarwienia zwykle są wynikiem błędów popełnianych podczas wykonywania codziennego manicure , jednak nie tylko to jest ich bezpośrednią przyczyną. Świadczą one również o problemach z niedoborem witamin lub chorobach, które zaatakowały nasz organizm. Choć powszechnie przyjęło się, że białe plamki na paznokciach są oznaką braku wapnia, to w rzeczywistości jest to tylko jeden z mitów. W rzeczywistości mogą one powstać  na skutek hiperkalcemii, będącej nadmiarem wapnia w organizmie. Białe plamki na paznokciach – przyczyny Białe plamki na paznokciach najczęściej są efektem uszkodzeń mechanicznych, czy też błędów popełnianych podczas wykonywania codziennego manicure . Przebarwienia na paznokciach mogą być też wynikiem niedoboru m.in. białka, cynku, potasu, czy magnezu . Tego typu przyczyny zmian na płytce nie są jednak zaliczane bezpośrednio do leukonychii, będącej uznawaną za bielactwo paznokci (przyjmuje się, że są jej pozorną formą). Powodem takiej klasyfikacji jest umiejscowienie źródła problemu w tkankach pod płytką. Białe plamki na paznokciach wpisują się w leukonychię dopiero wtedy, kiedy dotyczą jego macierzy. W takim przypadku mogą świadczyć o niedoczynności przytarczyc, być objawem kamicy żółciowej, a nawet choroby wrzodowej . Może również objawiać się wraz z chorobami skóry , jak łuszczyca, czy rumień wielopostaciowy, a nawet ziarnicy...

Przeczytaj
Manicure Co oznaczają białe plamki na paznokciach i jak się ich pozbyć?
To, jak wyglądają twoje paznokcie, może dużo powiedzieć o aktualnym stanie zdrowia organizmu. Niedobory witamin i minerałów, alergie na substancje zawarte w produktach, a nawet poważniejsze schodzenia mogą uwidaczniać się na przykład poprzez jasne odbarwienia na płytce. Dowiedz się, co oznaczają białe plamki na paznokciach i jak uniknąć ich pojawiania się.
Materiał partnera
lipiec 24, 2019

Białe plamki na paznokciach – co to takiego? Jeśli od czasu do czasu zauważasz, że na twoich paznokciach u stóp i dłoni pojawiają się mniej lub bardziej regularne białe plamki – nie bagatelizuj ich. Mogą występować z błahych powodów, ale zdarza się też, że bywają symptomem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Przede wszystkim przyjrzyj się dyskoloracjom. Czy występują tylko na jednym palcu, czy na wszystkich? Są pojedyncze i poprzeczne, czy może pojawiają się w skupiskach? Czy płytka paznokcia w tym miejscu wydaje się lekko zgrubiała, czy jest nadal gładka? Wąskie białe rysy na paznokciu Takie zmiany to najprawdopodobniej mikropęknięcia płytki powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych .Świadczą o kruchości paznokcia i braku prawidłowego odżywienia , często towarzyszą rozdwajaniu się płytki. Pojawiają się również, gdy paznokieć zaczepi się o coś lub wygnie, ale się nie złamie. W miejscu, gdzie uwidacznia się „rysa”, płytka jest bardzo delikatna i nawet najmniejsza siła może doprowadzić do jej pęknięcia. Taka kruchość i niska wytrzymałość paznokci może być wywołana także: brakiem odpowiedniej ochrony przed silnymi detergentami przy sprzątaniu , nieprawidłowym piłowaniem , np. korzystaniem z metalowych pilników, piłowaniem w wielu kierunkach zamiast w jednym, złymi nawykami , np. zdrapywaniem lakieru z paznokci lub ich obgryzaniem, częstym robieniem manicure hybrygowego . By pozbyć się białych rys na paznokciach, warto zadbać o poprawne odżywienie ich płytki. Pomocne w tym będą suplementy i odżywki zawierające biotynę (witaminę B7) oraz olejki dodające płytce elastyczności, dzięki czemu będzie mniej krucha i odporniejsza na pęknięcia (nawet jeśli zahaczymy o coś paznokciem i lekko się wygnie, będzie na tyle giętki, że nie złamie). Należy też odpowiednio chronić dłonie przed środkami...

Przeczytaj