kosmetyki AA
Wyniki testu
kosmetyki tołpa
Wyniki testu
Gama Hyaluron Plump od Elseve
Wyniki testu
kosmetyki samarite
Laureaci
suplement diety restme
Laureaci
kosmetyki feedskin
Laureaci
kosmetyki revitalift
Laureaci
kosmetyki iwostin
Laureaci
kosmetyki avene
Laureaci
krem nivea
Wyniki testu
kosmetyki wella
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
kosmetyki aa
Laureaci
kosmetyki kerastase
Wyniki testu
kosmetyki rimmel london
Laureaci
kosmetyki hair boom
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Laureaci
serum neutrogena
Laureaci
kosmetyki seysso
Laureaci
sine paznokcie
iStock
Pielęgnacja

Sine paznokcie - przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Sine paznokci mogą być wynikiem chorób, uszkodzeń mechanicznych lub nieodpowiednio wykonywanego manicure. Sprawdźcie, jakie mogą być dokładne przyczyny fioletowego odcienia paznokci i jak je zwalczać.

Sine paznokcie to bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Może to być bowiem oznaka sinicy, na której powstawanie wpływa wiele poważnych chorób. Przy tym problemie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Nagrody KWC 2022: Redaktorki Wizaż.pl przetestowały najlepszy tusz do rzęs w Polsce!

Sine paznokcie u rąk

Sine paznokcie najczęściej są objawem choroby sinicy. Jest to fioletowe zabarwienie, które najczęściej pojawia się właśnie na paznokciach, a niekiedy również na ustach oraz na twarzy. Pojawia się ona najczęściej w wyniku zbyt małej ilości tlenu w krwi lub narządach lub przy spowolnieniu przepływu krwi.

Przyczyny sinicy są bezpośrednio związane z poważnymi chorobami, takimi jak:

  • choroby i niewydolność serca,
  • problemy z układem oddechowym,
  • zaburzenia układu krążeniowego,
  • choroby naczyń krwionośnych,
  • przekrwienie,
  • zakrzepy,
  • wysokie ciśnienie.

Czasami delikatny fioletowy odcień może się pojawić na skutek stosowania ciemnych lakierów bez wcześniejszego użycia bazy. Barwniki zawarte w lakierze wnikają z płytkę paznokcia i zmieniają jej kolor. 

Sine paznokcie u nóg

Sine paznokcie mogą być również spowodowane urazami mechanicznymi. Taki kolor zabarwienia to krwiak, który pojawia się pod paznokciem. Najczęściej jest to wynik mocnego uderzenia lub noszenia niewygodnych, zbyt małych butów. Zsinieniu paznokci w tym przypadku towarzyszy często ból. Po jakimś czasie paznokieć może zejść, a powstanie nowego potrwa nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Leczenie i pielęgnacja sinych paznokci

Pojawienie się sinych paznokci u rąk lub u nóg należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że przyczyną jest tutaj poważna choroba! Lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie, które zniweluje nieprzyjemny objaw.

Niestety, w przypadku uszkodzeń mechanicznych może dojść do utraty paznokcia i nie ma sposobu, by temu zapobiec. Niezwykle istotne jest tutaj noszenie wygodnego obuwia w prawidłowym rozmiarze. Unikajmy przede wszystkim butów z czubkami, szczególnie tych na obcasie.

W przypadku odbarwień od lakieru łatwo możemy je usunąć domowymi sposobami. Świetnie sprawdzi się tutaj nacieranie paznokci sokiem z cytryny, który świetnie zmywa wszelkiego rodzaju przebarwienia. Podobne działanie ma również soda oczyszczona.

choroba paznokci
iStock
Pielęgnacja
Choroby paznokci - jak je rozpoznać i leczyć?
Choroby paznokci to bardzo częsty problem, gdyż do zakażeń czy uszkodzeń może dojść na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze choroby paznokci to grzybica, drożdżyca, onychylioza, zanokcica oraz uszkodzenie macierzy. Sprawdźcie, jak je rozpoznać i leczyć.

Choroby paznokci mają różne objawy, które zazwyczaj są bardzo charakterystyczne dla danej choroby. Są to między innymi przebarwienia, deformacje, ból, opuchlizna, a niekiedy także wysięk ropny. Ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jak wygląda zdrowy paznokieć? Zdrowy paznokieć bez zmian chorobowych jest gładki i ma naturalną barwę. Nie znajdziemy na nim zmian charakterystycznych dla chorób paznokci , takich jak: bruzdy, przebarwienia, wgłębienia, nierówności płytki, tkliwość i bolesność, sączenie się płynów, krwiaki pod paznokciem, kruchość. Tak naprawdę każda niepojąca zmiana w obrębie płytki paznokcia i innych części paznokcia, może być objawem popularnych schorzeń. Jeśli wygląd naszego paznokcia się zmienia, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętajcie, o tym, że szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż nieleczone choroby paznokci mogą doprowadzić nawet do odejścia płytki i bolesnej rekonwalescencji. Choroby paznokci u rąk i nóg Wszelkie zmiany chorobowe są niemal od razu widoczne na paznokciach. Pojawiają się na nich przebarwienia, bruzdy. Często dochodzi także do zniekształcenia płytki paznokcia, łamania się kruchości, a niekiedy paznokieć nawet zaczyna odchodzić! Grzybica paznokci  Grzybica może się pojawić zarówno u rąk, jak i nóg, jednak u nóg pojawia się zdecydowanie częściej. Pierwszym objawem są żółte lub ciemne przebarwienia , które najczęściej pojawiają się najpierw na wolnym brzegu paznokcia. Długo nieleczona grzybica może zakazić łożysko, co objawia się kruszeniem płytki,...

pofalowane paznokcie
iStock
Manicure
Skąd się biorą pofalowane paznokcie i jak je wygładzić?
Pofalowane paznokcie najczęściej są objawem niedoborów, chorób paznokci lub urazów mechanicznych. Poprzeczne bruzdy mogą wskazywać na mechaniczne lub chemiczne uszkodzenia, z kolei pionowe na niedobory i odwodnienie. Sprawdźcie, jak pozbyć się pofalowanych paznokci, wygładzić i zregenerować płytkę.

Pofalowane paznokcie to problem, który należy skonsultować z lekarzem lub dermatologiem. Często może być bowiem objawem chorób paznokci, takich jak grzybica czy chorób ogólnoustrojowych, na przykład nadczynności tarczycy. Dodatkowo warto pielęgnować paznokcie naturalnymi olejami oraz kapsułkami z witaminami i unikać bezpośredniej styczności płytki z detergentami czy szkodliwymi kosmetykami. Skąd się biorą pofalowane paznokcie? Przyczyn pofalowanych paznokcie może być naprawdę wiele, lecz zazwyczaj są one wynikiem chorób paznokci , braków witamin lub urazów mechanicznych. Poprzeczne bruzdy na paznokciach pojawiają się w przypadku: urazów paznokcie, najczęściej podczas zabiegów kosmetycznych, np. uszkodzenie macierzy, negatywnego działania mocnych detergentów lub kosmetyków, na przykład acetonu. Pionowe bruzdy na paznokciach są skutkiem: niedoborów cynku, magnezu i wapnia, odwodnienia organizmu, starzenia się organizmu. Często przyczyną nierównomiernej płytki paznokci jest grzybica. W tym przypadku płytka staje się żółta, a na jej powierzchni pojawiają się różne bruzdy i wgłębienia. Inne przyczyny to: łuszczyca, łysienie plackowate , przyjmowanie niektórych leków, długotrwały stres. Czym są linie beau? Kiedy zauważycie pofalowane paznokcie na kciuku lub dużym palcu u stopy , mogę być to linie beau. Mają one wygląd poprzecznych bruzd. To schorzenie jest najczęściej spowodowane urazem, działaniem środków toksycznych oraz choroby ogólnoustrojowe, na przykład cukrzyca czy problemy z krążeniem. Jak wyleczyć pofalowane paznokcie? Przede wszystkim powinniśmy udać się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem....

ból paznokcia przy uszkodzonej macierzy paznokcia
Manicure
Uszkodzona macierz paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie
Uszkodzona macierz paznokcia to najczęściej wynik urazy mechanicznego, ale również nieprawidłowo wykonanych zabiegów kosmetycznych. Może ona skutkować zatrzymaniem wzrostu paznokci, deformacjami i bólem. Sprawdźcie, czym jest macierz paznokcia i jak leczyć jego uszkodzenie.

Macierz paznokcia to najważniejsza jego część, która odpowiada za tworzenie płytki. Niestety jej uszkodzenie może się skończyć koniecznością wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja, jeśli wykonamy zabieg zbyt późno, paznokieć może już zawsze ulegać deformacjom! Czym jest macierz paznokcia? Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, pod naskórkiem oraz skórą właściwą. Głównym materiałem tworzącym macierz jest keratyna . Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia.  Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej. Przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia Najczęstszą przyczyną uszkodzenia macierzy jest jej uraz. Modne uderzenie w paznokieć, czy przytrzaśnięcie może się skończyć nie tylko jego złamaniem, pęknięciem, ale również uszkodzeniem miejsca , w którym powstaje płytka. Uraz musi być na tyle silny, aby powstał krwiak pod płytką. Uwaga! Do uszkodzenia macierzy może również dojść przy wykonywaniu manicure, szczególnie przy zbyt głębokim wycinaniu skórek . Objawy uszkodzonej macierzy paznokcie Wyróżniamy kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenia macierzy paznokcia: przestaje on rosnąć lub rośnie bardzo powoli, na płytce pojawiają się deformacje, dokucza nam ból, niekiedy może wydzielać się ropa. Warto jednak pamiętać, że mogą to być objawy innych chorób paznokci, na przykład może być to zakażenie bakteryjne. Dlatego właśnie niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje stan choroby i wprowadzi odpowiednie leczenie. Uszkodzona macierz...

Pielęgnacja paznokci
NadyaPhoto
Manicure
Zielone paznokcie – dlaczego płytka paznokcia jest zielona?
Zielone paznokcie to jeden z objawów zakażenia pałeczką ropy błękitnej. Najczęściej zielone zabarwienie pojawia się po wykonaniu hybrydy lub żelu w salonie kosmetycznym. Jak zapobiec zakażeniu i pozbyć się zielonej bakterii?

Zielone paznokcie pojawiające się po wizycie u kosmetyczki to częsty problem. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez nieodpowiednią higienę w salonie lub nieprawidłowe nałożenie lakieru. Pałeczka ropy błękitnej może się przenieść na pilniczku, frezerce, a nawet pędzelku lakieru. Dodatkowo pozbycie się problemu zielonych paznokci jest niezwykle trudne. Niekiedy niezbędne może być nawet usunięcie paznokcia! Jeśli zauważycie, że płytka nabiera zielonej barwy, od razu udajcie się do podologa lub dermatologa! Zobacz także: Paznokcie u nóg - jak o nie dbać i co oznaczają widoczne na nich zmiany? Spis treści: Zielone paznokcie - choroba Zielone paznokcie po żelu, hybrydzie lub akrylu Zielony paznokieć po urazie Leczenie zielonych paznokci Zielone paznokcie - choroba Jedną z głównych przyczyn zielono-żółtego zabarwienia paznokci jest zakażenie bakterią pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej. Występuje ono powszechnie w wielu miejscach - w ziemi, w wodzie, a także w żywych organizmach ludzkich i zwierzęcych. Płytka paznokcia zbudowana jest z keratyny, która jest podstawowym pożywieniem tych bakterii. Zaczyna się rozwijać przy około 37 stopniach, czyli w temperaturze ciała. Oprócz charakterystycznego koloru możemy również zauważyć rozwarstwienie i kruchość płytki. Zakażenie pałeczką ropy błękitnej jest wynikiem: nieodpowiedniej higieny - zbyt rzadkie lub nieprawidłowe mycie rąk , nieoczyszczanie przestrzeni pod paznokciami, wizyty w salonie manicure, który nie przestrzega podstawowych zasad higieny, np. nie dezynfekuje narzędzi po każdym kliencie, noszenie długich paznokci, przedłużanie paznokci - łatwiej zbierają się pod nimi zanieczyszczenia i wilgoć.    ...

Nasze akcje
para w łóżku
Pielęgnacja

„Seks był lepszy, przyjemniejszy i łatwiejszy niż zazwyczaj”. Poznaj opinie Wizażanek na temat żelu intymnego Durex Naturals Pure

higiena jamy ustnej
Pielęgnacja

Test Redakcji: Higiena jamy ustnej jeszcze nigdy nie była taka prosta!

pielęgnacja skóry twarzy
MAKIJAŻ

Kosmetyki, które zapewniają idealny make-up no make-up

pielęgnacja skóry
PIELĘGNACJA

Masz cerę trądzikową? Sprawdź TE dermokosmetyki!

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury

Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!

Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury

Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie

Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure

Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 

Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja

Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?

Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure

Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę

Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja

Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?

Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja

Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?

Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia

Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report

Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure

Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury

Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure

Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure

Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja

Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC

Dominika Zabost