klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Opalanie natryskowe
Pielęgnacja

Składnik samoopalaczy może powodować raka? Spokojnie, tylko w tym jednym przypadku

Naukowcy zaczęli podejrzliwie przyglądać się głównemu składnikowi samoopalaczy. Ta dotąd uważana za bezpieczną substancja może być odpowiedzialna za takie choroby jak astma i rak!
Matylda Nowak
maj 09, 2018

Jest we wszystkich samoopalaczach - tych dostępnych w drogeriach, i tych stosowanych w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Dihydroksyaceton (DHA) to organiczny związek z grupy węglowodanów, który - wchodząc w reakcję z aminokwasami zawartymi w naskórku - powoduje jego przyciemnienie

Zobacz także: Nie chcesz straszyć sztuczną opalenizną? Zobacz, co się przytrafiło tej dziewczynie

Pamiętacie Vicky ze "Zbuntowanego Anioła"? Dziś ma 53 lata i dwoje dzieci. Przybyło jej zmarszczek, ale nadal jest przepiękna!

Samoopalacze w kremach i balsamach

Nakładane na skórę DHA nie wzbudza większych kontrowersji - zaakceptowany przez lekarzy i agencje rządowe (np. amerykańskie FDA, czyli Agencję Żywności i Leków) od lat 60-tych zapewnia naturalnie wyglądającą i bezpieczną opaleniznę. Inaczej jednak sytuacja wygląda z dihydroksyacetonem w samoopalaczach w sprayu!

Opalanie natryskowe

Rozpylanemu pod ciśnieniem samoopalaczowi z DHA specjaliści stawiają poważne zarzuty, oskarżając go o wywoływanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy i raka. Do zachorowań ma dochodzić na skutek wdychania kosmetyku. A to oznacza, że - by zachować zdrowie nie rezygnując z opalenizny - powinnyśmy korzystać raczej z samoopalaczy w balsamach i zrezygnować z opalania natryskowego. Chyba że jesteśmy w stanie wytrzymać cały zabieg na wdechu. ;-)

Zobacz także: Bez smug, bez brzydkiego zapachu - ten domowy samoopalacz zawróci ci w głowie :)

Korzystacie z opalania natryskowego?

Zdjęcia: Pinterest, Pinterest

Komentarze
Julia Wieniawa kosmetyki
Pielęgnacja Wiemy, dlaczego Julia Wieniawa tak dobrze wygląda na zdjęciach. To zasługa popularnego zabiegu
Julia Wieniawa wygląda perfekcyjnie na każdej imprezie i sesji zdjęciowej. Aktorka i piosenkarka wreszcie zdradziła sekret swojej pięknej skóry.
Matylda Nowak
wrzesień 14, 2018

Julia Wieniawa podczas gal, premier czy sesji zdjęciowych zawsze wygląda perfekcyjnie. Na pewno pomagają jej w tym nieprzeciętna uroda i młody wiek . Ale jest coś jeszcze... Julka regularnie eksponuje swoją idealną skórę , często jeszcze podkreślając ją hojnie nałożonym rozświetlaczem. Zastanawiacie się, jakim cudem na jej odsłoniętych nogach, ramionach i twarzy nie widać żadnych przebarwień , krostek czy żyłek ? To zasługa opalania natryskowego!  Fot.: Instagram Zobacz także: Sprawdź, jak prawidłowo nakładać samoopalacz! Jak działa opalanie natryskowe? Julia zdradziła na Instagramie, czemu zawdzięcza swoją idealną skórę. Okazuje się, że przed ważnym wyjściem lub sesją zdjęciową gwiazda umawia się na wizytę w salonie kosmetycznym specjalizującym się opalaniu natryskowym . W trakcie trwającego około dziesięć minut zabiegu, na całe jej ciało nakładany jest preparat brązujący w mgiełce . W skład tej mgiełki wchodzą składniki brązujące - DHA (dihydroksyaceton), erytruloza i DMI (dimethyl isosorbide). DMI wzmacnia działanie DHA, który wchodzi w reakcję z aminokwasami zewnętrznej warstwy naskórka, powodując pojawienie się opalenizny. Erytruloza też "opala", ale działa wolniej niż DHA, dzięki czemu wywołany przez nią efekt utrzymuje się dłużej. Skóra jest opalona nawet przez kilka tygodni i blednie powoli oraz równomiernie . Koszt opalenia całego ciała to około 100 zł. Jedyny problem? Naukowcy nie są zgodni, czy opalanie natryskowe jest obojętne dla zdrowia. Według niektórych teorii, może nawet... powodować raka . Alternatywą pozostają kosmetyki brązujące i samoopalacze w kremie czy piance.

Przeczytaj
Wszystko, co musisz wiedzieć o opalaniu natryskowym [PORADNIK]
Pielęgnacja Opalenizna bez bolesnych poparzeń? Dzięki temu zabiegowi to możliwe!
Efekt tropikalnej opalenizny już po pierwszej wizycie? Takie cuda są możliwe tylko dzięki opalaniu natryskowemu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat przed pierwszą wizytą.
Milena Majak
sierpień 07, 2019

Jeszcze kilka lat temu to solaria święciły triumf i przyciągały rzesze zainteresowanych piękną opalenizną ludzi. Aktualnie natomiast dużo większym zainteresowaniem cieszą się gabinety, w których oferuje się opalanie natryskowe . To bardzo szybki oraz bezinwazyjny sposób na to, aby nadać skórze złocisto-brązowego koloru . Uratuje nas nawet w sytuacji, gdy nasza skóra jest biała jak kartka papieru, a za kilka dni zbliża nam się impreza okolicznościowa, na którą kupiłyśmy odsłaniającą ciało kreację. Zresztą z tej formy opalania korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zebrałyśmy dla was najważniejsze informacje , dotyczące opalania natryskowego. Dzięki nim unikniecie najpopularniejszych wpadek oraz skutecznie przedłużycie trwałość opalenizny . Jak przygotować się do opalania natryskowego? W przygotowywaniu się do opalania natryskowego nie ma nic skomplikowanego. Pamiętajcie jednak, że od tego zależy końcowy efekt. Zdarza się, że już na tym etapie niektórzy popełniają błędy , co skutkuje powstawaniem nieestetycznych plam. Dlatego: Na dwa dni przed wizytą należy zrobić peeling całego ciała oraz depilację. Na godzinę przed wizytą warto wziąć szybki prysznic i umyć dokładnie całe ciało. Chodzi o to, że skóra nie może być pokryta żadnym kosmetykiem. Po kąpieli nie można używać antyperspirantu, perfum czy balsamu. Dlaczego? Ponieważ preparat opalający może źle się przykleić do tych miejsc, a to skutkuje powstawaniem plam. Pamiętajcie także o tym, aby na opalanie natryskowe wybrać się w luźnych ubraniach . Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku oversizowa sukienka w ciemnym kolorze.  Czy opalanie natryskowe powoduje plamy?  Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dbamy o skórę przed zabiegiem, do 24 godzin po zabiegu oraz później, gdy kolor już utrwali się na skórze. O tym też wam opowiemy. Jak wygląda zabieg...

Przeczytaj
Makijaż Opalanie natryskowe - wszystko co musisz wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz
Piękna, równomierna i zdrowa opalenizna w zimie? To możliwe dzięki zabiegowi opalania natryskowego, który staje się coraz powszechniejszy. Jak się do niego przygotować i co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się później brązową opalenizną?
Laura Osakowicz
grudzień 18, 2019

Szykuje ci się ważne wyjście, a twoja wieczorowa sukienka odkrywa plecy i nogi? A może zdecydowałaś się na zimowy wyjazd na tropikalną wyspę, gdzie będziesz prezentować całe ciało w bikini? W obu sytuacjach nie chcesz, aby twoja skóra była przysłowiowo bielsza niż śnieg. Nie biegnij jednak w pośpiechu na solarium , ani nie kupuj samoopalacza . Wypróbuj opalanie natryskowe, a zanim to zrobisz, dowiedz się, jak wygląda zabieg, ile kosztuje i jakich efektów możesz się spodziewać.  Źródło: Istock Jak się przygotować do zabiegu opalania natryskowego? Na 2-3 dni przed zabiegiem powinnaś dokładnie oczyścić swoje ciało z pozostałości martwego naskórka. Pomoże to równomiernie rozprowadzić kosmetyk brązujący na skórze oraz przedłuży jego trwałość. Zrób to za pomocą peelingu do ciała lub ostrej gąbki. Czasami salony z usługą opalania natryskowego dają możliwość zrobienia sobie peelingu ciała przed zabiegiem z pomocą gabinetowych kosmetyków, ale jest to jednak zazwyczaj dodatkowo płatne. Ponadto na kilka dni przed zabiegiem warto nie zapominać o nawilżeniu skóry i regularnie stosować mleczka lub balsamy nawilżające . Ten krok trzeba powtarzać także po opalaniu natryskowym, żeby barwnik mniej się ścierał. Jednak akurat w dniu zabiegu należy zrezygnować z nakładania wszelkich kosmetyków na skórę - także dezodorantu.  Jak wygląda zabieg opalania natryskowego? Zabieg opalania natryskowego nie różni się w zależności od tego, jaki obszar ciała chcemy opalić. Jeśli tylko dekolt i ręce, otrzymamy w gabinecie specjalne ubranie, które ochroni resztę ciała i bieliznę. W przypadku aplikacji na całe ciało, także zostaniemy poproszeni o założenie jednorazowej bielizny. Następnie trzeba stanąć w specjalnym namiocie , a kosmetolog zacznie rozpylać opalający płyn na ciało. Całość trwa maksymalnie 20 minut i chwilę po zabiegu można się już...

Przeczytaj
opalanie natryskowe
iStock
Styl życia Szok! Kobieta oferująca opalanie natryskowe zasugerowała klientce zrzucenie kilku kilogramów
Kobieta, która chciała skorzystać z opalania natryskowego usłyszała, że jeśli nie chce zapłacić więcej, to powinna... schudnąć. Oferująca usługi kobieta przesadziła, czy miała dobry powód, żeby wypominać potencjalnej klientce jej wagę?
Matylda Nowak
luty 26, 2019

Ta wymiana wiadomości wywołała małe zamieszanie w sieci! Kobieta opublikowała  treść swojej rozmowy z osobą oferującą opalanie natryskowe . Zamiast skorzystać z usługi i uzyskać piękną opaleniznę, została obrażona i pouczona, że... powinna schudnąć. Jej przykre doświadczenie wzbudziło w sieci spore zamieszanie. Internautów nie tylko oburzyło zachowanie kobiety zajmującej się opalaniem natryskowym, ale zaczęli też - w żartobliwym tonie - zastanawiać się, co by się stało, gdyby koszt innych usług także był wyceniany na podstawie masy ciała klienta. ;-) Zobacz także: Składnik samoopalaczy może powodować raka? Spokojnie, tylko w tym jednym przypadku! Cena opalania natryskowego zależna od masy ciała klientki? Pewna Australijka napisała do kobiety reklamującej na Instagramie usługi opalania natryskowego z pytaniem, ile kosztuje trwający godzinę zabieg .  Cześć, kochana! To 35 dolarów za godzinę ekspresowej usługi - brzmiała odpowiedź. - Ale właśnie zajrzałam na twoje konto na Instagramie i zastanawiam się, jaki nosisz rozmiar? Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Kate, Tim & Marty (@katetimmarty) Lut 21, 2019 o 10:38 PST Kobieta chcąca się opalić, nie bez skrępowania przyznała, że nosi ubrania w australijskim rozmiarze 10-12 (w Europie jest to rozmiar 38-40). Chwilę później dostała zaskakującą odpowiedź: Moi klienci noszą maksymalnie rozmiar 8 (czyli europejskie 36), więc usługa będzie droższa o 20 dolarów, bo jest więcej powierzchni, jeśli wiesz, co mam na myśli. I to nie koniec przykrych doświadczeń dla marzącej o pięknej opaleniźnie Australijki! Po tym, jak poskarżyła się na publicznym forum na zachowanie kobiety oferującej usługę opalania natryskowego, ta miała czelność wrócić do niej z... "dobrą radą": Jeśli nie...

Przeczytaj