L’Oréal Paris Mascara Panorama
Chcę testować
CeraVe
Laureaci
Chcę testować
Vichy Dercos Oil Correct
Laureaci
serum NIVEA LUMINOUS630®
Wyniki testu
zestaw przeciw wypadaniu włosów dermena®
Wyniki testu
Nowości od so!flow by Vis Plantis
Wyniki testu
#Skincycling z kosmetykami L'Oréal Paris
Wyniki testu
majtki menstruacyjne comfort WIMIN
Chcę testować
Bioderma NAOS
Wyniki testu
Samarité Divine Acid Peeling
Wyniki testu
Health Labs Care Balance On
Laureaci
Zestaw kosmetyków Klorane
Wyniki testu
Kosmetyki Rimmel i Miss Sporty
Laureaci
Kosmetyki Ziaja Med dla dzieci
Laureaci
Soraya Probio
Wyniki testu
kosmetyki bebeauty
Laureaci
Shecare Laboratories Total Revital Solution
Wyniki testu
Suplementy diety Health Labs Care
Wyniki testu
AA LAAB - żel do mycia twarzy i esencja tonująca
Laureaci
Pielęgnacja

Składniki aktywne kosmetyków - czy wiesz, jak działają i jak je dopasować do potrzeb swojej skóry? Badanie Wizaz.pl i La Roche-Posay

Składniki aktywne kosmetyków są niezwykle istotne podczas wybierania odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Czy jednak wiemy, na jakie się zdecydować, aby odpowiedziały na nasze potrzeby? W badaniu z marką La Roche-Posay sprawdzamy, jaka jest świadomość kobiet na ten temat.

Składniki aktywne to substancje czynne, które są kluczowe w kosmetykach do pielęgnacji skóry. To właśnie dzięki nim wykazują one konkretne działanie. Nie wszystkie jednak będą odpowiednie dla danego typu skóry.

Kiedy zależy nam na rozwiązaniu konkretnego problemu skórnego, jakim są np. przebarwienia, zmarszczki, utrata jędrności czy niedoskonałości, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyku, który wybieramy, ale też i jego rodzaj. Jednym z najskuteczniejszych produktów jest serum, w którym znajdziemy mocno skoncentrowane składniki aktywne. Ten kosmetyk charakteryzuje większa efektywność działania niż krem. Poza tym, doskonale wzmacnia efekty, jakie dają pozostałe produkty stosowane w pielęgnacji.

Warto też sprawdzić, czy serum jest dermokosmetykiem. Dlaczego? Wówczas obecność substancji alergicznych jest obniżona do minimum, a nawet do zera. Poza tym, skrupulatnie dopracowane formuły ze składnikami aktywnymi wspierają nas w walce nawet z problemami skórnymi, jak np. trądzik. Często też produkcja dermokosmetyków odbywa się pod ścisłym nadzorem eksperta, np. dermatologa, a ich skuteczność zostaje potwierdzona wieloma badaniami.

Spis treści: 

 1. Opis badania - Składniki aktywne w kosmetykach - czy wiesz, jak działają i jak je dopasować do potrzeb swojej skóry?
 2. Czy Polki wiedzą, jaki mają rodzaj skóry i jak o nią dbać?
 3. Czy kobiety wiedzą, jak dobrać składniki aktywne kosmetyków do potrzeb swojej skóry?
 4. Skąd kobiety czerpią wiedzę o składnikach aktywnych kosmetyków?
 5. Jak działają składniki aktywne kosmetyków?
 6. Czy przed rozpoczęciem aplikacji kosmetyku z konkretnym składnikiem aktywnym, kobiety zapoznają się z zasadami jego korzystania?
 7. Czy kobiety potrafią dobrać składniki aktywne kosmetyków do potrzeb swojej skóry?
 8. Po jakim czasie stosowania kosmetyków kobiety oczekują widocznych efektów?
 9. Jak często kobiety sięgają po nowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

Opis badania - Składniki aktywne w kosmetykach - czy wiesz, jak działają i jak je dopasować do potrzeb swojej skóry?

Wraz z marką La Roche-Posay postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest świadomość kobiet na temat działania składników aktywnych w kosmetykach i skąd czerpią swoją wiedzę na temat produktów, które wybierają. 

Zbadaliśmy m.in.:

 • świadomość kobiet co do posiadanej przez nie cery,
 • ich wiedzę na temat działania składników aktywnych w kosmetykach,
 • wiedzę na temat różnic pomiędzy kosmetykami oraz częstotliwość ich zmiany.

W tym celu przeprowadziliśmy badanie online, które odbyło się 4 listopada na grupie 204 kobiet za pomocą ankiety z pytaniami zamkniętymi (w tym wielokrotnego wyboru), wysyłanej mailowo.

O komentarze poprosiliśmy eksperta, dermatolog, dr hab. n. med. Aleksandrę Szlachcic.

Pytania podzieliliśmy na 4 kategorie: 

 1. Zapytaliśmy kobiety, czy wiedzą, jaką mają skórę, czy zwracają uwagę na skład kosmetyków, które stosują oraz skąd czerpią o nich wiedzę.
 2. Sprawdziliśmy wiedzę na temat działania poszczególnych, znanych składników aktywnych.
 3. Zapytaliśmy osoby biorące udział w badaniu, czy potrafią dopasować składniki do swoich potrzeb. 
 4. Sprawdziliśmy także, po jakim czasie oczekują efektów działania kosmetyków ze składnikami aktywnymi, które wybierają oraz czy wiedzą czym są dermokosmetyki i jak często je zmieniają.

Czy Polki wiedzą, jaki mają rodzaj skóry i jak o nią dbać?

Aż 97% badanych jest świadomych, jaki rodzaj skóry posiada. Wyższa świadomość stanu swojej cery wpływa także na ich decyzje zakupowe - 93% uczestniczek badania przyznało, że zwraca uwagę na składniki aktywne kosmetyków, które stosuje na co dzień.

La Roche-Posay badanie
Content Studio

Czy kobiety wiedzą, jak dobrać składniki aktywne kosmetyków do potrzeb swojej skóry?

Aż 85% badanych potwierdza, że wie, czym są składniki aktywne w kosmetykach, ale jedynie 66% potrafi dobrać je do potrzeb swojej skóry.

Skąd kobiety czerpią wiedzę o składnikach aktywnych kosmetyków?

Okazuje się, że najwięcej kobiet czerpie wiedzę z informacji opublikowanych w Internecie - aż 96%! Drugim najczęstszym źródłem wiedzy są rozmowy z kosmetyczką, następnie rozmowy z przyjaciółkami, książki, a na końcu rozmowa z dermatologiem. 

Wiedza zdobywana na własną rękę nie zawsze jest miarodajna i pomoże rozwiązać problem. Uważam, że podstawowym źródłem informacji, szczególnie na temat rodzaju skóry i odpowiedniego dobrania pielęgnacji, powinien być dermatolog we współpracy z kosmetologiem. To są specjaliści, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na temat własności skóry. Niestety, współcześnie bardzo mocno pokutuje mit, że jeżeli jakaś substancja pomogła koleżance, to dla mnie też będzie odpowiednia – to błąd! Taki sposób myślenia często jest powodem problemów zdrowotnych – wyjaśnia ekspert, dermatolog, dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic.

Jak działają składniki aktywne kosmetyków?

Kobiety odpowiadały po kolei, jakie ich zdaniem funkcje, spośród kilku przez nas wymienionych, spełniają dane składniki aktywne kosmetyków. Były to pytania wielokrotnego wyboru. 

Jak działa niacynamid? Odpowiedzi kobiet w badaniu Wizaz.pl i La Roche-Posay

Najwięcej, bo aż 67% kobiet odpowiedziało zgodnie z prawdą, że pomaga zmniejszać przebarwienia i zapobiega występowaniu nowych. 47% kobiet z kolei słusznie zaznaczyło, że pomaga on przy wzmocnieniu bariery ochronnej skóry. 45% badanych podało, że ich zdaniem niacynamid pomaga zmniejszyć zaczerwienienie skóry, a 40% zaznaczyło, że koi skórę, co również jej prawdą. Tylko 16% osób biorących udział w badaniu wybrało odpowiedź, że może powodować podrażnienia, co nie jest prawdą. Jak zaznacza dermatolog, dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic: Niacynamid wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Pomaga w tworzeniu ceramidów i lipidów, które są ważną składową warstwy ochronnej naszej skóry. Dzięki niemu skóra nie traci nawilżenia oraz jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Niacynamid pozytywnie wpływa więc na poziom nawilżenia cery. 

Jak według badanych działa niacynamid - wyniki badania Wizaz.pl i La Roche Posay
Content Studio

Jakie działanie wykazuje retinol? Odpowiedzi kobiet w badaniu Wizaz.pl i La Roche-Posay

Według 75% badanych ten składnik kosmetyków wygładza zmarszczki, z czego jest najbardziej znany. 62% wybrało odpowiedź, że rozjaśnia przebarwienia, co także się zgadza, a 60% prawidłowo podało, że stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Z kolei 23% kobiet biorących udział w badaniu zaznaczyło, że działa antyoksydacyjnie. Zaledwie 20% osób zaznaczyło, że wie o przeciwzapalnym działaniu retinolu.

Jak według badanych działa retinol - wyniki badania Wizaz.pl i La Roche Posay
Content Studio

Za co odpowiada witamina C? Odpowiedzi kobiet w badaniu Wizaz.pl i La Roche-Posay 

Aż 95% kobiet zaznaczyło, że ten składnik kosmetyków przywraca skórze blask. Ale tylko 36% uważa, że witamina C spłyca zmarszczki i stymuluje produkcję kolagenu. Zaledwie garstka, bo jedynie 2% kobiet uznało, że ten składnik wysusza skórę, co oczywiście jest najmniej prawdopodobne. 

la roche posay witamina C
Content Studio

Jak działa kwas hialuronowy? Odpowiedzi kobiet w badaniu Wizaz.pl i La Roche-Posay

Odpowiedź, że kwas hialuronowy nawilża skórę zaznaczyło aż 89% badanych kobiet. 70% z nich uważa też, że wygładza drobne zmarszczki. Według 49% badanych ten składnik kosmetyków także koi skórę. Z kolei 8% błędnie uważa, że redukuje przebarwienia, a 4% kobiet twierdzi, że działa złuszczająco, co również nie jest prawdą. 

Jak według badanych działa kwas hialuronowy - wyniki badania Wizaz.pl i La Roche Posay
Content Studio

Jakie działanie wykazuje neurosensyna? Odpowiedzi kobiet w badaniu Wizaz.pl i La Roche-Posay

52% osób zaznaczyło, że ten składnik działa kojąco, a 43%, że przeciwzapalnie. 21% kobiet z kolei błędnie zaznaczyło, że neurosensyna działa złuszczająco, 8% też błędnie uważa też, że ma ona działanie rozjaśniające.  

Jak według badanych działa neurosensyna - wyniki badania Wizaz.pl i La Roche Posay
Content Studio

Czy zatem patrząc z drugiej strony - kobiety zwracają uwagę na to, aby w składzie kosmetyku nie było jakiegoś konkretnego składnika? Tutaj zdania są równo podzielone. 50% tak i 50% nie. 

Czy przed rozpoczęciem aplikacji kosmetyku z konkretnym składnikiem aktywnym, kobiety zapoznają się z zasadami jego korzystania?

Świadomość kobiet w tym względzie jest niezwykle wysoka. Aż 96% twierdzi, że zgłębia zasady korzystania z kosmetyków z danymi składnikami aktywnymi zawartymi w formule. 

Czy kobiety potrafią dobrać składniki aktywne kosmetyków do potrzeb swojej skóry?

Uczestniczki badania w większości przypadków potrafią dobrać składnik aktywny do problemu swojej skóry. Deklaruje to 87% posiadaczek przebarwień. Zaraz potem dużą świadomością wykazują się osoby ze skórą suchą - aż 84% badanych twierdzi, że wie, na jakie składniki aktywne powinna zwracać uwagę. Najgorzej wypadła świadomość co do składników aktywnych w przypadku posiadania skóry z utratą jędrności oraz szarej i matowej. Z czego może to wynikać?

Według mnie, problem ten wynika z powierzchownego traktowania właściwości składników aktywnych, zgodnie z przyjętą powszechną opinią. Do wielu substancji „przypięte” zostały do pewne stereotypowe i mocno upraszczające właściwości: np. witamina C przywraca skórze blask, a retinol wygładza zmarszczki. Dobrze wiemy jednak, że substancje aktywne mają znacznie szersze i bardziej złożone właściwości. Nie pogłębiając naszej wiedzy na ten temat, nie korzystamy ze wszystkich ich właściwości, a to wielka strata. Ponadto, mamy ugruntowane, ale niekoniecznie sprawdzone opinie na temat ich właściwości, co skutkuje tym, że nie umiemy ich łączyć, a przecież te substancje potrafią działać synergistycznie, tzn. że ich wspólne działanie daje znacznie lepszy efekt – komentuje ekspert, dermatolog, dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic.

składniki aktywne
Content Studio

Po jakim czasie stosowania kosmetyków kobiety oczekują widocznych efektów?

Polki wierzą producentom - według badania Wizaż i La Roche-Posay, ponad połowa kobiet oczekuje rezultatów stosowania danego kosmetyku po takim czasie, jaki deklaruje dana marka. 45% badanych chciałaby zobaczyć pierwsze efekty już po miesiącu, a 31% po 2 tygodniach.

Po jakim czasie kobiety oczekują widocznych efektów działania kosmetyków - wyniki badania Wizaz.pl i La Roche Posay
Content Studio

Czy kobiety stosują dermokosmetyki?

87% badanych przyznało, że stosuje dermokosmetyki, a 85% zaznaczyło, że wie, czym się one różnią od tradycyjnych kosmetyków. 

Jak często kobiety sięgają po nowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

47% kobiet podało, że testują nowy kosmetyk wtedy, kiedy skończy im się ten, który do tej pory stosowały. 24% zaznaczyło, że zmienia kosmetyki raz na 3 miesiące, a 14% raz w miesiącu. Z kolei 11% kobiet robi to raz na pół roku. Zaledwie 4% badanych jest wierne tym samym kosmetykom od lat. 

Jak często kobiety zmieniają kosmetyki do pielęgnacji twarzy? Wyniki badania La Roche-Posay
Content Studio

Jak widać na podstawie wyników przeprowadzonych razem z marką La Roche-Posay, coraz więcej kobiet zwraca uwagę nie tylko na to, co obiecuje producent, ale też na to, jaka zawartość kryje się w formułach produktów do pielęgnacji, po które sięgają. 

Co o wynikach badania sądzi ekspert, dermatolog, dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic? 

Przede wszystkim jestem zaskoczona dysproporcją pomiędzy wysoką świadomością swojego rodzaju skóry (97%) i wiedzy na temat składników aktywnych w kosmetykach (85%), a znacznie niższym procentem osób, które potrafią dobrać je do potrzeb swojej skóry (66%). Stosunkowo niewiele badanych wie także, jakie właściwości posiadają składniki aktywne. Niestety dane te wskazują, że Panie posiadają dość powierzchowną wiedzę o właściwościach składników aktywnych, a ich wiedza na temat składu kosmetyków i rodzaju swojej skóry nie przekłada się wprost na umiejętność dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Niezwykle budujący jest jednak fakt, że świadomość kobiet na temat fizjologii skóry jest tak wysoka – komentuje ekspert.

La roche-posay serum
Content Studio

Materiał powstał z udziałem marki La Roche-Posay.

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
Bella intima cykl menstruacyjny
Styl życia
Naturalna kobiecość w rytmie slow, czyli dlaczego warto obserwować swój organizm
Współpraca reklamowa
Makijaż
Wielkie święto promocji z SHEIN – spraw sobie małe, wielkie przyjemności
Współpraca reklamowa
Ta platforma to prawdziwa gratka dla miłośników ekostylu i wellbeeingu. Z okazji Black Week upolujesz tam niesamowite okazje!
Pielęgnacja
Ta platforma to prawdziwa gratka dla miłośników ekostylu i wellbeeingu. Z okazji Black Week upolujesz tam niesamowite okazje!
Współpraca reklamowa
Bella nawyki
badanie wizaz
Styl życia
Zmieniając nawyki, zmieniamy świat - codzienne, domowe czynności i decyzje zakupowe mają więcej znaczenia niż myślisz. Co możesz zrobić dziś dla Ziemi i dla siebie?
Współpraca reklamowa
Suszarka marki Philips z serii 7000
Styl życia
Nie wiesz co kupić na prezent? Postaw na suszarkę, która stylizuje i pielęgnuje włosy!
Współpraca reklamowa
Barbie
Styl życia
Barbie podbija świata od ponad 60 lat. Teraz kultowa lalka dostępna jest w nowej, wyjątkowej odsłonie
Współpraca reklamowa
Biotebal
Fryzury
Wizażanki sprawdziły, jak działa Biotebal PLUS. Czy to sposób na silne włosy, skórę i paznokcie?
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost