Loreal Paris kosmetyki do makijażu
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
skóra odwodniona objawy przyczyny pielęgnacja kosmetyki
Pielęgnacja

Skóra odwodniona – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać!

Skóra odwodniona często mylona jest ze skórą suchą. Tymczasem, różnią je objawy i ich przyczyny. Skórę suchą po prostu się ma, natomiast odwodnienie to stan nabyty, z którym warto i trzeba walczyć.

Zarówno skóra sucha, jak i odwodniona to źródło dyskomfortu. Rozpoznajemy je przede wszystkim po uczuciu nieprzyjemnego napięcia, pojawiających się na twarzy suchych skórkach, braku elastyczności, uczuciu pieczenia lub swędzenia oraz przyspieszonym starzeniu się. I na tym podobieństwa między skórą suchą a odwodnioną w zasadzie się kończą! Bo skóra odwodniona może się także dość mocno przetłuszczać, w ekspresowym tempie zanieczyszczać zaskórnikami i pokrywać pryszczami. 

Fot.: iStock

Ten produkt zastąpi peeling raz na zawsze! Zobacz nasze odkrycie!

Skóra odwodniona – przyczyny 

Skóra sucha to – obok skóry normalnej, mieszanej, tłustej czy wrażliwej – jeden z uwarunkowanych genetycznie rodzajów cery. Tymczasem skóra odwodniona to nabyta dolegliwość – zwykle efekt nieprawidłowej pielęgnacji lub działania czynników zewnętrznych. 

Gdy z naskórka odparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry, dochodzi do jej odwodnienia. A co jest przyczyną transepidermalnej utraty wody? Dochodzi do niej na skutek uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naskórka – tak zwanego płaszcza hydrolipidowego. Uszkodzenie tej bariery następuje zazwyczaj na skutek:

  • długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych,
  • działania klimatyzacji,
  • mrozu,
  • nadużywania kosmetyków złuszczających,
  • nadużywania kosmetyków wysuszających (np. zawierających alkohol),
  • używania kosmetyków o silnych zapachach (alkohole aromatyczne są składnikami kompozycji zapachowych kosmetyków).

Jak rozpoznać skórę odwodnioną?

Skórę odwodnioną nie bez powodu często myli się ze skórą suchą. Obie są nieprzyjemnie napięte (duży dyskomfort odczuwa się zwłaszcza zaraz po umyciu twarzy wodą), pieką, swędzą, łuszczą się, są dość cienkie i mało elastyczne.

Jednak skóra odwodniona także:

  • ma poszerzone pory,
  • nadmiernie się przetłuszcza oraz
  • łatwiej ulega podrażnieniom, co objawia się jej zaczerwieniem. 

Jak pielęgnować skórę odwodnioną?

Skutkiem odwodnienia skóry jest nie tylko dyskomfort i gorszy wygląd cery. Cera odwodniona będzie się szybciej zanieczyszczać (efektem czego może być trądzik) oraz szybciej starzeć. Dlatego należy o nią odpowiednio dbać. Właściwa pielęgnacja skóry odwodnionej doprowadzi do uszczelnienia lub odbudowania jej naturalnej bariery ochronnej i zatrzymania transepidermalnej utraty wody. 

Skórę odwodnioną należy:

W przywróceniu nawilżenia skórze odwodnionej pomoże także unikanie słońca i picie większej ilości wody.

Zobacz także: Nadmierne wydzielanie sebum to problem, któremu można zaradzić. Trzeba jednak poznać jego przyczyny!

Zdjęcie główne: iStock

sucha skóra objawy pielęgnacja kosmetyki
Pielęgnacja
Sucha skóra - jak ją rozpoznać i pielęgnować?
Sucha skóra ma swoje wady, zalety i specjalne wymagania. Nieodpowiednio pielęgnowana lub zaniedbywana "odwdzięczy" się nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i szybciej pojawiającymi się zmarszczkami.

Niejedna posiadaczka cery tłustej z zazdrością patrzy na koleżanki, które mają skórę suchą. Ich twarze są gładkie i matowe, prawie nie pojawiają się na nich krostki , a zaskórniki to rzadkość. Nie miejmy jednak złudzeń - nic w życiu nie jest za darmo! Sucha skóra wymaga ostrożnej i uważnej pielęgnacji, bo zaniedbana albo nieodpowiednio traktowana bardzo szybko się starzeje . Fot.: iStock Jak rozpoznać suchą skórę? Sucha skóra często bywa mylona ze skórą odwodnioną. Z tą pierwszą się rodzimy i mamy ją przez całe życie. Pojawia się ona także u kobiet na skutek zmian hormonalnych zachodzących w trakcie przekwitania. Natomiast odwodnienia skóry można się nabawić i - na szczęście - także pozbyć. Skóra odwodniona to taka, u której (zwykle na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji) doszło do naruszenia naturalnej bariery ochronnej . Tymczasem skóra sucha z natury ma niewystarczająco mocny płaszcz hydrolipidowy . Naturalna bariera ochronna skóry jest zbudowana między innymi z ceramidów i kwasów tłuszczowych. Sucha skóry nie wytwarza wystarczająco dużo tych lipidów i w efekcie jej płaszcz hydrolipidowy jest zbyt cienki lub dziurawy. Taka skóra traci wodę i jest bardziej podatna na wpływ czynników środowiskowych. Zaletą cery suchej jest jej jaśniejszy kolor, gładkość, prawie niewidoczne pory i brak nieestetycznego połysku. Ma ona jednak także poważne wady - jest: cienka, mało elastyczna, łuszczy się, bywa nieprzyjemnie napięta i swędząca, łatwiej ją podrażnić, na co reaguje zaczerwieniem. Jednak największą wadą skóry suchej jest to, że szybciej się ona starzeje. Na zaniedbanej suchej cerze zmarszczki mogą się zacząć pojawiać już koło 20. roku życia . Dlatego suchą skórę trzeba jak najszybciej rozpoznać i odpowiednio pielęgnować. Pielęgnacja suchej skóry Posiadaczkom suchej skóry radzimy pić duże ilości wody, jeść...

sucha skóra twarzy przyczyny pielęgnacja
Pielęgnacja
Sucha skóra - przyczyny i objawy na twarzy
Dokuczają ci nieprzyjemne napięcie i trudne do ukrycia łuszczenie się cery? Możliwe, że twoja sucha skóra to efekt popełnionych przez ciebie błędów pielęgnacyjnych!

Napięcie skóry i jej łuszczenie to na ogół oznaki suchości. Jeśli trafił ci się akurat taki rodzaj cery, nie pozostaje ci nic innego, jak odpowiednio o nią dbać. Może się jednak okazać, że za stan twojej skóry nie są odpowiedzialne geny czy Matka Natura. Sucha cera - a konkretnie  odwodniona - to efekt nieprawidłowej pielęgnacji . Odpowiednie kosmetyki, przestrzeganie kilku prostych zasad i picie dużych ilości wody wystarczą, żebyś zaczęła się lepiej czuć we własnej skórze. ;-) Fot.: iStock Sucha skóra - przyczyny i skutki Można po prostu mieć cerę suchą albo się jej "nabawić" niewłaściwie o nią dbając. Przez błędy pielęgnacyjne skóra zaczyna tracić wilgoć i staje się odwodniona. Odwodniona cera, tak jak sucha, jest nieprzyjemnie napięta, łuszczy się i szybciej starzeje. Oprócz tego jest także bardziej narażona na choroby. I jakby tego było mało - temu wszystkiemu może jeszcze towarzyszyć jej nadmierne przetłuszczanie się. Bo odwodnić się może każdy rodzaj cery (także tłusta), a dodatkowo odwodnienie sprzyja przetłuszczaniu się . Skórę odwodnioną rozpoznasz po: towarzyszącym ci przez cały dzień nieprzyjemnym uczuciu ściągnięcia, zaczerwienieniu, łuszczeniu się, przetłuszczaniu, poszerzonych porach. A dlaczego cera się odwadnia? Transepidermalna (przeznaskórkowa) utrata wody - czyli właśnie odwadnianie się skóry - to skutek naruszenia pokrywającego ją płaszcza hydrolipidowego . Ta naturalna bariera ochronna zatrzymuje wilgoć w skórze oraz stanowi barierę dla bakterii, grzybów i wirusów. Do jej naruszenia dochodzi na skutek błędów pielęgnacyjnych: oczyszczania twarzy kosmetykami zawierającym silnymi detergentami - powierzchniowo czynnymi substancjami myjącymi, zbyt intensywnego lub zbyt częstego złuszczania naskórka , stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, unikanie stosowania filtrów UV (promienie...

skóra odwodniona
Fotolia
Pielęgnacja
Mam problem: skóra odwodniona
Zaburzenia budowy płaszcza hydrolipidowego występującego na powierzchni skóry powodują jej suchość, a zaburzenia w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie.

Skóra odwodniona a skóra sucha Skóra sucha to skóra z zaburzoną ilością lipidów Skóra odwodniona to skóra z zaburzeniami w utrzymaniu  prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie. Napięcie i elastyczność skóry w dużej mierze zależą od poziomu nawilżenia. Skóra zawiera blisko 20% całej wody znajdującej się w organizmie (z czego ok. 70% jest w skórze właściwej, a 12-15% w warstwie rogowej naskórka). W normalnych warunkach termicznych w klimacie umiarkowanym z powierzchni skóry wyparowuje od 300 do 400 ml wody na dobę. Jeśli utrata przeznaskórkowa wody ulega zwiększeniu dochodzi do pojawienia się objawów odwodnienia skóry . Parowanie wody z powierzchni skóry jest nasilane przez działanie słońca – promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wysoką temperaturę otoczenia, małą wilgotność powietrza oraz wiatr, nieprawidłową pielęgnację. Skóra odwodniona - objawy Skóra odwodniona jest mało elastyczna i mało sprężysta, traci napięcie i jędrność.Może mieć tendencje do przetłuszczania lub do przesuszania. Podobnie jak skóra sucha daje poczucie dyskomfortu związanego z uczuciem ściągnięcia, nawet wtedy gdy skóra wydaje się tłusta. Może być osłabiona i nadwrażliwa. Odwodnienie może towarzyszyć wszystkim typom skóry (normalnej, tłustej, mieszanej i suchej). Niski poziom wilgoci w skórze powoduje m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych, co w efekcie prowadzi do jej zwiotczenia i powstawania zmarszczek oraz przyśpieszenia starzenia się skóry. Aby przeciwdziałać odwodnieniu skóry, w kosmetykach nawilżających należy szukać substancji, które mają budowę chemiczną taką samą lub zbliżoną do występujących w skórze, a także o właściwościach zmniejszających przeznaskórkową utratę wody. Należy pamiętać, że oprócz substancji aktywnych zawartych w preparacie do pielęgnacji skóry odwodnionej ważną rolę...

Fotolia
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry zależy od pory dnia. Co robisz źle?
Nie jest tajemnicą, że kondycja skóry zmienia się w zależności od trwającej pory roku. Jej rutynowa pielęgnacja wszak nie bez powodu dostosowywana jest do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Nasza cera zmienia się jednak każdego dnia i nie chodzi tu bynajmniej o to, że każdego dnia jest inna. Wręcz przeciwnie – zmiany zachodzą o różnych porach. Według zespołów badawczych firmy Neutrogena przechodzi ona szereg przemian, co wymusza na nas rozwiązywanie jej przeróżnych potrzeb. Zobaczcie, jak dostosować się do jej cyklu i wprowadzić, jak najbardziej kompleksową codzienną pielęgnację skóry. Rano Jak już pewnie sama zauważyłaś, kiedy się budzisz, skóra jest zwykle sucha i odwodniona . To wszystko z powodu zachodzącej w nocy transepidermalnej utraty wody . Co więcej, rankiem zamiast ją minimalizować, często jeszcze bardziej ją nasilamy. W jaki sposób? Biorąc poranny, gorący prysznic, ryzykujemy, że para wodna zaszkodzi barierze ochronnej skóry. Innymi słowy, powinnyśmy stosować kremy uszczelniające płaszcz lipidowy, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętajcie też o stosowaniu kosmetyków z filtrami SPF – rano skóra ma zmniejszoną zdolność do regeneracji, co oznacza, że jest bardziej podatna na uszkodzenia. Popołudnie Przed południem skupiamy się zwykle na pracy. Jak to w życiu bywa, bombardowane e-mailami czy przeróżnymi zadaniami do wykonania marzymy wyłącznie o kawie , która mogłaby chociaż na moment zredukować ból głowy. Tempo naszego działania ma jednak przełożenie na stan skóry. Wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu , prowadzi do nadprodukcji sebum. Efekty? Spływający makijaż i wypryski , o świecącej się twarzy nie wspominając. Skóra jest wówczas bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, a więc m.in. promieniowania słonecznego. Jeśli więc wychodzimy na zewnątrz, dobrze pamiętać o tym, by nakładanie produktu z SPF powtarzać także w ciągu dnia. Noc Jeśli dzień lubimy zakończyć wizytą na siłowni, nie zapominajmy, że pot obniża...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost