klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
skóra odwodniona objawy przyczyny pielęgnacja kosmetyki
Pielęgnacja

Skóra odwodniona – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać!

Skóra odwodniona często mylona jest ze skórą suchą. Tymczasem, różnią je objawy i ich przyczyny. Skórę suchą po prostu się ma, natomiast odwodnienie to stan nabyty, z którym warto i trzeba walczyć.
Matylda Nowak
czerwiec 10, 2020

Zarówno skóra sucha, jak i odwodniona to źródło dyskomfortu. Rozpoznajemy je przede wszystkim po uczuciu nieprzyjemnego napięcia, pojawiających się na twarzy suchych skórkach, braku elastyczności, uczuciu pieczenia lub swędzenia oraz przyspieszonym starzeniu się. I na tym podobieństwa między skórą suchą a odwodnioną w zasadzie się kończą! Bo skóra odwodniona może się także dość mocno przetłuszczać, w ekspresowym tempie zanieczyszczać zaskórnikami i pokrywać pryszczami. 

Fot.: iStock

Ten produkt zastąpi peeling raz na zawsze! Zobacz nasze odkrycie!

Skóra odwodniona – przyczyny 

Skóra sucha to – obok skóry normalnej, mieszanej, tłustej czy wrażliwej – jeden z uwarunkowanych genetycznie rodzajów cery. Tymczasem skóra odwodniona to nabyta dolegliwość – zwykle efekt nieprawidłowej pielęgnacji lub działania czynników zewnętrznych. 

Gdy z naskórka odparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry, dochodzi do jej odwodnienia. A co jest przyczyną transepidermalnej utraty wody? Dochodzi do niej na skutek uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naskórka – tak zwanego płaszcza hydrolipidowego. Uszkodzenie tej bariery następuje zazwyczaj na skutek:

  • długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych,
  • działania klimatyzacji,
  • mrozu,
  • nadużywania kosmetyków złuszczających,
  • nadużywania kosmetyków wysuszających (np. zawierających alkohol),
  • używania kosmetyków o silnych zapachach (alkohole aromatyczne są składnikami kompozycji zapachowych kosmetyków).

Jak rozpoznać skórę odwodnioną?

Skórę odwodnioną nie bez powodu często myli się ze skórą suchą. Obie są nieprzyjemnie napięte (duży dyskomfort odczuwa się zwłaszcza zaraz po umyciu twarzy wodą), pieką, swędzą, łuszczą się, są dość cienkie i mało elastyczne.

Jednak skóra odwodniona także:

  • ma poszerzone pory,
  • nadmiernie się przetłuszcza oraz
  • łatwiej ulega podrażnieniom, co objawia się jej zaczerwieniem. 

Jak pielęgnować skórę odwodnioną?

Skutkiem odwodnienia skóry jest nie tylko dyskomfort i gorszy wygląd cery. Cera odwodniona będzie się szybciej zanieczyszczać (efektem czego może być trądzik) oraz szybciej starzeć. Dlatego należy o nią odpowiednio dbać. Właściwa pielęgnacja skóry odwodnionej doprowadzi do uszczelnienia lub odbudowania jej naturalnej bariery ochronnej i zatrzymania transepidermalnej utraty wody. 

Skórę odwodnioną należy:

W przywróceniu nawilżenia skórze odwodnionej pomoże także unikanie słońca i picie większej ilości wody.

Zobacz także: Nadmierne wydzielanie sebum to problem, któremu można zaradzić. Trzeba jednak poznać jego przyczyny!

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
sucha skóra objawy pielęgnacja kosmetyki
Pielęgnacja Sucha skóra - jak ją rozpoznać i pielęgnować?
Sucha skóra ma swoje wady, zalety i specjalne wymagania. Nieodpowiednio pielęgnowana lub zaniedbywana "odwdzięczy" się nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i szybciej pojawiającymi się zmarszczkami.
Matylda Nowak
luty 24, 2020

Niejedna posiadaczka cery tłustej z zazdrością patrzy na koleżanki, które mają skórę suchą. Ich twarze są gładkie i matowe, prawie nie pojawiają się na nich krostki , a zaskórniki to rzadkość. Nie miejmy jednak złudzeń - nic w życiu nie jest za darmo! Sucha skóra wymaga ostrożnej i uważnej pielęgnacji, bo zaniedbana albo nieodpowiednio traktowana bardzo szybko się starzeje . Fot.: iStock Jak rozpoznać suchą skórę? Sucha skóra często bywa mylona ze skórą odwodnioną. Z tą pierwszą się rodzimy i mamy ją przez całe życie. Pojawia się ona także u kobiet na skutek zmian hormonalnych zachodzących w trakcie przekwitania. Natomiast odwodnienia skóry można się nabawić i - na szczęście - także pozbyć. Skóra odwodniona to taka, u której (zwykle na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji) doszło do naruszenia naturalnej bariery ochronnej . Tymczasem skóra sucha z natury ma niewystarczająco mocny płaszcz hydrolipidowy . Naturalna bariera ochronna skóry jest zbudowana między innymi z ceramidów i kwasów tłuszczowych. Sucha skóry nie wytwarza wystarczająco dużo tych lipidów i w efekcie jej płaszcz hydrolipidowy jest zbyt cienki lub dziurawy. Taka skóra traci wodę i jest bardziej podatna na wpływ czynników środowiskowych. Zaletą cery suchej jest jej jaśniejszy kolor, gładkość, prawie niewidoczne pory i brak nieestetycznego połysku. Ma ona jednak także poważne wady - jest: cienka, mało elastyczna, łuszczy się, bywa nieprzyjemnie napięta i swędząca, łatwiej ją podrażnić, na co reaguje zaczerwieniem. Jednak największą wadą skóry suchej jest to, że szybciej się ona starzeje. Na zaniedbanej suchej cerze zmarszczki mogą się zacząć pojawiać już koło 20. roku życia . Dlatego suchą skórę trzeba jak najszybciej rozpoznać i odpowiednio pielęgnować. Pielęgnacja suchej skóry Posiadaczkom suchej skóry radzimy pić duże ilości wody, jeść...

Przeczytaj
sucha skóra twarzy przyczyny pielęgnacja
Pielęgnacja Sucha skóra - przyczyny i objawy na twarzy
Dokuczają ci nieprzyjemne napięcie i trudne do ukrycia łuszczenie się cery? Możliwe, że twoja sucha skóra to efekt popełnionych przez ciebie błędów pielęgnacyjnych!
Matylda Nowak
styczeń 10, 2020

Napięcie skóry i jej łuszczenie to na ogół oznaki suchości. Jeśli trafił ci się akurat taki rodzaj cery, nie pozostaje ci nic innego, jak odpowiednio o nią dbać. Może się jednak okazać, że za stan twojej skóry nie są odpowiedzialne geny czy Matka Natura. Sucha cera - a konkretnie  odwodniona - to efekt nieprawidłowej pielęgnacji . Odpowiednie kosmetyki, przestrzeganie kilku prostych zasad i picie dużych ilości wody wystarczą, żebyś zaczęła się lepiej czuć we własnej skórze. ;-) Fot.: iStock Sucha skóra - przyczyny i skutki Można po prostu mieć cerę suchą albo się jej "nabawić" niewłaściwie o nią dbając. Przez błędy pielęgnacyjne skóra zaczyna tracić wilgoć i staje się odwodniona. Odwodniona cera, tak jak sucha, jest nieprzyjemnie napięta, łuszczy się i szybciej starzeje. Oprócz tego jest także bardziej narażona na choroby. I jakby tego było mało - temu wszystkiemu może jeszcze towarzyszyć jej nadmierne przetłuszczanie się. Bo odwodnić się może każdy rodzaj cery (także tłusta), a dodatkowo odwodnienie sprzyja przetłuszczaniu się . Skórę odwodnioną rozpoznasz po: towarzyszącym ci przez cały dzień nieprzyjemnym uczuciu ściągnięcia, zaczerwienieniu, łuszczeniu się, przetłuszczaniu, poszerzonych porach. A dlaczego cera się odwadnia? Transepidermalna (przeznaskórkowa) utrata wody - czyli właśnie odwadnianie się skóry - to skutek naruszenia pokrywającego ją płaszcza hydrolipidowego . Ta naturalna bariera ochronna zatrzymuje wilgoć w skórze oraz stanowi barierę dla bakterii, grzybów i wirusów. Do jej naruszenia dochodzi na skutek błędów pielęgnacyjnych: oczyszczania twarzy kosmetykami zawierającym silnymi detergentami - powierzchniowo czynnymi substancjami myjącymi, zbyt intensywnego lub zbyt częstego złuszczania naskórka , stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, unikanie stosowania filtrów UV (promienie...

Przeczytaj
skóra odwodniona
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: skóra odwodniona
Zaburzenia budowy płaszcza hydrolipidowego występującego na powierzchni skóry powodują jej suchość, a zaburzenia w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie.
Magdalena Borucińska
styczeń 24, 2014

Skóra odwodniona a skóra sucha Skóra sucha to skóra z zaburzoną ilością lipidów Skóra odwodniona to skóra z zaburzeniami w utrzymaniu  prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie. Napięcie i elastyczność skóry w dużej mierze zależą od poziomu nawilżenia. Skóra zawiera blisko 20% całej wody znajdującej się w organizmie (z czego ok. 70% jest w skórze właściwej, a 12-15% w warstwie rogowej naskórka). W normalnych warunkach termicznych w klimacie umiarkowanym z powierzchni skóry wyparowuje od 300 do 400 ml wody na dobę. Jeśli utrata przeznaskórkowa wody ulega zwiększeniu dochodzi do pojawienia się objawów odwodnienia skóry . Parowanie wody z powierzchni skóry jest nasilane przez działanie słońca – promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wysoką temperaturę otoczenia, małą wilgotność powietrza oraz wiatr, nieprawidłową pielęgnację. Skóra odwodniona - objawy Skóra odwodniona jest mało elastyczna i mało sprężysta, traci napięcie i jędrność.Może mieć tendencje do przetłuszczania lub do przesuszania. Podobnie jak skóra sucha daje poczucie dyskomfortu związanego z uczuciem ściągnięcia, nawet wtedy gdy skóra wydaje się tłusta. Może być osłabiona i nadwrażliwa. Odwodnienie może towarzyszyć wszystkim typom skóry (normalnej, tłustej, mieszanej i suchej). Niski poziom wilgoci w skórze powoduje m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych, co w efekcie prowadzi do jej zwiotczenia i powstawania zmarszczek oraz przyśpieszenia starzenia się skóry. Aby przeciwdziałać odwodnieniu skóry, w kosmetykach nawilżających należy szukać substancji, które mają budowę chemiczną taką samą lub zbliżoną do występujących w skórze, a także o właściwościach zmniejszających przeznaskórkową utratę wody. Należy pamiętać, że oprócz substancji aktywnych zawartych w preparacie do pielęgnacji skóry odwodnionej ważną rolę...

Przeczytaj
Krem nawilżający do skóry tłustej składniki
Pielęgnacja Najlepszy krem nawilżający do tłustej cery
Dobry krem nawilżający do tłustej cery nie jest łatwo znaleźć. Ten idealny, będzie nawilżał, ale nie obciążał i nie zapychał. Podpowiadamy, jak go znaleźć!
Matylda Nowak
grudzień 12, 2019

Posiadaczki cery tłustej często ulegają pokusie zrezygnowania z kremu do nawilżania. Ten kosmetyk wydaje im nie tylko zbędny, ale wręcz szkodliwy. Przyczynia się przecież do jeszcze większego przetłuszczania się skóry, a zdarza się, że wręcz powoduje zapychanie jej porów. I faktycznie, źle dobrany nawilżacz będzie tak działał na tłustą skórę. Ale wystarczy sięgnąć po odpowiedni kosmetyk, żeby zapewnić cerze odpowiednie nawilżenie bez ryzyka zaskórników czy nieestetycznego połysku . Fot.: iStock Czy tłusta cera potrzebuje kremu nawilżającego? Wydaje się, że nakładanie kremu nawilżającego na tłustą cera mija się z celem? Tymczasem, skóra produkująca duże ilości sebum także może się odwodnić . A odwodniona tłusta cera nie tylko nieestetycznie się błyszczy, ale na dodatek jest nieprzyjemnie ściągnięta, a miejscami pokryta łuszczącymi się, suchymi skórkami.   Skóra odwadnia się na skutek uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej i transepidermalnej utraty wody. Zazwyczaj jest ona wywołana przez nieodpowiednią pielęgnację (używaniem kosmetyków oczyszczających z SLS, SLES czy alkoholem), otaczającymi warunkami (zimnym wiatrem, suchym powietrzem w ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach), paleniem papierosów, piciem alkoholu i niedostatecznym spożyciem wody. Trzeba też pamiętać o tym, że krem nawilżający nie tylko chroni skórę przed utratą wody i trochę nawilża ją w jej zewnętrznych warstwach. Nawilżacz także jest rodzajem zbroi chroniącej cerę przed potencjalnie wysuszającymi ją czynnikami . Dlatego lepiej z niego nie rezygnować – i to zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy skóra jest szczególnie narażona na przyspieszone starzenie się . Jak wybrać krem nawilżający do cery tłustej? Szukając kremu dla tłustej skóry należy kierować się dwoma czynnikami: jego konsystencją i składem. Kremy przeznaczone do cery tłustej na ogół mają...

Przeczytaj