Reklama

Pieczenie, swędzenie, mrowienie, uczucie ściągnięcia – tych objawów nie widać na zewnątrz, a sprawiają realny dyskomfort posiadaczkom i posiadaczom wrażliwej skóry. Pojawiają się na zmiany temperatury czy nowy kosmetyk. Czasami do tego dochodzi widoczne na skórze przejściowe zaczerwienienie. Ze względu na to, że bariera ochronna skóry wrażliwej jest nieszczelna, cechuje ją większa podatność na podrażnienia, a co za tym idzie – szybciej ulega procesowi starzenia się. By objawy nie nasiliły się jeszcze bardziej, skórę wrażliwą należy wzmacniać. Tak, by potrafiła bronić się sama przed czynnikami zewnętrznymi, które ją uwrażliwiają. Jak to robić? Na wasze pytania odpowiedziała dr n. med Malwina Zasada-Kisiel, NAOS Scientific & Training Manager – ekspert marki Bioderma.

Reklama
mat. prasowe

1. Co to znaczy mieć skórę wrażliwą? – kasia_kasiunia_kasiulka

O skórze wrażliwej mówimy wtedy, kiedy próg tolerancji skóry jest obniżony i odczuwamy tzw. objawy subiektywne – ściągnięcie, mrowienie czy uczucie gorąca. Są to subiektywne objawy kliniczne, tj. objawy odczuwalne, a nie widoczne gołym okiem. Taki stan utrzymuje się stale lub pojawia się nagle, m.in. pod wpływem zastosowanych kosmetyków, chlorowanej wody czy nagłej różnicy temperatur. Wrażliwości może towarzyszyć zaczerwienienie, które jest jedynym obiektywnym objawem klinicznym.

Do czynników, które zaostrzają nasilenie zmian, zalicza się przede wszystkim czynniki środowiskowe, m.in. promieniowanie słoneczne, zimno, ciepło, wiatr, zanieczyszczenia, ale również pielęgnację czy dietę.

Powtarzające się czynniki drażniące wpływają niekorzystnie na naszą skórę, a dokładniej na komórki naskórka – keratynocyty. To determinanty powodujące wytwarzanie zwiększonej ilości wolnych rodników. Ich destrukcyjne działanie polega na utlenianiu składników komórki, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń i zaburzeń jej funkcji fizjologicznych. Osłabiana zostaje bariera skórna, co skutkuje, zwiększoną przeznaskórkową utratą wody. Niekorzystne czynniki, takie jak np. alergeny, zanieczyszczenia i smog dużo łatwiej wnikają wtedy w głąb skóry. Chcąc się bronić, keratynocyty w odpowiedzi zaczynają produkować mediatory prozapalne, a te powodują stan zapalny. W efekcie odczuwamy szereg objawów subiektywnych.

Warto też dodać, że ze skórą wrażliwą możemy się urodzić, co związane jest nadmierną wrażliwością włókien nerwowych na bodźce albo możemy ją nabyć w wyniku kontynuowanej ekspozycji na czynniki drażniące, które ją uwrażliwiają.

W przypadku skóry wrażliwej lub uwrażliwionej należy stosować pielęgnację, która wzmocni barierę skóry i sprawi, że skóra stanie się mniej reaktywna i będzie potrafiła bronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Bioderma stworzyła nowy krem Sensibio Defensive, który wzmacnia naturalne mechanizmy obronne wrażliwej skóry oraz zmniejsza objawy wrażliwości, przywracając komfort codziennego życia.

2. Jakie składniki aktywne wybierać przy skórze wrażliwej? – szalona_moniga

Pielęgnacja powinna pomagać skórze wrażliwej odpowiednio się BRONIĆ i funkcjonować w swoim środowisku, tj. wśród agresywnych czynników, oraz odzyskać zdrową, sensoryczną wrażliwość.

Należy wybierać produkty, które zawierają składniki o wielokierunkowym działaniu, m.in. oleje roślinne z dużą zawartością NNKT (np. olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy), które to odbudowują barierę lipidową naskórka i go regenerują. Inne składniki poprawiające funkcję barierową naskórka to m.in.: ceramidy, skwalan, kwasy tłuszczowe, witamina PP czy peptydy. Z kolei składniki takie jak kwas hialuronowy i gliceryna mają za zadanie wiązać wodę na powierzchni skóry i tworzyć ochronny film uniemożliwiający jej ucieczkę (TEWL).

Jedną z ważniejszych kwestii przy skórze wrażliwej jest odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej przy jednoczesnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Dlatego w preparatach warto szukać m.in. witaminy C i E, karnozyny, ekstraktu z lukrecji, wąkroty azjatyckiej czy szałwii.

Należy też działać na objawy wrażliwości i zapobiegać ich pojawianiu się. Ramnoza koi skórę i zmniejsza jej reaktywność. Mannitol ogranicza ilość wolnych rodników, zmniejsza uszkodzenia komórek i zapobiega procesom zapalnym. Natomiast skwalan nawilża skórę i przynosi jej ukojenie.

Pamiętajmy również o tym, by wybierać produkty bez potencjalnych czynników alergizujących, tj. substancji zapachowych, barwników oraz metali.

W nowych kremach Sensibio Defensive Bioderma zawarła innowacyjną technologię DEFENSIVE, która wzmacnia i pobudza naturalne zdolności obronne wrażliwej skóry. To pierwsza taka formuła, która działa na wszystkie rodzaje wrażliwości – nabytą i wrodzoną. Działając na przyczyny, zmniejsza reaktywność skóry oraz łagodzi objawy takie jak mrowienie, swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia i dyskomfort.

mat. prasowe

3. Jak oczyszczać skórę wrażliwą, by jej nie podrażniać? – siatanka

Konieczne jest oczyszczanie skóry rano i wieczorem, by usunąć zanieczyszczenia, które gromadzą się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Po całym dniu na skórze mamy warstwę kosmetyków kolorowych, filtry ochrony przeciwsłonecznej czy cząstki pyłu i cząstki związków zanieczyszczających powietrze oraz mnóstwo drobnoustrojów przenoszonych przez nas samych za pomocą rąk. Po nocy na powierzchni skóry znajdują się pozostałości aplikowanych przed snem kosmetyków, wydzielina gruczołów potowych i łojowych oraz kurz. Respektując ekosystem skóry wrażliwej, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie wody micelarnej Bioderma Sensibio H2O do codziennego oczyszczania i demakijażu skóry twarzy. Wody micelarne to produkty zawierające micele, które działają jak magnes – przyciągają i pochłaniają tłuszcz w postaci nadmiaru sebum czy cząsteczki wodoodpornego tuszu do rzęs oraz jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Woda micelarna Sensibio H2O nie narusza przy tym bariery ochronnej skóry, czyli warstwy hydrolipidowej naskórka. Zawarte w niej micele estrów kwasów tłuszczowych są podobne w swojej budowie do fosfolipidów błon komórkowych, co sprawia, że produkt jest w pełni kompatybilny ze skórą. Wody micelarne Bioderma są wzbogacone w liczne substancje aktywne, wspomagające ich działanie, m.in. w wyciąg z ogórka i Aloe Vera, które mają właściwości przeciwzapalnie i łagodzące, nawilżającą glicerynę czy mannitol o działaniu antyoksydacyjnym oraz chroniącym i wzmacniającym.

4. Jak pielęgnować skórę wrażliwą, która jest jednocześnie tłusta? – magmotoo

Pielęgnacja skóry wrażliwej, a jednocześnie tłustej musi przyczyniać się do odbudowy bariery lipidowej naskórka poprzez poprawę spoistości cementu międzykomórkowego. Ponadto powinna zapewniać prawidłowy poziom nawilżenia, a także działać regenerująco i kojąco. Nie można również zapominać o działaniu przeciwzapalnym.

Przede wszystkim należy wybierać łagodne substancje do oczyszczania, np. wody micelarne – takie jak Sensibio H2O, która wzmacnia barierę ochronną skóry i koi wrażliwą skórę, nie pozostawiając na niej pozostałości. Warto zwrócić uwagę na delikatne szampony do mycia włosów oraz inne preparaty pielęgnacyjne do skóry głowy oraz ograniczyć ich kontakt ze skórą twarzy przy zmywaniu. Szampon Node nie zawiera detergentów.

W codziennej pielęgnacji istotne jest kompleksowe działanie – z jednej strony zapobieganie zmianom w składzie sebum, regulowanie produkcji sebum (glukonian cynku, witamina B6) i pH skóry (lipoglicyna), a z drugiej stosowanie produktów o działaniu kojącym (witamina E) i wzmacniającym barierę ochronną skóry (ceramidy, kwasy tłuszczowe, peptydy). Bioderma stworzyła krem przeznaczony specjalnie dla skóry tłustej i trądzikowej, a jednocześnie wrażliwej – Sebium Sensitive.

W przypadku skóry wrażliwej i tłustej nie należy stosować peelingów mechanicznych, tj. drobnoziarnistych, a wybierać te o działaniu enzymatycznym, czyli rozkładającym proteiny. Używanie peelingów nie jest zalecane przy nasileniu zmian i występowaniu stanów zapalnych na skórze.

Należy też działać na objawy wrażliwości i zapobiegać ich pojawianiu się. Ramnoza koi skórę i zmniejsza jej reaktywność. Mannitol ogranicza ilość wolnych rodników, zmniejsza uszkodzenia komórek i zapobiega procesom zapalnym. Natomiast skwalan nawilża i wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry.

Powinno się również zrezygnować z produktów, które zawierają potencjalne czynniki alergizujące, tj. substancje zapachowe, barwniki, metale, czy wybrane grupy związków konserwujących.

5. Czy nowa seria od marki Bioderma jest niekomedogenna? – setlowa

Nowe produkty Bioderma – Sensibio Defensive i Sensibio Defensive rich to formuły powstałe zgodnie z naukowym podejściem marki Bioderma – ekobiologią. Respektują biologiczne potrzeby skóry wrażliwej, zawierając Technologię Defensive o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i wzmacniającym jej barierę ochronną. Wszystkie składniki wykorzystane w kosmetykach są wysoce oczyszczone, zastosowane w optymalnych stężeniach i nie zawierają kombinacji składników o działaniu komedogennym. Ponadto formuły są biomimetyczne, co oznacza, że składniki są takie same, jak te występujące w skórze i/lub mają podobną budowę i funkcję. Dzięki temu są bardziej kompatybilne i biodostępne, a przez to skuteczniejsze. Są również cytokompatybilne, czyli nie powodują nierównowagi w ekosystemie skóry i komórek.

mat. prasowe

6. Czym się różni wrażliwość skóry od trądziku różowatego? – justaa_xoxo

Skóra wrażliwa (Sensitive Skin Syndrome) to zespół objawów charakteryzujący się występowaniem nieprzyjemnych odczuć (pieczenia, palenia, świądu, uczucia gorąca) w odpowiedzi na bodźce, które normalnie ich nie wywołują. Wrażliwość szczególnie towarzyszy takim jednostkom chorobowym, jak trądzik różowaty, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry. Zatem rosacea (trądzik różowaty) to przykład częstego występowania skóry wrażliwej.

Niemniej różnicowanie skóry wrażliwej z chorobami może być wyzwaniem. Przy rosacea głównym objawem jest skłonność do zaczerwienienia, tzw. „redness-prone skin”. Pacjenci skarżą się na silne podrażnienie, pieczenie, palenie i rzadziej świąd. Typowe objawy kliniczne to łagodny rumień, niewielkie złuszczanie, grudki oraz teleangiektazje, czyli zmiany naczyniowe.

Z wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi skóry warto udać się do dermatologa, który pomoże w rozpoznaniu.

7. Czy przy skórze wrażliwej można stosować kwasy? – marllllenkaa

Zabieg złuszczania chemicznego, zwany potocznie peelingiem jest kontrolowaną aplikacją substancji, w tym kwasów chemicznych, które powodują złuszczanie powierzchniowych warstw skóry. W przypadku skóry wrażliwej również stosuje się peelingi określonego rodzaju i mocy. Należy wybierać związki o dużych cząsteczkach, czyli związki z grupy alfahydroksykwasów (AHA), np. kwas migdałowy, oraz polihydroksykwasów (PHA), np. kwas laktobionowy. W pielęgnacji skóry wrażliwej sprawdza się również kwas azelainowy i kwas traneksamowy.

8. Jak dbać o skórę, której szkodzi noszenie maseczek ochronnych? – cyntia.kwiatkowska

W pierwszej kolejności niedoskonałości pojawiają się na skórach wrażliwych i reaktywnych oraz oczywiście tych ze skłonnością do występowania trądziku.

Najważniejsza jest higiena, czyli oczyszczanie i demakijaż. Warto stosować takie produkty, jak woda micelarna lub delikatny żel, które respektują naturalną barierę ochronną skóry i zachowują jej fizjologiczne pH. W trakcie noszenia maski produkowany przez nas dwutlenek węgla pozostaje w jej przestrzeni. Woda micelarna usuwa nie tylko pot i nadmiar sebum, ale również formy substancji zanieczyszczających powietrze.

Oprócz tego, należy znaleźć balans pomiędzy nawilżaniem skóry, celem zabezpieczania jej funkcji barierowej, a przeciwdziałaniem powstawaniu niedoskonałości. Kosmetyk pielęgnacyjny nie powinien mieć zbyt bogatej konsystencji i oczywiście musi być niekomedogenny.

Dodatkowe wskazówki:

  1. Myj ręce regularnie! Szczególnie przed dotykaniem skóry twarzy.
  2. Zmieniaj jednorazową maskę raz na 4 godziny.
  3. Pozwól swojej skórze odpocząć od maski.
  4. Staraj się oczyszczać skórę wodą micelarną po każdym ściągnięciu maski, by pozbyć się zanieczyszczeń.
  5. Nie rozdrapuj i nie wyciskaj niedoskonałości, ponieważ może dojść do powstania blizn.
  6. Aplikuj produkty pielęgnacyjne (nawilżające i wzmacniające barierę ochronną skóry) co najmniej 30 minut przed założeniem maski, by dać im czas na wchłonięcie się w skórę.
  7. Jeśli możesz, rezygnuj z makijażu pod maską.
Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Bioderma

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane