
Śluz ślimaka - jak działa na twarz i blizny?
Śluz ślimaka to zdecydowanie jeden z najdziwniejszych składników kosmetyków. Zainteresowanie nim to efekt uboczny fascynacji koreańską pielęgnacją. I na początku śluz ślimaka mogliśmy znaleźć tylko w kosmetykach koreańskich marek. Teraz jednak prawie każda marka produkująca kosmetyki ma w ofercie produkty z tym składnikiem. Warto ich szukać, bo filtrat substancji wytwarzanej przez ślimaki intensywnie nawilża i regeneruje skórę.

Fot.: iStock
Śluz ślimaka - składniki
Wytwarzany przez ślimaka śluz ma za zadanie ochraniać jego delikatne ciało, które w trakcie poruszania się posuwistymi ruchami po nierównej powierzchni jest bardzo narażone na uszkodzenia. Żelowa substancja, którą pokrywa się ślimak zapewnia mu lekki poślizg i zmniejsza obcieranie skóry. Za to wchodzące w skład jego śluzu składniki powodują przyspieszoną regenerację uszkodzonych tkanek i nawilżają je.
W śluzie ślimaka znajdziemy glikokoniugaty, które zwiększają ilość fibroblastów i tym samym przyczyniają się do zwiększonej produkcji kolagenu, któremu skóra zawdzięcza swoją sprężystość. Ponadto glikokoniugaty wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasu hialuronowego w skórze i - wpływając na migrację keratynocytów - przyspieszają odnowę naskórka.
W skład śluzu ślimaka wchodzi także kwas glikolowy, który reguluje procesy rogowacenia naskórka i złuszcza go. Śluz ślimaka zawiera też alantoinę, która działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji i odbudowy naskórka, oraz silnie nawilża i wygładza skórę.
Śluz stosowany na twarz
Serum, krem czy maseczka z filtratem ze śluzu ślimaka to kosmetyki idealne dla cery trądzikowej, suchej lub odwodnionej oraz dojrzałej. Śluz ślimaka nawilży skórę i przyspieszy jej regenerację. Ponadto delikatnie ją złuszczając sprawi, że stanie się ona bardziej miękka i będzie się wolniej zanieczyszczała zaskórnikami. Dzięki śluzowi ślimaka przebarwienia potrądzikowe zjaśnieją, a zmarszczki staną się płytsze. Śluz ślimaka dobrze podziała także na blizny, czyniąc je mniej widocznymi.
Zobacz także: Szukasz dobrego kremu na przebarwienia po trądziku? Podpowiemy ci, jak go wybrać!
Zdjęcie główne: iStock