
Sól do kąpieli – dlaczego warto jej używać? Sól do kąpieli DIY
Sól do kąpieli ma nie tylko właściwości relaksacyjne i odprężające, ale również korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Garść wsypana do wody złagodzi objawy chorób skórnych, pozwoli zapomnieć o bólu stawów oraz oczyści organizm z toksyn. Poznajcie rodzaje soli do kąpieli i sprawdźcie, jak ich używać.
Sól do kąpieli - właściwości
W soli do kąpieli znajdziemy minerały, które mają korzystny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Dodanie jej do wanny pomoże w przypadku:
- sztywności stawów,
- zapalenia stawów,
- bólu pleców i nóg,
- problemów z krążeniem,
- częstych skurczów,
- zanieczyszczenia toksynami,
- chorób skóry, np. atopowego zapalenia skóry,
- problemów z drogami oddechowymi, np. astmy.

Różowa sól himalajska
Sól himalajska uformowała się w pasie Karakorum Himalajów, gdzie niegdyś znajdował się słony ocean. To naturalna i czysta sól krystaliczna, a w jej skład wchodzą aż 84 związki, w tym minerały, elektrolity i pierwiastki. Ma ona działanie antycellulitowe, pobudza krążenie krwi, łagodzi podrażnienia skóry i bóle stawów.
Sól z Morza Martwego
W soli z Morza Martwego znajduje się duża zawartość magnezu, siarczanów i potasu. Dzięki temu zmniejszających ból przy zapaleniu stawów oraz łagodzi objawy takich problemów skórnych, jak: suchość skóry, zmiany zapalne czy łuszczyca.
Sól Epsom
Sól Epsom to czysty związek siarczanu magnezu, nie zawiera jednak chlorku sodu, co charakteryzuje prawdziwą sól. Kąpiel z tym związkiem pozwala rozluźnić się i zrelaksować, dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry oraz łagodzi objawu chorób skóry, np. atopowego zapalenia skóry czy trądziku.
Sól do kąpieli - jak używać?
Soli do kąpieli można używać na kilka sposobów. Można ją wsypać zarówno do chłodnej, jak i ciepłej wody - wystarczy mała garść. Najważniejsze jest jednak to, aby sól się rozpuściła, a w wodzie znalazły się dobroczynne minerały. Oprócz soli warto dodać do wody kilka kropli olejku eterycznego, który wzmocni działanie relaksacyjne. Kąpiel powinna trwać od 20 do 30 minut. Największe efekty widać przy regularnych kąpielach 1-2 razy w tygodniu.
Jeżeli nie mamy wanny, możemy postawić na małe SPA dla stóp. Sól nie tylko dobroczynnie zadziała na organizm, ale także zmiękczy twardą skórę na stopach, dzięki czemu pedicure będzie zdecydowanie łatwiejszy. Jeśli postawimy na sól o drobnych ziarenkach, warto od czasu do czasu postawić na peeling całego ciała.
Zobacz także: 10 kosmetyków do relaksującej kąpieli.
Sól do kąpieli DIY
- 0,5 kg soli himalajskiej lub morskiej
- łyżka olejku arganowego lub oliwy z oliwek
- kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego lub różanego
- opcjonalnie: płatki kwiatów
Sól wsypujemy do miski. Olejek lub oliwę mieszamy z ulubionym olejkiem eterycznym. Olejki dolewamy do soli i dokładnie mieszamy całość. Możemy również dodać płatki kwiatów do ozdoby. Sól przekładamy do słoika lub szklanego, zamykanego naczynia. Świetnie się sprawdzi jako prezent DIY.
Zobacz polecane sole do kąpieli!