
Sól Epsom leczy trądzik, rozluźnia mięśnie i relaksuje
O tym, że relaksująca kąpiel może też przysłużyć się naszej urodzie i zdrowiu, wie chyba każdy. Zanurzenie się w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem czarnej herbaty pomoże ukoić poparzoną słońcem skórę. Kąpiel w piwie łagodzi stany zapalne i działa nawilżająco. Za to jeśli tak Madonna będziesz kąpać się w wodzie z liśćmi świeżej bazylii, ochronisz swoją skórę przed grzybicą i stanami zapalnymi oraz opóźnisz jej starzenie. Jednak najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym dodatkiem do kąpieli jest tak zwana sól gorzka Epsom.

Fot.: iStock
Sól gorzka Epsom - składniki i działanie
Sól gorzka albo inaczej sól Epsom to siarczan magnezu, czyli sól kwasu siarkowego i magnezu. Jej nazwa pochodzi od angielskiego miasta Epsom w hrabstwie Surrey, w którym zaczęto ją pozyskiwać przez odparowywanie wody mineralnej już w XVII wieku. 400 lat później popularność soli Epsom wciąż rośnie. I nie ma się co dziwić! Bo niewiele jest równie skutecznych, niedrogich (kilogram soli kupimy już za około 6 zł) i prostych sposobów na poprawienie stanu skóry i samopoczucia.
Sól Epsom ma drobne ziarenka i świetnie rozpuszcza się w wodzie. Zawiera duże ilości siarki i magnezu. Po rozpuszczeniu w wodzie uwalniają się z niej jony siarki i magnezu, które działają nie tylko na powierzchni skóry. Z badania przeprowadzonego w 2016 roku przez profesora Uniwersytetu Birmingham wynika, że kąpiele w wodzie z dodatkiem gorzkiej soli powodują wzrost zawartości magnezu i siarki w ciele. A niektórzy wręcz twierdzą, że organizm lepiej absorbuje składniki soli Epsom podczas kąpieli niż przy jej doustnym przyjmowaniu.
Kąpiel w wodzie z dodatkiem soli Epsom:
- łagodzi stany zapalne (np. zapalenie stawów),
- wspomaga działanie układu nerwowego, kojąc nerwy,
- zmniejsza ból mięśni i zapobiega ich skurczom,
- pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego, zmniejszając ryzyko zawału i obniżając ciśnienie.
A jak kąpiel z dodatkiem soli Epsom działa na skórę? Zawarta w niej siarka delikatnie złuszcza naskórek, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie oraz reguluje wydzielanie sebum. Za to magnez działa antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem się oraz przyspiesza jej regenerację.
Regularnie biorąc kąpiel z solą Epsom możemy się spodziewać:
- zmniejszenia objawów stanów zapalnych skóry (w tym trądziku),
- mniejszej ilości zaskórników,
- gładszej, bardziej miękkiej i wolniej się starzejącej skóry,
- szybszego gojenia się ranek i oparzeń,
- zmniejszenia objawów łupieżu,
- złagodzenia objawów nadpotliwości.
Zobacz także: Domowe spa - podpowiadamy, jak je zorganizować!
Zdjęcie główne: iStock