Sucha skóra pod oczami - przyczyny problemu i jak pielęgnować i nawilżyć skórę wokół oczu
Sucha skóra pod oczami to częsty problem i dotyka osoby, które nie dbają o nawilżenie organizmu lub nie pielęgnują suchej skóry wokół oczu odpowiednimi produktami. Najlepszym wyborem będą odżywcze kremy, które nie tylko nawilżą, ale też zniwelują podrażnienia, a jednocześnie zdziałają jak kompres, czyli szybko, ale też długotrwale. Warto też uzupełnić swoją pielęgnację o serum pod oczy czy płatki pod oczy. Sprawdźcie, jakich składników aktywnych warto szukać w tego typu produktach.
- Katarzyna Dobrzyńska
Sucha skóra pod oczami wynika najczęściej z braku nawilżenia i nawodnienia skóry, warto pamiętać, że w okolicy pod oczami skóra jest najcieńsza i nie ma tam zbyt wielu gruczołów łojowych, dlatego najszybciej widać tam każde zmiany. Sucha skóra pod oczami może być też przyczyną lub powodem, dla którego powiększają się zmarszczki mimiczne, ale również cienie pod oczami. Szczególnie można to zauważyć po 25. roku życia, kiedy zaczyna się proces starzenia, czyli spada poziom nawilżenia i kolagenu w skórze. O okolicę oczu warto dbać w każdym wieku i z pomocą przychodzą tu kremu pod oczy, które odżywią cienką skórę, ale też będą zapobiegały jej przesuszeniu. W ich składach warto szukać kwasu hialuronowego, ekstraktu z awokado czy ogórka, witaminy E czy skwalanu. Dobrą wiadomością jest to, pielęgnacja skóry wokół ozu szybko przynosi poprawę.
Spis treści:
- Sucha skóra pod oczami – przyczyny
- Jak pielęgnować skórę wokół oczu?
- Jakich składników aktywnych szukać w kremach pod oczy?
- Domowe sposoby na suchą skórę okolicy oczu
- Najlepszy krem pod oczy
Sucha skóra pod oczami – przyczyny
Przyczyn suchej skóry pod oczami może być kilka. Jedną z nich są reakcje alergiczne, które należy skonsultować z lekarzem. Inną jest m.in. traktowanie delikatnej cienkiej skóry pod oczami kosmetykami, które nie są do niej przeznaczone, jak np. kremy ze wskazaniem do omijania okolic oczu, czy mydła i produkty silnie tonizujące, czyli całkowite złamanie zasad pielęgnacji skóry pod oczami, bo mogą one wysuszać i podrażniać skórę. Podobne działanie mogą mieć silny wiatr, temperatura, czy promienie słoneczne, które przy braku odpowiedniego nawilżenia skutkują powstawaniem suchej skóry pod oczami. Do innych przyczyn należeć mogą:
- zła dieta (tzw. cukrowa twarz),
- silne pocieranie skóry podczas demakijażu,
- niewystarczające nawadnianie,
- alkohol, papierosy i dym papierosowy,
- przebywanie w silnie klimatyzowanych pomieszczeniach,
- niewystarczająca ilość snu.
Jak pielęgnować skórę wokół oczu, by ją nawilżyć i odżywić?
Skóra pod oczami jest najcieńsza, przez co szybko traci wodę, czyli poziom nawilżenia, ale też jest bardziej podatna na podrażnienia czy nawet promieniowanie, dlatego dobierając pielęgnację, warto zadbać o to, by produkty nie tylko były nawilżające, ale też ochronne i odżywcze. Pamiętajcie, że skórę pod oczami szczególnie uważnie należy pokrywać kremem z wysokim filtrem SPF, by zapobiegać starzeniu się skóry i uszkodzeń bariery ochronnej skóry. Do swojej codziennej pielęgnacji warto też włączyć płatki pod oczy, które będą nawilżać, ale też rozjaśniać cienie pod oczami czy niwelować opuchliznę, a nawet oddziaływać na zmarszczki mimiczne, które będą bardziej widoczne wraz z wiekiem. Na wysuszoną skórę pod oczami doskonale sprawdzą się maski na noc, czyli grubsza warstwa kremu, która będzie miała okazję wchłonąć się i zadziałać jak płaszcz ochronny skóry podczas naszego snu. Jedną z najważniejszych zasad pielęgnacji skóry wrażliwej jest zrezygnowanie z tarcia, czyli najlepiej zrezygnować z wacików i pocierania skóry.
Przesuszona skórą wokół oczu - jakie kosmetyki wybrać i jakie składniki aktywne
Żeby nawilżyć suchą skórę pod oczami, warto nawilżać ją nawet dwa razy dziennie. W taki sposób przywrócona zostaje równowaga lipidowa naskórka. W sytuacji często powracającego problemu warto zaopatrzyć się w krem z kwasem hialuronowym w składzie lub np. aloesem, czy pantenolem. Wszystkie składniki mają silne działanie nawilżające i są łagodne dla wrażliwej skóry pod oczami. Dobrym rozwiązaniem dla suchej skóry pod oczami będzie również ekstrakt z lnu, chroniący jej płaszcz lipidowy, czy przeciwutleniacze oraz witamina A, C i E. Tłuste kremy przeciwzmarszczkowe z retinolem powinny znaleźć się w naszej kosmetyczce dopiero po 30. Wcześniej doskonale sprawdzą się natomiast kremy z kolagenem, ale też produkty rozświetlające.
Domowe sposoby na suchą skórę okolicy oczu
Sucha skóra pod oczami może znaleźć również ukojenie w domowych środkach. Jednym z nich jest łatwa w przygotowaniu ujędrniająca, nawilżająca i rozświetlająca maseczka z ogórka pod oczy. Żeby ją zrobić, należy:
- Pokroić ogórka na cienkie plasterki i położyć go pod oczami.
- Po 15 minutach zdjąć ogórka z twarzy i pozostawić skórę pod oczami do wyschnięcia.
Najlepszy krem pod oczy - sprawdzona pielęgnacja skóry wokół oczu
Kremowa odżywka Kiehl's to kuracja z olejem z awokado, która odpowiada za nawilżenie suchej skóry pod oczami. Posiada formułę kremowej odżywki o gęstej konsystencji, którą łatwo rozprowadza się na skórze, a która dzięki temu jest bardzo wydajna. Kosmetyk bardzo dobrze się wchłania, zapewniając skórze jędrność i zdrowy wygląd. Skóra staje się nawilżona, sprężysta i pełna blasku. Chroni przed nadmierną utratą wody, dlatego sprawdzi się idealnie do skóry suchej i odwodnionej. W składzie tego nawilżającego kremu pod oczy znajdziecie wyciąg z awokado, który na skórę oczu działa zbawiennie. Warto po niego sięgać rano i wieczorem.
Uwielbiam ten krem. Myślałam, że raczej z nowymi zmarszczkami mimicznymi niewiele dam radę zrobić, a jednak. Mam wrażenie że skóra odzyskała więcej blasku i jędrności. Nawilżona skóra pod oczami wygląda dużo lepiej, a zmarszczki są spłycone. Oczywiście trzeba czasu i cierpliwości, jednak myślę, że warto - opisała produkt GoskaHell.