klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
sucha skóra twarzy przyczyny pielęgnacja
Pielęgnacja

Sucha skóra - przyczyny i objawy na twarzy

Dokuczają ci nieprzyjemne napięcie i trudne do ukrycia łuszczenie się cery? Możliwe, że twoja sucha skóra to efekt popełnionych przez ciebie błędów pielęgnacyjnych!
Matylda Nowak
styczeń 10, 2020

Napięcie skóry i jej łuszczenie to na ogół oznaki suchości. Jeśli trafił ci się akurat taki rodzaj cery, nie pozostaje ci nic innego, jak odpowiednio o nią dbać. Może się jednak okazać, że za stan twojej skóry nie są odpowiedzialne geny czy Matka Natura. Sucha cera - a konkretnie odwodniona - to efekt nieprawidłowej pielęgnacji. Odpowiednie kosmetyki, przestrzeganie kilku prostych zasad i picie dużych ilości wody wystarczą, żebyś zaczęła się lepiej czuć we własnej skórze. ;-)

Fot.: iStock

Poznaj antidotum na suchą i podrażnioną skórę!

Sucha skóra - przyczyny i skutki

Można po prostu mieć cerę suchą albo się jej "nabawić" niewłaściwie o nią dbając. Przez błędy pielęgnacyjne skóra zaczyna tracić wilgoć i staje się odwodniona. Odwodniona cera, tak jak sucha, jest nieprzyjemnie napięta, łuszczy się i szybciej starzeje. Oprócz tego jest także bardziej narażona na choroby. I jakby tego było mało - temu wszystkiemu może jeszcze towarzyszyć jej nadmierne przetłuszczanie się. Bo odwodnić się może każdy rodzaj cery (także tłusta), a dodatkowo odwodnienie sprzyja przetłuszczaniu się.

Skórę odwodnioną rozpoznasz po:

 • towarzyszącym ci przez cały dzień nieprzyjemnym uczuciu ściągnięcia,
 • zaczerwienieniu,
 • łuszczeniu się,
 • przetłuszczaniu,
 • poszerzonych porach.

A dlaczego cera się odwadnia? Transepidermalna (przeznaskórkowa) utrata wody - czyli właśnie odwadnianie się skóry - to skutek naruszenia pokrywającego ją płaszcza hydrolipidowego. Ta naturalna bariera ochronna zatrzymuje wilgoć w skórze oraz stanowi barierę dla bakterii, grzybów i wirusów. Do jej naruszenia dochodzi na skutek błędów pielęgnacyjnych:

 • oczyszczania twarzy kosmetykami zawierającym silnymi detergentami - powierzchniowo czynnymi substancjami myjącymi,
 • zbyt intensywnego lub zbyt częstego złuszczania naskórka,
 • stosowanie kosmetyków zawierających alkohol,
 • unikanie stosowania filtrów UV (promienie słoneczne osłabiają płaszcz hydrolipidowy).

Jak zapobiegać wysychaniu skóry?

Jeżeli masz skórę odwodnioną, staraj się też uzupełniać uciekającą z niej wilgoć, pijąc więcej wody - ale koniecznie małymi łyczkami. Postaraj się też odbudować jej naturalną barierę ochronną. Pomogą ci w tym:

 • kremy z ceramidami,
 • całkowita rezygnacja z kosmetyków zawierających alkohol,
 • mycie twarzy żelem lub pianką z łagodnym środkiem myjącym (np. Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside),
 • złuszczanie naskórka peelingiem enzymatycznym i używanie go nie częściej niż dwa razy w tygodniu,
 • stosowanie tylko delikatne maseczek oczyszczających i usuwających nadmiar sebum - na przykład takich, które zamiast zielonej glinki, zawierają glinkę białą.

Zobacz także: Uważaj, bo jesienią i zimą twoja skóra szybciej się starzeje!

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
sucha skóra objawy pielęgnacja kosmetyki
Pielęgnacja Sucha skóra - jak ją rozpoznać i pielęgnować?
Sucha skóra ma swoje wady, zalety i specjalne wymagania. Nieodpowiednio pielęgnowana lub zaniedbywana "odwdzięczy" się nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i szybciej pojawiającymi się zmarszczkami.
Matylda Nowak
luty 24, 2020

Niejedna posiadaczka cery tłustej z zazdrością patrzy na koleżanki, które mają skórę suchą. Ich twarze są gładkie i matowe, prawie nie pojawiają się na nich krostki , a zaskórniki to rzadkość. Nie miejmy jednak złudzeń - nic w życiu nie jest za darmo! Sucha skóra wymaga ostrożnej i uważnej pielęgnacji, bo zaniedbana albo nieodpowiednio traktowana bardzo szybko się starzeje . Fot.: iStock Jak rozpoznać suchą skórę? Sucha skóra często bywa mylona ze skórą odwodnioną. Z tą pierwszą się rodzimy i mamy ją przez całe życie. Pojawia się ona także u kobiet na skutek zmian hormonalnych zachodzących w trakcie przekwitania. Natomiast odwodnienia skóry można się nabawić i - na szczęście - także pozbyć. Skóra odwodniona to taka, u której (zwykle na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji) doszło do naruszenia naturalnej bariery ochronnej . Tymczasem skóra sucha z natury ma niewystarczająco mocny płaszcz hydrolipidowy . Naturalna bariera ochronna skóry jest zbudowana między innymi z ceramidów i kwasów tłuszczowych. Sucha skóry nie wytwarza wystarczająco dużo tych lipidów i w efekcie jej płaszcz hydrolipidowy jest zbyt cienki lub dziurawy. Taka skóra traci wodę i jest bardziej podatna na wpływ czynników środowiskowych. Zaletą cery suchej jest jej jaśniejszy kolor, gładkość, prawie niewidoczne pory i brak nieestetycznego połysku. Ma ona jednak także poważne wady - jest: cienka, mało elastyczna, łuszczy się, bywa nieprzyjemnie napięta i swędząca, łatwiej ją podrażnić, na co reaguje zaczerwieniem. Jednak największą wadą skóry suchej jest to, że szybciej się ona starzeje. Na zaniedbanej suchej cerze zmarszczki mogą się zacząć pojawiać już koło 20. roku życia . Dlatego suchą skórę trzeba jak najszybciej rozpoznać i odpowiednio pielęgnować. Pielęgnacja suchej skóry Posiadaczkom suchej skóry radzimy pić duże ilości wody, jeść...

Przeczytaj
skóra odwodniona objawy przyczyny pielęgnacja kosmetyki
Pielęgnacja Skóra odwodniona – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać!
Skóra odwodniona często mylona jest ze skórą suchą. Tymczasem, różnią je objawy i ich przyczyny. Skórę suchą po prostu się ma, natomiast odwodnienie to stan nabyty, z którym warto i trzeba walczyć.
Matylda Nowak
czerwiec 10, 2020

Zarówno skóra sucha, jak i odwodniona to źródło dyskomfortu. Rozpoznajemy je przede wszystkim po uczuciu nieprzyjemnego napięcia , pojawiających się na twarzy suchych skórkach, braku elastyczności, uczuciu pieczenia lub swędzenia oraz przyspieszonym starzeniu się. I na tym podobieństwa między skórą suchą a odwodnioną w zasadzie się kończą! Bo skóra odwodniona może się także dość mocno przetłuszczać, w ekspresowym tempie zanieczyszczać zaskórnikami i pokrywać pryszczami.  Fot.: iStock Skóra odwodniona – przyczyny  Skóra sucha to – obok skóry normalnej, mieszanej, tłustej czy wrażliwej – jeden z uwarunkowanych genetycznie rodzajów cery. Tymczasem skóra odwodniona to nabyta dolegliwość – zwykle efekt nieprawidłowej pielęgnacji lub działania czynników zewnętrznych.  Gdy  z naskórka odparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry , dochodzi do jej odwodnienia. A co jest przyczyną transepidermalnej utraty wody? Dochodzi do niej na skutek uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naskórka – tak zwanego płaszcza hydrolipidowego. Uszkodzenie tej bariery następuje zazwyczaj na skutek: długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych, działania klimatyzacji, mrozu, nadużywania kosmetyków złuszczających , nadużywania kosmetyków wysuszających (np. zawierających alkohol), używania kosmetyków o silnych zapachach (alkohole aromatyczne są składnikami kompozycji zapachowych kosmetyków). Jak rozpoznać skórę odwodnioną? Skórę odwodnioną nie bez powodu często myli się ze skórą suchą. Obie są nieprzyjemnie napięte (duży dyskomfort odczuwa się zwłaszcza zaraz po umyciu twarzy wodą), pieką, swędzą, łuszczą się, są dość cienkie i mało elastyczne . Jednak skóra odwodniona także: ma poszerzone pory, nadmiernie się przetłuszcza oraz łatwiej ulega podrażnieniom, co objawia się jej...

Przeczytaj
typy i rodzaje skóry
iStock
Pielęgnacja Jakie wyróżniamy rodzaje i typy skóry?
Typy skóry są uwarunkowane genetycznie i rozróżniamy tutaj: cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Rodzaje skóry z kolei mogę się zmieniać, a wpływ na nie mają również czynniki zewnętrzne, na przykład pielęgnacja.
Aneta Zygmuntowicz
czerwiec 30, 2020

Rodzaj skóry jest związany z jej problemami. Może to być na przykład skóra trądzikowa, która często pojawia się przy cerze tłustej lub mieszanej. Odwodnienie skóry bywa wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji cery normalnej lub suchej. Wyróżniamy również cerę wrażliwą, naczynkową oraz dojrzałą. Typy skóry Rozróżniamy kilka podstawowych typów skóry, które najczęściej uwarunkowane są genetycznie. Najmniej problematyczna jest cera normalna. Dużo trudniejsze w pielęgnacji są typy cery: sucha i tłusta. Z kolei cera mieszana to cera tłusta w strefie T i normalna lub sucha na policzkach. Cera normalna Ten typ skóry ma idealną proporcję sebum i wody w naskórku. Skóra jest zupełnie gładka, nie pojawiają się na niej zmiany skórne i nie ma tendencji do przesuszenia czy wyświecania się. Skóra normalna zawsze wygląda dobrze , zdrowo i jest w świetnej kondycji.  Cera sucha Cera sucha charakteryzuje się cienką warstwą hydrolipidową i zmniejszoną pracą gruczołów łojotokowych. Brakuje jej nawilżenia, ale również natłuszczenia. Po myciu jest szorstka i chropowata. Czasami pojawia się przesuszona skóra, świąd i podrażnienie . Zwykle nie pojawiają się na niej żadne zmiany skórne, takie jak wypryski czy zaskórniki. Przy tym typie skóry szybciej pojawiają się zmarszczki i są one bardziej widoczne. Cera tłusta Przy cerze tłustej warstwa naskórka jest zdecydowanie grubsza niż w przypadku innych rodzajów skóry. Dodatkowo produkuje ona bardzo dużą ilość sebum . Często pojawiają się na niej zaskórniki zamknięte , otwarte i trądzik oraz rozszerzone pory. Już po krótkim czasie od mycia skóra może się nieestetycznie wyświecać. Plusem jest fakt, że skóra tłusta wolniej się starzeje, a zmarszczki nie są aż tak widoczne. Cera mieszana Cera mieszana jest połączeniem dwóch rodzajów skóry : tłustej oraz normalnej lub mieszanej. Partie twarzy, na...

Przeczytaj
ceramidy co to jest działanie ceramidy w kosmetykach
Pielęgnacja Ceramidy – sprawdź, dlaczego powinnaś ich szukać w kosmetykach
Ceramidy to substancje tłuszczowe naturalnie występujące w ludzkiej skórze. Kosmetyki zawierające ceramidy zapewniają cerze odpowiednie nawilżenie, zapobiegają jej nadmiernemu przetłuszczaniu się oraz przedwczesnemu starzeniu.
Matylda Nowak
luty 20, 2020

Kosmetyki z ceramidami są polecane zarówno osobom z cerą dojrzałą, jak i dwudziestolatkom borykającym się z zaskórnikami czy nadmiernym przetłuszczaniem skóry. Ich główną zaletą jest wspieranie naturalnych mechanizmów ochronnych skóry . A odbudowywany z ich pomocą płaszcz hydrolipidowy zapobiega jej wysychaniu, przetłuszczaniu i atakom drobnoustrojów.  Fot.: iStock Ceramidy to organiczne związki chemiczne – rodzaj lipidów (tłuszczy) naturalnie występujących w skórze . Obok kwasów tłuszczowych i cholesterolu, są głównym składnikiem spoiwa (tak zwanego cementu międzykomórkowego) wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe warstwy rogowej naskórka.  Współtworząc taki mur ochronny skóry, ceramidy zapobiegają transepidermalnej utracie wody (wysychaniu skóry), wzmagają jej wchłanianie oraz regulują przenikanie przezskórne (nie tylko wody, ale też kosmetyków). Z wiekiem oraz pod wpływem czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia środowiska, promieniowania ultrafioletowego) i nieprawidłowego pielęgnowania cery, ceramidów zaczyna w  skórze ubywać . W efekcie naskórek staje się cieńszy i mniej elastyczny. Proces rogowacenia naskórka zostaje zaburzony, skóra staje się bardziej sucha i zaczyna się marszczyć. Gwałtowne zmniejszenie ilości ceramidów w skórze i naruszenie jej naturalnej bariery ochronnej powoduje także szybsze przetłuszczanie się cery . W efekcie, jej pory stają się bardziej widoczne i pojawia się na niej więcej zaskórników. Skóra z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym jest także bardziej narażona na ataki bakterii, wirusów i grzybów . Kosmetyki z ceramidami – kto powinien ich używać Tak jak inne substancje naturalnie występujące w ludzkim organizmie – kwas hialuronowy, skwalan czy kolagen – ceramidy także znalazły zastosowanie w kosmetyce. Ceramidy, które znajdujemy w składzie kremu czy serum są wytwarzane z narządów...

Przeczytaj