
Sucha skóra - przyczyny i objawy na twarzy
Napięcie skóry i jej łuszczenie to na ogół oznaki suchości. Jeśli trafił ci się akurat taki rodzaj cery, nie pozostaje ci nic innego, jak odpowiednio o nią dbać. Może się jednak okazać, że za stan twojej skóry nie są odpowiedzialne geny czy Matka Natura. Sucha cera - a konkretnie odwodniona - to efekt nieprawidłowej pielęgnacji. Odpowiednie kosmetyki, przestrzeganie kilku prostych zasad i picie dużych ilości wody wystarczą, żebyś zaczęła się lepiej czuć we własnej skórze. ;-)
Fot.: iStock
Sucha skóra - przyczyny i skutki
Można po prostu mieć cerę suchą albo się jej "nabawić" niewłaściwie o nią dbając. Przez błędy pielęgnacyjne skóra zaczyna tracić wilgoć i staje się odwodniona. Odwodniona cera, tak jak sucha, jest nieprzyjemnie napięta, łuszczy się i szybciej starzeje. Oprócz tego jest także bardziej narażona na choroby. I jakby tego było mało - temu wszystkiemu może jeszcze towarzyszyć jej nadmierne przetłuszczanie się. Bo odwodnić się może każdy rodzaj cery (także tłusta), a dodatkowo odwodnienie sprzyja przetłuszczaniu się.
Skórę odwodnioną rozpoznasz po:
- towarzyszącym ci przez cały dzień nieprzyjemnym uczuciu ściągnięcia,
- zaczerwienieniu,
- łuszczeniu się,
- przetłuszczaniu,
- poszerzonych porach.
A dlaczego cera się odwadnia? Transepidermalna (przeznaskórkowa) utrata wody - czyli właśnie odwadnianie się skóry - to skutek naruszenia pokrywającego ją płaszcza hydrolipidowego. Ta naturalna bariera ochronna zatrzymuje wilgoć w skórze oraz stanowi barierę dla bakterii, grzybów i wirusów. Do jej naruszenia dochodzi na skutek błędów pielęgnacyjnych:
- oczyszczania twarzy kosmetykami zawierającym silnymi detergentami - powierzchniowo czynnymi substancjami myjącymi,
- zbyt intensywnego lub zbyt częstego złuszczania naskórka,
- stosowanie kosmetyków zawierających alkohol,
- unikanie stosowania filtrów UV (promienie słoneczne osłabiają płaszcz hydrolipidowy).
Jak zapobiegać wysychaniu skóry?
Jeżeli masz skórę odwodnioną, staraj się też uzupełniać uciekającą z niej wilgoć, pijąc więcej wody - ale koniecznie małymi łyczkami. Postaraj się też odbudować jej naturalną barierę ochronną. Pomogą ci w tym:
- kremy z ceramidami,
- całkowita rezygnacja z kosmetyków zawierających alkohol,
- mycie twarzy żelem lub pianką z łagodnym środkiem myjącym (np. Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside),
- złuszczanie naskórka peelingiem enzymatycznym i używanie go nie częściej niż dwa razy w tygodniu,
- stosowanie tylko delikatne maseczek oczyszczających i usuwających nadmiar sebum - na przykład takich, które zamiast zielonej glinki, zawierają glinkę białą.
Zobacz także: Uważaj, bo jesienią i zimą twoja skóra szybciej się starzeje!
Zdjęcie główne: iStock