
Szczotkowanie ciała na sucho polega na przesuwaniu po ciele specjalną szczotką. Z początku taki masaż może sprawiać dyskomfort, z czasem jednak skóra przyzwyczaja się, a już w kilka dni możemy zaobserwować poprawę jej wyglądu. Niezbędna do szczotkowania na sucho jest specjalna szczotka, najlepiej z naturalnego włosia. Choć to bezpieczna metoda redukowania cellulitu, która przynosi efekty już w dwa tygodnie regularnego stosowania, to niestety niektórzy nie powinni jej stosować - na przykład kobiety w ciąży i osoby z żylakami nóg.

Zobacz także: Krem na cellulit - ranking najlepszych
Szczotkowanie na sucho efekty
Szczotkowanie ciała na sucho przede wszystkim działa jak peeling. Dzięki tej metodzie pozbywamy się martwego naskórka bez konieczności stosowania dodatkowych kosmetyków. Ponadto, regularne szczotkowanie poprawia przepływ limfy i pobudza krążenie. Skóra staje się o wiele gładsza i bardziej sprężysta. W połączeniu ze zdrową dietą i wysiłkiem fizycznym daje doskonałe efekty w walce z cellulitem. Pomarańczowa skórka staje się zdecydowanie mniej widoczna, a regularne szczotkowanie zapobiega także ponownemu pojawianiu się cellulitu. Jeśli po depilacji nóg używać będziemy szczotki na sucho i codziennie wykonamy krótki masaż, odrastające włoski nie będą wrastać i nie pojawią się na naszej skórze bolesne krostki. Szczotkowanie na sucho można wykonywać codziennie, a pierwsze efekty powinny być widoczne już po dwóch tygodniach stosowania.
Efekty to:
- redukcja cellulitu
- ujędrnienie skóry
- pobudzenie krążenia
- złuszczenie naskórka
- mniej wrastających włosków
Szczotka do masażu na sucho - jaką wybrać?
Wybierając szczotkę do ciała musimy zwrócić uwagę na to z jakiego włosia została ona wykonana. Odradzamy sięganie po włosie syntetyczne. Jako pierwszą szczotkę najlepiej wybrać tę o włosiu roślinnym, na przykład z agawy. Taka szczotka będzie najdelikatniejsza dla skóry. Szczotka z włosiem pochodzenia zwierzęcego, na przykład z dzika będzie o wiele twardsza, w efekcie masaż nią będzie intensywniejszy. Nie bez znaczenia jest także długość włosia - im krótsze, tym mocniejszy masaż. Na początek warto wybrać włosie o długości około 2-3 cm.
Jak wykonać szczotkowanie ciała na sucho?
Masaż zawsze rozpoczynamy od stóp i kierujemy się stopniowo do góry. Przesuwamy szczotką pod lekkim kątem (nie pionowo) i krótkimi, dość szybkimi ruchami po łydce. Następnie w okolicy kolana odrywamy szczotkę, wracamy do stopy i przesuwamy obok.
Uda i pośladki możemy masować kolistymi ruchami. Brzuch masujemy podobnie jak łydki, zaczynając nisko i przesuwając szybkim ruchem ku górze. Masując ręce zaczynamy od palców i dłoni, dalej długimi ruchami przesuwamy się w stronę ramion.
Nie masujemy dekoltu, twarzy i szyi - tam skóra jest zbyt delikatna dla dużej szczotki. Jeżeli jednak chcemy wykonać masaż twarzy na sucho, możemy zainwestować w specjalną, małą szczotkę o nieco delikatniejszym włosiu. Wtedy masaż zaczynamy od dekoltu, następnie przesuwamy szczotką po szyi kierując się ku górze. Twarz masujemy od środka do zewnątrz, zarówno na policzkach jak i czole.
Masaż całego ciała na sucho powinien być szybki i trwać około 5 minut. Następnie należy oczyścić szczotkę z martwego naskórka, a także w razie potrzeby umyć ciało wodą i mydłem.
Szczotkowanie na sucho - przeciwskazania
Ze szczotkowania ciała mogą skorzystać wszyscy, także osoby o wrażliwej i naczynkowej cerze. Ważne jest, aby dostosować intensywność masażu do własnych preferencji. Naturalnym jest, że na początku nieprzyzwyczajona skóra będzie się czerwienić. Jednocześnie masaż nie powinien być delikatny, ale nadal przyjemny. Powinniśmy zrezygnować z masażu suchą szczotką partii ciała, które posiadają otwarte rany. Przeciwskazaniem jest trądzik na plecach - szczotką łatwo jest otworzyć zmiany i roznieść bakterie. Szczotkować ciało nie powinny także kobiety w zaawansowanej ciąży oraz osoby z żylakami nóg.
Źródło zdjęcia: Istock