Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
YSL
Wyniki testu
tolpa authentic
Wyniki testu
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Wyniki testu
Kosmetyki Maybelline
Wyniki testu
BeBio samoopalacze
Chcę testować
Faceboom skin dopamine
Chcę testować
Garnier Vitamin C
Wyniki testu
AA Yoummy Skin Peach Flawless
Chcę testować
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Wyniki testu
tresemme 1 minute
Wyniki testu
Miya Cosmetics - myCLEANhero, mySOFTemulsion
Chcę testować
L`Biotica Biovax Ultra Green For Brunette
Laureaci
Phyto Paris
Laureaci
dermedic Hydrain3 Hyaluro
Laureaci
Kobieta z długimi lśniącymi włosami
dml5050
Pielęgnacja

Test na porowatość włosów – jak w prosty sposób określić rodzaj włosów?

Jeśli chcecie wiedzieć, jakiego rodzaju są wasze pasma, możecie przeprowadzić szybki i łatwy test na porowatość włosów. Dzięki niemu dowiecie się, czy kosmyki są niskoporowate, wysokoporowate, a może charakteryzują się średnią porowatością i łączą w sobie cechy obu typów. Sprawdźcie, na czym polega test porowatości włosów i jak go wykonać.

Określenie porowatości włosów jest niezbędne, żeby móc prawidłowo o nie zadbać. Włosy o wysokiej porowatości mają zupełnie inne potrzeby pielęgnacyjne niż te o porowatości niskiej i średniej. Najlepszym i najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest oddanie swoich kosmyków w ręce trychologa, który przyjrzy się im dokładnie pod mikroskopem. Jednak również w domowych warunkach możecie ocenić porowatość włosów, dokładnie analizując ich wygląd i „zachowanie” oraz przeprowadzając prosty test z wodą.

Spis treści:

  1. Co to jest porowatość włosów?
  2. Jak określić porowatość włosów? Test wyboru
  3. Jaki masz typ włosów – wysokoporowate czy niskoporowate?
  4. Domowy test na porowatość włosów ze szklanką wody
  5. Czy porowatość włosów może się zmienić?

Redaktorka Wizaż.pl zdradza swoje hity z Rossmanna. Sprawdźcie propozycje z naszego TikToka

Co to jest porowatość włosów?

Wyobraźcie sobie włosy jako łodygi pokryte łuskami. To właśnie stopień odchylenia tych łusek decyduje o tym, czy wasze pasma są wysoko-, nisko- czy średnioporowate. W przypadku włosów o wysokiej porowatości łuski są mocno rozchylone, co sprawia, że kosmyki szybko tracą wilgoć, są matowe, kruche, łamliwe, pozbawione blasku, najczęściej mocno falowane lub kręcone. Z drugiej strony jednak – łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym. Ich przeciwieństwem są włosy niskoporowate, w których łuski ściśle do siebie przylegają. Dzięki temu pasma są gładkie, lśniące, błyszczące, zwykle proste, ale też trudniej je ułożyć, nieraz są ciężkie i pozbawione objętości.

Pomiędzy wysoko- i niskoporowatymi włosami mieszczą się te o średniej porowatości, w których łuski są lekko odchylone. Zazwyczaj to pasma lekko falowane lub proste, bardziej podatne na układanie niż niskoporowate, ale dość łatwo ulegają uszkodzeniom i puszą się pod wpływem wilgoci.

Zobacz także: Oleje do włosów niskoporowatych - jakie wybrać?

porowatość włosów
iStock

Jak określić porowatość włosów? Test wyboru

Zazwyczaj już na pierwszy rzut oka widać, z jakim rodzajem włosów macie do czynienia. Wystarczy ocenić skręt włosów, to, czy są błyszczące czy raczej matowe, czy stylizacje utrzymują się długo czy może już po godzinie wykonane loki stają się z powrotem proste jak druty. Jeśli jednak nie jesteście pewne, wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań w poniższym teście porowatości włosów.

Czy włosy mają tendencję do puszenia się?

A. Tak!

B. Czasami, szczególnie jak jest wilgotno.

C. Raczej nie.

Jaki masz rodzaj włosów?

A. Kręcone.

B. Falowane.

C. Proste.

Czy kosmyki są lśniące?

A. Nie, raczej matowe.

B. Zależy od pielęgnacji.

C. Tak, są niemal jak tafla wody.

Czy Twoje włosy lubią treściwe, gęste maski?

A. Uwielbiają!

B. Zależy od dnia, czasami mogą je trochę obciążyć.

C. Zdecydowanie nie, są po nich bardzo przyklapnięte.

Czy kosmyki są łatwe w stylizacji?

A. Tak, łatwo je wystylizować, pokręcić.

B. Tak, ale fryzura nie jest bardzo trwała.

C. Nie, zaraz po kręceniu prostują się i trudno zmienić fryzurę.

Czy Twoje włosy wyglądają na suche i zniszczone?

A. Niestety tak.

B. Nie jest tak źle, ale czasami brakuje im nawilżenia.

C. Nie, są zdrowe, lśniące i nawilżone.

Czy pasma szybko schną po myciu głowy?

A. Bardzo szybko!

B. Trochę to zajmuje, minimum godzinę.

C. Bardzo długą schną, nawet kilka godzin!

Czy nasze włosy są rozjaśniane lub farbowane?

A. Tak, włosy są regularnie rozjaśniane.

B. Od czasu do czasu farbuję włosy, najczęściej na naturalne lub ciemne kolory.

C. Nie, mój kolor jest naturalny.

Jaki masz typ włosów – wysokoporowate czy niskoporowate?

Najwięcej odpowiedzi A – włosy wysokoporowate

Jeśli po podliczeniu odpowiedzi, otrzymałyście najwięcej wariantów A, to z pewnością macie włosy wysokoporowate. Odpowiednia pielęgnacja tego typu włosów jest niezwykle trudna – należy je porządnie odżywić, nawilżyć i dociążyć, aby ograniczyć puszenie i wygładzić kosmyki.

Najwięcej odpowiedzi C – włosy niskoporowate

Odpowiedzi C świetnie opisują wygląd włosów niskoporowatych. Są to gładkie kosmyki, które niemal zawsze wyglądają świetnie i nie potrzebują zbyt treściwej pielęgnacji. Posiadaczki tych włosów często skarżą się na zbytnie obciążenie pasm i trudności w stylizacji. Najlepiej sprawdzą się tutaj lekkie odżywki dyscyplinujące kosmyki i kosmetyki chroniące przed uszkodzeniami.

Najwięcej odpowiedzi B – włosy średnioporowate

Jeśli uzyskałyście najwięcej odpowiedzi B lub wasze odpowiedzi są bardzo zróżnicowane, najprawdopodobniej macie włosy o średniej porowatości. Włosy średnioporowate nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, czasem się puszą, czasem są oklapnięte, dlatego najlepsza jest tutaj metoda prób i błędów.

Zobacz także: Olejki do włosów - jaki dla włosów wysokoporowatych i niskoporowatych?

Kobieta z kręconymi wysokoporowatymi włosami
CoffeeAndMilk

Domowy test na porowatość włosów ze szklanką wody

Popularnym sposobem na określenie porowatości włosów jest test ze szklanką wody. Na czym polega? W szklance (słoiku bądź miseczce) z wodą umieśćcie swój włos. Najlepiej test wykonać z użyciem kilku szklanek i w każdej umieścić włos z innej partii głowy. Często bywa tak, że poszczególne warstwy włosów różnią się między sobą porowatością, np. te ocierające się o plecy są wysokoporowate, a te znajdujące się na czubku głowy – niskoporowate.

Po ok. 10 minutach sprawdźcie, jak zachowuje się włos. Jeśli opadł na dno pojemniczka, to znak, że wasze włosy prawdopodobnie są wysokoporowate – włos wchłonął wilgoć i pod jej ciężarem zanurzył się w wodzie. Jeśli pływa po powierzchni, najpewniej pasma są niskoporowate, a jeśli lekko opadł, ale nie na samo dno – średnioporowate. Pamiętajcie, aby przed wykonaniem tego testu dokładnie umyć włosy szamponem, aby usunąć np. silikony i inne wygładzające składniki, mogące wpłynąć na wynik testu.

Zobacz także: Oleje do włosów wysokoporowatych – jakie wybrać?

Czy porowatość włosów może się zmienić?

Odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże domknąć łuski włosa i przesunąć porowatość naszych włosów z wysokiej na średnią. Niestety działa to również w drugą stronę. Nawet posiadaczki kosmyków niskoporowatych mogą je uszkodzić, zniszczyć i w efekcie zwiększyć ich porowatość. Dzieje się tak w przypadku częstego rozjaśniania lub farbowania włosów czy stosowania dużej ilości środków do stylizacji.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest możliwość zmiany porowatości włosów, nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Na przykład włosy kręcone raczej nigdy nie będę niskoporowate, spore rozchylenie łusek włosa występuje bowiem naturalnie w tym typie kosmyków i związane jest z ich skrętem.

Zobacz także: Oleje do włosów średnioporowatych - jakie wybrać i jak używać?

Porowatość włosów - jak określić?
oksy001
Fryzury
Porowatość włosów. Podpowiadamy, jak ją określić i czym właściwie jest
Porowatość włosów jest kluczem do świadomej pielęgnacji włosów. To właśnie dzięki określeniu jej możemy dobrać odpowiednie składniki, które pomogą zachować je w doskonałej kondycji. Dowiedz się, jak rozpoznać swój typ włosów!

Porowatość włosów jest jednym z najważniejszych kryteriów w dobieraniu kosmetyków do świadomej pielęgnacji. To właśnie dzięki określeniu porowatości włosów możemy dobrać odpowiednie składniki, a co za tym idzie – ułożyć plan pielęgnacji, który znacząco wpłynie na ich kondycję. Jeśli chcesz uzyskać efekt zdrowych, mocnych i lśniących pasm, dowiedz się, jakie są rodzaje porowatości i jak samodzielnie określić typ włosów. Spis treści: Porowatość włosów – co to takiego? Rodzaje włosów ze względu na porowatość Jak sprawdzić porowatość włosów? Test na porowatość włosów Test na porowatość włosów ze szklaną wody Niska porowatość włosów Włosy o średniej porowatości Wysoka porowatość włosów Porowatość włosów kręconych Porowatość włosów – co to takiego? Mianem porowatości włosów określa się stopień odchylenia łusek keratynowych od kory włosa. Włosy składają się z małych łusek, które układają się wokół jego łodygi. Mogą one ściśle przylegać, nieco się odchylać albo być mocno otwarte. Im bardziej są odchylone, tym wyższą porowatość mają włosy. W praktyce oznacza to, że są też one bardziej zniszczone – zdrowe włosy mają przylegające łuski i są gładkie w dotyku. Określenie porowatości włosów pomaga dobrać pielęgnację, która pomoże je domknąć lub która pozwoli zachować świetną kondycję pasm. Rodzaje włosów ze względu na porowatość Ze względu na porowatość włosów dzielimy włosy na trzy typy: włosy wysokoporowate, włosy średnioporowate, włosy niskoporowate. Pamiętaj, że porowatość włosów nie jest ich cechą stałą. Może ona ulegać zmianom...

pielęgnacja włosów
Fryzury
Pielęgnacja włosów krok po kroku – podstawowe zasady
Pielęgnacja włosów, szczególnie wysokoporowatych, nie jest prosta. Dużym błędem jest dobór kosmetyków bez określenia rodzaju naszych włosów i analizy składów. Sprawdźcie, jakich zasad w pielęgnacji włosów się trzymać i jak wybrać odpowiednie kosmetyki.

Pielęgnacja włosów powinna być oparta przede wszystkim na porowatości naszych włosów i równowadze PEH. To, co u jednej osoby świetnie sprawdzi, u drugiej może pogorszyć stan włosów. Istnieją również podstawowe zasady pielęgnacji włosów, od których nie ma ustępstw, na przykład ochrona kosmyków przed uszkodzeniami! Podstawowe zasady pielęgnacji włosów Szampon dopasowujemy do skóry głowy, a odżywki i maski do rodzaju włosów. Raz w tygodniu warto użyć szamponu oczyszczającego, który oczyści włosy z sebum i resztek kosmetyków. W doborze kosmetyków opieramy się na porowatości włosów i równowadze PEH. Pielęgnacja bez zdrowego odżywiania będzie mniej skuteczna.  Nigdy nie szarpiemy włosów i nie wycieramy ich ręcznikiem. Włosy zawsze myjemy ciepłą wodą, a po użyciu odżywki płuczemy chłodną. Po każdym myciu należy zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Nie czeszemy mokrych włosów, chyba że są to włosy kręcone. Nie kładziemy się spać z mokrymi włosami. Szampon do włosów powinien mieć delikatny skład, aby nie doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy. Włosy zawsze suszymy chłodnym nawiewem.  Regularnie wykonujemy badania krwi, które wykażą nam ewentualne niedobory. Pielęgnacja włosów a porowatość włosów Duży wpływ na dobór odpowiedniej pielęgnacji ma porowatość włosów . Rozróżniamy 3 porowatości: włosy niskoporowate , włosy średnioporowate, włosy wysokoporowate . Im wyższa porowatość włosów, tym bardziej musimy dbać o nasze włosy. Włosy wysokoporowate to zazwyczaj kosmyki zniszczone, rozjaśniane, poddane zabiegom chemicznym lub ciągłej...

włosy średnioporowate
Fryzury
Włosy średnioporowate - jak je rozpoznać i pielęgnować?
Włosy średnioporowate to bardzo popularny rodzaj włosów. Dla niektórych to naturalny stan kosmyków, dla innych to jednak stan przejściowy w dążeniu do włosów niskoporowatych.

Włosy średnioporowate mają cechy i niskoporowatych i wysokoporowatych. Nie sprawia to jednak, że są bardziej wymagające w pielęgnacji, na przykład jak cera mieszana. Wręcz przeciwnie, o wiele łatwiej zadbać o ich balans, szczególnie jeśli ten rodzaj włosów towarzyszy nam od zawsze. Trudniej, jeśli dążymy do tego, aby łuski naszych włosów były mocno domknięte - to dotyczy głównie osób, których włosy utraciły blask i stały się cienkie. Zobacz także:   Jak zagęścić włosy? Skuteczne sposoby na zagęszczenie włosów  Charakterystyka włosów średnioporowatych Włosy średnioporowate można zakwalifikować jako włosy normalne . Nie przesuszają się zbyt mocno i nie mają dużej tendencji do łamania się i puszenia, tak jak wysokoporowate. Niegroźne jest im też obciążenie , jak w przypadku niskoporowatych , chyba, że nałożymy zbyt dużą ilość odżywki od nasady - wtedy mogą się mocniej przetłuszczać. Jak więc je rozpoznać? Pomocny będzie test na porowatość włosów , ale oto kilka cech, którymi charakteryzują się włosy średnioporowate: Są podatne na stylizację  Łatwo się układają Dość szybko schnął (krócej niż niskoporowate, dłużej niż wysokoporowate) Mogą się delikatnie elektryzować i przesuszać na końcówkach Mogą przetłuszczać się pod czapką Bywają cienkie, ale nie łamią się nadmiernie Najczęściej to włosy falowane lub kręcone Choć z reguły średnioporowate, to niewymagający rodzaj włosa, mogą one przez zbyt małą ilość wartości odżywczych stać się włosami wysokoporowatymi , szczególnie, jeśli często poddawane są stylizacji na gorąco oraz farbowane i rozjaśniane. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymać ten stan odpowiednią pielęgnacją lub, gdy uważamy, że z...

Olejowanie włosów: kobieta nakładająca olej na włosy
Elena Safonova/iStock
Fryzury
Olejowanie włosów na 5 sposobów. Jak olejować włosy?
Olejowanie włosów, aby było skuteczne, powinno być wykonane odpowiednią metodą. Wystarczy jeden błąd, aby zamiast tafli pięknych, zdrowych włosów otrzymać obciążone, zbijające się w strąki pasma. Poznaj skuteczne metody olejowania oraz dowiedz się, w jaki sposób dobrać produkt do typu swoich włosów.

Olejowanie włosów to jeden z pierwszych zabiegów, który poznają osoby dopiero zaczynające ze świadomą pielęgnacją włosów. Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że szukamy ratunku dla mocno zniszczonych, suchych pasm, a olejowanie może na nie zadziałać jak zabieg ratunkowy. Jednak dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów nie wystarczy użyć pierwszego lepszego oleju i po prostu nałożyć go na włosy. Zobacz, jak wykonać olejowanie w sposób, który nie pogorszy naszego stanu włosów. Spis treści: Czym olejować włosy? Olejowanie włosów wysokoporowatych Olejowanie włosów średnioporowatych Olejowanie włosów niskoporowatych Czy włosy kręcone należy olejować? Jaki olej do olejowania włosów? Olejowanie włosów oliwą z oliwek Olejowanie włosów olejem kokosowym Olejowanie włosów olejem rycynowym Olejowanie włosów olejem rzepakowym Olejowanie włosów olejem lnianym Olejowanie włosów – efekty, których możesz się spodziewać Jak olejować włosy? Olejowanie włosów na sucho Olejowanie włosów na mokro Olejowanie włosów na podkład Olejowanie włosów - domowy sposób z użyciem miski Olejowanie włosów na noc Czepek do olejowania włosów, czyli akcesoria Jak często olejować włosy? Czym olejować włosy? Zanim dokonasz wyboru, który olej nałożyć na włosy, zacznij od określenia porowatości swoich włosów. To bardzo ważny krok. Wykonanie testu na porowatość pomoże dobrać produkt, który nie zrobi z Twoich włosów obciążonych strąków lub w inny sposób nie pogorszy ich stanu. Wyróżniamy trzy typy włosów: wysokoporowate,...

Nasze akcje
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
skincycling
Pielęgnacja
Co o metodzie #skincycling sądzą eksperci?
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa
Test serum złuszczającego Health Labs Care Glow On
Pielęgnacja
Test redakcji: Przetestowałam serum złuszczające do ciała Health Labs Care. Pozbyłam się krostek na ramionach w tydzień! 
Współpraca reklamowa
Test transparentnego żelu modelującego brwi More4Care
Pielęgnacja
Przetestowałam transparentny żel modelujący brwi od More4Care i uzyskałam efekt jak po laminacji
Współpraca reklamowa
wit. c 15% meseboost
Pielęgnacja
Krem i serum do twarzy Vit. C 15% od mesoBOOST® przetestowane przez Top Recenzentki
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost