klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
test na porowatość włosów
Pielęgnacja

Test na porowatość włosów - włosy niskoporowate czy wysokoporowate?

Prosty test na porowatość włosów - wystarczy, że odpowiecie na kilka pytań, aby dowiedzieć się, jaki macie rodzaj kosmyków. Sprawdźcie, czy macie włosy wysokoporowate, niskoporowate czy średnioporowate.
Aneta Zygmuntowicz
czerwiec 19, 2020

Porowatość włosów z łatwością możemy ocenić po tym, jak nasze kosmyki zachowują się na co dzień i jak wyglądają. Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy nasze włosy są gładkie, czy często się puszą, jak szybko schną oraz czy były rozjaśniane. Tych kilka kwestii powinno rozwiać nasze wątpliwości co do porowatości włosów i pomoc wdrożyć odpowiednią pielęgnację, która sprawi, że będą piękne i zdrowe.

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Test porowatości włosów

W internecie istnieje wiele testów, które mają ocenić porowatość naszych włosów. Jednak sposób z mąką czy szklanką wody nie jest miarodajny i często ukazuje zakłamane wyniki. Na szczęście ocena porowatości włosów wcale nie jest taka trudna. Zazwyczaj już na pierwszy rzut oka widać, jaki rodzaj włosów ma dana osoba. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

porowatość włosów

Źródło zdjęcia: Pinterest

Czy włosy mają tendencję do puszenia się?

A. Tak!

B. Czasami, szczególnie jak jest wilgotno.

C. Raczej nie.

Jaki masz rodzaj włosów?

A. Kręcone.

B. Falowane.

C. Proste.

Czy kosmyki są lśniące?

A. Nie, raczej matowe.

B. Zależy od pielęgnacji.

C. Tak, są niemal jak tafla wody.

Czy Twoje włosy lubią treściwe, gęste maski?

A. Uwielbiają!

B. Zależy od dnia, czasami mogą je trochę obciążyć.

C. Zdecydowanie nie, są po nich bardzo przyklapnięte.

Czy kosmyki są łatwe w stylizacji?

A. Tak, łatwo je wystylizować, pokręcić.

B. Tak, ale fryzura nie jest bardzo trwała.

C. Nie, zaraz po kręceniu prostują się i trudno zmienić fryzurę.

Czy Twoje włosy wyglądają na suche i zniszczone?

A. Niestety tak.

B. Nie jest tak źle, ale czasami brakuje im nawilżenia.

C. Nie, są zdrowe, lśniące i nawilżone.

Czy pasma szybko schną po myciu głowy?

A. Bardzo szybko!

B. Trochę to zajmuje, minimum godzinę.

C. Bardzo długą schną, nawet kilka godzin!

Czy nasze włosy są rozjaśniane lub farbowane?

A. Tak, włosy są regularnie rozjaśniane.

B. Od czasu do czasu farbuję włosy, najczęściej na naturalne lub ciemne kolory.

C. Nie, mój kolor jest naturalny.

Jaki masz rodzaj włosów - wysokoporowate czy niskoporowate?

Najwięcej odpowiedzi A - włosy wysokoporowate

Jeśli po podliczeniu odpowiedzi najwięcej wyszło wariantów A, z pewnością macie włosy wysokoporowate. Są to zazwyczaj kosmyki zniszczone, rozjaśniane lub kręcone, którym brakuje blasku i gładkości. Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest niezwykle trudna - należy je porządnie odżywić, nawilżyć i dociążyć, aby ograniczyć puszenie i wygładzić kosmyki.

Zobacz także: Jakie do włosów wysokoporowatych - jakie wybrać?

Najwięcej odpowiedzi C - włosy niskoporowate

Odpowiedzi C świetnie opisują wygląd włosów niskoporowatych. Są to gładkie kosmyki, które niemal zawsze wyglądają świetnie i nie potrzebują zbyt treściwej pielęgnacji. Posiadaczki tych włosów często skarżą się na zbytnie obciążenie pasm i trudności w stylizacji. Najlepiej sprawdzą się tutaj lekkie odżywki dyscyplinujące kosmyki i kosmetyki chroniące przed uszkodzeniami.

Przeczytaj również: Oleje do włosów niskoporowatych - jakie wybrać?

Najwięcej odpowiedzi B - włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate mają kosmyki, które łączą cechy włosów wysokoporowatych i niskoporowatych. Jeśli wasze odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i wynik nie jest jednoznaczny, najprawdopodobniej macie właśnie ten rodzaj kosmyków. Włosy średnio-porowate nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, czasem się puszą, czasem są oklapnięte, dlatego najlepsza jest tutaj metoda prób i błędów.

Czy porowatość włosów może się zmienić?

Sama nie może, jednak my możemy ją zmienić. Odpowiednio dobrana pielęgnacja może domknąć łuski włosa i przesunąć porowatość naszych włosów z wysokoporowatych na średnio-porowate. Bardzo skuteczny będzie zabieg Olaplex, który odbudowuje strukturę włosa. Niestety działa to również w drugą stronę. Nawet posiadaczki kosmyków niskoporowatych mogą doprowadzić je do zupełnej destrukcji. Dzieje się tak w przypadku częstego rozjaśniania lub farbowania włosów oraz częstej stylizacji. 

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest możliwość zmiany porowatości włosów, nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Na przykład włosy kręcone nigdy nie będę niskoporowate, spore rozchylenie łusek włosa występuje bowiem naturalnie w tym typie kosmyków.

Źródło zdjęcia głównego: Instagram

oleje do włosów niskoporowatych
iStock
Pielęgnacja Oleje do włosów niskoporowatych - jakie wybrać?
Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to oleje nasycone o małych cząsteczkach, takie jak olej kokosowy czy lniany. Jakie jeszcze oleje sprawdzą się przy włosach o niskiej porowatości i jak ich używać?

Dobranie nieodpowiedniego oleju do włosów niskoporowatych może je obciążyć i osłabić. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, przeznaczona do porowatości naszych włosów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje o małych cząsteczkach, które bez problemu wnikną we włosy o zbitej strukturze i domkniętych łuskach. Sprawdźcie, w jaki sposób olejować włosy niskoporowate , tak by ich nie obciążyć. Czym charakteryzują się włosy niskoporowate? Włosy niskoporowate to najzdrowszy typ włosy. Ich budowa i struktura jest zwarta, nie występują ubytki i uszkodzenia w strukturze. Zawsze wyglądają dobrze, są gładkie, lśniące i zdyscyplinowane. Nie ma problemu z ich czesaniem, nie plączą się, nie elektryzują i nie puszą. Posiadaczkami włosów o niskiej porowatości są najczęściej osoby, które nie farbują włosów, nie prostują ich oraz mają włosy proste. Największym problemem z włosami niskoporowatymi jest brak objętości i to, że łatwo je obciążyć. Tak naprawdę ich pielęgnacja powinna być minimalna , ale raz na jakiś czas warto je odżywić naturalnymi olejami.  Oleje do włosów niskoporowatych - jakie wybrać? Do olejowania włosów niskoporowatych powinno się stosować oleje bogatych w kwasy tłuszczone nasycone. Najlepiej sprawdzą się substancje o małych cząsteczkach, które łatwiej wchłoną się wgłąb włosów o niskiej przenikalności. Ponieważ włosy o niskiej porowatości mają zwartą strukturę i nie występują tam ubytki, oleje o dużych cząsteczkach nie miałyby szans wniknąć pod łuski kosmyków. Warto przetestować oleje o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 w połączeniu z omega-6 i omega-9. Takie połączenie ma najmocniejsze działanie pielęgnacyjne i odżywcze. Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to : olej kokosowy , olej palmowy, olej babassu, olej lniany, olej rycynowy , olej słonecznikowy, masło...

Przeczytaj
Włosy wysokoporowate - czym się charakteryzują, jak pielęgnować?
Fryzury Włosy wysokoporowate - czym się charakteryzują, jak pielęgnować?
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga szczególnej uwagi. Podpowiadamy, jak to robić z głową i jakich kosmetyków używać.
Milena Majak
grudzień 22, 2019

Jeśli zrobiłyście test na porowatość włosów , a kosmyk który wrzuciłyście do wody utonął, macie włosy wysokoporowate . Niestety nie ma się w tym przypadku czym chwalić, bo to oznacza, że wasze pasma są zniszczone i potrzebują natychmiastowego ratunku!  Włosy wysokoporowate - czyli jakie? Wysoka porowatość włosów oznacza, że weszły w ostatnie stadium zniszczenia . Jeśli mogłybyście przyjrzeć się takim włosom pod mikroskopem, zauważyłybyście poszarpaną strukturę. Łuska jest mocno rozchylona na zewnątrz , a więc łatwo wnikają wgłąb kosmyków substancje ze źle dobranych kosmetyków. Niszcząco działają również niesprzyjające warunki pogodowe oraz zanieczyszczenia z powietrza. Zdjęcie: istockphoto.com Włosy wysokoporowate są bardzo wrażliwe na działania wszelkich urządzeń do stylizacji . To znaczy, że w trakcie reanimowania ich absolutnie zakazane jest używanie prostownicy, lokówki, lokówkosuszarki i suszarki. W przypadku tego ostatniego istotne jest, aby zrezygnować z ciepłego powietrza na rzecz chłodnego oraz funkcji jonizacji. W innym przypadku cała pielęgnacja pójdzie na marne, bo mostki dwusiarczkowe nie będą mogły się odbudować.  Oto krótkie podsumowanie włosów wysokoporowatych w punktach: chłoną wodę jak gąbka puszą się i elektryzują są słabe, łamliwe, a czasami też sztywne w dotyku są suche, szorstkie bardzo się plączą Co prowadzi do wysokiej porowatości włosów? Naturalnie kręcone włosy są z natury średnio porowate lub wysokoporowate. Wynika to z ich struktury. Ponieważ włosy zawijają się, wytwarzane przez skórę sebum nie może ich otulić na całej długości , a więc też zabezpieczyć. Przez brak bariery ochronnej najpierw cierpi na tym zewnętrzna część, czyli łuska, a później również wnętrze, czyli kora. Wysoka porowatość włosów może być też nabyta. Niszczycielskie działanie zabiegów...

Przeczytaj
olejowanie włosów wysokoporowatych
iStock
Pielęgnacja Oleje do włosów wysokoporowatych – jakie wybrać?
Olejowanie włosów wysokoporowatych znacznie poprawi ich kondycję. Do tego typu włosów świetnie się sprawdzi oliwa z oliwek lub olej arganowy. Jakie jeszcze oleje używać do włosów o wysokiej porowatości?

Olejowanie to najlepszy sposób na pielęgnację włosów wysokoporowatych . Odpowiednio dobrany olej domknie łuski włosa, sprawi, że będę one nawilżone, gładkie i błyszczące. DO włosów o wysokiej porowatości najlepiej się sprawdzą oleje wielonienasycone i oleje jednonienasycone. Sprawdźcie, jakie oleje najlepiej sprawdzą się do tego typu włosów i w jaki sposób je stosować. Włosy wysokoporowate - czym się charakteryzują? Włosy wysokoporowate to najbardziej problematyczny rodzaj włosów. Ich łuski są odchylone, a struktura zniszczona. Często się plączą, elektryzują i puszą. Ze względy na to, że słabo utrzymują wodę, są suche, kruche i łamliwe. Włosy stają się wysokoporowate zazwyczaj po częstej koloryzacji, suszeniu wysoką temperaturą lub prostowaniu. Ten rodzaj włosów zarówno w dotyku, jak i wyglądzie często przypomina "siano". Do włosów wysokoporowatych nie należą jednak tylko włosy zniszczone, ale najczęściej również włosy kręcone. Zobacz także: Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja. Jakie oleje do włosów wysokoporowatych? Ze względu na mocne rozwarcie łusek, do tego rodzaju włosów najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone lub jednonienasycone. Wynika to z faktu, iż do włosów wysokoporowatych potrzebne są oleje o dużych lub bardzo dużych cząsteczkach, które łatwo nie znikają w strukturę włosa. Dodatkowo zawierają one kwasy omega-3 i omega-6 oraz kwasy omega-9, które dogłębnie odżywiają włosy. Oleje wielonienasycone do włosów wysokoporowatych: olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej krokoszowy , olej sojowy olej lniany, olej z nasion malin. Oleje jednonienasycone do włosów wysokoporowatych: oliwa z oliwek, olej z pestek moreli, olej macadamia, olej migdałowy, olej rzepakowy, olej arganowy, olej jojoba. Szczególnie trzeba uważać na olej kokosowy i olej  rycynowy ,...

Przeczytaj
włosy średnioporowate
Fryzury Włosy średnioporowate - jak je rozpoznać i pielęgnować?
Włosy średnioporowate to bardzo popularny rodzaj włosów. Dla niektórych to naturalny stan kosmyków, dla innych to jednak stan przejściowy w dążeniu do włosów niskoporowatych.
Laura Osakowicz
październik 19, 2020

Włosy średnioporowate mają cechy i niskoporowatych i wysokoporowatych. Nie sprawia to jednak, że są bardziej wymagające w pielęgnacji, na przykład jak cera mieszana. Wręcz przeciwnie, o wiele łatwiej zadbać o ich balans, szczególnie jeśli ten rodzaj włosów towarzyszy nam od zawsze. Trudniej, jeśli dążymy do tego, aby łuski naszych włosów były mocno domknięte - to dotyczy głównie osób, których włosy utraciły blask i stały się cienkie. Zobacz także:   Jak zagęścić włosy? Skuteczne sposoby na zagęszczenie włosów  Charakterystyka włosów średnioporowatych Włosy średnioporowate można zakwalifikować jako włosy normalne . Nie przesuszają się zbyt mocno i nie mają dużej tendencji do łamania się i puszenia, tak jak wysokoporowate. Niegroźne jest im też obciążenie , jak w przypadku niskoporowatych , chyba, że nałożymy zbyt dużą ilość odżywki od nasady - wtedy mogą się mocniej przetłuszczać. Jak więc je rozpoznać? Pomocny będzie test na porowatość włosów , ale oto kilka cech, którymi charakteryzują się włosy średnioporowate: Są podatne na stylizację  Łatwo się układają Dość szybko schnął (krócej niż niskoporowate, dłużej niż wysokoporowate) Mogą się delikatnie elektryzować i przesuszać na końcówkach Mogą przetłuszczać się pod czapką Bywają cienkie, ale nie łamią się nadmiernie Najczęściej to włosy falowane lub kręcone Choć z reguły średnioporowate, to niewymagający rodzaj włosa, mogą one przez zbyt małą ilość wartości odżywczych stać się włosami wysokoporowatymi , szczególnie, jeśli często poddawane są stylizacji na gorąco oraz farbowane i rozjaśniane. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymać ten stan odpowiednią pielęgnacją lub, gdy uważamy, że z...

Przeczytaj
  • Polecane
  • Najnowsze
  • Wybrane dla Ciebie