
Tlenek cynku to związek chemiczny otrzymywany w procesie prażenia rudy cynkowej. Jest to także naturalny minerał, występuje w przyrodzie. Do produkcji kosmetyków, farb czy tworzyw sztucznych wykorzystywany jest tlenek cynku w postaci białego proszku. Proszek ten pełni funkcję zagęstnika, bariery zabezpieczającej przed czynnikami środowiskowymi, substancji oczyszczającej i wysuszającej. Tlenek cynku jest świetnie tolerowany przez skórę – nie wywołuje alergii i nie zapycha porów.
Tlenek cynku w kosmetyce
Tlenek cynku znajdziemy w składzie różnego rodzaju specyfików dostępnych w aptece, w kosmetykach pielęgnacyjnych oraz tych do makijażu. Najpopularniejszym aptecznym kosmetykiem z tym związkiem chemicznym jest maść cynkowa, która sprawdza się zarówno w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry u niemowlaków, jak i zmian zapalnych u osób zmagających się z trądzikiem.
Do kosmetyków pielęgnacyjnych tlenek cynku trafia w związku ze swoim działaniem:
- ochronnym,
- wysuszającym,
- przeciwzapalnym,
- ściągającym,
- oczyszczającym,
- regenerującym,
- antybakteryjnym.
Tlenek cynku w kosmetykach do cery trądzikowej
Tlenku cynku w kosmetykach powinny zwłaszcza szukać osoby ze skórą przetłuszczającą się i trądzikową. Reguluje on bowiem funkcje wydzielnicze skóry, zmniejszając produkcję łoju odpowiedzialnego za nieestetyczny połysk skóry oraz powstawanie zaskórników. Za sprawą swojego działania ściągającego tlenek cynku zmniejsza widoczność porów, a działając przeciwzapalnie przyspiesza znikanie pryszczy.
Tlenek cynku w kosmetykach przeciwsłonecznych
Tlenek cynku to jeden z filtrów mineralnych (fizycznych) stosowanych w kosmetykach zapewniających ochronę przeciwsłoneczną. Tworzy on bowiem na skórze barierę zabezpieczającą, odbijając i rozpraszając promienie UVA.
Kod rabatowy Superpharm to doskonała okazja, aby bez obaw o zbyt duże koszty zamówić kosmetyki z tlenkiem cynku.
Tlenek cyku w kosmetykach do makijażu
W tak zwanych kosmetykach kolorowych wykorzystywane są matujące i kryjące właściwości tlenku cynku. Dlatego znajdziemy go w składzie podkładów i pudrów (zwłaszcza tych droższych, w pozostałych stosowany jest talk). Jest on zwłaszcza składnikiem podkładów mineralnych, w których towarzyszy zwykle optycznie wygładzającej cerę mice.
Zobacz także: Sprawdź, dlaczego warto szukać cynku w jedzeniu, suplementach i kosmetykach!