
To jedna z gorszych form trądziku. Sprawdź, jak ją rozpoznać!
Od trądziku młodzieńczego różni się wyglądem zmian i ich bolesnością. Na skutek wywołanego przez męskie hormony płciowe nadmiernego złuszczania naskórka oraz wzmożonej produkcji łoju pod skórą zaczynają powstawać podobne do czyraków torbiele. Te wypełnione ropą zmiany są jak guzki - zaokrąglone, dość twarde i bolesne. Próba ich wyciśnięcia może zakończyć się dramatycznie, bo rozniesieniem zakażenia, trudno gojącą się ranką lub wręcz trwałą blizną.

Fot.: iStock
Trądzik torbielowaty - jak go leczyć?
Nieumiejętne próby usunięcia tego rodzaju trądziku mogą mieć naprawdę przykre konsekwencje, dlatego do walki z nim trzeba uzbroić się w starannie dobrane kosmetyki, fachową pomoc i dużą cierpliwość. Leczenie w domu możemy rozpocząć od smarowania zmian torbielowatych maścią ichtiolową. Warto też nakładać na nie kosmetyki z kwasem salicylowym. Gdy kosmetyki domowe i apteczne zawodzą, po pomoc trzeba się zgłosić do dermatologa. Trądzik torbielowaty leczy się zwykle przez podawanie doustnie antybiotyków, leków sterydowych lub izotretynoiny.
Dzięki tym produktom bolesne guzki zaczną znikać z Twojej twarzy!
Zobacz także: Masz trądzik? Oto 8 kosmetyków z Sephory, które pomogą ci o nim zapomnieć!
Leczeniu trądziku torbielowatego towarzyszyć powinna zmiana stylu życia. Dolegliwość ta zaostrza się między innymi na skutek wzmożonego stresu oraz spożywania przetworzonej żywności i dużych ilości nabiału. Dlatego chcąc pozbyć się z twarzy torbieli, dobrze jest zdrowo się odżywiać i unikać nerwów.
Zdjęcie główne: iStock