
Trądzik na brodzie - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Trądzik na brodzie może mieć różne postacie, a pozbycie się go nie jest łatwe. Najważniejszą kwestią jest wizyta u dermatologa, który dobierze indywidualne leczenie. Zazwyczaj są to preparaty miejscowe na bazie antybiotyków. Równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja, świadome oczyszczanie, ale także nawilżanie skóry.
Trądzik na brodzie - przyczyny
Trądzik na brodzie jest jednym z objawów trądziku pospolitego, a niekiedy również innych rodzajów trądziku, na przykład krostkowo-grudkowego. Często pojawia się on na brodzie ze względu na fakt, że leży ona w strefie T, która zazwyczaj wydziela nieco więcej sebum niż reszta twarzy.
Proces tworzenia się trądziku na brodzie jest uwarunkowany właśnie nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Mieszki włosowe są zapchane przez sebum i ewentualne zanieczyszczenie, co tworzy stan zapalny w postaci krostek.
Najczęstsze przyczyny, które wpływają na pojawienie się trądziku na brodzie to:
- uwarunkowania genetyczne (cera tłusta, mieszana),
- nieodpowiednia pielęgnacja i/lub higiena,
- niezdrowa dieta/nietolerancje pokarmowe,
- nadpotliwość skóry,
- problemy hormonalne,
- zmiany hormonalne (ciąża, miesiączka),
- przewlekły stres, zmęczenie.
Leczenie trądziku na brodzie
Leczenie poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną. Lekarz po serii badań dopasowuje indywidualne leczenie, dopasowane do postaci naszego trądziku oraz aktualnej kondycji cery. Przede wszystkim stosuje się kremy, maści i żele na bazie antybiotyków, jak erytromycyna i tetracyklina oraz metronidazol. Przy nasileniu objawów możliwa jest również antybiotykoterapia doustna.
Leczenie może się również opierać lub być uzupełnione o retinoidy, zabiegi kosmetyczne czy leki hormonalne. Wszystko zależne jest od przyczyn, rodzaju i aktywności trądziku.
Domowe sposoby na trądzik na brodzie
Pielęgnacja skóry jest niezwykle ważnym elementem wspierającym leczenie trądziku na brodzie. Źle dobrane kosmetyki mogą być przyczyną pojawienia się niedoskonałości i utrudniać pozbycie się ich. Przede wszystkim pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu skóry. Największą zbrodnią na naszej skórze jest spanie w makijażu! Zawsze dokładnie usuwajmy makijaż i nie zapominajmy o myciu twarzy dwa razy dziennie. Najlepiej sprawdzą się tutaj specjalne płyny i żele do mycia twarzy przeznaczone do cery trądzikowej o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków do nawilżania skóry. Unikajmy bardzo tłustych konsystencji, które mogą działać komedogennie i jeszcze dodatkowo zapychać pory. Ze względu na to, że skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum, powinniśmy unikać natłuszczania, czyli olejów i maseł roślinnych. W tym przypadku rewelacyjnie sprawdzą się lekkie kremy z kwasem hialuronowym, które mocno nawilżą skórę. Nie zapominajmy o tym kroku pielęgnacyjnym, gdyż przesuszona skóra może produkować jeszcze większą ilość łoju!
Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki, w których składzie znajdziemy substancje, które mają zwalczać problemy skóry, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, odtykają pory i dogłębnie oczyszczają skórę, a ponadto regulują wydzielanie sebum. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład peelingi enzymatyczne, kwas azelainowy, maść ichtiolowa lub cynkowa czy produkty na bazie retinolu. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z dermatologiem, który podpowie nam, które składniki najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku.