klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź

18+

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

trądzik odwrócony
Pielęgnacja

Trądzik odwrócony to poważna choroba. Sprawdź, jak go rozpoznać!

Acne inversa z początku przypomina zwykły trądzik. Z czasem jednak rozwija się w bardzo uciążliwą chorobę...
Matylda Nowak
wrzesień 06, 2019

Trądzik odwrócony zaczyna się tak "niewinne", że można go pomylić z trądzikiem pospolitym. Pojawia się przy fałdach skóry, w takich miejscach jak pachwiny i pachy, pośladki i okolice narządów płciowych oraz owłosiona skóra głowy. Najpierw są bolesnymi guzkami, ale z czasem zamieniają się w rozległe stany zapalane, które na dodatek drastycznie zmieniają wygląd skóry.

Zobacz także: W leczeniu tego trądziku często uczestniczy psycholog lub psychiatra...

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Jak rozpoznać trądzik odwrócony?

We wczesnych stadiach choroby dochodzi do tak zwanej hiperkeratozy ujścia mieszka włosowego, czyli pogrubienia warstwy rogowej naskórka w tym miejscu. Tworzą się wtedy krosty i zaskórniki bardzo przypominające trądzik pospolity. Z czasem dochodzi do pęknięcia mieszka włosowego i pojawia się nasilony naciek zapalny – rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk i zebranie się płynu surowiczego, które są reakcją organizmu na wtargnięcie do niego drobnoustrojów (bakterii, grzybów). Na tym etapie w miejscu powstania stanu zapalnego może pojawić się ropień i przetoki.

W kolejnym stadium choroby dochodzi do uszkodzenia lub wręcz zniszczenia tak zwanych gruczołów apokrynowych – specyficznych gruczołów potowych, które nie wytwarzają wydzieliny, żeby uregulować temperaturę ciała (tak jak zwykłe gruczoły potowe), ale są stymulowane przez hormony i silne emocje (np. stres). W późnym stadium trądziku odwróconego dochodzi między innymi do zwłóknienia skóry właściwej i tkanki podskórnej (robią się grubsze i mniej elastyczne) oraz poważnego stanu zapalnego.

Przyczyny trądziku odwróconego nie są do końca znane. Część naukowców twierdzi, że jest on chorobą dziedziczną lub chorobą, do której dziedziczy się predyspozycje. Na trądzik odwrócony najczęściej chorują mężczyźni po okresie pokwitania oraz osoby otyłe i palące papierosy (nikotyna powoduje miedzy innymi nasilenie hiperkeratozy).

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry to choroba uciążliwa i przewlekła. Jak ją rozpoznać?

Trądzik odwrócony leczony jest zwykle antybiotykami podawanymi doustnie (np. tetracykliną) lub stosowanymi miejscowo (np. erytromycyna). Często jednak konieczne jest leczenie operacyjne, podczas którego wycina się chore tkanki wraz z marginesem zdrowej skóry. 

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
rodzaje trądziku trądzik pospolity trądzik osoby dorosłej trądzik różowaty leczenie retinol antybiotyki kwas salicylowy kwas glikolowy kwas azelainowy
Pielęgnacja Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Żeby skutecznie leczyć trądzik, trzeba rozpoznać jego rodzaj. Innego typu kosmetyki, leki i zabieg stosuje się przy trądziku młodzieńczym a inne przy trądziku różowatym.
Matylda Nowak
kwiecień 14, 2020

Trądzik to choroba skóry związana z nieprawidłowym złuszczaniem się naskórka oraz łojotokiem. Ale zarówno jego objawy, jak i przebieg oraz leczenie mogą się różnić. Dwoma podstawowymi rodzajami trądziku są trądzik niezapalny (inaczej retencyjny) i zapalny .  Przy trądziku niezapalnym mamy do czynienia tylko z zaskórnikami otwartymi lub zamkniętymi . Natomiast przy trądziku zapalnym dochodzi do przerwania ściany mieszka włosowego wypełniającego się łojem i złuszczonym naskórkiem, w efekcie czego powstają grudki, krostki, guzki lub torbiele (cysty) .    Fot.: iStock Rodzaje trądziku – objawy, leczenie W ostatecznym określeniu, na jaki typ trądziku cierpimy, pomoże nam dermatolog. Ale wizytę u lekarza dobrze jest poprzedzić uważnymi oględzinami własnej skóry. Zwłaszcza, że każdego dnia możemy się przyczyniać do pogorszenia lub polepszenia jej stanu .  Wybierając odpowiednie dla naszego rodzaju trądziku kosmetyki i dostępne bez recepty lekarstwa możemy możemy wyraźnie poprawić jej wygląd, zanim jeszcze dermatolog wdroży odpowiednie leczenie.  Odmiany trądziku: Trądzik pospolity (młodzieńczy) – pojawia się głównie w okresie dojrzewania i jego głównymi objawami są zaskórnik zamknięte i otwarte pojawiające się na twarzy i plecach. W zależności od nasilenia trądziku zaskórnikom towarzyszą grudki, krostki lub cysty. W leczeniu trądziku pospolitego stosuje się najczęściej kwas salicylowy , ichitiol ,  nadtlenek benzoilu oraz stosowane miejscowo lub doustnie antybiotyki i retinoidy. Trądzik wieku dojrzałego – najczęściej dotyczy kobiet po 25. roku życia. Jego objawami są zazwyczaj bolesne, głębokie zmiany – cysty umiejscowione w okolicach żuchwy, szyi i brody. W pielęgnacji cery z trądzikiem wieku dojrzałego stosuje się retinol , kwas glikolowy i kwas salicylowy. Dermatolog sugeruje zwykle leczenie antybiotykami lub retinoidami....

Przeczytaj
łysienie androgenowe
iStock
Pielęgnacja Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie
Łysienie androgenowe to choroba powszechnie występująca u mężczyzn po 50 roku życia i kobiet w podeszłym wieku. Istnieje kilka metod leczenia, takich jak leczenie farmakologiczne lub przeszczep włosów. Sprawdź, co jest przyczyną androgenowego wypadania włosów i jak je rozpoznać.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 20, 2019

Łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia. Występuje on zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, często włosy pozostają jedynie na bokach i tyle głowy. To choroba, która ma w zależności od płci, podłoże genetyczne lub hormonalne. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je wyleczyć? Łysienie androgenowe - przyczyny Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT, czyli pochodna męskiego hormonu testosteronu. DHT prowadzi do zaniku mieszków włosowych poprzez oddziaływanie na ich receptory androgenowe. Prowadzi to do sytuacji, w której włosy rosną coraz słabsze i krótsze, a z czasem przestają się pojawiać. Dodatkowo dochodzi do nadprodukcji łoju skórnego, czyli przetłuszczania się skóry głowy . Tak więc łysienie męskie ma najczęściej podłoże genetyczne. Niekiedy prowadzi do niego również silne napięcie skóry głowy. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn około 50 roku życia, lecz pierwsze objawy pojawiają się niekiedy już u nastoletnich chłopców. Przeczytaj również: Mezoterapia skóry głowy - cena, efekty, jak wygląda zabieg? Rozróżnia się również łysienie androgenowe damskie, które objawia się wypadaniem włosów na szczycie głowy. Spowodowane jest najczęściej przez zaburzenia hormonalne , takie jak: guzy jajnika, guzy nadnerczy,  zespół wielotorbielowatych jajników, zespół nadnerczowo-płciowy, zespół Cushinga. Łysienie androgenowe - objawy U mężczyzn w początkowym stadium choroby następuje wypadanie włosów w okolicy czoła oraz skroni, co skutkuje stopniowym cofaniem się linii włosów. Następnie włosy w centralnej części głowy są coraz krótsze i słabsze, a po jakimś czasie zupełnie zanikają. Pierwsze symptomy pojawią się już przed 20 rokiem życia i nasilają się z wiekiem. Wyświetl ten post na...

Przeczytaj
trądzik różowaty
iStock
Pielęgnacja Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik różowaty to uciążliwa i przewlekła choroba. Dobór odpowiedniej pielęgnacji i leczenie dermatologiczne pomoże złagodzić objawy i pozbyć się choroby.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 18, 2019

Trądzik różowaty to przewlekła i powszechnie występujące choroba skóry twarzy. Dolegliwości bywają bardzo nieprzyjemne, a jego leczenie często trwa kilka miesięcy lub lat. Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego i jak go wyleczyć? Trądzik różowaty - co to jest? Trądzik różowaty to choroba skóry twarzy, która ma charakter przewlekły. Ten rodzaj trądziku uznawany jest za zespół objawów zaliczany do nerwic naczynioruchowych skóry. Najczęściej zapadają na niego kobiety, choć u mężczyzn ma ostrzejszy przebieg. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj około 30 roku życia. Na twarzy początkowo pojawiają się rumień i poszerzone naczynia krwionośne, a następnie grudki i krostki. Niekiedy u chorych dochodzi do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych oraz przerostu ograniczonego. To dość częsta przypadłość, która pojawia się u około 10% populacji. Trądzik różowaty - przyczyny Przyczyny powstania trądziku różowatego są różnorodne i złożone. Predyspozycje do zachorowania na tę chorobę mają osoby o określonym fototypie skóry - jasnej karnacji, oczach i włosach. Tendencja do jego powstawania widoczna jest również na podłożu genetycznym. Istnieje wiele przyczyn składających się na powstanie trądziku różowatego, takich jak: czynniki egzogenne, zakażenie nużeńcem ludzkim oraz litofilnym drożdżakiem, stres, nieprawidłowa dieta - nadużywanie alkoholu, ostrych przypraw, kawy i herbaty, zbyt duża aktywność fizycznej,  narażenie skóry na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry , przyjmowanie niektórych leków, np. steroidów, statyny, antybiotyków, alergia, nadciśnienie tętnicze, problemy z układem pokarmowym. Zobacz także: Najlepsze kremy do cery naczynkowej. Trądzik różowaty - objawy Objawy trądziku różowatego zależą od etapu choroby. Wyróżniamy trzy okresy:...

Przeczytaj
pryszcze powstawanie leczenie
Pielęgnacja Jak powstają pryszcze?
Zanim wyruszysz na plac boju, dobrze poznaj swojego przeciwnika! Zdradzamy, skąd biorą się pryszcze i jak walczyć z ropnymi krostami.
Matylda Nowak
styczeń 07, 2020

Znamy najróżniejsze odmiany trądziku - rozpoznawalny po charakterystycznym zaczerwienieniu skóry trądzik różowaty , wymagający specyficznego leczenia trądzik grzybiczy czy groźny trądzik odwrócony . Jednak najczęściej jego występująca postać to trądzik grudkowo-krostkowy, z wyjątkowo uciążliwymi i bardzo szpecącymi zmianami zapalnymi. Wypełnione ropą torbiele przypominają mitologiczną Hydrę - w miejsce jednego źle wyciśniętego pryszcza mogą pojawić się dwa lub trzy nowe . Fot.: iStock Jak powstają pryszcze? Ropne krostki powstają z pierwotnego wykwitu trądzikowego, czyli mikrozaskórnika. Wszystko zaczyna się od nadmiernego wydzielania łoju i zaburzonego złuszczania naskórka. W mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy, który zostaje zablokowany przez gromadzące się w nim korneocyty, czyli komórki naskórka. Gromadzący się w mieszku włosowym łój czyni jego ściany bardziej przepuszczalnymi oraz przyczynia się do intensywnego namnażania się bakterii Cutibacterium acnes . Te beztlenowce należą do naturalnej flory bakteryjnej skóry, ale w nadmiarze zaczynają jej szkodzić. Bakterie Cutibacterium acnes powodują rozkład łoju. Powstałe przy tej okazji wolne kwasy tłuszczowe działają drażniąco i wywołują stan zapalny . Na powierzchni skóry pojawia się zaczerwieniona i zwykle także bolesna grudka. W pewnym momencie dochodzi do naruszenia osłabionej już ścianki mieszka włosowego i jego zawartość rozlewa się na okoliczną tkankę. Powstaje torbiel wypełniona ropą i osoczem. Jak wycisnąć pryszcza? Zwykle na widok krosty od razu rzucamy się do jej wyduszania. Tymczasem pryszcze wyciskane w nieodpowiedni sposób lub w niewłaściwym momencie mają w zwyczaju "odrastać" i pozostawiać po sobie przebarwienia lub nawet blizny . Dlatego, żeby skutecznie usunąć z twarzy krostę, należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie kosmetyki....

Przeczytaj