serum neutrogena
Wyniki testu
Suplement diety ShineMe
Chcę testować
Bioderma Sébium Kerato+
Chcę testować
prostownica BaByliss
Wyniki testu
zestaw kosmetyków z serii kozie mleko
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Samarite
Chcę testować
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Chcę testować
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Laureaci
kosmetyki garnier
Wyniki testu
produkty z linii Chlorofil od marki Soraya
Chcę testować
Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0
Chcę testować
żele intymne Unimil
Wyniki testu
dermokosmetyki Eucerin
Wyniki testu
Colgate® Max White Ultra Active Foam
Chcę testować
tołpa dermo enzyme
Chcę testować
suplement diety FeMe Complex Health Labs Care
Chcę testować
Serum TetraVIT C 10% Glow On
Chcę testować
Equilibra
Wyniki testu
cetaphil
Laureaci
ziaja
Laureaci

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

trądzik odwrócony
Pielęgnacja

Trądzik odwrócony to poważna choroba. Sprawdź, jak go rozpoznać!

Acne inversa z początku przypomina zwykły trądzik. Z czasem jednak rozwija się w bardzo uciążliwą chorobę...

Trądzik odwrócony zaczyna się tak "niewinne", że można go pomylić z trądzikiem pospolitym. Pojawia się przy fałdach skóry, w takich miejscach jak pachwiny i pachy, pośladki i okolice narządów płciowych oraz owłosiona skóra głowy. Najpierw są bolesnymi guzkami, ale z czasem zamieniają się w rozległe stany zapalane, które na dodatek drastycznie zmieniają wygląd skóry.

Zobacz także: W leczeniu tego trądziku często uczestniczy psycholog lub psychiatra...

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Jak rozpoznać trądzik odwrócony?

We wczesnych stadiach choroby dochodzi do tak zwanej hiperkeratozy ujścia mieszka włosowego, czyli pogrubienia warstwy rogowej naskórka w tym miejscu. Tworzą się wtedy krosty i zaskórniki bardzo przypominające trądzik pospolity. Z czasem dochodzi do pęknięcia mieszka włosowego i pojawia się nasilony naciek zapalny – rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk i zebranie się płynu surowiczego, które są reakcją organizmu na wtargnięcie do niego drobnoustrojów (bakterii, grzybów). Na tym etapie w miejscu powstania stanu zapalnego może pojawić się ropień i przetoki.

W kolejnym stadium choroby dochodzi do uszkodzenia lub wręcz zniszczenia tak zwanych gruczołów apokrynowych – specyficznych gruczołów potowych, które nie wytwarzają wydzieliny, żeby uregulować temperaturę ciała (tak jak zwykłe gruczoły potowe), ale są stymulowane przez hormony i silne emocje (np. stres). W późnym stadium trądziku odwróconego dochodzi między innymi do zwłóknienia skóry właściwej i tkanki podskórnej (robią się grubsze i mniej elastyczne) oraz poważnego stanu zapalnego.

Przyczyny trądziku odwróconego nie są do końca znane. Część naukowców twierdzi, że jest on chorobą dziedziczną lub chorobą, do której dziedziczy się predyspozycje. Na trądzik odwrócony najczęściej chorują mężczyźni po okresie pokwitania oraz osoby otyłe i palące papierosy (nikotyna powoduje miedzy innymi nasilenie hiperkeratozy).

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry to choroba uciążliwa i przewlekła. Jak ją rozpoznać?

Trądzik odwrócony leczony jest zwykle antybiotykami podawanymi doustnie (np. tetracykliną) lub stosowanymi miejscowo (np. erytromycyna). Często jednak konieczne jest leczenie operacyjne, podczas którego wycina się chore tkanki wraz z marginesem zdrowej skóry. 

Zdjęcie główne: iStock

rodzaje trądziku trądzik pospolity trądzik osoby dorosłej trądzik różowaty leczenie retinol antybiotyki kwas salicylowy kwas glikolowy kwas azelainowy
Pielęgnacja
Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Żeby skutecznie leczyć trądzik, trzeba rozpoznać jego rodzaj. Innego typu kosmetyki, leki i zabieg stosuje się przy trądziku młodzieńczym a inne przy trądziku różowatym.

Trądzik to choroba skóry związana z nieprawidłowym złuszczaniem się naskórka oraz łojotokiem. Ale zarówno jego objawy, jak i przebieg oraz leczenie mogą się różnić. Dwoma podstawowymi rodzajami trądziku są trądzik niezapalny (inaczej retencyjny) i zapalny .  Przy trądziku niezapalnym mamy do czynienia tylko z zaskórnikami otwartymi lub zamkniętymi . Natomiast przy trądziku zapalnym dochodzi do przerwania ściany mieszka włosowego wypełniającego się łojem i złuszczonym naskórkiem, w efekcie czego powstają grudki, krostki, guzki lub torbiele (cysty) .    Fot.: iStock Rodzaje trądziku – objawy, leczenie W ostatecznym określeniu, na jaki typ trądziku cierpimy, pomoże nam dermatolog. Ale wizytę u lekarza dobrze jest poprzedzić uważnymi oględzinami własnej skóry. Zwłaszcza, że każdego dnia możemy się przyczyniać do pogorszenia lub polepszenia jej stanu .  Wybierając odpowiednie dla naszego rodzaju trądziku kosmetyki i dostępne bez recepty lekarstwa możemy możemy wyraźnie poprawić jej wygląd, zanim jeszcze dermatolog wdroży odpowiednie leczenie.  Odmiany trądziku: Trądzik pospolity (młodzieńczy) – pojawia się głównie w okresie dojrzewania i jego głównymi objawami są zaskórnik zamknięte i otwarte pojawiające się na twarzy i plecach. W zależności od nasilenia trądziku zaskórnikom towarzyszą grudki, krostki lub cysty. W leczeniu trądziku pospolitego stosuje się najczęściej kwas salicylowy , ichitiol ,  nadtlenek benzoilu oraz stosowane miejscowo lub doustnie antybiotyki i retinoidy. Trądzik wieku dojrzałego – najczęściej dotyczy kobiet po 25. roku życia. Jego objawami są zazwyczaj bolesne, głębokie zmiany – cysty umiejscowione w okolicach żuchwy, szyi i brody. W pielęgnacji cery z trądzikiem wieku dojrzałego stosuje się retinol , kwas glikolowy i kwas salicylowy. Dermatolog sugeruje zwykle leczenie antybiotykami lub retinoidami....

pryszcze powstawanie leczenie
Pielęgnacja
Jak powstają pryszcze?
Zanim wyruszysz na plac boju, dobrze poznaj swojego przeciwnika! Zdradzamy, skąd biorą się pryszcze i jak walczyć z ropnymi krostami.

Znamy najróżniejsze odmiany trądziku - rozpoznawalny po charakterystycznym zaczerwienieniu skóry trądzik różowaty , wymagający specyficznego leczenia trądzik grzybiczy czy groźny trądzik odwrócony . Jednak najczęściej jego występująca postać to trądzik grudkowo-krostkowy, z wyjątkowo uciążliwymi i bardzo szpecącymi zmianami zapalnymi. Wypełnione ropą torbiele przypominają mitologiczną Hydrę - w miejsce jednego źle wyciśniętego pryszcza mogą pojawić się dwa lub trzy nowe . Fot.: iStock Jak powstają pryszcze? Ropne krostki powstają z pierwotnego wykwitu trądzikowego, czyli mikrozaskórnika. Wszystko zaczyna się od nadmiernego wydzielania łoju i zaburzonego złuszczania naskórka. W mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy, który zostaje zablokowany przez gromadzące się w nim korneocyty, czyli komórki naskórka. Gromadzący się w mieszku włosowym łój czyni jego ściany bardziej przepuszczalnymi oraz przyczynia się do intensywnego namnażania się bakterii Cutibacterium acnes . Te beztlenowce należą do naturalnej flory bakteryjnej skóry, ale w nadmiarze zaczynają jej szkodzić. Bakterie Cutibacterium acnes powodują rozkład łoju. Powstałe przy tej okazji wolne kwasy tłuszczowe działają drażniąco i wywołują stan zapalny . Na powierzchni skóry pojawia się zaczerwieniona i zwykle także bolesna grudka. W pewnym momencie dochodzi do naruszenia osłabionej już ścianki mieszka włosowego i jego zawartość rozlewa się na okoliczną tkankę. Powstaje torbiel wypełniona ropą i osoczem. Jak wycisnąć pryszcza? Zwykle na widok krosty od razu rzucamy się do jej wyduszania. Tymczasem pryszcze wyciskane w nieodpowiedni sposób lub w niewłaściwym momencie mają w zwyczaju "odrastać" i pozostawiać po sobie przebarwienia lub nawet blizny . Dlatego, żeby skutecznie usunąć z twarzy krostę, należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie kosmetyki....

Trądzik różowaty
Fotolia
Pielęgnacja
Mam problem: trądzik różowaty
Trądzik różowaty, zwany również rosacea, najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 30-40 lat. Jest to przewlekłe schorzenie, które obejmuje głównie okolice nosa i policzków i oprócz rumienia charakteryzuje się obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych. Sprawdź co nasila objawy trądziku i jak pielęgnować ten typ skóry.

Trądzik różowaty - objawy Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych . Patogeneza schorzenia jest niejasna, bierze się pod uwagę współistnienie różnych czynników. Występuje u ok. 10% populacji, a u ponad 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień, teleangiektazje). Pojawia się częściej u pacjentów z I, II fototypem skóry, niebieskimi oczami i jasnymi włosami. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wielu autorów uważa, że podłoże zmian stanowią zaburzenia łojotokowe współistniejące ze zmianami naczyniowymi. Zmiany chorobowe lokalizują się w strefach łojotokowych skóry, występują rzadziej u osób z nadmierną czynnością gruczołów łojowych (postać przerosła i piorunująca TR). Wiadomo także, że TR jest chorobą zapalną, a odczyn zapalny odgrywa podstawową rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Wczesny okres TR zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry i na wiele lat może wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian w przebiegu choroby. Pierwsze objawy obserwujemy u kobiet około 20 roku życia, szczególnie jeśli dochodziło do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Pacjentki często skarżą się początkowo na nietolerancję kosmetyków. Dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, ale okresowo może wystąpić dyskretny rumień i pojedyncze teleangiektazje. Dominującym objawem w tym okresie jest napadowe czerwienienie twarzy (flushing) pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych. Początkowo objawy typu „flushing są przemijające, ale następnie wraz z uszkodzeniem naczyń dochodzi do powstania utrwalonych zmian rumieniowych. Zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie naczyń...

trądzik zaskórnikowy
iStock
Pielęgnacja
Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Nieestetyczne, czarne kropki na nosie to objaw trądziku zaskórnikowego. Sprawdź, jak powstają zaskórniki i wągry i jak się ich pozbyć.

Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne. Trądzik zaskórnikowy - czym jest? Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego: trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny, trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych. Trądzik zaskórnikowy - przyczyny Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają: hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum, nieodpowiednia pielęgnacja - nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów, brak higieny, dieta, styl życia, palenie papierosów . Trądzik zaskórnikowy - jak się go pozbyć? Pielęgnacja przy...

Nasze akcje
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Avon oceniany jako marka luksusowa
Pielęgnacja
Avon oceniany jako marka luksusowa!
Partner
Szczotka prostująca Philips
Fryzury
Podgrzewana szczotka prostująca z jonizacją BHB885/00 od Philips sprawdzona przez Top Recenzentki!
Partner
Babyliss
Fryzury
Redaktorki sprawdziły prostownicę BaByliss dodającą włosom połysk. Jak sprawdziła się na 3 różnych typach włosów?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost