klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
trądzik różowaty
iStock
Pielęgnacja

Trądzik ropowiczy – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik ropowiczy to uciążliwa odmiana trądziku, w której głównym objawem są rozległe zmiany ropne. Pojawia się zazwyczaj u osób w wieku dojrzewania lub przy nieodpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 13, 2020

Trądzik ropowiczy jest bardzo trudny do wyleczenia i bolesny. Zazwyczaj niezbędne jest wprowadzenie doustnego i zewnętrznego leczenia dermatologicznego. Leczenie warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją - peelingami enzymatycznymi, unikaniem kosmetyków komedogennych i naturalnymi maściami przeciwzapalnymi.

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Trądzik ropowiczy - przyczyny

Trądzik ropowiczy to jeden z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych rodzajów trądziku. Ten rodzaj trądziku pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie każda osoba z trądzikiem ma krosty ropne, których usunięcie jest bardzo uciążliwe.

Takie zmiany skórne są charakterystyczne dla okresu dojrzewania, gdyż są odpowiedzią na zmiany hormonalne w organizmie. Bezpośrednią przyczyną trądziku ropowiczego jest zaburzenie w produkowaniu androgenów i testosteronu. Dochodzi wtedy do zablokowania gruczołów łojowych, gdzie gromadzą się sebum i bakterie. Prowadzi to do powstania krost ropnych.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której pospolity trądzik zmienia się krosty ropne. Na powstanie trądziku ropowiczego w ten sposób wpływ mają:

  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej,
  • brak lub nieprawidłowy demakijaż,
  • zła dieta,
  • używki,
  • nadprodukcja sebum.

Objawy trądziku ropnego

Trądzik ropowiczy objawia się powstawaniem torbielowatych zmian ropnych. Są one bardzo rozległe i bardzo długo utrzymują się na skórze. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale również na dekolcie czy plecach. Jest to bardzo silny stan zapalny, który może być bolesny i zaczerwieniony.

Wokół trądziku ropowiczego pojawiają się często również inne zmiany skórne, takie jak krostki, pryszcze i zaskórniki.

Niestety niekiedy po trądziku ropnym na skórze pozostają nieestetyczne blizny i przebarwienia.

Zobacz także: Retinoidy - jak działają i jak ich używać?

Jak pozbyć się trądziku ropowiczego?

Pamiętajcie, że pod żadnym pozorem nie należy rozdrapywać ani wyciskać zmian ropnych, ponieważ może dojść do rozprzestrzeniania bakterii po skórze i pogorszenia sytuacji!

Leczenie trądziku ropowiczego

Niestety ten rodzaj trądziku jest bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia. W tym przypadku niezbędna będzie konsultacja i wdrożenie odpowiedniego leczenia przez dermatologa. W przypadku ropnych zmian skórnych niestety najczęściej niezbędne są retinoidy lub antybiotyki.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Do tego dochodzi odpowiednia pielęgnacja, która jest niezwykle ważna. Musimy unikać kosmetyków z takimi składnikami, jak:

  • oleje mineralne,
  • silikony,
  • barwniki,
  • niektóre konserwanty.

Działają one komedegennie, czyli jeszcze bardziej zapychają pory skóry.

Należy także unikać peelingów mechanicznych, przez które możemy roznieść bakterie na inne partii ciała i twarzy. Świetnie za to sprawdzą się tutaj peelingi enzymatyczne, dzięki którym pozbędziemy się martwego naskórka i oczyścimy buzię. 

Na wypryski świetnie działają również naturalne maści. Ich stosowanie należy jednak skonsultować z dermatologiem. Najskuteczniejsze kosmetyki to maść cynkową i maść ichtiolową.

 

Komentarze
trądzik na twarzy
Pielęgnacja Trądzik na brodzie - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Trądzik na brodzie to bardzo często problem spowodowany wydzielaniem zbyt dużej ilości sebum przez gruczołowy łojowe. Przyczyną mogą być zmiany lub problemy hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja, a czasami po prostu uwarunkowania genetyczne, o czym mogą poświadczyć posiadaczki tłustej cery.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 11, 2020

Trądzik na brodzie może mieć różne postacie, a pozbycie się go nie jest łatwe. Najważniejszą kwestią jest wizyta u dermatologa, który dobierze indywidualne leczenie. Zazwyczaj są to preparaty miejscowe na bazie antybiotyków. Równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja, świadome oczyszczanie, ale także nawilżanie skóry. Trądzik na brodzie - przyczyny Trądzik na brodzie jest jednym z objawów trądziku pospolitego, a niekiedy również innych rodzajów trądziku, na przykład krostkowo-grudkowego. Często pojawia się on na brodzie ze względu na fakt, że leży ona w strefie T , która zazwyczaj wydziela nieco więcej sebum niż reszta twarzy. Proces tworzenia się trądziku na brodzie jest uwarunkowany właśnie nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe . Mieszki włosowe są zapchane przez sebum i ewentualne zanieczyszczenie, co tworzy stan zapalny w postaci krostek.  Najczęstsze przyczyny, które wpływają na pojawienie się trądziku na brodzie to: uwarunkowania genetyczne ( cera tłusta , mieszana), nieodpowiednia pielęgnacja i/lub higiena, niezdrowa dieta/nietolerancje pokarmowe, nadpotliwość skóry, problemy hormonalne,  zmiany hormonalne (ciąża, miesiączka), przewlekły stres, zmęczenie. Leczenie trądziku na brodzie Leczenie poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną. Lekarz po serii badań dopasowuje indywidualne leczenie, dopasowane do postaci naszego trądziku oraz aktualnej kondycji cery. Przede wszystkim stosuje się kremy, maści i żele na bazie antybiotyków, jak erytromycyna i tetracyklina oraz metronidazol. Przy nasileniu objawów możliwa jest również antybiotykoterapia doustna. Leczenie może się również opierać lub być uzupełnione o retinoidy , zabiegi kosmetyczne czy leki hormonalne ....

Przeczytaj
trądzik hormonalny
iStock
Pielęgnacja Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy, kosmetyki, leczenie
Trądzik hormonalny to trądzik, który występuje u osób po 25 roku życia. Jego przyczyną są zmiany hormonalne, które przyczyniają się do zwiększonej produkcji łoju. Ten rodzaj trądziku najczęściej pojawia się u kobiet.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 17, 2020

Trądzik hormonalny jest bardzo uciążliwy i trudny do wyleczenia. Niezbędne jest tutaj leczenie dermatologiczne, takie jak maści zewnętrzne, a także terapie antybiotykami lub retinoidami. Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Trądzik hormonalny - przyczyny U kobiet trądzik hormonalny pojawia się najczęściej w sytuacjach, kiedy w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych , takich jak: miesiączka, menopauza, ciąża. Wzrost lub spadek niektórych hormonów, takich jak estrogeny i androgeny wpływa na nadprodukcję łoju, który zatyka gruczoły. W gruczołach zbiera się wówczas łój i zanieczyszczenia, co jest świetnym siedliskiem dla rozwoju bakterii. Nadprodukcja sebum, która prowadzi do pojawienia się trądziku hormonalnego, może wystąpić  również ze względu na: genetyczne predyspozycje, przewlekły stres, nieprawidłową pielęgnację skóry, zły styl życia - niezdrowa dieta, używki. Objawy trądziku hormonalnego Objawy trądziku hormonalnego mogą się różnić ze względu na to, który hormon wpłynął na jego pojawienie się.  W przypadku kiedy mamy nieprawidłowy poziom androgenów, na skórze twarzy, szyi i pleców pojawiają się duże grudki, które mogą być bolesne . Na skórze wyskakują również zaskórniki , a sama cera jest tłusta i podatna na stany zapalne. Nieco inne objawy mogą się pojawić w przypadku problemu z estrogenami. W tym przypadku na skórze pojawiają się swędzące krostki lub grudki , które są zazwyczaj umiejscowione na policzkach, nosie i brodzie. Często dochodzi także do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i zaczerwienienia się środkowej części twarzy, czyli tak zwanego trądziku...

Przeczytaj
rodzaje trądziku trądzik pospolity trądzik osoby dorosłej trądzik różowaty leczenie retinol antybiotyki kwas salicylowy kwas glikolowy kwas azelainowy
Pielęgnacja Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Żeby skutecznie leczyć trądzik, trzeba rozpoznać jego rodzaj. Innego typu kosmetyki, leki i zabieg stosuje się przy trądziku młodzieńczym a inne przy trądziku różowatym.
Matylda Nowak
kwiecień 14, 2020

Trądzik to choroba skóry związana z nieprawidłowym złuszczaniem się naskórka oraz łojotokiem. Ale zarówno jego objawy, jak i przebieg oraz leczenie mogą się różnić. Dwoma podstawowymi rodzajami trądziku są trądzik niezapalny (inaczej retencyjny) i zapalny .  Przy trądziku niezapalnym mamy do czynienia tylko z zaskórnikami otwartymi lub zamkniętymi . Natomiast przy trądziku zapalnym dochodzi do przerwania ściany mieszka włosowego wypełniającego się łojem i złuszczonym naskórkiem, w efekcie czego powstają grudki, krostki, guzki lub torbiele (cysty) .    Fot.: iStock Rodzaje trądziku – objawy, leczenie W ostatecznym określeniu, na jaki typ trądziku cierpimy, pomoże nam dermatolog. Ale wizytę u lekarza dobrze jest poprzedzić uważnymi oględzinami własnej skóry. Zwłaszcza, że każdego dnia możemy się przyczyniać do pogorszenia lub polepszenia jej stanu .  Wybierając odpowiednie dla naszego rodzaju trądziku kosmetyki i dostępne bez recepty lekarstwa możemy możemy wyraźnie poprawić jej wygląd, zanim jeszcze dermatolog wdroży odpowiednie leczenie.  Odmiany trądziku: Trądzik pospolity (młodzieńczy) – pojawia się głównie w okresie dojrzewania i jego głównymi objawami są zaskórnik zamknięte i otwarte pojawiające się na twarzy i plecach. W zależności od nasilenia trądziku zaskórnikom towarzyszą grudki, krostki lub cysty. W leczeniu trądziku pospolitego stosuje się najczęściej kwas salicylowy , ichitiol ,  nadtlenek benzoilu oraz stosowane miejscowo lub doustnie antybiotyki i retinoidy. Trądzik wieku dojrzałego – najczęściej dotyczy kobiet po 25. roku życia. Jego objawami są zazwyczaj bolesne, głębokie zmiany – cysty umiejscowione w okolicach żuchwy, szyi i brody. W pielęgnacji cery z trądzikiem wieku dojrzałego stosuje się retinol , kwas glikolowy i kwas salicylowy. Dermatolog sugeruje zwykle leczenie antybiotykami lub retinoidami....

Przeczytaj
Pielęgnacja Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych
Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie? Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne. Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko? Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków. Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków? Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery. Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych? Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek Do...

Przeczytaj