klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Leczenie trądziku
iStock
Pielęgnacja

'Trądzik to nie choroba, a stan fizjologiczny' - ekspert tłumaczy, jak pozbyć się pryszczy

Co wybrać: lekarstwa do smarowania czy przyjmowane doustnie? Pozostać przy domowej pielęgnacji czy wybrać się na zabieg w gabinecie? I wreszcie, u kogo szukać pomocy – u ginekologa, dermatologa czy może kosmetyczki? Oto pytania, które zadają sobie osoby z trądzikiem. Teraz odpowie na nie nasza zaprzyjaźniona ekspertka!
Matylda Nowak
czerwiec 08, 2018

O trądziku – jego przyczynach i leczeniu – rozmawiamy z prawdziwą specjalistką. Magdalena Łopuszyńska to doktor nauk medycznych, dermatolog i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej oraz właścicielka gabinetu kosmetyki lekarskiej "Bella". 

 

A post shared by Gabinet Bella (@gabinet_bella) on

Zobacz także: Pożegnaj się z potrądzikowymi przebarwieniami! Co zrobić, żeby ślady po krostach zniknęły?

Wizaż.pl: Pani doktor, skąd się bierze i jak powstaje trądzik?

Dr nauk med. Magdalena Łopuszyńska: Trądzik powstaje, gdy dochodzi do nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych, co skutkuje ich zatykaniem i prowadzi do powstawania mikrozaskórnikow. W takim środowisku bakterie Propionibacterium, które normalnie zasiedlają ujście gruczołu łojowego, zaczynają się uaktywniać, prowadząc do powstawania stanów zapalnych – a w zasadzie zapoczątkowując lawinę procesów zapalnych. 

Co uruchamia proces powstawania stanów zapalnych?

Bardzo ważną rolę przypisuje się tu receptorom, które są licznie reprezentowane w gruczole łojowym. Są to cząsteczki białkowe odpowiedzialne za kontakt miedzy gruczołem, a światem zewnętrznym. Na te receptory działają hormony, układ immunologiczny, różne czynniki zapalne, układ nerwowy, sam łój... Budowa i wrażliwość receptorowa jest różna u różnych ludzi – jest uwarunkowana genetycznie i zmienia się na przestrzeni lat. 

A czy to jak żyjemy, wywołuje trądzik? 

Takie czynniki jak promieniowanie UV, dym papierosowy, stres oraz dieta o wysokim indeksie glikemicznym wpływają poprzez receptory na nadmierne wytwarzanie lipidów prozapalnych. Styl życia wpływa na powstawanie trądziku i może decydować o jego ciężkości. Ostatnio jednak bardzo dużą rolę w powstawaniu trądziku przypisuje się także składowi łoju. U osób cierpiących na tę dolegliwość obserwuje się podwyższoną w nim zawartość skwalenu utlenionego oraz kwasu oleinowego. A skwalen i kwas oleinowy wywołują zmiany w gruczołach łojowych – a konkretnie nadmierną keratynizację (rogowacenie naskórka), stan zapalny oraz powstawanie mikrozaskórnikow. W takiej sytuacji duże znaczenie ma dostarczenie organizmowi działających przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie kwasu linolowego i witaminy E.

Zobacz także: Nie możesz pozbyć się trądziku z czoła i skroni? Wszystkiemu winny może być szampon...

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Leczenie trądziku – najlepsze metody

Jak leczy się trądzik?

Leczenie trądziku ma charakter objawowy, a nie przyczynowy, i powinno się je rozpocząć od wizyty u dermatologa (a nie u ginekologa), który dopasuje indywidualną terapię i zaleci właściwą, codzienną pielęgnacji. W zależności od postaci trądziku i jego ciężkości stosuje się leczenie miejscowe za pomocą retinoidów, kwasu azelainowego, nadtlenek benzoilu oraz antybiotyków, leczenie ogólne, w trakcie którego pacjent przyjmuje antybiotyki, leki hormonalne lub isotretinoinę oraz leczenie fizykalne polegające na zabiegach w gabinecie, ale zawsze poprzedzone wizytą u dermatologa.

Którą z tych metod poleciłaby Pani, jako najlepszą?

Najlepsze efekty leczenia, zarówno w przypadku rozległych zmian, jak i tłustej, zaskórnikowej cery, dają leki doustne z grupy retinoidów, zwykle zawierające izotretinoinę. Działają one na wszystkie mechanizmy powstawiania zmian trądzikowych: zmniejszają wydzielanie łoju, rogowacenie ujść gruczołów łojowych, zasiedlanie bakterii i tendencję do stanów zapalnych. Poza tym bardzo korzystnie wpływają na pobudzenie syntezy kolagenu, co zauważamy zwłaszcza u dorosłych pacjentów ze skórą trądzikową – w czasie terapii tymi lekami dochodzi u nich do znacznego odmłodzenia skóry. Jeśli jednak są przeciwwskazania do jej przyjmowania, lub zmiany nie są aż tak bardzo nasilone, można stosować terapię antybiotykami doustnymi połączoną z jednoczesnym stosowaniem leków zewnętrznych z retinolem, kwasem azelainowym, retinaldehydem, salicylem lub antybiotykami. Niektóre z tych substancji poprawiają również wygląd skóry, rozjaśniając przebarwienia i zmniejszając zmarszczki.

Leczenie trądziku – najczęstsze błędy

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby z trądzikiem?

Często pacjenci stosują terapię miesiąc, dwa, i odstawiają leki zaraz po uzyskaniu poprawy. I problem powraca… Trądzik to nie choroba tylko stan fizjologiczny i trzeba go tak długo leczyć, dopóki powstają nowe zmiany – czasem rok, czasami kilka lat. Inny często popełniany przez pacjentów błąd to stosowanie leków punktowo, na krostę, a nie na okolicę, gdzie jest tendencja do pojawiania się zmian. Leki należy też stosować na skórę, gdzie są zaskórniki, łojotok, a nie tylko tam, gdzie są już gotowe krosty. Pacjenci często też nie dbają o dietę i higienę życia – a to też zmniejsza skuteczność leczenia.

 

A post shared by Gabinet Bella (@gabinet_bella) on

Cera trądzikowa w domu i gabinecie kosmetycznym

Jak pielęgnować cerę trądzikową w domu?

Powinno się ją myć żelem dostosowanym do stopnia jej przetłuszczenia lub wysuszenia. Dwa razy w tygodniu stosować pilling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Ważne jest też używanie preparatów nawilżających, które zapobiegałyby nadmiernemu wysuszeniu skóry.

A zabiegi w salonie kosmetycznym – które pomogą w walce z trądzikiem?

Zabiegi gabinetowe są dopełnieniem kuracji – przyspieszają ustępowanie zmian chorobowych, wspomagają leczenie dermatologiczne i pozwalają uzyskać lepsze efekty kosmetyczne. Skuteczne w walce z trądzikiem są pillingi lekarskie, mikrodermabrazja, światło LED oraz lasery IPL i Isolaz. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi gabinetowe zawsze powinny przebiegać pod czujnym okiem lekarza. W leczeniu trądziku pierwszoplanową rolę powinien grać dermatolog, do którego należy opanowanie ostrego stanu zapalnego. Potem – ściśle współpracując – lekarz i kosmetyczka mogą razem skutecznie walczyć z trądzikiem i powikłaniami po nim.

 

A post shared by Gabinet Bella (@gabinet_bella) on

Zobacz także: "Brak zaskórników, niedoskonałości, świecenia i przebarwień". Który krem tak ratuje cerę?

Mnóstwo wiedzy i cennych wskazówek – nam rozmowa z dr Magdaleną Łopuszańską bardzo się podobała. A wy co myślicie? Macie jeszcze jakieś pytania dotyczące leczenia trądziku?

Komentarze
Trądzik różowaty
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: trądzik różowaty
Trądzik różowaty, zwany również rosacea, najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 30-40 lat. Jest to przewlekłe schorzenie, które obejmuje głównie okolice nosa i policzków i oprócz rumienia charakteryzuje się obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych. Sprawdź co nasila objawy trądziku i jak pielęgnować ten typ skóry.
Magdalena Borucińska
luty 25, 2013

Trądzik różowaty - objawy Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych . Patogeneza schorzenia jest niejasna, bierze się pod uwagę współistnienie różnych czynników. Występuje u ok. 10% populacji, a u ponad 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień, teleangiektazje). Pojawia się częściej u pacjentów z I, II fototypem skóry, niebieskimi oczami i jasnymi włosami. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wielu autorów uważa, że podłoże zmian stanowią zaburzenia łojotokowe współistniejące ze zmianami naczyniowymi. Zmiany chorobowe lokalizują się w strefach łojotokowych skóry, występują rzadziej u osób z nadmierną czynnością gruczołów łojowych (postać przerosła i piorunująca TR). Wiadomo także, że TR jest chorobą zapalną, a odczyn zapalny odgrywa podstawową rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Wczesny okres TR zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry i na wiele lat może wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian w przebiegu choroby. Pierwsze objawy obserwujemy u kobiet około 20 roku życia, szczególnie jeśli dochodziło do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Pacjentki często skarżą się początkowo na nietolerancję kosmetyków. Dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, ale okresowo może wystąpić dyskretny rumień i pojedyncze teleangiektazje. Dominującym objawem w tym okresie jest napadowe czerwienienie twarzy (flushing) pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych. Początkowo objawy typu „flushing są przemijające, ale następnie wraz z uszkodzeniem naczyń dochodzi do powstania utrwalonych zmian rumieniowych. Zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie naczyń...

Przeczytaj
Pielęgnacja Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych
Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie? Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne. Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko? Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków. Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków? Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery. Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych? Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek Do...

Przeczytaj
kobieta zmarszczki
iStock
Pielęgnacja Te cuda likwidują trądzik i... zmarszczki. Sprawdź, czego szukać w drogerii!
Retinoidy, kwas salicylowy, glikolowy i azelainowy poradzą sobie i z pryszczami, i ze zmarszczkami. Sprawdź, dlaczego warto ich szukać w składzie kosmetyków!
Matylda Nowak
listopad 15, 2018

Z twojej twarzy jeszcze nie zniknęły pryszcze, a już zaczęły pojawiać się na niej zmarszczki ? Podobny problem ma mnóstwo kobiet! Te najbardziej pechowe – cierpiące na tak zwany Trądzik Osób Dorosłych – obok poważnych stanów zapalnych, mają wciąż pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe, poprzeczne zmarszczki na czole czy kurze łapki. Tradycyjne kosmetyki antytrądzikowe nie są dla osób dorosłych dobrym wyborem , bo mogą przyczynić się do jeszcze szybszego starzenia się  skóry . Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy równocześnie chcą pozbyć się pryszczy, spłycić zmarszczki i zapobiegać powstawaniu nowych będą kwasy azelainowy , glikolowy i salicylowy oraz retinoidy.  [FOTD] Acne, Fine lines before and after Retinoids from r/AsianBeauty Zobacz także:  Ten olej intensywnie nawilża skórę i zapobiega jej starzeniu się. Szukaj go w składzie kosmetyków! Które składniki kosmetyków zapobiegają trądzikowi i starzeniu się skóry? Odpowiednie sera, kremy czy peelingi oczyszczą skórę z zaskórników, zmniejszą istniejące stany zapalne oraz zapobiegną powstawaniu nowych . Dzięki nim skóra będzie się mniej przetłuszczała , a co za tym idzie – będzie się mniej zanieczyszczała. Dzięki zawartości kwasów lub retinoidów te same kosmetyki poradzą sobie z objawami trądziku i oznakami starzenia się skóry , czyli zmarszczkami, przebarwieniami i zmieniającym się owalem twarzy. Kwas azelainowy reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje ich ujścia oraz usprawnia proces rogowacenia skóry. Efektem tego jego działania jest znikanie zaskórników i krostek, a także zapobieganie powstawaniu nowych zmian . Chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników , kwas azelainowy zapobiega powstawaniu na niej stanów zapalnych oraz jej starzeniu się . Ponadto rozjaśnia przebarwienia, chroni skórę przed fotostarzeniem oraz – pobudzając procesy odnowy...

Przeczytaj
trądzik mechaniczny
Pielęgnacja Uwaga na acne mechanica! Sprawdź, jak uniknąć trądziku mechanicznego
Acne mechanica najczęściej uprzykrza życie osobom regularnie uprawiającym sport. Na szczęście nie trzeba rezygnować z fitness klubu, żeby się go pozbyć!
Matylda Nowak
październik 29, 2019

Mają go najczęściej piłkarze, skrzypkowie, dzieci chodzące do szkoły i osoby otyłe. Acne mechanica można się też nabawić regularnie chodząc na siłownię lub do fitness klubu. Od razu jednak uprzedzamy – trądzik mechaniczny nie jest zaraźliwy!  Nabywa się go na skutek pocierania skóry , a pozbyć się go można zwykle łatwiej niż innych form trądziku. View this post on Instagram A post shared by SKINX [creator Andrew Aloisio] (@_skinx) on Apr 29, 2015 at 2:11am PDT Co to jest trądzik mechaniczny? Acne mechanica to odmiana trądziku pospolitego. Charakterystyczne dla trądziku mechanicznego gródki, krostki i zaskórniki mogą pojawiać się pojedynczo lub w dużych skupiskach. Powstają na skutek pocierania skóry i  zatykania ujść gruczołów łojowych . A pojawiają się zwykle na plecach, udach, ramionach...  Skrzypek może mieć krostki na brodzie i przy obojczyku, czyli w miejscach, gdzie przyciska do ciała skrzypce. Piłkarzowi trądzik mechaniczny może pojawić się na piszczelach, czyli tam, gdzie pod getrami ma ochraniacze. Osoba, która dźwiga ciężary, leżąc na ławeczce na siłowni ryzykuje, że wypryski pojawiają się jej na plecach. Pryszcze na ramionach może mieć dziecko noszące regularnie plecak. A na zaskórniki na wnętrzach ud najbardziej narażone są  osoby otyłe , które chodząc, ocierają nogę o nogę. Jak leczyć acne mechanica? Trądzik mechaniczny – jak niektóre inne odmiany trądziku – jest często  efektem złych nawyków . Nie znaczy to jednak, że aby uniknąć problemów ze skórą, powinno się zrezygnować z uprawiania sportu czy zamienić plecak na torbę! Wystarczy  stosować się do kilku zasad : regularnie zmieniać odzież sportową, myć się zaraz po ćwiczeniach, pielęgnować miejsca zagrożone trądzikiem mechanicznym odpowiednimi kosmetykami zawierającymi na...

Przeczytaj