
Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne.
Trądzik zaskórnikowy - czym jest?
Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego:
- trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny,
- trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych.

Trądzik zaskórnikowy - przyczyny
Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają:
- hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum,
- nieodpowiednia pielęgnacja - nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów,
- brak higieny,
- dieta,
- styl życia,
- palenie papierosów.
Trądzik zaskórnikowy - jak się go pozbyć?
Pielęgnacja przy trądziku zaskórnikowym
Podstawową w walce z trądzikiem zaskórnikowym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Najważniejszym krokiem jest dbałość o higienę i dogłębne oczyszczanie cery. Każdego dnia należy wykonywać dokładny demakijaż twarzy i myć skórę żelem lub pianką oczyszczającą. Najlepiej sprawdzą się produkty przeznaczone do cery tłustej, trądzikowej lub problematycznej. Raz w tygodniu należy wykonywać peeling twarzy. Peeling mechaniczny może prowadzić do otwarcia zmian i roznoszenia bakterii, dlatego najlepiej postawić na peelingi enzymatyczne lub kosmetyki na bazie kwasów złuszczających.
Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżanie skóry. Cera przesuszona ma tendencję do produkcji jeszcze większej ilości sebum, które zatyka pory. Dlatego nie powinno się stosować kosmetyków silnie oczyszczających bez odpowiedniego nawilżenia. Najlepiej sprawdzą się lekkie kremy nawilżające, które nie obciążą skóry. Nie powinno się również często stosować mocno kryjącego, ciężkiego makijażu, który może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.
Zobacz także: Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik zaskórnikowy - leczenie dermatologiczne
W przypadku długotrwałego złego stanu skóry, należy się zgłosić na konsultację dermatologiczną. Nadprodukcja łoju może bowiem wynikać z nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu. Lekarz przeprowadzi badanie ilości sebum i w razie konieczności wypisze skierowanie do endokrynologa.
W leczeniu trądziku najczęściej stosuje się preparaty miejscowe na bazie tretinoinów. Równie skuteczny jest nadtlenek benzoilu, który oczyszcza zatkane pory i usuwa zaskórniki. Lekarz może również zalecić stosowanie kuracji kwasami, np. kwasem azelainowym. Przy bardzo złym stanie skóry i nasileniu trądziku stosowana jest izotretynoina, która nie tylko zwęża pory, ale również ogranicza produkcję łoju.