Trądzik zaskórnikowy – przyczyny trądziku zaskórnikowego i jak się go pozbyć?
Trądzik zaskórnikowy objawia się w postaci nieestetycznych, czarnych kropek na nosie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstają wągry i zaskórniki i czy są jedną z odmian trądziku pospolitego, odpowiemy na wszystkie pytania.
- Sylwia Przygoda
Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Powstają one przez nadmierne wydzielanie sebum, czyli łojotok, które powoduje zapchanie skóry, a także stan zapalny. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Czasem zastosowanie kosmetyków przeciwzapalnych, jak np. tonik z kwasem salicylowym, może się okazać nieskuteczne. Wówczas niezbędna będzie konsultacja z kosmetologiem lub dermatologiem. Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne.
Spis treści:
- Czym jest trądzik zaskórnikowy? Wygląd trądziku zaskórnikowego
- Trądzik zaskórnikowy – przyczyny powstawania
- Pielęgnacja cery, która pozwoli uporać się z trądzikiem zaskórnikowym
- Trądzik zaskórnikowy – leczenie trądziku zaskórnikowego, gdy zawiedzie pielęgnacja skóry
- Jak zdecydować, czy nasz trądzik zaskórnikowy wymaga już interwencji specjalisty?
Czym jest trądzik zaskórnikowy? Wygląd trądziku zaskórnikowego
Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego:
- trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny,
- trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych.
Trądzik zaskórnikowy – przyczyny powstawania
Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają:
- hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum,
- nieodpowiednia pielęgnacja - źle dobrane i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów,
- brak higieny, a także nieprawidłowe oczyszczanie skóry twarzy mogę doprowadzić do nagromadzenia sebum oraz powstania stanów zapalych,
- dieta, która jest bogata w tłuszcze i węglowodany,
- styl życia, czyli zbyt mało snu, życie pod wpływem stresu lub inne czynniki wpływające na nasz organizm,
- palenie papierosów oraz picie alkoholu, które znaczne pogarszają stan naszej cery i spowalniają regeneracje. Używki sprawiają, że nasza skóra jest poszarzała i pozbawiona blasku,
- stosowanie niektórych leków, zwłaszcza takich. które oddziałują na naszą gospodarkę hormonalną. Mają one ogromny wpływ na stan naszej cery - w wielu przypadkach po pogorszeniu skóry przez leki będziemy potrzebować przede wszystkim konsultacji ze specjalistą, który oceni nasz przypadek i znajdzie rozwiązanie problemu.
W większości przypadków powstanie trądziku związane jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Stan ten nazywany jest łojotokiem - najczęściej jest on bolączką posiadaczy cer tłustych, które mają problem z nadmiernym wydzielaniem sebum. Zbyt duża ilość sebum na skórze łączy się z zanieczyszczeniami, martwym naskórkiem i produktami kolorowymi, które stosujemy na co dzień. Takie połączenie nagromadzonych na cerze zanieczyszczeń może spowodować zablokowanie ujście gruczołów łojotokowych.
Zobacz także
Warto pamiętać o tym, że leczenie trądziku zaskórnikowego nie należy do najtrudniejszych, Wągry nie mają charakteru zapalnego, jednak ich leczenie często wymaga czasu i systematyczności. Mimo że trądzik zaskórnikowy nie należy do najniebezpieczniejszych stanów skóry, to mimo to nie warto go zaniedbywać! Zbagatelizowanie problemu może spowodować zaognienie stanu skóry i zmian trądzikowych.
Pielęgnacja cery, która pozwoli uporać się z trądzikiem zaskórnikowym
Podstawową w walce z trądzikiem zaskórnikowym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Najważniejszym krokiem jest dbałość o higienę i dogłębne oczyszczanie cery. Każdego dnia należy wykonywać dokładny demakijaż twarzy i myć skórę żelem lub pianką oczyszczającą. Najlepiej sprawdzą się produkty przeznaczone do cery tłustej, trądzikowej lub problematycznej. Oczyszczanie jest kluczowym elementem w walce z zaskórnikami. Zablokowane ujścia gruczołu łojowego wyglądają coraz gorzej: zanieczyszczenia, które nie są usuwane na bieżąco mogą doprowadzić do zapalenia w mieszkach. Dlatego tak ważne jest przykładanie uwagi do regularnego oczyszczania skóry, które powinno być włączone do codziennej pielęgnacji. Raz w tygodniu należy wykonywać peeling twarzy. Peeling mechaniczny może prowadzić do otwarcia zmian i roznoszenia bakterii, dlatego najlepiej postawić na peelingi enzymatyczne lub kosmetyki na bazie kwasów złuszczających.
Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżanie skóry. Cera przesuszona ma tendencję do produkcji jeszcze większej ilości sebum, które zatyka pory. Dlatego nie powinno się stosować kosmetyków silnie oczyszczających bez odpowiedniego nawilżenia. Najlepiej sprawdzą się lekkie kremy nawilżające, które nie obciążą skóry. Nie powinno się również często stosować mocno kryjącego, ciężkiego makijażu, który może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.
Musimy pamiętać, że w przypadku osoby borykającej się z problemem trądziku zaskórnikowego kosmetyki są jedną z najważniejszych rzeczy. Odpowiednio dobrane i zbalansowane wyraźnie poprawią kondycję skóry i ułatwią walkę z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi. Zadbaj o stosowanie łagodnych, odbudowujących formuł, które będą koić i nawilżać. Mogą być to zarówno kosmetyki drogeryjne, jak i dermokosmetyki. Te drugie rekomendowane są zwłaszcza do cery wymagającej, która jest mocno reaktywna.
Owszem, dermokosmetyki bywają droższą opcją pielęgnacyjną, ale czasem to ostatni krok przez skorzystaniem z pomocy specjalistów - dermatologa lub kosmetologa. Dodatkowo wybierając produkty do stosowania na skórę, koniecznie dokonaj dokładnej analizy cery.
Zobacz także: Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik zaskórnikowy – leczenie trądziku zaskórnikowego, gdy zawiedzie pielęgnacja skóry
W przypadku długotrwałego złego stanu skóry, należy się zgłosić na konsultację dermatologiczną. Nadprodukcja łoju może bowiem wynikać z nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu. Lekarz przeprowadzi badanie ilości sebum i w razie konieczności wypisze skierowanie do endokrynologa. Oczywiście skierowanie na leczenie specjalistyczne w przypadku trądziku zaskórnikowego to rzadkość, z którą nie mamy często do czynienia, jednak może się zdarzyć, że będzie ono wymagało specjalistycznej konsultacji.
W leczeniu trądziku najczęściej stosuje się preparaty miejscowe na bazie tretinoinów. Równie skuteczny jest nadtlenek benzoilu, który oczyszcza zatkane pory i usuwa zaskórniki. Lekarz może również zalecić stosowanie kuracji kwasami, np. kwasem azelainowym. Przy bardzo złym stanie skóry i nasileniu trądziku stosowana jest izotretynoina, która nie tylko zwęża pory, ale również ogranicza produkcję łoju.
Jak zdecydować, czy nasz trądzik zaskórnikowy wymaga już interwencji specjalisty?
Jeśli nigdy nie miałaś problemów z cerą i nagle zaczynają pojawiać się liczne objawy trądzikowe, zmiana pielęgnacji nie pomaga, a stan skóry jest coraz poważniejszy, warto wybrać się do specjalisty. W gabinecie uzyskamy z pewnością fachową poradę a także pomoc w zlokalizowaniu źródła naszego problemu. Właściwa diagnoza to czasem klucz do rozwiązania zagadki stanu naszej cery. Poza dermatologiem możemy zdecydować się na umówienie wizyty z kosmetolożką. Ona z kolei pomoże dobrać odpowiednie zabiegi. Mogą one pomagać oczyścić skórę - np. kwasem glikolowym czy też chociażby peeling kawitacyjny.