klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Usuwanie prosaków
Pielęgnacja

Twoją cerę szpecą małe, białe torbiele? To prosaki! Wiemy, jak je usuwać

Choć wyglądem przypominają trądzik, ze zwykłymi pryszczami mają niewiele wspólnego. Ich usunięcie wymaga pewnej ręki i ostrego narzędzia. Z prosakami nie ma żartów!
Matylda Nowak
maj 17, 2018

Są zwykle bardzo małe, białe lub żółte i wyjątkowo oporne na metody stosowane zwykle w walce z trądzikiem. Pojawiają się zwykle w grupie, najczęściej gęsto pokrywając skórę twarzy w okolicach powiek górnych i dolnych oraz na policzkach. Są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji, zmian hormonalnych lub genetycznych predyspozycji. 

Zobacz także: Twoje ramiona i uda szpecą czerwone krostki? Rozwiązanie problemu znajdziesz w kuchni

Mąż postawił Dodzie przed ślubem jeden warunek. "Jedyny, na który się zgodziła"

Jak powstają prosaki?

Prosaki to tak zwane zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry. Powstają, gdy w zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa. Choć często są efektem zmian hormonalnych w organizmie lub genetycznej skłonności, można je sobie "wyhodować" po prostu nie dbając o higienę. By zapobiegać ich powstawaniu trzeba dokładnie, ale delikatnie oczyszczać oraz złuszczać cerę.

Usuwanie prosaków w domu

Podobieństwo prosaka do pryszcza powoduje, że niejeden poczuje silną pokusę, żeby po prostu go wycisnąć. Tego robić nie wolno! Masa rogowo-łojowa tworząca prosaka jest zwarta i twarda. Próbując ją wycisnąć (zwłaszcza z wyjątkowo delikatnej skóry w okolicach oczu) ryzykujemy popękanymi naczynkami krwionośnymi i stanem zapalnym. Do usuwania prosaków potrzebna jest chirurgiczna precyzja, niemała odwaga i ostra igła. Skórę z prosakiem i igłę dokładnie dezynfekujemy. Następnie ostrożnie rozcinamy skórę na prosaku igłą i wyłuskujemy jego zawartość. Na koniec powstałą rankę dezynfekujemy wodą utlenioną.

Usuwanie prosaków u kosmetyczki

Samodzielne usuwanie prosaków jest obarczone pewnym ryzykiem i przestaje mieć sens, gdy mamy ich na twarzy naprawdę dużo. W takiej sytuacji lepiej jest wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Profesjonalne zabiegi stosowane w walce z prosakami to peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, elektrokoagulacja i laseroterapia. Niestety, zabiegi te są dość kosztowne i - w związku z tym, że skóra po nich jest wyjątkowo wrażliwa na działanie promieni słonecznych - wykonywać powinno się je raczej jesienią i zimą.

Jak zapobiegać prosakom?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie skłonność do prosaków, zacznij zapobiegać ich powstawaniu. Przede wszystkim dokładnie i delikatnie oczyszczaj skórę, pilnując by nie zbierało się na niej zbyt wiele sebum. Regularnie też ją złuszczaj! Stosuj kremy i toniki z kwasami glikolowym, migdałowym AHA, BHA i PHA. Pamiętaj jednak, żeby w trakcie pielęgnacji z kwasami zawsze używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, bo kwasy czynią skórę bardziej podatną na oparzenia słoneczne.

Zobacz także: Dlaczego warto złuszczać skórę każdego dnia?

A wy jak walczycie z prosakami?

Zdjęcia: Pinterest

Komentarze
prosaki
iStock
Pielęgnacja Prosaki – czym są i jak je usunąć?
Prosaki to uciążliwy i nawracający problem. Jak pozbyć się prosaków raz na zawsze? Pomogą domowe sposoby i wizyta u kosmetyczki.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 17, 2019

Prosaki nie są groźne, lecz większość osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. To małe, jasne kropki na twarzy, które przypominają krostki i utrzymują się na skórze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Sprawdź, w jaki sposób można pozbyć się prosaków domowymi sposobami oraz u kosmetyczki, a także jak zapobiegać ich powstawaniu. Prosaki - czym są? Prosaki to małe, podskórne kuleczki o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Z wyglądu przypominają krostki, jednak są bardzo twarde i nie da się ich wycisnąć. Występują najczęściej w okolicach oczu, na czole i nosie. Nie są niebezpieczne, lecz wyglądają nieestetycznie, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Prosaki a kaszaki - różnice Te dwa rodzaje zmian skórnych są bardzo podobne i często mylone ze sobą. Kaszaki są większe, ich struktura nie jest jednolita i podobne są do ropnych krost. Prosaki z kolei są zdecydowanie drobniejsze i często występują w grupach.  Prosaki - dlaczego powstają? Prosaki to małe cysty, które powstają w wyniku zapchania porów przez nadmiar sebum i zanieczyszczeń. Prosaki dzielimy na trzy rodzaje: pierwotne - cysty, które są czerwone i bolesne, znikają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, wtórne - powstają w miejscu powierzchownego uszkodzenia skóry, wysiewowe - pojawiają się samoistnie i nagle, ich występowanie często jest powiązane z zaburzeniami genetycznymi lub autoimmunologicznymi skóry. Jak zapobiec powstawaniu prosaków? Przy skłonności do powstawania prosaków bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Nawet jeśli usuniemy prosaki u kosmetyczki, przy braku profilaktyki z pewnością będę powracać. Po pierwsze należy skupić się na oczyszczaniu skóry i zawsze robić demakijaż przed pójściem spać. Warto również codziennie wieczorem i rano myć twarz żelem, olejki mogą być zbyt obciążające. Nie należy...

Przeczytaj
trądzik zaskórnikowy
iStock
Pielęgnacja Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Nieestetyczne, czarne kropki na nosie to objaw trądziku zaskórnikowego. Sprawdź, jak powstają zaskórniki i wągry i jak się ich pozbyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 07, 2020

Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne. Trądzik zaskórnikowy - czym jest? Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego: trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny, trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych. Trądzik zaskórnikowy - przyczyny Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają: hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum, nieodpowiednia pielęgnacja - nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów, brak higieny, dieta, styl życia, palenie papierosów . Trądzik zaskórnikowy - jak się go pozbyć? Pielęgnacja przy...

Przeczytaj
kaszaki pod oczami na powiekach u dzieci przyczyny leczenie
Pielęgnacja Kaszaki – przyczyny i leczenie
Kaszaki to niegroźne zmiany skórne powstałe wskutek nagromadzenia łoju. Zwykle są małe i stanowią co najwyżej problem estetyczny. Bywa jednak, że osiągają większe rozmiary i dochodzi w nich do zakażenia. A wtedy konieczna jest interwencja lekarza.
Matylda Nowak
kwiecień 21, 2020

Kaszaki to torbiele (cysty), które powstają w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych , gdy dojdzie do zaczopowania ich ujść. We wnętrzu takiej cysty gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych.  Powierzchowne torbiele naskórkowe (nazywane także prosakami) mają postać kremowej lub żółtej cysty, która jest miękka lub twarda. Wyglądem przypomina ona trochę pryszcza. W żadnym wypadku jednak nie można jej wyciskać, gdyż grozi to powstaniem stanu zapalnego i blizny . Fot.: iStock W jakich miejscach na ciele mogą powstać kaszaki? Kaszaki powstają w miejscach, gdzie jest duża ilość gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najczęściej występują one na twarzy, szyi, głowie (owłosiona skóra głowy) i w okolicach narządów płciowych . Na twarzy kaszaki pojawiają się zwykle na policzkach, pod oczami oraz na powiekach.  Kaszaki u dzieci Kaszaki najczęściej powstają w okresie dojrzewania w związku z zaburzoną pracą gruczołów łojowych oraz między 30. a 40. rokiem życia. Kaszaki u dzieci to rzadkość , jeśli jednak się u nich pojawiają, to zwykle są umiejscowione w okolicach oczu.  Dlaczego robią się kaszaki? Do formowania się kaszaków można mieć genetycznie uwarunkowaną skłonność (np. częściej powstają one u osób z ciemną karnacją skóry). Ale pojawiają się one również w efekcie  mechanicznych uszkodzeń mieszków włosowych, nadmiernego opalania się, zaniedbywania higieny czy zakażenia wirusem HPV.  Kaszaki – leczenie i zapobieganie  Prawdopodobieństwo powstania kaszaków zmniejsza regularne złuszczanie naskórka. Jeśli jednak kaszak już się pojawi, można go samodzielnie usunąć . Po nacięciu jego powierzchni zdezynfekowaną igłą, należy delikatnie "wyłuskać" go ze skóry. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby podczas takiego zabiegu się nie skaleczyć, ani nie doprowadzić...

Przeczytaj
Pryszcze na plecach
Pielęgnacja Przez krostki na łopatkach wstydzisz się nosić letnie sukienki? Znamy sposób na trądzik na plecach
Im jest cieplej, tym bardziej nam przeszkadza. Przez ten rodzaj trądziku unikamy topów i sukienek z odsłoniętym plecami i niechętnie pojawiamy się na plaży. Ale nad powstawaniem krostek na plecach można zapanować!
Matylda Nowak
kwiecień 23, 2018

Krostki na plecach to problem, który dotyczy około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków. U nastolatków powstają one zwykle na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, wywołanej przez hormony. Za to u dorosłych są efektem zaburzeń hormonalnych albo zaniedbywaniem higieny. Trądzik na plecach - odpowiednia pielęgnacja Pierwszą i najprostszą rzeczą, którą możemy zrobić, żeby zapanować na trądzikiem na plecach jest  szczególna dbałość o higienę . Plecy trzeba myć, a nie tylko opłukiwać wodą, co najmniej raz dziennie. Jeżeli nie ma na nich aktywnych stanów zapalnych, dobrze jest też zrobić im raz w tygodniu peeling . Złuszczenie martwego naskórka peelingiem myjącym zapobiegnie powstawaniu na plecach zaskórników. Należy pamiętać, że pot to dla wywołujących trądzik bakterii prawdziwy afrodyzjak. Dlatego, żeby zapobiec ich namnażaniu się, trzeba często i dokładnie myć plecy. Prysznic po siłowni to konieczność. A w upalne dni w ruch powinny pójść wilgotne chusteczki . Przetarcie nimi pleców powinno ocalić je przed powstaniem nowych zmian. Zobacz także: Jakie są domowe sposoby na trądzik? Trądzik cystowy - jak z nim walczyć Do walki z krostkami na plecach można używać produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej twarzy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że  skóra na plecach jest grubsza i aktywnym składnikom kosmetyków antytrądzikowych trudno będzie ją "spenetrować" . A to oznacza, że w walce ze szczególnie uciążliwym trądzikiem cystowym na plecach będą one w zasadzie bezradne . Przypomnijmy: zmiany cystowe (torbielowate) powstają głęboko pod powierzchnią skóry, mają postać bolesnych grudek i są charakterystyczne dla trądziku osób dorosłych. Zobacz także: Rośnie ci pryszcz? Uratuje cię ten kosmetyk za niecałe 3 zł! Nadtlenek benzoilu - pogromca pryszczy Do walki ze szczególnie uciążliwymi zmianami polecamy...

Przeczytaj