Mydło marsylskie – gdzie kupić i jak stosować?
Mydło marsylskie to naturalny kosmetyk, którego niezwykłe właściwości pielęgnacyjne cenione są już od kilkuset lat. W przeciwieństwie do klasycznych mydeł nie podrażnia skóry, nie wysusza jej, a wręcz przeciwnie – dba o jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Przeczytajcie, dlaczego warto włączyć mydło marsylskie do codziennej pielęgnacji i gdzie możecie je kupić.
- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Oryginalne mydło marsylskie pochodzi z południa Francji. Pierwsze wzmianki o savon de Marseille pochodzą już z XIV wieku. Prawdziwe mydło marsylskie wytwarzane jest według tradycyjnych receptur, a jego oryginalność potwierdza umieszczona na kostce pieczęć. Nie oznacza to jednak, że musicie jechać do Francji, żeby móc skorzystać z jego właściwości. Mydła marsylskie znajdziecie w drogeriach i sklepach z naturalnymi kosmetykami. Warto jednak zwrócić uwagę na jego skład, który powinien spełniać określone normy.
Spis treści:
- Skład oryginalnego mydła marsylskiego
- Właściwości i zastosowanie mydła marsylskiego
- Mydło marsylskie – w kostce czy w płynie?
- Mydła marsylskie z Rossmanna i Allegro
- Mydło marsylskie – opinie
- Przepis na prawdziwe mydło marsylskie
Skład oryginalnego mydła marsylskiego
Naturalne mydło marsylskie to mydło sodowe lub mydło potasowe. Oznacza to, że w jego składzie znajduje się wodorotlenku sodu lub potasu. Oprócz niego w prawdziwej marsylskiej kostce obecne są oleje roślinne i woda. Pierwotnie mydło wytwarzane było na bazie oliwy z oliwek, obecnie jednak w składzie pojawia się często też masło shea, olej palmowy czy arganowy. Najważniejsze, żeby zawartość olejów roślinnych wynosiła co najmniej 72%. Mydło marsylskie często wzbogacane jest także olejkami eterycznymi, np. lawendowym. Skład decyduje o kolorze kostki:
- białe – w co najmniej połowie składa się z tłuszczu palmowego
- fioletowe – zawiera dodatek olejku lawendowego
- zielone – jest to mydło oliwkowe
Mydło marsylskie jest biodegradowalne i przyjazne środowisku. Co ważne, jest również wegańskie – nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego i nie jest testowane na zwierzętach. Nie powinno też mieć w składzie sztucznych konserwantów i barwników.
Właściwości i zastosowanie mydła marsylskiego
Mydło marsylskie to kosmetyk, który możecie stosować na wiele sposobów. Zalecane jest przez dermatologów do mycia skóry wrażliwej, suchej oraz atopowej, ponieważ jest hipoalergiczne, łagodne i nie wywołuje podrażnień. Nie narusza naturalnego pH skóry i pokrywającego ją płaszcza hydrolipidowego. Nie wysusza, a wręcz przeciwnie – delikatnie natłuszcza dzięki obecności olejów i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Za sprawą właściwości antyseptycznych zaleca się je także osobom zmagającym się z trądzikiem i ze skórą łojotokową.
Zobacz także
Mydło marsylskie świetnie sprawdza się nie tylko jak mydło do twarzy. Bardzo dobrze się pieni, więc możecie nim oczyścić całe ciało, a nawet włosy. Warto mieć jednak na uwadze, że może być dość trudne do zmycia z kosmyków, więc po użyciu go i spłukaniu zastosujcie płukankę octową. Poza tym mydło marsylskie może być stosowane do:
- dezynfekcji ran oraz otarć
- jako środek do higieny intymnej
- jako środek do prania i czyszczenia np. podłóg
Mydło marsylskie – w kostce czy w płynie?
Bez wątpienia prawdziwe, oryginalne mydło marsylskie to to w formie kostki. Oprócz mydła w kostce znajdziecie w sklepach również mydło marsylskie w płynie. Jego zastosowanie jest identyczne, może być jednak wygodniejsze w użyciu np. do mycia włosów czy ciała. Pamiętajcie jednak, że kluczowy jest skład. Mydło marsylskie w płynie tak samo powinno być w pełni naturalne, bez konserwantów czy parabenów.
Mydła marsylskie z Rossmanna i Allegro
Mydła marsylskie dostępne są w drogeriach, np. Rossmann i Hebe. Możecie kupić większą kostkę 230 g w cenie ok. 22 zł. Mniejsza, o wadze 95 g, to wydatek ok. 10 zł. Szeroką ofertę mydeł marsylskich znajdziecie na Allegro – zarówno klasyczne kolorowe kostki, jak i mydła w płynie w pojemniczkach z pompką.
Mydło marsylskie – opinie
Mycie twarzy mydłem budzi wasze wątpliwości? Mimo wszystko warto skusić się na zakup kostki i sprawdzić jej działanie. Mydła marsylskie są doceniane przez Wizażanki, właśnie jako kosmetyk do pielęgnacji skóry, nawet tej problematycznej.
– pisze o mydle marsylskim marki Fabrique à Marseille
– o mydle marsylskim marki L'Occitane
Przepis na prawdziwe mydło marsylskie
Zastanawiacie się, jak zrobić mydło marsylskie domowym sposobem? Mamy dla was instrukcję, w jaki sposób samodzielnie krok po kroku wyczarować taką kostkę naturalnego mydła. Pamiętajcie o zachowaniu środków ostrożności – przydadzą się rękawiczki gumowe, okulary ochronne, zadbajcie też o dobre wietrzenie pomieszczenia w czasie produkcji.
- Odmierzcie 255 g destylowanej wody. Następnie powoli wsypujcie do niej 85 g wodorotlenku sodu (ważne jest zachowanie tej kolejności!), równocześnie mieszając, aż wszystko się dobrze rozpuści.
- Do miseczki nalejcie 432 g oliwy z oliwek. Dodajcie 168 g oleju kokosowego. Taką mieszankę podgrzewajcie w kąpieli wodnej i mieszajcie, aż powstanie jednolity olej.
- Możecie dodać 18 g soli sodowej kwasu mlekowego, która sprawi, że mydło będzie łatwiejsze do uformowania. Nie jest to jednak niezbędny krok. Opcjonalne jest też dodanie 4 łyżeczek zielonej glinki.
- Kiedy roztwór wodorotlenku i mieszanka olejów będzie mieć zbliżoną temperaturę (ok. 40 stopni Celsjusza), wlejcie roztwór wodorotlenku do olejów. Dokładnie wymieszajcie, aż mieszanka zgęstnieje. Możecie posłużyć się blenderem. Następnie w kąpieli wodnej powoli podgrzewajcie całość do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza.
- Przełóżcie mieszankę do przygotowanej foremki i odstawcie na 24 godziny. Następnego dnia możecie pokroić mydło w kostki. Ale uwaga – mydło musi „leżakować” jeszcze przez okres co najmniej 4 tygodni, zanim będzie gotowe do użytku.
Źródło filmu: YouTube/tellervo