klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Pielęgnacja

Wiesz jak prawidłowo nakładać filtry? Typowe błędy w ochronie przeciwsłonecznej

Chociaż pogoda za oknem na to nie wskazuje, zapewne już niebawem będziemy mogły skorzystać z kąpieli słonecznych. Wystawianie się na słońce wprawdzie nie jest grzechem, ale sztuką jest robić to mądrze.
Monika Orzechowska
kwiecień 28, 2016

Opalanie się do oporu, ograniczanie się do kosmetyków łagodzących poparzenia i lekceważenie wskazówek dermatologów – niech podniesie rękę ten, kto nie ma na sumieniu żadnego z tych przewinień.

Wbrew pozorom błędy popełniają jednak nawet ci, którzy do ochrony przeciwsłonecznej przywiązują dużą wagę. Zobaczcie, czego unikać i jak stosować filtry SPF, aby zminimalizować ryzyko nowotworów skóry i przebarwień.

Co Ida Nowakowska zrobiła, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży? Jej reakcja mówi wszystko!

Przeterminowane kosmetyki z filtrami SPF

Wciąż używasz kremu kupionego przed trzema laty? A zatem nie dziw się, że na niewiele on się zdaje. Kosmetyki mające służyć ochronie przeciwsłonecznej nadają się do użytku tylko przez jeden sezon. Co więcej, jeśli zostaje ci go na znacznie dłużej, najwyraźniej stosujesz go źle, a konkretniej – zbyt rzadko.

Zabierając krem na tygodniowy urlop, powinnaś go dość szybko wykorzystać. Pamiętaj, że należy nakładać go co dwie godziny, a nie jedynie rano. Efekt ochronny maleje z każdą chwilą, zwłaszcza kiedy się pocimy, a więc np. kiedy ćwiczymy lub opalamy się na pełnym słońcu.

Traktowanie kremu BB jako ochrony przeciwsłonecznej

Filtry SPF w produktach do makijażu są tylko dodatkowym bonusem. Nie są one wystarczająco silne, dlatego nie można nimi zastępować kremów z ochroną na poziomie SPF 30 czy 50.

Wniosek? Po umyciu twarzy zastosuj najpierw krem z filtrami przeciwsłonecznymi, a dopiero później nakładaj makijaż. Pamiętaj też, by posmarować nim zarówno twarz, jak i szyję. Odczekaj aż kosmetyk się wchłonie i wtedy sięgnij po krem BB lub podkład z filtrem SPF na dokładkę.

Brak ochrony przeciwsłonecznej ust

Niestety o pielęgnacji ust zapominają nawet kobiety, które na co dzień sięgają po kremy z filtrami SPF 50. To poważny błąd. Skóra ust zawiera bardzo mało melaniny, co czyni je niezwykle podatnymi na raka.

Co więcej, według organizacji Skin Cancer Foundation dolna warga jest 12 razy bardziej narażona na raka skóry niż górna. Usta należy więc uznać za bardzo wrażliwą część ciała, która wymaga wzmożonej ochrony. Używaj pomadki pielęgnacyjnej z filtrem SPF 30 i unikaj błyszczyków, które skupiają promienie słoneczne.

Wychodzenie z założenia, że szyby chronią przed promieniowaniem

Jadąc samochodem czy siedząc przy oknie jesteś bardziej narażona na promieniowanie, niż ci się wydaje. Chociaż szyby mogą chronić przed promieniowaniem UVB, o promieniowaniu UVA odpowiedzialnym za wytwarzanie wolnych rodników nie można już tego powiedzieć. Według danych Skin Cancer Foundation przednia szyba samochodowa może i zapewnia jakąś ochronę, ale tylna i boczne już wręcz przeciwnie. Badania wykazały, że fotouszkodzenia (zmarszczki i plamy starcze) są bardziej powszechne po lewej stronie twarzy, czyli tej, która jest narażona na promieniowanie w trakcie prowadzenia samochodu.

Stosowanie głównie ochrony przeciwsłonecznej w sprayu

Produkty z filtrami SPF w sprayu uchodzą za wygodniejsze, jednak ich skuteczność jest zgoła niższa, niż tradycyjnych kremów. Spryskując skórę nietrudno przegapić niektóre obszary ciała. Nigdy nie mamy również pewności, że użyłyśmy wystarczająco dużo kosmetyku.

Jeśli ktoś nie potrafi rozstać się z taką formą aplikowania filtrów, niech dla pewności nakłada dwie warstwy produktu, a później równomiernie je rozetrze. Unikajmy jednak spryskiwania filtrami przeciwsłonecznymi twarzy, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem wdychania niektórych składników. Kosmetyk nałóżmy najpierw na ręce i dopiero później posmarujmy nimi szyję i twarz.

Traktowanie ciemnej karnacji jako wbudowanej ochrony przeciwsłonecznej

Chociaż osoby cieszące się ciemną karnacją faktycznie są mniej narażone na raka skóry, nie oznacza to, że melanina zapewnia im 100-procentową ochronę przeciwsłoneczną.

Z obserwacji Skin Cancer Foundation wynika, że jeśli osoby o ciemnej karnacji zachorują na raka skóry, jest to agresywniejszy typ nowotworu, czyli czerniak, który powoduje zgon w ciągu pięciu lat od wykrycia. Obniżona czujność powoduje ponadto, że rak często wykrywany jest w zaawansowanym stadium, kiedy szanse wyleczenia są już znacznie niższe.

Czytaj też: Top8. Najbardziej inspirujące seniorki na Instagramie

Komentarze
fototyp skóry
iStock
Pielęgnacja Fototyp skóry – co to jest i jak go określić?
Fototyp to wrodzona ilość melaniny w skórze, która określa w jaki sposób możemy się opalać i czy grożą nam poparzenia słoneczne. Sprawdźcie, jaki macie fototyp skóry i w jaki sposób powinniście się opalać.
Aneta Zygmuntowicz
marzec 12, 2020

Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Czym jest fototyp skóry? Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry . Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych. Rodzaje fototypu skóry Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 ogólnych rodzajów fototypów, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitz Patrick'a klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych.  Fototyp I - celtycki To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Ta skóra ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać. Fototyp II -...

Przeczytaj
Fotolia
Pielęgnacja Cała prawda o filtrach przeciwsłonecznych. Które wybrać i jak je stosować?
Czy te droższe są równie skuteczne jak tanie? Których warto używać? Co powinien zawierać w swoim składzie dobry balsam z filtrem? Jeśli stoisz przed sklepową półką pełna wątpliwości, to ten tekst z pewnością je rozwieje.
Monika Orzechowska
maj 25, 2016

Zacznijmy od początku. Filtry przeciwsłoneczne to związki chemiczne chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. W kosmetykach stosuje się dwie grupy: pierwsza to filtry chemiczne, które wiążą się z naskórkiem i pochłaniają promieniowanie słoneczne, a druga to filtry fizyczne , które rozpraszają padające na nie światło. Biorąc pod uwagę tylko te składniki, kosmetyk z filtrem, który zabieramy na plażę nie musi być drogi. Może kosztować kilkanaście złotych i rzeczywiście będzie chronić przed słońcem. Po co więc kupować produkt, który kosztuje kilka razy więcej?  Filtry są tylko pierwszą linią ochrony skóry przed szkodliwym wpływem  promieniowania słonecznego. Oprócz nich w kosmetykach ochronnych wykorzystuje się również substancje, które potrafią przerywać fotochemiczne reakcje łańcuchowe wywołane promieniowaniem. To w dużej mierze właśnie za nie płacimy więcej. Do tej grupy należą m.in.: antyoksydanty oraz składniki o działaniu przeciwzapalnym. Aby ochrona przeciwsłoneczna była maksymalnie skuteczna, w nowych kosmetykach stosuje się kilka substancji jednocześnie: często zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne oraz substancje przeciwstarzeniowe. To wpływa nie tylko na ochronę skóry, ale też na jej asekuracyjną regenerację. Czytaj też:   Samoopalacze i balsamy brązujące – jakie produkty warto kupić? Dla kogo najlepsze są filtry fizyczne? Do tej grupy związków należą pigmenty nieorganiczne - dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Chronią one zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Filtry fizyczne znacznie rzadziej powodują podrażnienia skóry niż filtry chemiczne, bo nie wchodzą z nią w reakcje. Nie są jednak używane w kosmetykach samodzielnie, bo trudno osiągnąć za ich pomocą wysoki współczynnik ochronny (stosując np. 10% stężenie tlenku cynku, można uzyskać współczynnik...

Przeczytaj
Szkodliwość niebieskiego światła
iStock
Pielęgnacja Twój telefon może powodować... zmarszczki. Na szczęście wiemy, jak temu zapobiec
Od dawna wiadomo, że wpatrywanie się w ekran smartfona czy komputera szkodzi. Ale kłopoty z koncentracją czy kręgosłupem to niejedyne jego negatywne skutki. Wytwarzane przez komórki, komputery i telewizory promieniowanie jest też odpowiedzialne za pogarszający się stan naszej skóry.
Matylda Nowak
czerwiec 13, 2018

Myślałaś, że wystarczy unikać słońca lub smarować się kremami z filtrem, żeby nie musieć się martwić szkodliwym działaniem jego promieni? Niestety, słońce nie jest jedynym źródłem niebezpiecznego dla twojej skóry promieniowania . Szkodzące jej bardziej niż promieniowanie UVA i UVB światło niebieskie, jest emitowane przez ekrany telefonów, telewizorów, tabletów i komputerów . Zobacz także: Czy stary krem z filtrem nadal nadaje się do użycia? Sprawdź, zanim kupisz nowy To światło niebieskie robi skórze twojej skórze Światło niebieskie, czyli światło widzialne o wysokiej energii (HEV, czyli High Energy Visible Light lub VL - Visible Light), dociera w głębsze warstwy skóry niż promieniowanie UVA i UVB i czyni tam prawdziwe spustoszenie. Przede wszystkim  skraca żywotność i proliferację (namnażanie) fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen . A gdy kolagenu zaczyna brakować, skóra staje się mniej elastyczna i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki . Światło niebieskie sprzyja też powstawaniu uszkadzających błony komórkowe i DNA wolnych rodników , co również pogarsza stan cery i powoduje jej przedwczesne starzenie się. Ale skóra narażona na dłuższe działanie niebieskiego światła nie tylko szybciej zaczyna się marszczyć. Mogą także pojawić się na niej zmiany pigmentacyjne (ciemne plamy, piegi) oraz objawiające się rumieniem podrażnienia . Pinterest Zobacz także: Jak się NIE opalać - te zdjęcia sprawią, że więcej nie zapomnisz o kremie z filtrem! Jak chronić skórę przed niebieskim światłem? Chcąc ochronić skórę przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła warto w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed ekranem smartfona, telewizora, komputera czy tabletu . Dobrze jest też na co dzień stosować kosmetyki zawierające silne przeciwutleniacze - witaminy A, C i E , które chronią skórę przed...

Przeczytaj
Pielęgnacja Przedłużanie rzęs wcale nie jest bezpieczne! Inne zabiegi też szkodzą
Monika Orzechowska
marzec 07, 2016

Wyzbycie się złych nawyków może być trudne do wykonania. Jak to niektórzy mawiają, nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Sama świadomość tego, że niektóre złe nawyki kosmetyczne mogą siać spustoszenie w zdrowiu, działa na wyobraźnię, a wreszcie i motywację. Które przyzwyczajenia lepiej porzucić, jeśli na sercu leży nam dobro nas samych? Korzystanie ze starych produktów do makijażu Konieczność rozstania się ze swoim ulubionym kosmetykiem może być bolesna, ale po pewnym czasie jest niestety nieunikniona. To, że nie wykorzystało się całej zawartości, nie zmienia faktu, że przechowywane zbyt długo produkty stają się pożywką dla bakterii powodujących wypryski, infekcje i zaczerwienienie oczu. Trwałość podkładu po otwarciu opakowania wynosi od 6 miesięcy do roku, kosmetyku do ust i ołówka do brwi rok, tuszu do rzęs trzy miesiące, a cienia do powiek – od trzech do sześciu miesięcy. Zaskoczone? Wyrywanie wrastających włosków Jeśli ktoś sięga po pęsetę jak tylko zauważy oznaki wrastania włosków, może sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Niestety, samodzielne próby ich wyrywania, zwłaszcza w obszarach, gdzie skóra jest bardzo delikatna, mogą prowadzić do powstawania blizn, a nawet do infekcji. Zamiast ryzykować pojawieniem się problemu i nieumiejętnymi staraniami jego rozwiązania, lepiej spróbować prewencji. Aby ograniczyć ryzyko wrastania włosków, przed depilacją należy stosować peelingi bądź preparat z kwasem glikolowym lub salicylowym. Przedłużanie rzęs Długie, podkręcone rzęsy raczej nigdy nie wyjdą z mody, ale to jeszcze nie powód, by nadawać im charakteru za wszelką cenę. Czasami zdecydowanie lepiej ograniczyć się do dobrego tuszu. Według niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego przez brytyjski College of Optometrists wielokrotne przedłużanie rzęs może powodować łysienie trakcyjne, czyli stan, w którym włosy wypadają wskutek...

Przeczytaj