Witamina C nie bez powodu jest taka popularna - w 2017 roku była najczęściej wyszukiwanym hasłem na Pintereście. Jej niezwykła skuteczność i wszechstronność czyni ją jednym z najważniejszych składników kosmetycznych. Stosując sera lub kremy z witaminą C możemy się spodziewać, że szpecące naszą skórę przebarwienia staną się jaśniejsze, a zmarszczki będą płytsze. Pielęgnowana z jej pomocą cera jest rozświetlona i wygląda na młodszą. Trzeba jednak dobrać odpowiedni dla naszej skóry rodzaj witaminy C i właściwie jej używać.

Reklama

Fot.: PinterestZobacz także: Skuteczny, ale trudny w użyciu. Oto najczęstsze błędy w stosowaniu retinolu!

Jakiej witaminy C szukać?

Kosmetyki z witaminą C będą różnie działały w zależności od jej rodzaju i stężenia. Kluczem do sukcesu jest dobranie produktu z witaminą C odpowiednią do naszego rodzaju cery.

  • Kwas L-askorbinowy (Ascorbic Acid)

Kwas L-askorbinowy jest najpopularniejszą i najtańszą formą witaminy C. Jest też niestety jej formą najmniej trwałą - pod wpływem światła i temperatury rozkłada się i traci swoje właściwości. Dlatego kosmetyk z tym rodzajem witaminy C trzeba dość szybko zużyć (w ciągu 2-3 miesięcy). Żeby działać, kwas L-askorbinowy powinien mieć stężenie co najmniej 15-procentowe. W stężeniu powyżej 20 procent wykazuje on właściwości złuszczające. Osoby z cerą naczyniową i wrażliwą powinny z tego rodzaju witaminy C zrezygnować, gdyż może ona u nich wywoływać podrażnienia.

  • Tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate)

Ten rodzaj witaminy C występuje zwykle w kosmetykach oleistych. Stosowanie jej wymaga cierpliwości, bo efekty jej działania widać dopiero po dłuższym czasie. Ale opłaca się poczekać, bo ta forma witaminy C przynosi rezultaty bez ryzyka skutków ubocznych - nie podrażnia cery, więc mogą jej używać nawet wrażliwcy. Tetraizopalmitynian askorbylu działa już w stężeniu 3-10 procent.

Zobacz także
  • Etylowany kwas askorbinowy (Ethyl Ascorbic Acid)

Ta wyjątkowo stabilna forma witaminy C zachowuje swoje właściwości od 6 do 12 miesięcy i doskonale penetruje skórę. Dlatego właśnie kosmetyki z jej dodatkiem mogą być droższe. Jest przeznaczona do każdego rodzaju cery, bo nie wywołuje podrażnień. Działa dopiero po dłuższym czasie i przy stężeniu co najmniej 10-procentowym.

  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate, MAP)

Działa rozjaśniająco i antyoksydacyjnie w stężeniach powyżej 10 procent. Kosmetyki z dodatkiem tej formy witaminy C doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skór wrażliwych.

Reklama

Jak używać kosmetyków z witaminą C?

Kosmetyki z witaminą C (polecamy zwłaszcza sera) można stosować dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Witamina C nie jest składnikiem "towarzyskim". Żeby uniknąć podrażnień, lepiej nie stosować jej razem z retinolem, kwasem glikolowym, salicylowym i mlekowym. Po nałożeniu na twarz kosmetyku z witaminą C odczekaj co najmniej 5 minut przed nałożeniem kolejnego produktu pielęgnacyjnego.Zobacz także: Wygraj jeden z 5 zestawów urządzeń do twarzy i ciała od marki Braun!

Reklama
Reklama
Reklama