
Wolne rodniki powstają w organizmie z wielu różnych przyczyn. Najczęściej jest to wynik naszego stylu życia - złej diety, nadmiernego stresu, stosowaniu używek. Aby ograniczyć powstawanie wolnych rodników, warto wykluczyć czynniki wpływające na ich powstawanie, a także przyjmować do organizmu antyoksydanty. W innym przypadku nasza skóra będzie się bardzo szybko starzeć, pojawią się zmarszczki i przebarwienia. Jednak to nie jest jedyny negatywny wpływ wolnych rodników na nasz organizm.
Czym są wolne rodniki?
Wolne rodniki mają połączenie z atomami tlenu, którego liczba elektronów na ostatniej orbicie jest zazwyczaj parzysta. Czasami zdarza się, że elektron zostaje wytrącony z powłoki. Atom tlenu staje się wtedy niestabilny i zaczyna krążyć po organizmie. Znajduje pełny, prawidłowy atom i podbiera jeden elektron w ten sposób tworząc nowy wolny rodnik. Wolny rodnik jest więc niesparowanym atomem. Proces ten się powtarza, a wolne rodniki bez przerwy tworzą kolejne.
Skąd biorą się wolne rodniki?
Na powstanie wolnych rodników wpływ ma wiele czynników. Jest to przede wszystkim niezdrowy styl życia, używki i stres.
Czynniki wpływające na powstawanie wolnych rodników:
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- zażywanie dużej ilości leków,
- ciągły stres,
- oddychanie zanieczyszczonym powietrzem,
- intensywne opalanie się,
- korzystanie z solarium
- brak aktywności fizycznej,
- niezdrowa żywność, szczególnie ta smażona i grillowana.
Czy wolne rodniki są niebezpieczne?
Wolne rodniki w dużych ilościach są bardzo niebezpieczne. Po pierwsze uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Ponadto utleniają tłuszcze, które odkładają się na tętnicach, co prowadzi do miażdżycy. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że mogą one odpaść od uszkodzonego naczynia i trafić jako skrzep do serca, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
Wolne rodniki z czasem zaczynają atakować elektrony DNA i następuje jego mutacja. Dochodzi do bardzo szybkiej produkcji chorych komórek, które tworzą nowotwór.
Jaki wpływ na skórę mają wolne rodniki?
Wolne rodniki mają również bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Niszczą one lipidy naskórka i uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Skóra staje się sucha i skłonna do podrażnień. Naruszone zostają także włókna kolagenowe i elastynowe, co skutkuje pojawianiem się zmarszczek i utratą jędrności skóry. Duża ilość wolnych rodników sprawia więc, że nasza skóra się dużo szybciej starzeje.
Przeczytaj również: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen?
Jak zwalczać wolne rodniki?
Organizm może bronić się przed nadmiarem wolnych rodników za pomocą różnych systemów antyoksydacyjnych. Wyróżnia się 3 grupy tych składników:
- enzymy ochronnem,
- inne związki wielkocząsteczkowe,
- przeciwutleniacze – antyoksydanty niskocząsteczkowe pochodzenia roślinnego.
Antyoksydanty najłatwiej dostarczyć do organizmu przez jedzenie lub kosmetyki. Do najbardziej skutecznych i popularnych antyoksydantów zalicza się kwas askorbinowy (witamina C), cysteina, kreatynina, antocyjany, a także kwas moczowy. Innym rodzajem tych związków są antyoksydanty hydrofobowe, takie jak: witamina E, koenzym Q-10 czy karotenoidy.
Aby zapobiec rozwojowi wolnych rodników należy zatem:
- unikać czynników tworzących wolne rodniki,
- dostarczać do organizmu przeciwutleniacze za pomocą pożywienia i kosmetyków,
- prowadzić zdrowy tryb życia.
Zobacz także: Antyoksydacja skóry - na czym polega?