Elancyl
Chcę testować
ziaja siemię lniane
Chcę testować
la-roche-posay-toleriane
Chcę testować
bandi sorbety
Chcę testować
Biotebal maska
Chcę testować
La roche- posay HYALU B5 EYE SERUM
Wyniki testu
dr. Schrammek
Chcę testować
bella bio based
Laureaci
floslek stopNaczynka
Wyniki testu
maybelline vinyl, eraser, lash
Chcę testować
BIOTEBAL EFFECT serum spray
Wyniki testu
Oriflame Duologi
Laureaci
Ziaja Witamina C. B3 niacynamid
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
YSL
Wyniki testu
wolne rodniki
iStock
Pielęgnacja

Wolne rodniki – czym są i jak z nimi walczyć?

Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry i prowadzą do wielu groźnych chorób. Sprawdźcie, jak powstają wolne rodniki i w jaki sposób możemy z nimi walczyć.

Wolne rodniki powstają w organizmie z wielu różnych przyczyn. Najczęściej jest to wynik naszego stylu życia - złej diety, nadmiernego stresu, stosowaniu używek. Aby ograniczyć powstawanie wolnych rodników, warto wykluczyć czynniki wpływające na ich powstawanie, a także przyjmować do organizmu antyoksydanty. W innym przypadku nasza skóra będzie się bardzo szybko starzeć, pojawią się zmarszczki i przebarwienia. Jednak to nie jest jedyny negatywny wpływ wolnych rodników na nasz organizm.

wolne rodniki

To najlepsze tusze do rzęs z Cocolity za mniej niż 30 zł. TOP 4 hity polecane przez redakcję na TikToku

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki mają połączenie z atomami tlenu, którego liczba elektronów na ostatniej orbicie jest zazwyczaj parzysta. Czasami zdarza się, że elektron zostaje wytrącony z powłoki. Atom tlenu staje się wtedy niestabilny i zaczyna krążyć po organizmie. Znajduje pełny, prawidłowy atom i podbiera jeden elektron w ten sposób tworząc nowy wolny rodnik. Wolny rodnik jest więc niesparowanym atomem. Proces ten się powtarza, a wolne rodniki bez przerwy tworzą kolejne.

Skąd biorą się wolne rodniki?

Na powstanie wolnych rodników wpływ ma wiele czynników. Jest to przede wszystkim niezdrowy styl życia, używki i stres.

Czynniki wpływające na powstawanie wolnych rodników:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu, 
  • zażywanie dużej ilości leków,
  • ciągły stres,
  • oddychanie zanieczyszczonym powietrzem,
  • intensywne opalanie się,
  • korzystanie z solarium
  • brak aktywności fizycznej,
  • niezdrowa żywność, szczególnie ta smażona i grillowana.

Czy wolne rodniki są niebezpieczne?

Wolne rodniki w dużych ilościach są bardzo niebezpieczne. Po pierwsze uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Ponadto utleniają tłuszcze, które odkładają się na tętnicach, co prowadzi do miażdżycy. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że mogą one odpaść od uszkodzonego naczynia i trafić jako skrzep do serca, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Wolne rodniki z czasem zaczynają atakować elektrony DNA i następuje jego mutacja. Dochodzi do bardzo szybkiej produkcji chorych komórek, które tworzą nowotwór.

Jaki wpływ na skórę mają wolne rodniki?

Wolne rodniki mają również bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Niszczą one lipidy naskórka i uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Skóra staje się sucha i skłonna do podrażnień. Naruszone zostają także włókna kolagenowe i elastynowe, co skutkuje pojawianiem się zmarszczek i utratą jędrności skóry. Duża ilość wolnych rodników sprawia więc, że nasza skóra się dużo szybciej starzeje.

Przeczytaj również: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen?

Jak zwalczać wolne rodniki?

Organizm może bronić się przed nadmiarem wolnych rodników za pomocą różnych systemów antyoksydacyjnych. Wyróżnia się 3 grupy tych składników:

Antyoksydanty najłatwiej dostarczyć do organizmu przez jedzenie lub kosmetyki. Do najbardziej skutecznych i popularnych antyoksydantów zalicza się kwas askorbinowy (witamina C), cysteina, kreatynina, antocyjany, a także kwas moczowy. Innym rodzajem tych związków są antyoksydanty hydrofobowe, takie jak: witamina E, koenzym Q-10 czy karotenoidy.

Aby zapobiec rozwojowi wolnych rodników należy zatem:

  • unikać czynników tworzących wolne rodniki,
  • dostarczać do organizmu przeciwutleniacze za pomocą pożywienia i kosmetyków,
  • prowadzić zdrowy tryb życia.

Zobacz także: Antyoksydacja skóry - na czym polega?

antyoksydanty działanie wolne rodniki zmarszczki starzeni się skóry kolagen elastyna witamina E witamina C
Pielęgnacja
Antyoksydanty – sprawdź, dlaczego powinnaś ich szukać w kosmetykach
Antyoksydanty to substancje, które chronią naszą skórę przed skutkami stresu oksydacyjnego. Zapobiegają one uszkodzeniu cząstek białek, tłuszczów i DNA komórek przez wolne rodniki tlenowe.

Głównym zadaniem antyoksydantów w kosmetykach jest przeciwdziałanie procesom starzenia wywoływanym przez wolne rodniki. Dzięki nim opóźniamy starzenie się skóry – a dokładnie jej przyspieszone starzenie się wywołane przez promienie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska, stres czy złą dietę. Fot.: iStock Wolne rodniki i stres oksydacyjny Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu – cząsteczki pojawiające się w wyniku przebiegu normalnych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Są one produktami ubocznymi procesów fizjologicznych i ich ilość jest utrzymywana w bezpiecznej równowadze dzięki działaniu neutralizujących je naturalnych antyoksydantów. Gdy z jakiegoś względu wolnych rodników jest zbyt wiele, dochodzi to tak zwanego stresu oksydacyjnego .  Wolne rodniki są atomami o niesparowanym elektronie, którego próbują się pozbyć lub przyłączyć do niego kolejny, ukradziony innej cząsteczce. W ten sposób przyczyniają się one do destrukcji elementów strukturalnych i funkcjonalnych komórek – doprowadzają do utlenienia błon komórkowych, zmiany struktury i modyfikacji funkcji białek, uszkodzenia DNA, które może prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej... Przede wszystkim jednak wolne rodniki przyczyniają się do starzenia się organizmu.  A jak wolne rodniki wpływają na skórę? Najpierw utleniają kwasy tłuszczowe (lipidy) błon komórkowych skóry, białka strukturalne (zwłaszcza kolagen) oraz białka enzymatyczne. Skutkiem ich działania jest osłabienie włókien kolagenowych i zaburzenie ich wytwarzania . Przez wolne rodniki: rany wolniej się goją, szybciej zanika tkanka skórna, pojawiają się rozstępy, tworzą się zmarszczki. Przez wolne rodniki  skóra nie tylko staje się sucha, zwiotczała, pozbawiona jędrności i elastyczności . Przez reaktywne formy tlenu cierpimy też na takie choroby jak łuszczyca czy egzema.  Antyoksydanty...

antyoksydacja
iStock
Pielęgnacja
Antyoksydacja skóry – na czym polega?
Antyoksydacja to proces, który spowolni procesy starzenia się skóry oraz ochroni ją przez działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W jaki sposób działają antyoksydanty i jak je stosować?

Antyoksydacja to proces, który jest niezwykle ważny w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Antyoksydanty, takie jak na przykład witaminy C, E i beta-karoten, chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, niwelują nieestetyczne przebarwienia oraz aktywują produkcję kolagenu. To jednak nie jest jedyne działanie antyoksydantów w kosmetykach. Aby jak najdłużej cieszyć się młodą i gładką skórą, powinniśmy na nią działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Czym jest antyoksydacja? Antyoksydacja to proces polegający na zneutralizowaniu wolnych rodników tlenowych oraz przeciwdziałaniu szkodliwym procesom utleniania w organizmie. Dodatkowo antyoksydacja przeciwdziała zmianom zapalnym. Wolne rodniki powodują utlenianie, które prowadzi do niszczenia struktur komórek skórnych. W tym procesie dochodzi do uszkodzenia włókien elastynowych i kolagenowych. Prowadzi to do szybkiego starzenia się skóry, a niekiedy do rozwoju chorób skórnych, takich jak na przykład łuszczyca czy egzema.  Antyoksydanty w kosmetykach Antyoksydanty w kosmetykach mają działanie : spowalniające procesy starzenia się skóry, zmniejszające ryzyko chorób skóry, przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne, chroniące skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, zapobiegające powstawaniom przebarwień na skórze . Związki antyoksydacyjne stosowane są w kremach do twarzy i rąk oraz balsamach do ciała. Najwyższą skuteczność wykazują stosowane w niewielkich stężeniach. W kosmetykach stosuje się takie przeciwutleniacze, jak : koenzym Q10 , witaminy antyoksydacyjne - witaminy C, E, beta-karoten, kwas liponowy, białka enzymatyczne, kwercetyna, pestki winogron. Zobacz także: Serum z witaminą C do twarzy [Ranking]. Są to antyoksydanty nietoksyczne, tolerowane przez skórę, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak czynniki chemiczne,...

krem z antyoksydantami
yacobchuk/iStock
Pielęgnacja
Antyoksydanty - jakie mają działanie? Najlepsze kosmetyki z antyoksydantami
Antyoksydanty to związki chemiczne, które organizm wykorzystuje do eliminacji wolnych rodników. Dowiedz się jak ważną rolę odgrywają antyoksydanty w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.

Niedobór antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, prowadzi do nadmiernego gromadzenia się wolnych rodników w organizmie, co w konsekwencji przyspiesza starzenie się skóry. Aby długo cieszyć się piękną skórą, warto dostarczać antyoksydanty zarówno od wewnątrz (wybieraj czerwone owoce takie jak jeżyny, maliny, jagody, wiśnie, cytrusy oraz warzywa: cebulę, pomidory, kapustę, marchewkę) i od zewnątrz za pomocą kosmetyków z odpowiednimi składnikami. Zobacz także: Zmarszczki - dlaczego i gdzie powstają? Najlepsze kremy na zmarszczki Spis treści: Czym są antyoksydanty? Antyoksydanty w diecie Antyoksydanty w kosmetykach Kremy z antyoksydantami Serum z antyoksydantami  Czym są antyoksydanty? Antyoksydanty to związki wytwarzane przez organizm z pożywienia. Pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, które mogą się kumulować. W ten sposób mogą wywołać stres oksydacyjny i starzenie się komórek. Może to zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby krążenia, cukrzyca typu 2 i nowotwory. Antyoksydanty w diecie Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze dotlenia krew i pomaga zwalczać stres oksydacyjny, zmniejsza ryzyko chorób i spowalnia starzenie się komórek. Ważne jest, aby spożywać urozmaiconą dietę, zwracając szczególną uwagę na warzywa i owoce. Obserwuj barwy twojego talerza i dodawaj produkty o odważnych kolorach, takie jak burak i jagody. Czerwone owoce, karczochy czy brokuły należą do najbardziej antyoksydacyjnych. Gorzka czekolada, zielona herbata i kawa również są silnymi przeciwutleniaczami. Używaj także kurkumy, kminku, oregano, imbiru, goździków i cynamonu. Na przekąski wybieraj orzechy i nasiona, zwłaszcza orzechy brazylijskie,...

skóra po 30 roku życia
Pielęgnacja
Skończyłaś 30. rok życia? Sprawdź, jakie składniki powinny się znaleźć w twoich kosmetykach!
Około 30. roku życia powinno się wprowadzić do swojej pielęgnacji między innymi cenne antyoksydanty, retinol i kwasy. Tylko w ten sposób można opóźnić przyspieszające wtedy starzenie się skóry!

Te urodziny są wyjątkowe nie tylko dlatego, że kończą okres młodości i rozpoczynają prawdziwą dojrzałość. Po 30-ce nasza skóra wymaga od nas więcej uwagi i jeżeli jej nie zapewnimy, szybciej i boleśniej zostaniemy za to zaniechanie ukarane. Za to odpowiednia pielęgnacja 30-letniej cery zostanie nagrodzona dłużej gładkim czołem, płytszymi zmarszczkami i bruzdami oraz jednolitym kolorytem . Fot.: iStock Jak pielęgnować skórę po 30-ce? Z czasem wszystko ulega zmianie, można jednak sprawić, że te zmiany nie będą zbyt wyraźnie widoczne na naszej twarzy. Skóra młodego człowieka odnawia się mniej więcej co dwa tygodnie, ale gdy zbliżamy się do 30. urodzin jej procesy regeneracyjne zaczynają spowalniać . Na dodatek około 25. roku życia zaczynamy tracić kolagen , któremu nasza skóra zawdzięcza swoją elastyczność i sprężystość. Dlatego właśnie ze zmianą rytuału pielęgnacyjnego nie trzeba wcale czekać do 30-tki i jeszcze przed tymi ważnymi urodzinami warto stopniowo zmieniać kosmetyki, szukając w nich konkretnych, opóźniających starzenie się skóry składników. Stawiaj opór wolnym rodnikom Jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry jest tak zwany stres oksydacyjny, czyli zakłócony stan równowagi między produktami przemian metabolicznych a zdolnością organizmu do ich usuwania. Z czasem ciału coraz trudniej bronić się przed naturalnie występującymi w nim wolnymi rodnikami . Jeśli nie zostaną "zneutralizowane", reaktywne formy tleny niszczą komórki i powodują tak zwane rodnikowe starzenie się skóry. Ich destrukcyjnemu działaniu możemy przeciwdziałać stosując kosmetyki zawierające antyoksdanty : witaminę E, która neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni przed zniszczeniem lipidy naskórka oraz włókna kolagenowe i elastynowe, koenzym Q10 zwiększa zdolność komórek skóry do regeneracji i chroni ich mitochondria...

Nasze akcje
Biotebal EFFECT serum spray wyniki testu
Fryzury
Wizażanki przetestowały nowość - Biotebal EFFECT Serum spray!
Współpraca reklamowa
Skin cycling
Pielęgnacja
Na czym polega metoda #SkinCycling, która podbija TikToka?
Współpraca reklamowa
L'Oreal Paris codzienna rutyna pielęgnacyjna
Pielęgnacja
Test redakcji: Witamina C i SPF to duet idealny w codziennej porannej rutynie pielęgnacyjnej
Współpraca reklamowa
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa
Test serum złuszczającego Health Labs Care Glow On
Pielęgnacja
Test redakcji: Przetestowałam serum złuszczające do ciała Health Labs Care. Pozbyłam się krostek na ramionach w tydzień! 
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost