serum la roche-posay
Chcę testować
kosmetyki bandi
Chcę testować
naturican
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Chcę testować
kosmetyki vichy
Wyniki testu
equalibra
Chcę testować
sanelle
Laureaci
seysso
Wyniki testu
aa
Laureaci
kosmetyki iwostin
Wyniki testu
kosmetyki glov
Laureaci
kosmetyki aa
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Laureaci
kosmetyki bourjois
Laureaci
kosmetyki eucerin
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Wyniki testu
kosmetyki biotherm
Laureaci
kosmetyki seysso
Wyniki testu
kosmetyki avene
Laureaci
kosmetyki cerave
Laureaci
wyciskanie pryszczy
Lyashik/iStock
Pielęgnacja

Wyciskanie pryszczy - jak to robić, aby nie został ślad? 

Wyciskanie pryszczy może skończyć się powstaniem przebarwień, a nawet blizn oraz rozniesieniem zarazków na resztę twarzy. Zobaczcie, jak wyduszać pryszcze krok po kroku, aby na skórze nie zostały ślady.

Przy wyciskaniu pryszczy są dwie główne zasady. Przede wszystkim czekamy aż zmiana „dojrzeje” i pojawi się biała główka. Poza tym warto pamiętać o odpowiedniej higienie. Na przebarwienia i blizny po trądziku świetnie sprawdzą się kosmetyki z kwasami AHA i witaminą C, kremy z kwasem hialuronowym, a także zabiegi kosmetyczne jak mikrodermabrazja.

Spis treści:

 1. Jak wycisnąć pryszcza?
 2. Wyduszanie pryszczy krok po kroku
 3. Przyrząd do wyciskania pryszczy
 4. Jak szybko zagoić ranę po pryszczu?
 5. Przebarwienia po pryszczu
 6. Blizny po wyciskaniu pryszczy
 7. Wyciskanie pryszczy na piersiach

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Jak wycisnąć pryszcza?

Wyciskanie pryszcza to dość trudne zadanie, które może się skończyć przebarwieniami, a nawet bliznami. Najlepiej nie zrezygnować z wyciskania niedoskonałości, jeśli jest taka możliwość. Jednak wiadomo, że nie zawsze trzymamy się tej zasady. Najważniejsze jest jednak to, by poczekać aż pryszcz "dojrzeje" i będzie miał wyraźną białą główkę. W innym przypadku możemy nie tylko pogłębić stan zapalny, ale także mocno uszkodzić skórę. Pamiętajmy również o odpowiedniej higienie, aby nie przenieść bakterii na resztę twarzy.

Wyduszanie pryszczy krok po kroku

Wyciskanie pryszcza zawsze powinno poprzedzić zidentyfikowanie zmiany. Musimy się upewnić, że faktycznie mamy do czynienia z krostką, a nie wymagającymi innego traktowania wągrem czy prosakiem. Jeśli już rozpoznamy w naszym przeciwniku pryszcza, powinniśmy sprawdzić, czy jest on już gotów do usunięcia.

Wyciskamy krostkę dopiero wtedy, kiedy uformuje się w wyraźny stożek z widocznym czubkiem. Za wyciskanie pryszcza zabieramy się wieczorem – tak, żeby do rana pozostałe po nim zaczerwienienie i ranka podgoiły się lub całkowicie zniknęły.

Usuwanie krostki musi poprzedzić dokładne umycie twarzy (najlepiej dwuetapowe). Idealnie, jeżeli po umyciu cery, nałoży się na nią peeling enzymatyczny, po czym weźmie prysznic lub kąpiel. Dzięki temu skóra będzie rozpulchniona, pory poszerzone i doskonale przygotowane do oczyszczania.

Po wyjściu spod prysznica lub z wanny delikatnie osuszamy twarz czystym ręczniczkiem. Upewniamy się, że mamy czyste dłonie, i przechodzimy do wyciskania pryszcza:

 1. Palcami wskazującymi obu dłoni naciągamy skórę wokół krostki – odciągamy ją od jej czubka.
 2. Następnie uciskamy ją, najpierw kierując palce w dół, a potem ku górze. 
 3. Uciskamy delikatnie, ale konsekwentnie, aż na zewnątrz wydostanie się cała "zawartość" krostki. Przerywamy w momencie, kiedy pojawi się krew. 
 4. Wyciskanie pryszcza trzeba zakończyć zdezynfekowaniem pozostałej po nim ranki i jej okolic. Zamiast jednak przecierać skórę spirytusem, dobrze jest sięgnąć po środek zawierający składnik, który działa nie tylko bakteriobójczo, ale też zapobiega powstawaniu nowych zmian, zmniejszając wydzielanie sebum. Polecamy zwłaszcza tonik lub żel z kwasem salicylowym.

Najważniejsze przy wyciskaniu pryszczy są odpowiedni moment i higiena. Wyduszanie krostki, która jeszcze się nie uformowała, zamiast skrócić jej żywot, przedłuży go. Za to wyciskając pryszcza bez uprzedniego oczyszczenia cery, możemy mieć pewność, że wkrótce w jego miejsce wyrosną nam dwa nowe.

Przyrząd do wyciskania pryszczy

Niestety nie istnieje skuteczny przyrząd do wyciskania pryszczy. Najlepiej wykonać zabieg wyduszania za pomocą czystych dłoni i zrobić to niezwykle delikatnie. Na rynku kosmetycznym możemy za to znaleźć urządzenia do wyciskania wągrów i zaskórników, które są bardzo skuteczne, szczególnie jeśli chodzi o większe zmiany.

Jak szybko zagoić ranę po pryszczu?

Rana po pryszczu to nic innego jak uszkodzona skóra, w której dodatkowo znajdują się bakterie i stan zapalny. Pierwszym krokiem jest zdezynfekowanie zmiany, dzięki czemu pozbędziemy się resztek bakterii i nie dojdzie do ponownego zakażenia. Następnie stawiamy na mocną regenerację i nawilżenie skóry. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład kremy z kwasem hialuronowym lub maść z witaminą A. Możemy też użyć żelu Eveline na niedoskonałości, który pomoże nam złagodzić stan zapalny.

Przebarwienia po pryszczu

Niestety przebarwienia po pryszczu są bardzo częste, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wyciskanie. Co gorsze, bardzo trudno usunąć je z twarzy i zazwyczaj trwa to kilka tygodni. Aby przyspieszyć ten proces, najlepiej zastosować kosmetyki z kwasami. Hitem Wizażanek jest Acnederm z 20% kwasem salicylowym, ale skuteczny będzie każdy peeling z kwasami AHA. Świetnym wyborem jest również witamina C, które świetnie niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry, a nie podrażnia tak jak kwasy.

Blizny po wyciskaniu pryszczy

Blizny po trądziku to pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniu jej fragmentu tkanką łączną. Ich bezpośrednim powodem jest właśnie nieprawidłowe wyciskanie pryszczy. Pojawiają się również u osób, które mają genetyczne predyspozycje do bliznowacenia. W tym przypadku najczęściej są to wklęśnięcia w skórze i jej mocno nierówna struktura. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje blizn:

 • przerostowe, czyli wypukłe guzki, znamiona,
 • zanikowe, czyli właśnie wgłębienia i nierówności skóry.

Usunięcie blizn po trądziku jest bardzo trudne, a skuteczne są jedynie zabiegi kosmetyczne. Do codziennej pielęgnacji możemy wprowadzić kosmetyki złuszczające, które mogą nieco wygładzić skórę, ale nigdy nie usunie ich w 100% procentach. Najlepiej sprawdzi się mikrodermabrazja lub laseroterapia, ale peeling chemiczne o wysokim stężeniu kwasu również dadzą zadawalające efekty.

Wyciskanie pryszczy na piersiach

Wyciskanie pryszczy na piersiach jest niewskazane. Uszkodzenia skóry i stan zapalny mogą mieć negatywne konsekwencje. W przypadku zmian w okolicach piersi najlepiej postawić na regularne peelingi ciała, dzięki którym pozbędziemy się martwego naskórka, a skóra będzie dogłębnie oczyszczona.

trądzik
iStock
Pielęgnacja
Wyciskanie pryszczy może być śmiertelnie niebezpieczne. Uważaj na 'trójkąt śmierci'!
Przez wyciskanie krostek w pewnych miejscach na twarzy możesz wylądować w szpitalu albo skończyć jeszcze gorzej...

Każdy kiedyś słyszał, że wyciskanie pryszczy może się źle skończyć, ale dotąd zwykle straszono nas takimi konsekwencjami, jak odnawiający się stan zapalny, popękane naczynka krwionośne lub trwała blizna na skórze . Tymczasem okazuje się, że  wyciskanie  uciążliwej krostki jest dużo bardziej ryzykowne. Wyduszanie pryszcza na nosie i w okolicach górnej wargi może skończyć się  zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych albo zakrzepowym zapaleniem zatoki jamistej . A obie te choroby prowadzą czasami do śmierci. Fot.: Pinterest Zobacz także:  Amerykanka robi karierę wyciskając pryszcze w telewizji! Gdzie znajduje się trójkąt śmierci? Trójkąt śmierci to obszar na twarzy, który obejmuje górną wargę i nos . Podstawą tego umownego trójkąta jest właśnie górna warga , a oba jego boki tworzą krawędzie nosa. To miejsce na twarzy jest w specyficzny sposób unaczynione żylnie: żyły nosa i wargi łączą się z układem żylnym szyi przez żyłę twarzową, a poprzez żyłę kątową i żyłę oczną górną i dolną wnikają do tak zwanej zatoki jamistej. Znajdująca się w czaszce zatoka jamista  zbiera krew żylną z górnej wargi, jam nosa, zatok przynosowych, jamy nosowo-gardłowej, gardła i oczodołów . Ze względu na swoją gąbczastą strukturę jest ona bardzo podatna na powstawanie zakrzepów (czopów ze zlepionych płytek krwi). Gdy wyciskamy pryszcza, bardzo często wprowadzamy znajdujące się w nim bakterie wgłąb skóry. A to oznacza, że stan zapalny ze skóry może żyłami znajdującymi się w obrębie trójkąta śmierci przenieść się do zatoki jamistej i spowodować na przykład jej zakrzepowe zapalenie. A 30 procent ludzi, u których zdiagnozowano tę chorobę umiera!  Fot.: Pinterest Dlatego dobrze jest powstrzymać się od samodzielnego wyciskania krostek i czyszczenie naszej cery pozostawić profesjonalistom (np. kosmetyczce).

trądzik
iStock
Pielęgnacja
Sprawdź, jak bezpiecznie wycisnąć pryszcza, żeby nie odrósł większy i żeby nie została ci po nim blizna
Samodzielne mechaniczne oczyszczanie cery może mieć przykre konsekwencje. Dlatego, zanim zaczniesz wyduszać pryszcza, sprawdź, jak to zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić.

Niewłaściwe wyciskanie pryszczy może źle się skończyć. Zamiast pozbyć się jednego pryszcza, wyhodujemy sobie nowe, roznosząc zarazki na inne miejsca na skórze lub wciskając je głębiej w skórę . Możemy spowodować zdeformowanie porów skóry i sprawić, że staną się bardziej widoczne. Wyduszanie krostki może również skończyć się pęknięciem naczynka krwionośnego albo powstaniem trwałej blizny . Żeby uniknąć tych problemów, oczyszczanie cery lepiej zostawić kosmetyczce. Dla niecierpliwych lub tych, którzy nie dysponują odpowiednimi funduszami mamy poradnik przygotowany przez słynną już doktor Sandrę Lee, która dzięki umiejętnemu wyciskaniu krostek zrobiła karierę . Zobacz także: Poznaj najlepsze domowe sposoby na trądzik Jak bezpiecznie wycisnąć krostkę? Dr Sandra Lee (Dr Pimple Popper, czyli doktor wystrzeliwująca krosty) zasadniczo odradza samodzielnego wyciskania krostek. Ale dla tych, którzy nie mogą się powstrzymać, przygotowała we współpracy ze stroną Glamour.co.uk kilka porad, które pomogą im uniknąć nieprzyjemnych powikłań po własnoręcznym wyduszaniu krostki. Fot.: Pinterest Sprawdź, co wyciskasz! Wyciskamy tylko w pełni rozwinięte pryszcze , czyli takie, które mają wyraźnie uformowany i doskonale widoczny czubek . W żadnym wypadku nie wyciskamy znajdujących się głęboko pod skórą i typowych dla trądziku torbielowatego zmian cystowych. Nie wolno też wyciskać prosaków - je usuwa się po uprzednim ostrożnym rozcięciu skóry . Pamiętaj o higienie Umycie rąk przed "zabiegiem" wyciskania to za mało. Zanim zaczniesz wyduszać ze skóry zanieczyszczenia, dobrze ją oczyść. Następnie przetrzyj spirytusem salicylowym miejsce, gdzie jest krostka oraz - jeśli będziesz jej używać - łyżeczkę UNNY (narzędzie do usuwania zaskórników ). Po wyciśnięciu krostki czy zaskórnika, wetrzyj w to miejsce punktowo kosmetyk...

kobieta wyciska pryszcza
iStock
Pielęgnacja
Jak szybko wyleczyć pryszcza? Inaczej traktuj cystę, inaczej grudkę
Dzięki tym patentom krostki będą z twojej twarzy znikały szybciej i bez uciążliwych powikłań. Wystarczy, że dopasujesz metodę leczenie do rodzaju pryszcza!

Coś ci rośnie lub już wyrosło na twarz? Zamiast tę zmianę wyciskać,  rozpoznaj jej rodzaj i dobierz odpowiednią dla niego metodę leczenia . Stosując właściwe środki, pozbędziesz się krostki szybciej i prawdopodobnie na zawsze . Nie oszpecisz też przy okazji swojej skóry popękanymi naczynkami, strupkami, przebarwieniami czy wręcz trudnymi do usunięcia bliznami . Fot.: Pinterest Zobacz także: Sprawdź, jak bezpiecznie wycisnąć pryszcza, żeby nie odrósł większy i żeby nie została ci po nim blizna! Jak pozbyć się pryszcza? Walkę z każdą krostą powinno się rozpocząć od zidentyfikowania wroga. Uważnie, w dobrym świetle i najlepiej w powiększającym lustrze, przyjrzyj się zmianie, która pojawiła ci się na buzi . Czy ma widoczny czubek czy też jest schowana głęboko pod skórą ? Jest wypełniona białą półpłynną ropą, żółtawym, białym czy czarnym czopem ? Czarne czopki blokujące pory skóry, to dość łatwe do usunięcia, ale też zdradliwe zaskórniki . Wyduszanie ich bez uprzedniego odpowiedniego przygotowania skóry, może prowadzić do jej podrażnienia i skończyć się stanem zapalnym . Dlatego, usuwanie wągrów poprzedzamy delikatnym złuszczeniem cery (na przykład po zastosowaniu rozpuszczającego naskórek żelu ). Następnie  robimy sobie tak zwaną parówkę (ostrożnie pochylając twarz nad miską wypełnioną gorącą wodą) lub ciepły kompres . Dopiero po rozgrzaniu skóry, możemy przejść do wyciskania zaskórników. Po ich wyciśnięciu dobrze jest posmarować oczyszczony z wągrów fragment skóry preparatem z olejkiem z drzewa herbacianego , który działa przeciwbakteryjnie, normalizuje pracę gruczołów łojowych i sprzyja regeneracji skóry. Jeśli twoja skóra jest mocno zanieczyszczona  zaskórnikami i uciążliwymi (czasami wręcz swędzącymi) grudkami wypełnionymi niejednokrotnie ropą , w żadnym wypadku nie wyciskaj zmian. Punktowo używaj...

pryszcze powstawanie leczenie
Pielęgnacja
Jak powstają pryszcze?
Zanim wyruszysz na plac boju, dobrze poznaj swojego przeciwnika! Zdradzamy, skąd biorą się pryszcze i jak walczyć z ropnymi krostami.

Znamy najróżniejsze odmiany trądziku - rozpoznawalny po charakterystycznym zaczerwienieniu skóry trądzik różowaty , wymagający specyficznego leczenia trądzik grzybiczy czy groźny trądzik odwrócony . Jednak najczęściej jego występująca postać to trądzik grudkowo-krostkowy, z wyjątkowo uciążliwymi i bardzo szpecącymi zmianami zapalnymi. Wypełnione ropą torbiele przypominają mitologiczną Hydrę - w miejsce jednego źle wyciśniętego pryszcza mogą pojawić się dwa lub trzy nowe . Fot.: iStock Jak powstają pryszcze? Ropne krostki powstają z pierwotnego wykwitu trądzikowego, czyli mikrozaskórnika. Wszystko zaczyna się od nadmiernego wydzielania łoju i zaburzonego złuszczania naskórka. W mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy, który zostaje zablokowany przez gromadzące się w nim korneocyty, czyli komórki naskórka. Gromadzący się w mieszku włosowym łój czyni jego ściany bardziej przepuszczalnymi oraz przyczynia się do intensywnego namnażania się bakterii Cutibacterium acnes . Te beztlenowce należą do naturalnej flory bakteryjnej skóry, ale w nadmiarze zaczynają jej szkodzić. Bakterie Cutibacterium acnes powodują rozkład łoju. Powstałe przy tej okazji wolne kwasy tłuszczowe działają drażniąco i wywołują stan zapalny . Na powierzchni skóry pojawia się zaczerwieniona i zwykle także bolesna grudka. W pewnym momencie dochodzi do naruszenia osłabionej już ścianki mieszka włosowego i jego zawartość rozlewa się na okoliczną tkankę. Powstaje torbiel wypełniona ropą i osoczem. Jak wycisnąć pryszcza? Zwykle na widok krosty od razu rzucamy się do jej wyduszania. Tymczasem pryszcze wyciskane w nieodpowiedni sposób lub w niewłaściwym momencie mają w zwyczaju "odrastać" i pozostawiać po sobie przebarwienia lub nawet blizny . Dlatego, żeby skutecznie usunąć z twarzy krostę, należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie kosmetyki....

Nasze akcje
„Wygląd na skórze, trwałość i lekkość sprawiają, że aż chce się po niego sięgać”. Krem koloryzujący od Rare Beauty przetestowany!
MAKIJAŻ
Krem koloryzujący od Rare Beauty już przetestowany!
Partner
żel pod prysznic
Pielęgnacja
„Na pewno trafi na listę moich ulubionych żeli do kąpieli”. Linia Palmolive Smoothies już przetestowana!
Partner
pielęgnacja skóry
Pielęgnacja
Innowacyjne urządzenia Braun. Mamy dla was kody zniżkowe!
Partner
 Serum Przeciw Niedoskonałościom Normaderm Probio-BHA
Pielęgnacja
„To przełom w mojej pielęgnacji”. Serum Przeciw Niedoskonałościom Normaderm Probio-BHA od Vichy już przetestowane!
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost