klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
wyciskanie pryszcza krok po kroku
Pielęgnacja

Wyciskanie pryszczy - jak to robić, aby nie został ślad?

Widząc krostę na twarzy, od razu masz ochotę ją wydusić? Zanim się do tego zabierzesz, przeczytaj ten artykuł. Bo wyciskanie pryszczy to prawdziwa sztuka! ;-)
Matylda Nowak
styczeń 09, 2020

Widok rosnącej na twarzy krosty zwykle doprowadza nas do rozpaczy i... powoduje trudne do opanowania świerzbienie rąk. Mamy ochotę rzucić się na tego "wroga" i natychmiast go wydusić. Tymczasem, złe wyciskanie pryszczy kończy się krwawymi wybroczynami, popękanymi naczynkami, trudnymi do usunięcia przebarwieniami lub bliznami oraz często nowymi krostkami. 

Fot.: iStock

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Wyciskanie pryszczy – cierpliwość i ostrożność ponad wszystko

Gruntowne oczyszczenie skóry – w tym także usunięcie z niej krostek i zaskórników – nie jest łatwe. Manualne oczyszczanie cery jest jednym z zabiegów oferowanych przez profesjonalne kosmetyczki. A amerykańska dermatolog – specjalizująca się w wyciskaniu pryszczy doktor Sandra Lee – ma nawet własne show na kanale TLC w całości poświęcone wyduszaniu ze skóry krost, wągrów i czyraków.

Jakiś czas temu doktor Lee podzieliła się ze światem podstawowymi zasadami dotyczącymi wyciskania pryszczy, podkreślając, że trzeba być podczas tej czynności cierpliwym i bardzo ostrożnym. Dlaczego? Bo wyduszanie krostki zbyt wcześnie, zbyt długo lub bez zachowania odpowiedniej higieny może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. W najlepszym wypadku będziemy mieli na twarzy krwawe wybroczyny i strupek, a w najgorszym – bliznę. 

Wyciskanie pryszczy krok po kroku

Wyciskanie pryszcza zawsze powinno poprzedzić zidentyfikowanie zmiany. Musimy się upewnić, że faktycznie mamy do czynienia z krostką, a nie wymagającymi innego traktowania wągrem czy prosakiem. Jeśli już rozpoznamy w naszym przeciwniku pryszcza, powinniśmy sprawdzić, czy jest on już gotów do usunięcia.

Wyciskamy krostkę dopiero wtedy, kiedy uformuje się w wyraźny stożek z widocznym czubkiem. Za wyciskanie pryszcza zabieramy się wieczorem – tak, żeby do rana pozostałe po nim zaczerwienienie i ranka podgoiły się lub całkowicie zniknęły.

Usuwanie krostki musi poprzedzić dokładne umycie twarzy (najlepiej dwuetapowe). Idealnie, jeżeli po umyciu cery, nałoży się na nią peeling enzymatyczny, po czym weźmie prysznic lub kąpiel. Dzięki temu skóra będzie rozpulchniona, pory poszerzone i doskonale przygotowane do oczyszczania.

Po wyjściu spod prysznica lub z wanny, delikatnie osuszamy twarz czystym ręczniczkiem. Upewniamy się, że mamy czyste dłonie, i przechodzimy do wyciskania pryszcza:

  1. Palcami wskazującymi obu dłoni naciągamy skórę wokół krostki – odciągamy ją od jej czubka.
  2. Następnie uciskamy ją, najpierw kierując palce w dół, a potem ku górze
  3. Uciskamy delikatnie, ale konsekwentnie, aż na zewnątrz wydostanie się cała "zawartość" krostki. Przerywamy w momencie, kiedy pojawi się krew. 
  4. Wyciskanie pryszcza trzeba zakończyć zdezynfekowaniem pozostałej po nim ranki i jej okolic. Zamiast jednak przecierać skórę spirytusem, dobrze jest sięgnąć po środek zawierający składnik, który działa nie tylko bakteriobójczo, ale też zapobiega powstawaniu nowych zmian, zmniejszając wydzielanie sebum. Polecamy zwłaszcza tonik lub żel z kwasem salicylowym.

Najważniejsze przy wyciskaniu pryszczy są odpowiedni moment i higiena. Wyduszanie krostki, która jeszcze się nie uformowała, zamiast skrócić jej żywot przedłuży go. Za to wyciskając pryszcza bez uprzedniego oczyszczenia cery możemy mieć pewność, że wkrótce w jego miejsce wyrosną nam dwa nowe.

Zobacz także: Przez wyciskanie krostek w pewnych miejscach na twarzy możesz wylądować w szpitalu. Sprawdź, gdzie znajduje się "trójkąt śmierci"!

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
trądzik
iStock
Pielęgnacja Sprawdź, jak bezpiecznie wycisnąć pryszcza, żeby nie odrósł większy i żeby nie została ci po nim blizna
Samodzielne mechaniczne oczyszczanie cery może mieć przykre konsekwencje. Dlatego, zanim zaczniesz wyduszać pryszcza, sprawdź, jak to zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić.
Matylda Nowak
lipiec 30, 2018

Niewłaściwe wyciskanie pryszczy może źle się skończyć. Zamiast pozbyć się jednego pryszcza, wyhodujemy sobie nowe, roznosząc zarazki na inne miejsca na skórze lub wciskając je głębiej w skórę . Możemy spowodować zdeformowanie porów skóry i sprawić, że staną się bardziej widoczne. Wyduszanie krostki może również skończyć się pęknięciem naczynka krwionośnego albo powstaniem trwałej blizny . Żeby uniknąć tych problemów, oczyszczanie cery lepiej zostawić kosmetyczce. Dla niecierpliwych lub tych, którzy nie dysponują odpowiednimi funduszami mamy poradnik przygotowany przez słynną już doktor Sandrę Lee, która dzięki umiejętnemu wyciskaniu krostek zrobiła karierę . Zobacz także: Poznaj najlepsze domowe sposoby na trądzik Jak bezpiecznie wycisnąć krostkę? Dr Sandra Lee (Dr Pimple Popper, czyli doktor wystrzeliwująca krosty) zasadniczo odradza samodzielnego wyciskania krostek. Ale dla tych, którzy nie mogą się powstrzymać, przygotowała we współpracy ze stroną Glamour.co.uk kilka porad, które pomogą im uniknąć nieprzyjemnych powikłań po własnoręcznym wyduszaniu krostki. Fot.: Pinterest Sprawdź, co wyciskasz! Wyciskamy tylko w pełni rozwinięte pryszcze , czyli takie, które mają wyraźnie uformowany i doskonale widoczny czubek . W żadnym wypadku nie wyciskamy znajdujących się głęboko pod skórą i typowych dla trądziku torbielowatego zmian cystowych. Nie wolno też wyciskać prosaków - je usuwa się po uprzednim ostrożnym rozcięciu skóry . Pamiętaj o higienie Umycie rąk przed "zabiegiem" wyciskania to za mało. Zanim zaczniesz wyduszać ze skóry zanieczyszczenia, dobrze ją oczyść. Następnie przetrzyj spirytusem salicylowym miejsce, gdzie jest krostka oraz - jeśli będziesz jej używać - łyżeczkę UNNY (narzędzie do usuwania zaskórników ). Po wyciśnięciu krostki czy zaskórnika, wetrzyj w to miejsce punktowo kosmetyk...

Przeczytaj
wyciskanie pryszczy
iStock
Styl życia Amerykanka robi karierę wyciskając pryszcze! Będzie to robić w telewizji
Dr Sandra Lee podbiła YouTube'a nagrywając na wideo swoje zmagania z wyjątkowo nieapetycznymi zmianami skórnymi pacjentów. Popularność jej filmików okazała się tak wielka, że teraz panią doktor będzie można oglądać w telewizji.
Matylda Nowak
lipiec 02, 2018

Sandra Lee zawodowo oczyszcza ludziom skórę z pryszczy, zaskórników i prosaków . Im większa i bardziej obrzydliwa zmiana na skórze, tym lepiej! Praktykująca w Kalifornii 47-letnia pani dermatolog zaczęła jakiś czas temu filmować swoje zmagania z zalegającą w skórze ropą lub sebum i publikować te odrażające widea na Instagramie i Youtubie . Niespodziewanie, efekty jej pracy spotkały się z tak wielkim zainteresowaniem internautów (2,7 mln obserwujących na Instagramie i 3,8 subskrybentów na YouTubie), że stacja telewizyjna TLC zdecydowała się dać dr Lee jej własny program . Post udostępniony przez Sandra Lee, MD, FAAD, FAACS (@drpimplepopper) Cze 26, 2018 o 12:58 PDT Zobacz także: Jak pozbyć się pryszczy? Oto porady eksperta!   Reality show o wyciskaniu pryszczy Od 11 lipca Sandra Lee, która samą siebie nazywa Dr Pimple Popper (dosłownie: doktor wystrzeliwująca krosty), będzie miała swoje własne reality show . Widzowie tego programu będą mogli oglądać panią dermatolog w akcji, czyli  w trakcie mechanicznego usuwania ze skóry pryszczy, zaskórników i prosaków . Osoby, które zgodzą się oddać w ręce doktor Lee i pozwolą sfilmować wyciskanie swoich krost lub zaskórników mogą liczyć na darmową podróż do jej kalifornijskiego gabinetu, zakwaterowanie w hotelu oraz honorarium w wysokości 500 dolarów . Post udostępniony przez Sandra Lee, MD, FAAD, FAACS (@drpimplepopper) Cze 5, 2018 o 10:18 PDT Widzowie TLC udadzą się w podróż z moimi pacjentami - opisuje swoje show Sandra Lee. - Najpierw poznajemy pacjentów w ich rodzinnym domu i sprawdzamy, jak ich problemy skórne wpływają na życie ich i otaczających ich ludzi. Oceniam stan każdego pacjenta i decyduję, jaką metodę leczenia wobec niego zastosuję. A potem zobaczymy jak leczenie odmieniło ich życie. Choć nas ten opis nie zachęcił do oglądania programu pani doktor "od wyciskania...

Przeczytaj
trądzik
iStock
Pielęgnacja Wyciskanie pryszczy może być śmiertelnie niebezpieczne. Uważaj na 'trójkąt śmierci'!
Przez wyciskanie krostek w pewnych miejscach na twarzy możesz wylądować w szpitalu albo skończyć jeszcze gorzej...
Matylda Nowak
sierpień 24, 2018

Każdy kiedyś słyszał, że wyciskanie pryszczy może się źle skończyć, ale dotąd zwykle straszono nas takimi konsekwencjami, jak odnawiający się stan zapalny, popękane naczynka krwionośne lub trwała blizna na skórze . Tymczasem okazuje się, że  wyciskanie  uciążliwej krostki jest dużo bardziej ryzykowne. Wyduszanie pryszcza na nosie i w okolicach górnej wargi może skończyć się  zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych albo zakrzepowym zapaleniem zatoki jamistej . A obie te choroby prowadzą czasami do śmierci. Fot.: Pinterest Zobacz także:  Amerykanka robi karierę wyciskając pryszcze w telewizji! Gdzie znajduje się trójkąt śmierci? Trójkąt śmierci to obszar na twarzy, który obejmuje górną wargę i nos . Podstawą tego umownego trójkąta jest właśnie górna warga , a oba jego boki tworzą krawędzie nosa. To miejsce na twarzy jest w specyficzny sposób unaczynione żylnie: żyły nosa i wargi łączą się z układem żylnym szyi przez żyłę twarzową, a poprzez żyłę kątową i żyłę oczną górną i dolną wnikają do tak zwanej zatoki jamistej. Znajdująca się w czaszce zatoka jamista  zbiera krew żylną z górnej wargi, jam nosa, zatok przynosowych, jamy nosowo-gardłowej, gardła i oczodołów . Ze względu na swoją gąbczastą strukturę jest ona bardzo podatna na powstawanie zakrzepów (czopów ze zlepionych płytek krwi). Gdy wyciskamy pryszcza, bardzo często wprowadzamy znajdujące się w nim bakterie wgłąb skóry. A to oznacza, że stan zapalny ze skóry może żyłami znajdującymi się w obrębie trójkąta śmierci przenieść się do zatoki jamistej i spowodować na przykład jej zakrzepowe zapalenie. A 30 procent ludzi, u których zdiagnozowano tę chorobę umiera!  Fot.: Pinterest Dlatego dobrze jest powstrzymać się od samodzielnego wyciskania krostek i czyszczenie naszej cery pozostawić profesjonalistom (np. kosmetyczce).

Przeczytaj
plastry na zaskórniki
Pielęgnacja Dermatolog specjalizująca się w wyciskaniu pryszczy zdradza, jak pozbyć się zaskórników!
Stosując się do porad Dr. Pimple Popper, pozbędziesz się zaskórników bez ryzyka podrażnienia skóry czy powstawania stanu zapalnego.
Matylda Nowak
sierpień 22, 2019

Zaskórniki to spory problem. W przeciwieństwie do już uformowanych pryszczy, nie są łatwe do wyciśnięcia. A pozostawione w skórze bardzo ją szpecą. Zanieczyszczone pory rzucają się w oczy, a próba ukrycia ich pod make-upem jest z góry skazana na porażkę. Podkład zatrzymuje się na wągrach, sprawiając, że cera wyglądem zaczyna przypominać papier ścierny. Nieumiejętne usuwanie zaskórników jest też dość ryzykowne : w najlepszym wypadku kończy się zaczerwienieniem skóry, a w najgorszym - powstaniem na niej stanu zapalnego. Fot.: iStock Zobacz także: Ten zabieg głęboko oczyści i odmłodzi twoją skórę. Jest przeznaczony dla cer wrażliwych i trądzikowych! Jak prawidłowo usuwać wągry? Dermatolog Sandra Lee dorobiła się niezłego majątku, sporej popularności i własnego programu w telewizji wyciskając pryszcze. Dlatego sprawdzonych patentów na oczyszczenie cery z wągrów najlepiej szukać właśnie u niej. Jeśli chodzi o usuwanie niestetycznych zmian na skórze, Doktor Pimple Popper (czyli Doktor Wystrzeliwująca Pryszcze), trzyma się bardzo rygorystycznych zasad dotyczących między innymi higieny i czasu, jaki można poświęcić na wyduszenie jednej krostki. A zaskórniki wymagają zdaniem Sandry Lee dodatkowego przygotowania skóry do oczyszczania .  Doktor Pimple Popper jest zwolenniczką plasterków oczyszczających, które dosłownie wyciągają zanieczyszczenia z porów skóry. Radzi jednak, żeby użycie takiego plasterka czy też tradycyjne wyciskanie zaskórników poprzedzić... wzięciem prysznica . Takie przygotowanie jest ważne, bo jeśli masz suchą skórę, a wągry w porach twojej skóry są wysuszone, jest spore prawdopodobieństwo, że żaden sposób ich usunięcia nie przyniesie rezultatu - tłumaczy Sandra Lee. - Dlatego najpierw weź prysznic, żeby mieć pewność, że twoja skóra będzie miękka, jej pory jak najbardziej rozszerzone, a znajdujące się w nich...

Przeczytaj